فیلم و هنر

درباره شخصیت عبدالمالک ریگی در فیلم «روز صفر» / سندروم ترور

مجله نماوا ، نیما بهدادی مهر

شخصیت عبدالمالک ریگی را در جهان باید از چهار منظر خودش، موافقانش، مخالفانش و حامیانش ارزیابی کرد. تلقی ریگی از رفتارها و گفتارهایی که بروز داد ویترینی از نظریه جهاد اسلامی نظامی نگرش خودش بود که با بشارت به گروه فکری پیرامون خود، آنها را به نظر عقیدتی آماده انجام هر اقدام تروریستی میکرد. چنین بینشی باعث شد تا اعضای «جندالله» سرمست از وعده بهشت ​​و دیدار با رسول الله(ص) که از القائات و برداشت های پیوندبانه ریگی از آیات جهادی به گونه ای از حرکت های ددمنشانه بود چون به تیربار بستن مردم در حادثه تاسوکی، بریدن سر. گروگان‌ها و پخش فیلم از آن لحظه‌ها و برنامه‌ریزی‌ها و اقدام به بمب‌گذاری‌های متعدد در ایران را از خود برجای بگذارند.

چهره ریگی در نزد موافقان و پیروانش نیز به مثابه یک قهرمان و مجاهد است که به زعم همان موافقان لا ت.

از سوی دیگر، ریگی از مخالفانش یک شورشی و آشوبگر بود که مجموعه‌ای از تروریستی را بر ضد مردم تدارک دید و فضایی پُر از وحشت را به ویژه در جنوب شرق ایران ایجاد کرد. اما تصویر غالبی که از ریگی برجای مانده همان نگرش حامیان مالی و سیاسی از اوست که بن مایه‌ای است.

به واقع ریگی در فیلم «روز صفر» در قامت یک ایدئولوگ و رهبر تفکر سَلَفی به تصویر کشیده شده و در عین حال از او و مجموعه کنش‌هایش تلقی یک فرد همسو با ویژگی‌های کهن الگوی یاغی می‌شود، اما در تفکر خود قهرمان و مبارزی برای استیفای. حق و عدل برای بلوچ‌هاست و از سوی دیگر در تفکر موافقان و حامیانش ماموری برای اجرای تفکرات جزم‌اندیشانه

سناریوی فیلم «روز صفر» مجموع این چهار نگرش را در پرداخت شخصیت ریگی از نظر می‌کند. د ی د د د د…………. در این منظر، ریگی به مانند یک یاغی است که لشگر خود را با تفسیرهایی مرتبط بانه ال را با.

ساعد سهیلی

در منظر دیگر، ریگی در فیلم «روز صفر» شخصیت های کاریزماتیک را نمایندگی می کند که پیروان و یارانش اسپار سخنان او هستند و عقل و دل خود را در نرد وعده های خوش آب و رنگ ریگی از دست داده اند. سخنرانی سکانس ارشادی ریگی برای سربازان اسلحه به دست خود و دادن وعده‌هایی از رفتن به بهشت ​​با به شهادت می‌تواند از تأثیرات مخرب تفکر سَلَفی و جزم‌اندیشانه از جهان معرفتی اسلام باشد.

از سوی دیگر، ریگی و پیروانش بیشتر هوادار مکتب جنگ‌های نامنظم هستند که همه زاد و توشه خود را به کار می‌گیرند تا به.

چنین چیزی که تنها پوسته و رویه‌ای خام از فلسفه تبیینی قرآن، احکام جهاد و مبانی شریعت را برگرفته و آرمان جهاد اسلامی را به محیط می‌دهد، سر بر، بمب‌گذاری می‌کند عادی تقلیل می‌دهد و باعث می‌شود تا جنوب شرق ایران برای مدت‌ها در تلاطم و دیدن از آن. سندروم ترور فرو روند.

تنچه تا بدینجا گفته شده است از نگرش چهاروجهی به عبدالمالک ریگیسون بر کهن الگوهای پر، سایه و خود است که. بر همین مبنا روایت روز صفر از شخصیت عبدالمالک ریگی در کلیشه شرور مطلق خلاصه نمی‌شود و فیلم می‌توان به سیاق تعاریف اختصاصی ژانر اکشن از قهرمان و ضدقهرمان، تصویری از اَبَر اَهریمن را در کنش‌های ریگی بازنمایی کند.

ه ل ل ی و و ن ن ن ن و و و و و و و ن ن ن ن ن ن ن ن ن

روی همین، ریگی در فیلم «روز صفر» بارها از تله‌هایی که گذاشته می‌شود و این را مدیون شبکه اطلاع‌رسانی می‌کند که از هر تحرکی برای دستگیری اصلی‌اش می‌کند. البته این ابراهریمن که سال‌ها بر طبل آشوب کوبید و بارها دکمه ترور را فشار داد از این نکته غافل بود که عاقبت هر بدمنی بود، آن رستگاری که او فهمیده نیست و روز چیده شده است بالهای پرنده آشوب نیز فراخواهد رسید حتی اگر آن پرنده بر فراز باشد. بسمان باشد.

جستجوی عبارت «روز صفر» در نماوا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا