فیلم و هنر

«جوجو خرگوشه»؛ شیطان کوچک که روی شانه‌های شما نشسته است

مجله تجربه، ترجمه علی افتخاری

تایکا وایتیتی، بازیگر، نویسنده و کارگردان 46 ساله، اهل یک شهر کوچک چند صد نفری در نیوزیلند است، جایی که فیلم در فهرست آثار قرار نداشت. پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، در بیست سالگی به گروه بیکاری پیوست، زمانی که شروع به ساخت فیلم کوتاه (فیلم برنده اسکار «دو ماشین، یک شب») کرد و کارگردانی برنامه های تلویزیونی و فیلم های پرمخاطبی مانند پسر «کرد» به پایان رسید. 30 سال سن

در سال 2010، وایتی عاشق توصیف مادرش “آسمان بسته”، کتابی از نویسنده نیوزیلندی کریستین لونز در سال 2004 شد و تصمیم گرفت یک بازی روی صفحه نمایش بر اساس آن بنویسد. او روی قسمت اول داستان پسر 10 ساله نازی تمرکز می کند و شخصیت جدید، دوست متفکر او، نسخه ای مضحک از آدولف هیتلر را اضافه می کند و به این ترتیب صفحه جوجو خرگوش را می سازد.

موستر ملم «خرگوشه خرگوشه»

وقتی وایتی فیلمنامه را نوشت، نمی دانست چه واکنشی نشان خواهد داد. او گفت: «این یک تجارت بسیار تنهایی است. همه چیز را خودم می نویسم، همیشه راهروها را بالا و پایین می کنم، با خودم و شخصیت هایم صحبت می کنم، به صفحه کامپیوتر نگاه می کنم و می خوابم.

ویتنی می‌دانست که یافتن فیلم دشوار خواهد بود. او گفت: «گزارش شفاهی و دید فیلم بسیار سخت بود. شما نمی توانید با وحشت جنگ جهانی دوم شوخی کنید. وقتی فیلمنامه در هالیوود خریداری شد، خودش صحبت کرد. وایتی “خرگوش جوجو” را به آژانس های استعدادیابی فرستاد و اگرچه هیچ حامی مالی پیدا نکرد، بازی روی صفحه نمایش او در سال 2012 در لیست سیاه قرار گرفت. او گفت: «بسیاری از استودیوها وقتی آن را می‌خوانند، چیزهای بیشتری پیدا کرده‌اند.

سپس وایتی سه فیلم مرتبط با فیلم را کارگردانی کرد: “What We Do in the Shadows”، “Hunting Wanderers” و “Thor: Regnarok” دنباله مارول. در این مرحله بود که فاکس سرچلایت (بردمن، «وضعیت آب») به او گفت که می‌خواهد «فیلم عجیب جنگ جهانی» خود را بسازد و به او پیشنهاد کرد که نه یک چهره شناخته‌شده، نقش هیتلر را بازی کند. بازی. وایتی بازیگران مختلفی از جمله سم راکول، بازیگر موفق (“سه تابلوی بیلبورد از ابینگ، میسوری”) را به عنوان یک مقام دلسوز نازی گرد هم آورد. رومن گریفین دیویس، هنرپیشه بریتانیایی – کودکی که نقش جوجو را بازی می کند – توسط دوستانش “خرگوش” لقب گرفته است. و اسکارلت جوهانسون در نقش یک مادر مجرد رزی، السا، یک دختر جوان یهودی (توماس مک کنزی) را در اتاق بالای خانه خود پنهان می کند.

جوجو و السا دوستان خوبی شدند. به تدریج جهان بینی و ناسیونالیسم کور جوجو تغییر می کند و در همان زمان، دختر دوست جوجو را به چالش می کشد تا او را کنترل کند. وایتی گفت: “من عاشق ایده این مثلث عشق بی قید و شرط هستم، که در آن هیتلر شروع به حسادت می کند: “اوه، تو در تلاش برای یافتن دوست جدیدت هستی.” برای من، این ساده ترین راه برای نشان دادن درگیری به جوجو است.

 تایکا وایتیتی و رومن گریفین دیویس
تایکا وایتیتی و رومن گریفین دیویس

وایتی گفت: “این نمونه ای از یک پسر هیتلر 10 ساله است، یک شیطان کوچک روی شانه های شما نشسته است، نسخه جوجو به او توصیه های وحشتناکی می دهد، در حالی که او عاشق یک دختر یهودی بود.” به نظر می رسد ما (بزرگسالان) خیلی مراقب کودکان نیستیم. کودکان در این زمینه باهوش هستند و دید روشنی نسبت به جهان دارند.

وایتی هیچ تحقیقی برای ایفای نقش هیتلر انجام نداد، زیرا نمی خواست. او می‌گوید: «من نظرم را بر اساس چیزی که در هیتلر دیدم قرار ندادم. من اخیراً به نظرم یک کپی از او تهیه کردم که در کمال تعجب، مدل موی بدی با سبیل های کوچک و لهجه آلمانی دارد.

وایتی گفت: بازی در نقش یک هیتلر واقعی عجیب بود و فکر نمی‌کنم مردم از این شخصیت لذت ببرند. چون او احمق بود و همه این را می دانند. فکر می‌کنم مردم باید با این موضوع ارتباط برقرار کنند تا از فیلم لذت ببرند.»

eRoman گریفین دیویس و توماسین مککنزی
رومن گریفین دیویس و توماسین مک کنزی

صبح روز بعد از اولین فیلمبرداری بین المللی “خرگوش جوجو” در جشنواره فیلم تورنتو 2019، وایتی گیج شده بود. تماشاگران از فیلم او به عنوان یک داستان طنز اما مهم در مورد پسری تنها و دوست نازی استقبال کردند، اما روز بعد مشخص شد که فیلم جسورانه وایتی در وب سایت متاکریتیک بر اساس پاسخ منتقدان به فیلم ها در رتبه 100 قرار گرفت. فقط 50 گرفت در واقع، لحن طنزآمیز وایتی و نقش او به عنوان آدولف هیتلر افسانه ای، منتقدان را از هم جدا کرد (برای مثال، اریک کان، نویسنده Indiewire، وایتی را به خاطر تبدیل هولوکاست به یک شوخی مورد انتقاد قرار داد).

«جوجو خرگوش» با وجود واکنش‌های متفاوت به فیلمی که نازی‌ها را در جشنواره فیلم تورنتو به تصویر می‌کشد، به نامزدهای اسکار اضافه شد و برنده جایزه منتخب تماشاگران یا برگزیده مردم شد. این فیلم در نهایت برنده جایزه اسکار وایتی برای بهترین فیلمنامه اقتباسی شد و فیلم او در پنج رشته دیگر از جمله تصویر برتر، بازیگر زن برتر (جوهانسون)، طراحی صحنه و لباس، تدوین و طراحی صحنه نامزد شد. همچنین حدود 90 میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است که اغلب برای تولید فیلم 14 میلیون دلار هزینه دارد.

اندکی پس از دریافت جایزه اسکار بهترین فیلمنامه، وایتی به «جوجو خرگوش» درباره پاسخ های منفی دیگران گفت. (پدربزرگ او در اصل یک یهودی روسی بود).

او گفت: “یک جلسه توجیهی رسانه ای با بسیاری از رسانه های یهودی برگزار شد، و بسیاری از نظر دهندگان گفتند، “کاش قبل از تماشای فیلم می دانستیم که او یهودی است.”

جوهانسون و رومن گریفین دیویس
اسکارلت جوهانسون و رومن گریفین دیویس

با این حال، کارگردان می گوید که اگر در فرآیند بازاریابی فیلم یا در یک کنفرانس مطبوعاتی با کمپین اسکار به این فیلم اشاره شود، به احتمال زیاد تأثیر فیلم از بین خواهد رفت. وایتی گفت: «اگر این کار را می کردیم، در پوستر فیلم می نوشتیم: «نگران نباش، حاکم یهودی است».

وایتی همچنین گفت که شایعاتی در مقابل فیلم در جشنواره فیلم تورنتو منتشر شد مبنی بر اینکه دیزنی نگران اکران «خرگوش جوجو» است، زیرا این فیلم برخلاف سلامت استودیو است، تصویری خانوادگی پسند، که به نظر او دروغ است. او توضیح می دهد: «کسانی که دیزنی را اداره می کنند همیشه از فیلم حمایت می کنند. آنها این فیلم را دیده‌اند و آن را دوست داشتند.»

منبع: ایندی وایر

تماشای فیلم جوجو خرگوش در تجربه

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا