فیلم و هنر

خودباوری، جوهره رشد / انیمیشن «مرغ خرفت»؛ روایتی از الگوهای مخرب و سازنده والدین

مجله نماوا ، فریبا آشویی

در طول هزاران سال تاریخ بشریت ، کشور ما شاهد تولد و مرگ افرادی با رنگ ، رنگ پوست ، جنسیت ، زبان و سایر جزئیات مهم بوده است. ممکن است افراد در ظاهر بسیار متفاوت باشند ، اما استعداد و توانایی ماندن برای همه آنها مهمترین چیز است. قابل ذکر است که در طول زندگی زمینی یک نفر ، برخی از استعدادها از ورزشگاه سرچشمه می گرفت ، در حالی که برخی دیگر تا پایان عمر ظاهر نشدند و با مرگ صاحبش ، این استعداد با او از بین می رود. با این مقدمه به سراغ فیلم “Turu، Wacky Hen” در قالب شخصیت کارتونی و ژانر موسیقی می رویم. این فیلم با جامعه هدف کودک و والدین ساخته شده است تا استعدادهای پنهان وجود کودک را ارتقاء دهد ، بشناسد و باور کند. داستان فیلم درباره ترولکا (مرغ احمق) است ، مرغ لاغر و بدشانسی که نمی تواند تخم بگذارد. مالک به دلیل این نقص ، که یک نقص جزئی طیور نیست ، او را نادیده می گیرد. سپس ایزابل ، معلم بازنشسته مدرسه ، یک گاری کوچک برای مزرعه کوچک خود از اولین صاحبش ، یک تاجر مرغ خرید.

امروزه ، بسیاری از والدین سعی می کنند فرزند خود را باهوش ، با استعداد و علاقه مند به مهارت های غیر معمول نشان دهند و خلاء را در چشم دوستان و خانواده پر کنند. راه حل های زیادی برای این کار ایجاد شده و رایج است ، مهمترین آنها یادگیری حروف زبان مادری و زبان خارجی ، درک اعداد ، موسیقی و سازهای مختلف و … از سن دو یا سه سالگی است. همچنین توجه و ساختن یک رویای دروغین برای کودک در رابطه با انتخاب شغل در آینده ، یکی از ناخوشایندترین رویدادهایی است که می توان در رفتار این روزهای والدین ، ​​در مورد فرزندان خود مشاهده کرد. حالا تصور کنید که تمام این توجه و سرمایه گذاری یک کودک رو به پایان است و کودک در همه زمینه هایی که والدین به آن علاقه دارند شکست خورده است. نتایج برای هر دو (والدین و کودک) ، به ویژه کودک تلخ خواهد بود. کاریکاتورهای “مرغ احمق” با تمرکز بر الگوهای مشابه رفتارهای نادرست والدین ، ​​از منظری جدید به بچه های با استعداد ، یا به عبارتی ، بچه های با استعدادی که همیشه مخفی هستند و از نمایش دور هستند ، نگاه می کنند. ترولکا ، در واقع ، قطعه ای محبوب در بین جوجه ها است که می تواند تخم بگذارد. صاحبش اصلاً او را نمی بیند. زیرا به گفته صاحب ترولکا ، دلیل اصلی موفقیت مرغ تخم گذاری است. برخی از مرغ ها که به صاحب خود نگاه می کنند ، ترولکا را یادداشت می کنند. اما والدین دلسوزی وجود دارند که می خواهند مهارت ها و استعدادهای واقعی فرزندان خود را به دست آورند تا بر پرورش استعدادهای منحصر به فرد و ارائه آینده ای بهتر برای آنها تمرکز کنند. صاحب ترولکا والدین کودک آزاری و سوء رفتار است و در مقابل او ایزابل ، کشاورز مهربانی که سابقه تدریس موسیقی دارد ، همچنین مدافع والدین دلسوزی است که ثروت ، حضور فرزند خود و پذیرش استعداد پنهان او مهم است. والدین به طرز مطلوبی به فرزند خود کمک می کنند تا استعدادهای واقعی خود را کشف کند. تشخیص این استعداد پنهان برای برخی از کودکان آسان و برای برخی دیگر دشوار و دشوار است. ترولکا یک مدل پیچیده است که فاقد پتانسیل عملی مرغ (تخم گذاری) است. اما ایزابل صدایش را بلند نمی کند. در عوض ، او برای تأمین مایحتاج جوجه های خود تلاش زیادی می کند. یکی از این بسترها نوشتن مقاله و سرودن اشعار و موسیقی به نام ترولکا برای آرامش خاطر است.

والدین کودکان به ظاهر با استعداد می توانند با استفاده از مهارت های ارتباطی کودک ، بر افکار و رویاها و غرایز او تمرکز کرده و به کودک کمک کنند تا استعدادهای پنهان و ناشناخته خود را بشناسد و سپس زمینه ای برای شکوفایی بهتر این استعدادها فراهم آورد. این نوع رفتار والدین می تواند به کودک در کسب اعتماد به نفس کمک کند. به این ترتیب ، ترول استعداد صحبت کردن و آواز خواندن را در او کشف می کند. این کشف شاید مهمترین رویداد در زندگی یک کودک باشد. زیرا اگر مسیر زندگی او به راه دیگری منتهی شود ، این یک راه جدید خواهد بود ، ادامه همان اعتماد به نفس و کشف واقعیت وجود کودک (جوانان آینده). تا زمانی که کودکی که به او اعتقاد دارید ، باید تمام زندگی خود را بدون شک و با چرخه های مکرر و اشتباه زندگی کند. (رفتار ترولکا در ابتدای ورود به مزرعه ایزابل و محافل مسافرتی). نکته مهم این است که با دستیابی به اعتماد به نفس ، جریان رودخانه زندگی هر کجا که می روید ، توانایی شیرجه زدن به رودخانه و به شیوه ای متفاوت در اختیار کودک (جوانان آینده) قرار می گیرد.

اعتماد به نفس نتیجه کار خوب و ارزشمند است. این مرحله می تواند آینده را پیش بینی کند. وقتی به این اطمینان رسید ، ترولکا توانست آینده را با مشت خود بگیرد و آن را کنترل کند. او معتقد بود که می تواند صحبت کند ، و سپس معتقد بود که با صحبت کردن می تواند نسخه های خطی و اعداد را بخواند ، و اعتماد به نفس امیدی است که ما به فرزندمان می دهیم تا مهارت ها و کار خود را در این دنیا بشناسد و بر آنها تمرکز کند.

در نهایت باید گفت که تماشای کارتون های موسیقی و سرگرمی ، ضمن اینکه سرگرم کننده و شاداب کننده وضعیت کودک است ، می تواند تأثیر مستقیمی بر ذهن او داشته باشد. اگر کودکی در سن یادگیری و ایفای نقش باشد ، از تماشای کارتون های الهام بخش مانند ، مثلاً تبدیل مرغ با استعداد به قهرمان ، و ایجاد الگوهای ارزشمند در این نمونه ها لذت خواهد برد. در عین حال ، در طول داستان ، ترولکا با ارزش ها و ایده های معنایی دیگری مانند صداقت ، دوستی ، خصومت ، شکست و غیره روبرو شد.

تماشای کارتون در نما

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا