فیلم و هنر

داستان واقعی «زندگی الکتریکی لویی وین» / بندیکت کامبربچ در نقش هنرمند نامتعارف انگلیسی

مجله تجربه، ترجمه علی افتخاری

2021 سال خوبی برای طرفداران بندیکت کامبربچ بود. آنها از ابتدای سال تاکنون سه فیلم اوج، موریتانیایی و قدرت سگی را با بازی بازیگر مورد علاقه خود دیده اند و حالا شاید در ماه های پایانی امسال او را در نقش «زندگی الکتریکی لوئیس وین» دیده باشند. (لوئیس)، یک فیلم زندگی‌نامه‌ای جدید در سپتامبر گذشته در جشنواره فیلم تلوراید در سراسر جهان به نمایش درآمد و در 22 اکتبر در آمازون پرایم به نمایش درآمد. و مطمئناً یک گربه.

بندیکت کامبربچ و کلر فوی

کامبربچ نقش لوئیس وین، نقاش نادر قرن نوزدهمی را بازی می‌کند که از کشیدن آدم‌ها متنفر است، اما عاشق کشیدن حیوانات است. وین با پنج خواهرش زندگی می‌کند و در آن زمان در اقدامی شرم‌آور، با معلم خواهرش، امیلی (با بازی کلر فویه در فیلم The Crown) در سال 1883 ازدواج کرد، اما تنها پس از عاشق شدن با مرگ امیلی. سرطان به شدت قطع شد و وین شروع به کشیدن نقاشی از گربه خانگی خود، پیتر کرد. این به زودی تبدیل به کارتون های خنده دار برای گربه ها شد و دیری نگذشت که وین با نمایش گربه های انسان مشهور شد. زندگی الکتریکی لوئیس وین فیلمی غیرعادی اما جالب است و به نظر می رسد عجیب بودن آن در فیلمی زندگی نامه ای درباره مردی عجیب و غریب اما تاثیرگذار می گنجد.

آیا لویی وین یک “زندگی برق” بر اساس یک داستان واقعی است؟ لویی وین کیست؟

اوه بله. “زندگی الکتریکی لوئیس وین” بر اساس داستان واقعی لوئیس وین، یک مرد انگلیسی است که بیشتر به خاطر کارتون های گربه ای رنگش شهرت دارد.

وین دنیا در سال 1860 متولد شد و کار هنری خود را به عنوان گزارشگر هنری آغاز کرد و همه چیز را در روزنامه ها نشان داد. او در دهه 1880 با نقاشی های گربه اش به شهرت رسید. “لوئیس وین گربه” در جامعه هنردوست بسیار محبوب بود و به طور گسترده ای در دسترس بود – در چاپ، کتاب، مجلات، کارت پستال ها و سالنامه ها، اما طبق بیوگرافی وین، او حتی در طول جنگ جهانی اول “خیلی سخت کار کرد”. مشکلات مالی و روانی داشت. در سال 1924 او را “دیوانه” اعلام کردند و در بیمارستان اسپرینگفیلد بستری شد. هنگامی که یکی از عزیزانش او را در بیمارستان پیدا کرد و از وضعیت او مطلع شد، کمپینی را آغاز کرد – که توسط رمزی مک دونالد، نخست وزیر وقت بریتانیا نیز حمایت مالی شد – برای انتقال وین به بهترین بیمارستان در وین. او در نهایت به بیمارستان نسپاری منتقل شد. او به نقاشی و اجرا در بیمارستان ادامه داد. وین در 4 ژوئیه 1939 در سن 78 سالگی درگذشت.

برای مدتی، کارتون واضح و پیچیده وین به‌اصطلاح «نماینده بصری پیشرفت اسکیزوفرنی» مورد استفاده قرار گرفت و گزارش شد که به کتاب‌های درسی روان‌شناسی باستان مراجعه می‌کرد. با این حال، آن تصاویر هیچ سابقه ای نداشتند و بنابراین نشان دادن «پیشرفت» غیرممکن بود. و اکنون سوال این است که آیا وین اصلاً اسکیزوفرنی داشته است یا خیر.

آیا “زندگی الکتریکی” لوئیس وین بر اساس واقعیت است؟

مانند هر فیلمی که بر اساس تصاویر تاریخی ساخته شده است، جنبه های «زندگی الکتریکی» لویی وین برای ساختن فیلمی سرگرم کننده، مرتبط، اغراق آمیز یا تخیلی استفاده می شود. هیچ راهی برای دانستن مکالمات خصوصی لوئیس وین با همسر یا خواهرانش وجود ندارد، بنابراین آن اتفاقات، آن مکالمات، کاملاً قابل پیش بینی هستند.

گفته می شود ویل شارپ، کارگردان، تحقیقات گسترده ای در مورد این فیلم انجام داده است، از جمله خواندن ادبیات وین. در حالی که ما به طور قطع نمی دانیم که آیا گربه پیتر وین تأثیر طراحی او بوده است یا خیر، شارپ در کنفرانس های مطبوعاتی گفت که این ارتباط به روشی ایجاد شد که وین در مورد حیوان خانگی خود صحبت کرد.

شارپ، مادر ژاپنی 35 ساله ژاپنی الاصل که به عنوان یک هنرپیشه مشهور است، می گوید: “لوئیس در ماه های سختی که همسرش امیلی مریض بود، پیتر را به عنوان منبعی برای آرامش می گفت.” به نظر می‌رسید که بودن با امیلی و سرگردانی با طرح پیتر و پیتر اوضاع را برای هر دوی آنها بهتر می‌کرد. این به این دلیل است که او بسیار مشغول نقاشی گربه ها بود. داشتن یک گربه در مهم ترین لحظه زندگی او روش زندگی او بود.

برخی از جزئیات با توجه به بازیگران تغییر کرد – وین واقعی 23 ساله بود که با امیلی ازدواج کرد، در حالی که همسرش 10 سال از او بزرگتر بود. بدیهی است که به دلیل کامبربچ 45 ساله و کلر فوی 37 ساله، این فاصله سنی مناسب نیست.

با این حال، بخشی از فیلم وین در مورد آنچه او “رعد و برق” می نامد واقعیت دارد. شارپ گفت: “برای من جالب بود که لوئیس علاقه عجیبی به ایده “الکتریسیته” داشت، او گاهی فکر می کرد چیز خوبی است و گاهی فکر می کرد خیلی بد است، در واقع آنقدر بد که حتی او را بیمار می کرد.

بنابراین، در حالی که نباید انتظار داشته باشید که «زندگی الکتریکی» لوئیس وین به اندازه یک مستند دقیق باشد، می‌توانید تنها بنشینید و فیلمی جذاب و آموزنده درباره یک مرد غیرمعمول و جالب تماشا کنید.

از سوی دیگر شارپ وین را از جهاتی قهرمان می داند. مهمتر از همه، او فردی بود که همیشه نمی توانست به راحتی یا به طور خودکار با جامعه تعامل داشته باشد. من فکر می کنم شما ممکن است او را عجیب و غریب صدا کنید. او تا پایان عمر با بیماری روانی دست و پنجه نرم می کرد. او با تب و تب و کابوس و کابوس به دنیا آمد. با این حال، او راهی برای زندگی خود پیدا کرد. من فکر می کنم مهم ترین چیز این بود که او می توانست با اطرافیانش ارتباط برقرار کند، خواه همسرش، امیلی یا افرادی که در کارش دخیل بودند. بنابراین من داستان او را فوق العاده دلگرم کننده یافتم. احساس می‌کردم که او با چالش‌های تقریباً باورنکردنی مواجه است، اما او با آرامش با آن‌ها روبرو شد و بنابراین احساسات قهرمان را منتقل کرد.»

کارگردان و همکارانش می خواهند تماشاگران را با لویی به سفری هیجان انگیز ببرند. او گفت: ما برای او به عنوان یک شخصیت بسیار متاسفیم و می خواهیم که مخاطب این احساس را داشته باشد. بنابراین ما از هر کلمه ای که می توانستیم برای جذب مخاطب به قلب و ذهن او استفاده کردیم. “برای زندگی کردن.”

در این میان شارپ نمی‌خواست «زندگی الکتریکی لوئیس وین» به یک فیلم زندگی‌نامه‌ای سنتی تبدیل شود. او گفت: «ما نمی‌خواستیم زندگی او را از راه‌های نادرست نشان دهیم. برای همه ما مهم بود که این اتفاق نیفتد. بندیکت، کلر، من و کل تیم و کارکنان آنقدر به لویی اهمیت می‌دادیم که ما واقعاً می‌خواستیم فیلم زندگی او را به درستی انجام دهد، نه برعکس. می خواستیم مخاطب را وارد زندگی او کنیم. فکر می کنم این ایده بر جهان بینی فیلم و مفهوم خود سفر نیز تاثیر گذاشته است.

شارپ و دوربینش اریک الکساندر ویلسون از نور، رنگ و دیگر تصاویر شگفت‌انگیز برای ارتباط بین دید وین از جهان و عملکرد درونی ذهن پر از او استفاده می‌کنند، در حالی که نسبت 3:4 کاملاً کار می‌کند. . کار خلاقانه شارپ به گونه ای است که «زندگی الکتریکی لوئیس وین» می تواند برای همه بینندگان جذاب باشد، نه فقط دوستداران گربه.

جدای از گربه ها و گربه های پیشرو، حضور تعدادی از سلبریتی های بریتانیایی از جمله توبی جونز، آسیم چادری، شارون رونی و آندریا ریزبورو و حضور اولیویا کلمن به عنوان راوی فیلم نیز قابل توجه است.

منابع: Dissider، Det Shelf

این فیلم را در نماوا ببینید

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا