فیلم و هنر

«خاندان گوچی»؛ لیدی گاگا و یک داستان مدیچی‌ مدرن

مجله نماوا ، ترجمه: علی افتخاری

اینجا هنوز چیزی نیست. به گفته ریدلی اسکات، کارگردان، هیچ یک از ستاره های برنده اسکار درام مجلل «خاندان گوچی» (House of Gucci) ساخته شده است، تا پیش از آن که فیلمبرداری اصلی در پایان فوریه 2021 در رم شروع شود، هرگز به خود زحمت نمی دهید سر صحنه بیایند. ، در عوض، آنها در حالی که خود را نشان دادند که کاملاً در قالب شخصیت های خود فرو رفته بودند – گاگا در نقش پاتریتزیا رجانی، زن بلندپرواز ایتالیایی که به جرم استفاده از دو آدمکش برای قتل همسر سابقش، مائوریتزیو گوچی در سال 1995 به زندان محکوم شد. ؛ و لتو با یک گریم بسیار سنگین و کله کچل در نقش پائولو گوچی، نایب‌رئیس پرشور. ی م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م م

لیدی گاگا

به خاطر بازیگری متد شهرت دارد، گاگا در روند تعالی بخشیدن به شخصیت خود برای جیم. اسکات اذعان می‌کند نمی‌تواند به یاد بیاورد که بازیگر زن باشد کارگردان 83 ساله کلاسیکهای مدرن مانند «بیگانه»، «گلادیاتور» و این اواخر «آخرین دوئل» میگوید: «خب، ابتدا فراموش کردم، چون او در هر روز که میدیدمش کاملاً در شخصیت خود فرو رفت. او حتی از نظر اجتماعی کاملاً در شخصیت مائوریتزیو گوچی بود. بنابراین فکر کردم همینطور بوده است، اما نبود، درست مثل جرد لتو. او به روشی بسیار مشابه کار می‌کند. وقتی وارد صحنه می‌شود، انگار غوطه‌ور شده و تا وقتی کارش تمام نشده است از آن قالب بیرون نمی‌آید

مجموعه درام-زندگی نامهای 75 میلیون دلاری «دان گوچی» فیلمی با یک درجه کامل شامل و بازیگرانی آل پاچینو، جرمی آیرونز و آدام درایور در نقش اعضای خانواده اولین برند مدی ایتالیایی (و همچنین سلماهایک در نقش یک طالعبین و محرم رازهای )اتریتزیا) در آن بازی می‌کنند، فیلم اساساً به گاگا تعلق دارد. («خاندان »وچی» از نوامبر ۲۰۲۱ روی پرده سینماها رفت.)

در فیلم، پاتریتزیا زنی بلندپرواز با ظاهری شبیه الیزابت است که به مائوریتزیو (درایور) دل می‌بازد و با او ازدو می‌زند. رودولفو (آیرونز) پدر مائوریتزیو با این پیوند مخالف است، اما مرد جوانی که می‌خواهد یک وکیل باشد. در ادامه و به‌تدریج مائوریتزیو با همسرش به همه‌چیزهایی می‌شود که از آن‌ها متنفر بود. لتو نقش پائولو، پسر آلدو (پاچینو)، برادر رودولفو را بازی می کند که خود را یک طراح مد و جانشین بالقوه برند گوچی میداند، اما ایده ها و رفتارش باعث شرمساری خانواده است.

گاگا تنها در دومین نقش اصلی خود در یک فیلم سینمایی و اولین بار پس از نامزدی جایزه اسکار بهترین بازیگر زن برای «ستارهای متولد می شود»، نقش شخصیتی را بازی می کند که نقشه می کشد، جوش می آورد، از کوره در میرود و به خود میپیچد. همه اینها در خدمت به تصویر کشیدن زنی باهای پیچیده است که به برندی جذاب گوچی کمک می کند و در عین حال یک شکاف را خانواده می کند که درنهایت سلسله آنها را از هم پاشید می کند. (رجانیِ واقعی به دلیل ترتیب دادن قتل همسر سابقش در ۱۹۹۷ مجرم شناخته شد پس از گذشت ۱۸ سال از یک محکومیت ۲۹ زالن

فوستر فیلم «خاندان گوچی»

