فیلم و هنر

خداحافظی نمی کنیم، اینجا «شروع » است

بر اساس گزارش ها عنوان؛ به گزارش «دفتر شعر سردار سربداران»، مرتضی امیری اسفندقه در نشست خبری همایش بزرگ ادبی که صبح دوشنبه 15 آذرماه در تالار رودکی برگزار شد، گفت: تا به حال مراسم شعر کوچکی از سردار سلیمانی برگزار نشده است. ؛ اینکه دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران با درایت شاعر و عالم شهیر حاج سعید حدادیان میزبان اولین شب شعر با عنوان «مولو سردار» بود که شهید سلیمانی و یاران قدس سره در این مراسم حضور داشتند. .

اولین همایش شهادت سردار سلیمانی

دبیر علمی اولین کنگره سراسری شعر سردار سربداران با بیان اینکه پس از ترور حاج قاسم، شب های زیادی با شعر داخلی و منطقه ای برگزار شد، گفت: در سال 1380، در سال 1380، در سال 1380 به پایان رسید. کنگره با شب شعر بسیار متفاوت است. کنگره فراگیر و عالی است و به دقت بالایی نیاز دارد و جاه طلبی هایی را پیشنهاد می کند. کنگره تنها 10 نفر نیستند که شعر می نویسند. کنگره مقالات علمی را بررسی می کند. این همایش شعر به همت “بنیاد شهید حاج قاسم سلیمانی” برگزار شد و به ویژه خانم زینب سلیمانی دختر شهید سلیمانی فراخوان اولین کنگره شعر حاج قاسم را دادند.

همه اشعار در مورد سردار

وی افزود: در اولین همایش سراسری همایش سردار سربداران درخواست کردیم که تمام اشعاری که درباره رشادت ها و ترور شهید سلیمانی سروده شده تنظیم شود؛ در واقع می خواهیم شعر فارسی را از قرن چهارم تا امروز بخوانیم. تاریخ تحول ایران را خوانده ایم. تاریخ مشروطه در شعر آن زمان است. تاریخ حافظ و سعدی در شعر حافظ و سعدی است.

322 شرکت کننده

امیری اسفندقه با اشاره به اینکه نگذاشتیم شعرهای نامناسب بیان شود، گفت: ضمن احترام به احساس همه شاعران و سرایندگان شعر نسبت به حاج قاسم، باید توجه داشت که همه این اشعار قابل چاپ نیست. همه حق دارند شعر بخوانند، اما همه حق ندارند شعر بگویند. اینکه فکر کنیم 100 نفر در کنگره شرکت کرده اند و هر کدام 100 نفر شاعر هستند، درست نیست. حدود 322 نفر در این کنسرت شرکت کردند که تعدادی از آنها مستعد بودند و این همایش بر اساس استعدادیابی برگزار شد.

این کنگره بی پایان است

این شاعر گفت: همه شهدا قلم نگه می دارند اما این قلم همیشه فرهنگ شهادت را حفظ کرده است. در واقع آن مرحله و این قلم با هم ترکیب شده اند. در اولین کنگره شعر سربداران متوجه شدیم که استعدادهای خاصی وجود دارد. در اشعار نقاط ضعفی وجود داشت، باید برای این افراد کلاس برگزار شود. این افراد نباید آزاد شوند، باید با کنگره ارتباط داشته باشند. نگفتیم باز، ببند و خداحافظی کنیم. کنگره ملی شعر سربداران بی پایان است. ما خداحافظی نمی کنیم. آثار چاپ شده جلوی چشم قرار می گیرند و آثار منتشر نشده دور ریخته نمی شوند.

دبیر علمی اولین کنگره ملی اشعار سردار سربداران گفت: برای اینکه برنامه و روند کنگره سردار سربداران پشتوانه و مراقبت علمی برای ایشان و شخصیت شهید سلیمانی باشد، قالب هایی در زمینه شعر . بالاخره ما بدون تبعیض قالب های مختلفی داریم همانطور که خود شهید سلیمانی یکی بود اما اکثریت. همه او را دوست داشتند، از پیر و جوان، مرزی بین کشور نبود، اما پلی بود بین همه سپاهیان. با شهید سلیمان، جناح چپ و راست بی معنا بود. کنگره نیز باید اینگونه باشد، بنابراین همه قالب ها را از قالب اصلی، قصیده گرفته تا آزاد و سفید در نظر می گیریم.

داوری بخش های قدیم و جدید

وی در نخستین دوره شعر سردار سربداران با اشاره به تقسیم بندی قضاوت به دو دسته کلاسیک و مدرن گفت: برای قضاوت در این مقوله داورانی را در نظر گرفته ایم که در شعر کلاسی مسلط هستند. علاوه بر این، ما به کسی که با قصیده آشنایی نداشت اجازه نمی دادیم به ترتیب اشعار را قضاوت کند. در قسمت کلاس نیز حسین اسرافیلی، هادی سعیدی کیاسری و ناصر فیض مسئولیت را بر عهده داشتند. در دسته جدید مصطفی علیپور، مهدی سیار و حمیدرضا شکارسری قضاوت را بر عهده داشتند.

وی افزود: در این کنگره سرپرست گروه شعر کلاسی «مصطفی محدثی خراسانی» و سرپرست حوزه شعر نو بر عهده «سعید یوسف نیا» بود.

شعر ناب، فریادی برای انتقام

بخشی از فریاد ما برای انتقام این است که بخش فرهنگی ما درست کار می کند و نتایج شهدا از جمله شهید سلیمانی از نظر علمی دقیق و اولویت بندی شده است. یک شعر پاک، یک آهنگ پاک و یک آهنگ پاک در وصف سردار سلیمانی می تواند انتقامی باشد که می خواهیم بگیریم و یک شعر ضعیف زمینه را تضعیف می کند.

مهارت های مداوم

امیری اسفندقه با بیان اینکه هیئت علمی کنگره ها باید سختگیرانه و منسجم باشد، افزود: نباید اجازه چاپ شعر ضعیف را داد. همه کسانی که با شهدا از جمله شهید سلیمانی در قالب فیلم، نقاشی و شعر کار می کنند، واقعاً باید فیلمساز، نقاش و شاعر باشند. ما معتقدیم در کنگره شعر سردار سربداران، شهید سلیمانی آمده است تا ما را در پالایش دوباره شعر فارسی یاری کند. ما برای آنها کاری نکردیم. یک بار در کنگره اول سعی کردیم آجر بگذاریم.

امیری اسفندقه در ادامه با بیان اینکه در انتخاب شغل باید سخت گیرانه و دقیق بود، تصریح کرد: به عنوان دبیر فعال کنگره سعی کردم مراقبت کنم. با داوران این کنگره آشنا شوید تا ببینید چه کسی اشعار را قضاوت کرده است. برخی از این اشعار پنجشنبه 18 آذر خوانده می شود و برخی دیگر به صورت کتاب خوانده می شود.

شعر و موسیقی، شیر و شکر

دبیر علمی کنگره شعر در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا اشعار منتخب کنگره سربداران تبدیل به آثار موسیقایی می شود یا خیر، اظهار داشت: آیا منتخب اشعار کنگره سربداران به آثار موسیقی تبدیل می شود؟ اشعاری که می تواند در صنعت موسیقی گنجانده شود به این کنگره رسیده است، در این کنگره سعی داریم به شعری بی عیب و نقص برسیم و اشعار زیبای کنگره ای را با نوازندگان به اشتراک بگذاریم، شعر و موسیقی مثل شیر و شکر است.

کتاب کنگره

دبیر علمی اولین کنگره ملی کنوانسیون سردار سربداران در پاسخ به سوالی درباره کتاب درسی این همایش گفت: آنچه در کتاب آمده اگر بهتر نباشد اشتباه نمی تواند باشد. این ممکن است بهترین چیز نباشد، اما نمی تواند یک اشتباه باشد. همایش ها باید مراقب باشند که کتابی به دست نیاورند یا اگر به دست آوردند، شکست نخورند، به خصوص در این روزهای کمبود کاغذ و جنگل زدایی. نوشتن و انتشار اشعار غلط به نام شهید سلیمانی و هر شهید دیگری بر روی کاغذ اشتباه است. در این کنگره سعی کرده‌ایم اشعار کتاب را جمع‌آوری کنیم و عالی نشان دهیم، اما معتقدم تا زمانی که شاعر در قید حیات است، بزرگ‌ترین اثر خود را ننوشته است.

تلاش برای آوردن سردار سربداران کنگره

بر اساس این گزارش، محمد زرویی نصرآباد دبیر اجرایی اولین همایش ملی سردار سربداران در این نشست خبری اظهار داشت: افتتاحیه این همایش 31 مهرماه در تالار وحدت برگزار و تماس تلفنی برقرار شد. همزمان. در این مراسم از 4 هنرمند سرشناس که پیرامون حاج قاسم آثاری خلق کردند تجلیل شد. حسن روح الامین و استاد بدرالسماء در میدان مشهود تجلیل شدند. از میلاد عرفان پور برای دفتر شعر «مرد میدان» تقدیر شد. آقای. از غلامرضا صنعتگر به خاطر موفقیت های موسیقیایی اش در کنار حاج قاسم تقدیر شد. همچنین در این مراسم از خانواده شهید ابومهدی المهندس و شهید بجعفری تجلیل شد و مراسم افتتاحیه به صورت زنده از شبکه یک و خبر پخش شد.

70 در مرحله پایانی کار می کند

دبیر اجرایی اولین کنگره سراسری شعر سردار سربداران در ادامه با بیان اینکه 322 شغل دریافت کرده ایم، تصریح کرد: پس از صدور حکم، 70 شغل به مرحله نهایی رسیده است. در پایان این مراسم که در 18 آذرماه برگزار می شود از نفرات اول تا سوم کلاس و بخش های جدید تجلیل خواهد شد.

وی گفت: در مراسم اختتامیه کنگره سراسری شعر سردار سربداران از دو شاعر عزیزی که سرود حاج قاسم کار کرده اند تجلیل می شود. حاج سعید حدادیان که پیش از شهادت میزبان مجموعه اشعار حاج قاسم بود و افشین علاء که کتاب زیبا و باشکوه «سربازنامه» را درباره حاج قاسم سروده بود.

وی افزود: در مراسم اختتامیه موسیقی و تئاتر خواهیم داشت. خوب لازم به ذکر است که این کنگره اختتامیه ندارد و فقط در نهم دی ماه نامزدها را معرفی می کنیم. ما تلاش می کنیم این کنگره را بین المللی کنیم. پایه های آن فراهم شده و رایزنی هایی با تشکل های شعر تحت حمایت صورت گرفته است.

کتابی از کارهای خوب

زرویی نصرآباد با یادآوری نامه ای از کنگره شعر سردار سربداران یادآور شد: فهرست آثاری که به این کنگره رسیده در حال تهیه است. بهترین کاری که در حال حاضر درباره حاج قاسم سلیمانی انجام شده در این کتاب است. بالاخره کتاب گوشه ای از آثار بزرگی است که تا به امروز درباره شهید نوشته شده است.

کنگره جهانی

وی در پاسخ به این سوال که کدام کشورها باید در کنگره بین المللی شرکت کنند، گفت: همایش بین المللی شعر مرحوم حاج قاسم سلیمانی را در آبادان داشتیم که شاعرانی از کشورهای مختلف در آن شرکت کردند. دردن. این موضع باعث شده تا سال آینده میزبانی کنگره بین المللی شعر سردار سربداران باشد. در این مدت شاعرانی از کشورهایی مانند سوریه، عراق و لبنان بودند که قصد واردات و مشارکت داشتند، اما ما امکانات لازم را نداشتیم، به همین دلیل تصمیم گرفتیم در آینده همایش را به صورت بین المللی برگزار کنیم.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا