دانشمندان موفق به ساخت کامپیوترهای زیستی با قابلیت محاسبه و تشخیص صدا شدند

تیمی از دانشمندان چندین دانشگاه برتر جهان موفق به ساخت اولین کامپیوترهای زیستی شدند که قابلیت محاسبه و تشخیص صدا را خواهند داشت.
طبق تحقیقاتی که با همکاری چندین دانشگاه و یک بیمارستان کودکان انجام شده است، دانشمندان موفق به ساخت یک سیستم محاسباتی و شناختی بر اساس ترکیبی از بافت مغزی و سخت افزار الکترونیکی شدند. این تحقیقات به عنوان یک پیشرفت قابل توجه در زمینه ساخت کامپیوترهای قدرتمند زیستی محسوب می شود و طبق گفته محققان، ممکن است محدودیت های فعلی هوش مصنوعی را برطرف کند.

ادامه مطلب در ادامه
بیشتر بخوانید:

  کامپیوتر همه کاره آی مک جدید اپل با تراشه M3 معرفی شد
  چینی ها قویترین ابرکامپیوتر جهان را می سازند
  کامپیوتر گیمینگ Sneaker X با سخت افزار قدرتمند و ظاهر شبیه به کفش رونمایی شد

اولین کامپیوترهای زیستی
کامپیوترهای زیستی نمادی از ترکیب جهان طبیعی و فناوری هستند و از اجزای بیولوژیکی مانند سلول ها، پروتئین ها و فرایندهای بیوشیمیایی برای محاسبه استفاده می کنند. در این تحقیقات جدید، تمرکز بر روی نوعی از دستگاه های محاسبه به نام “نورومورفیک” یا “عصب گون” بوده است که از سلول های مغز انسان برای یادگیری سریع تر و بهینه تر استفاده می کند.
فاینانشال تایمز در یک مقاله در مجله نیچر الکترونیکس نوشته است:
“سخت افزار رایانشی الهام گرفته شده از مغز قرار است ساختار و الگوهای کار مغز را شبیه سازی کند و می توان از آن برای رفع محدودیت های فعلی تکنولوژی های هوش مصنوعی استفاده کرد.”
در این تحقیقات، تیمی از دانشگاه بلومینگتون ایالت ایندیانا، دانشگاه فلوریدا و دانشگاه کنتیکت همکاری کردند تا یک سیستم به نام “برینووِر” را ایجاد کنند. این سیستم از یک ساختار عصبی سه بعدی بر اساس سلول های بنیادی انسان استفاده می کند.
این تیم برای ارسال محرک های الکتریکی به این ساختار عصبی و خواندن فعالیت عصبی ناشی از آن از یک سخت افزار کامپیوتری استفاده کرده است. در نهایت، این سیستم توانست آواهای صدادار ژاپنی را تشخیص داده و یک نقشه ریاضی را پیش بینی کند.

در آزمایشاتی که در آن هشت گوینده مرد ژاپنی در 240 کلیپ صوتی صدایشان ضبط شده بودند، این سیستم به عنوان Brainoware مورد آزمایش قرار گرفت. پس از آموزش الگوریتمی بسیار سریع، عملکرد آن بهبود یافت و دقت در این وظیفه از حدود 51 درصد به تقریباً 78 درصد افزایش یافت.
در آزمایش ریاضیاتی نیز، محققان سعی کردند سیستم را متقاعد کنند که یک نقشه هنون را که نمادی از یک فعالیت بی نظم است، پیش بینی کند. در این مورد، دقت Brainoware کمتر از شبکه های سیلیکونی بود اما در زمانی 90 درصد کوتاه تر از رقبای فلزی خود آموزش دید.
به هر حال، محققان اقرار می کنند که تا ده ها سال طول می کشد تا سیستم های زیستی آموزش دیده شده و استفاده از آنها در دنیای واقعی واقعیت پیدا کند، اما آزمایش Brainoware ظرفیت بزرگ این حوزه را به تصویر می کشد.
سه محقق از دانشگاه جانز هاپکینز در یک نقد منتشر شده در مجله نیچر الکترونیکس ذکر کردند که تحقیقات در حوزه رایانش بیولوژیکی احتمالاً چشم اندازهای مهمی در مکانیزم های یادگیری، توسعه عصبی و پیامدهای ذهنی بیماری های زوال عصبی ارائه می دهند. در چند سال آینده، سیستم های عصبی پیشرفته تری را خواهیم داشت که می توانند با محیط های پیچیده مصنوعی که احتمالاً پدیدار می شوند ارتباط برقرار کنند.
بیشتر بخوانید:

  اولین ابرکامپیوتر اگزامقیاس اتحادیه اروپا راه اندازی شد
  دانشمندان با کمک اشعه فرابنفش قطعات DNA را تبدیل به نانو ربات کردند
  شارژر بی سیم زیر پوستی ؛ ابداع جدید و حیرت آور دانشمندان چینی

نظر شما در مورد اولین کامپیوتر های زیستی جهان چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک گذاشته و اخبار فناوری را از ای جی مارکت دنبال کنید.
.
منبع: financial times
 

دکمه بازگشت به بالا