گاگا در مصاحبه های مختلف بهتفصیل شخصیت توضیح داده است که چگونه حرکات یک پلنگ را برای فرو رفتن در ویژگی های جسمانی متمایز خود مطالعه کرد و شش ماه با یک مربی گویش کار کرد تا لهجه شمال ایتالیایی رجانی را یاد بگیرید. نتایج با نتایج کار او مخالف هستند – ازجمله مربی گوچی «خاندان گوچی که با گاگا کار نکرد – اما جانینا فاچو، تهیه کننده «خاندان گوچی» یکی از کسانی است که خواننده-بازیگر در فیلم او را غافلگیر کرد. فاچو که همسر اسکات و گاهی شریک تهیه‌کننده فیلم‌های اوست، می‌گوید: «او نقش خود را می‌فهمد. وقتی درمورد پاتریتزیا صحبت می‌کرد، متوجه این شخصیت، سیاه و سفید بود. قرار نیست فیلمی درباره یک زن بدسازیم که شوهرش را می‌کشد. او یک انسان است بنابراین گاگا با قلب زیبا و عظیمی که به نقش نزدیک است و سعی می کند بفهد او وقتی شروع کرد چه جور آدمی بود و چه چیزی او را متحول کرد. »

چ ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط ط همان‌طور که می‌بینید، او حتی از نظر ظاهر هم تغییر می‌کند، چون آن‌قدر مجذوب نقش شد که به پاتریتزیا تبدیل شد. در کل مدت فیلمبرداری، فقط در قالب پاتریتزیا با ما حرف می‌زد و وقتی در اطراف

لیدی گاگا در پاسخ به سؤالی درباره تصویر کشیدن شخصیت پاتریتزیا بهعنوان کسی که مطبوعات ایتالیایی در جریان دادگاه قتل با عناوینی چون «الیزابت تیلور» و «بیوه سیاه» از او یاد میکردند، میگوید: «چالش بزرگ برای ساخت پاتریتزیا این است که تا ایش از مرگ مائوریتزیو اوچی اطلاعات زیادی از او موجود نیست. او با این پرونده در دنیا معروف شد. من خیلی و به شیوه خبرنگاری درمورد او تحقیقات زیادی انجام دادم. مطالبی را که می توانم من را بیشتر با او آشنا کند مطالعه کردم و فیلم تمام مصاحبه هایی را که بعد از قتل انجام داد، دیدم تا با نوع رفتار او آشنا شوم و با حرفهای دروغ و راست و هماهنگ شوم. اگر مصاحبه‌های یک فرد را همیشه تماشا کنید با درجه احساسی او هماهنگ می‌شوید. و پاتریتزیا خیلی دروغ گفت. »

ماگا می‌گوید مطلبی ۸۰ صفحه‌ای به سبک خاطره‌نویسی که پاتریتزیا کیست و چگونه برای بزرگ کردن مائوریتزیو نوشته است.

جرد لتو در نقش پائولو گوچی
جرد لتو در نقش پائولو گوچی

از سوی دیگر، لتو که خود را از طرفداران قدیمی گوچی است – و در نمایش های خانه مد حضور داشت و با طراح اصلی گوچی، الساندرو میکله دوست است – برای این که نقش آفرینی خود را در قالب پائولو می کند، پنج ساعت در روز را روی صندلی قرار داد. گریم می‌گذراند، طوری که چهره او در فیلم شباهت خیلی با خودش ندارد. او هم در بینها هرگز از نقش خود بیرون نمی آمد و با بازیگران و عوامل تولید فیلم با همان حالت اغراق شده و لهجه متمایز شخصیت پائولو حرف میزد، یک رؤیاپرداز دلقک غمگین که بین بزرگی جاهطلبیه و تحقیرهای روزانه از سوی خانوادهاش دست و پا میزند. لتو میگوید در اولین روز فیلمبرداری، صحنه با گریم کامل به پاچینو که نقش آلدو گوچی، پدرخوانده برند ایتالیایی را بازی می کند نزدیک می شود و با صدای بلند به او سلام کرد: «پاپا، من هستم، پائولو!» (پاچینو بدون این که متوجه شوید این ایتالیایی میانسال در واقع خواننده اصلی گروه ترتی سکندز تو مارس است، در ابتدا خیلی او را تحویل نگرفت و فاصله خود را حفظ کرد تا این که فهمید او لتو است.)

فاچو می‌گوید: «ما هرگز او را بدون پروتز ندیدیم. منظورم این است که کنار ما می‌شود و هرگز فکر نمی‌کردم او جرد است. او کار خودش را می کند. او در قالب شخصیتی با ایده های خودش ظاهر می شود. دیوانه‌وار بود!»

دیوانه کننده اما شاید نه خیلی تکان دهد برای بازیگری که در این مرحله از دوران کاری خود قرار دارد. لتو در تمام مدت فیلمبرداری «باشگاه دانلود دالاس» 2013 در قالب شخصیت تراجنسیتی خود و شکل دادن به آن را حفظ کرد و برای آن برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. او برای ماندن در ذهن شکنجه‌شده شخصیت جوکر خود در فیلم «جوخه انتحار» (۲۰۱۶) نیز کارهای عجیب و غریبی می‌کرد.

ردلی اسکات، آدام درایور و لیدی گاگا در پشت صحنه «خاندان گوچی»
ردلی اسکات، آدام درایور و لیدی گاگا در پشت صحنه «خاندان گوچی»

صحنه‌های پائولو با بازی لتو و پدرش آلدو با بازی پاچینو در فیلم، صحنه‌های کمی یاد ‌آچینو اینها فقط برخی از ابزارهای اشتراک گذاری هدف گذاری هستند که می توانید از آنها استفاده کنید.

تصاویر من: «این تفکر به‌خودی‌خود دلچسب است. پل پاچینو بازیگری است که روش انجام کارها را عوض می کند، انتخاب می کند و به کارش فارش افسانه می دهد. راحت می‌شود در یک فیلم نقش پسر او را بازی کرد. ورم، بامحبت و بامزه است، بدون خودخواهی و چیزهای زیادی از او می‌توانم یاد بگیرم، من عاشق شخصیت پائولو گوچی. حس کردم خداحافظی با او خیلی سخت است. شما این شخص آشنا می‌شوید و آن‌چه با آن روبرو می‌شود، تلخ است و به‌نوعی دل من را می‌شکند. از کبوترهایش گرفته شده تا ویژگی‌های جسمانی، حس شوخ‌طبعی و تحول او، بازی در نقش یک کوه بی‌نظیر برای بالا رفتن بو.

اسکات در پاسخ به این پرسش که پایبندی لتو و گاگا به بازیگری متد درنهایت چه چیزی به فیلم داد، میگوید: «من در ابتدا مضطرب بودم – این حقیقت که یک عقل کل ممکن است بگوید،» خب، این آدمها ایتالیایی هستند. آرا ایتالیایی حرف نمی زنند؟ و پاسخ من این بود که «خب، احمق، چون اینطوری فیلم باید زیرنویس داشته باشد عنها می‌گویند: «خب، لهجه ایتالیایی حواس من را پرت می‌کند». اما بازیگران فیلم در این زمینه خیلی ماهر بودند و کاملاً به شخصیت‌های آن‌ها می‌آمدند. ظر ی

پل پاچینو
پل پاچینو

«خاندان گوچی» ا ا ا ا ق ا ا ا ا «« «« «ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا در این کتاب، سارا گی فوردن، نویسنده بازگو می‌کند که چگونه پاتریتزیا نقشه قتل همسر سابقش، وارث امپراتوری گوطر.

اسکات که پیشازاین رفتار بیرحمانه افراد فوقالعاده ثروتمند را در فیلم «همه پولهای دنیا» به تصویر کشید، میگوید: «ماجرای خاندان گوچی بیش باهت به دو خانواده هنرمند معروف یا بدنام در ایتالیای قرن چهاردهم و پانزدهم نیست. مدیچی و بورجیا، خانواده‌هایی که اعضای آن همیشه در حال رویارویی بودند. این دقیقاً همان چیزی است که اینجا اتفاق می‌افتد، یک داستان مدیچی مدرن و به شکلی خنده‌دار است. نظر من بسیار افراطی است، به شکلی اپرایی افراطی است. »

منبع: والچر، ددلاین

تماشای فیلم «خاندان گوچی» در نماوا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا