جنجال های تشکیل کمیسیون هوش مصنوعی مجلس

پس از توسعه هوش مصنوعی در صنایع دانش محور دنیا، کمیسیون هوش مصنوعی مجلس جهت سامان دهی به ضوابط بهره مندی از هوش مصنوعی تأسیس شد.
به گزارش ای جی مارکت و به نقل از یک خبرگزاری، ریاست کمیسیون هوش مصنوعی مجلس برعهده «رضا تقی پور انوری»، وزیر ارتباطات دولت محمود احمدی نژاد و البته چهره شاخص طرح صیانت بوده که با نقطه نظرات نزدیک به دیدگاه طیف پایداری به  عنوان مخالفان سرسخت توسعه تکنولوژی های جدید تصمیمات جنجالی همچون اعمال محدودیت برای ماهواره ها تا فیلترینگ شبکه های اجتماعی و حتی پلتفرم های نمایش خانگی را در کارنامه خود دارد.
از سوی دیگر این نماینده مجلس مدتی پیش از اعلام خبر تشکیل کمیسیون هوش مصنوعی مجلس با اظهاراتی در شهرستان قم و در جمع گروهی از طلاب خبرساز شده بود. او که در این مراسم تحت عنوان رییس فراکسیون هوش مصنوعی حضور داشت، بیان کرد: «گفتمان انقلاب اسلامی در فضای مجازی را باید تدوین، ترویج و تبیین کنیم؛ نگاه دنیا به اینترنت و فضای سایبر روشن است، ولی ما به عنوان انقلاب اسلامی از فضای مجازی چه می خواهیم.»
تقی پور انوری در ادامه افزود: «سال 1388 آقای اوباما می گوید: اگر تکنولوژی تغییر می کند، رهبران، به خصوص ابرقدرت ها، باید جغرافیای سیاسی را مطابق با این پیشرفت ها تغییر دهند و از سال 1388 به بعد در کشور های مقابل آمریکا، شکل درگیری ها عوض شده است، و از این سال به بعد درگیر مباحث جنگ نرم در فضای کشور هستیم.»
این در حالی است که طی یک ساله اخیر هوش مصنوعی انقلابی در تمامی زمینه ها فراهم ساخته و به عنوان یک فرصت بزرگ برای توسعه کشور ها به شمار می رود. با این حال تهدیداتی مانند احتمال از میان رفتن فرصت های شغلی یا حریم خصوصی و … از سوی این فناوری وجود دارد.
در چنین اوضاع واحوالی حضور چهره های شاخص مخالف توسعه اینترنت و شبکه های اجتماعی در فراکسیونی که وظیفه مدیریت هوش مصنوعی را دارد، این شائبه را ایجاد می کند که آیا آن ها در پی تسهیل گری خواهند بود یا هدف از تشکیل کمیسیون هوش مصنوعی مجلس تنها ایجاد صیانتی جدید برای یک فرصت علمی بزرگ دیگر است؟
بیشتر بخوانید: هوش مصنوعی مشاغل زیادی را از بین خواهند برد ؛ آیا موجی از بیکاری در راه است؟
جنجال های تشکیل کمیسیون هوش مصنوعی مجلس
ماجرای ایجاد فراکسیون هوش مصنوعی مجلس پس از آن که فلاحی نماینده مردم همدان طی مصاحبه ای با بهارستان در مورد جزئیات اهداف این فراکسیون اظهاراتی مطرح کرد؛ در رسانه ها خبرساز شد. در این زمینه نماینده مردم همدان در مجلس مدعی شد که آن ها قصد دارند تا با قانون گذاری از این تهدید، یک فرصت بسازند!

وی در قسمت هایی از مصاحبه خود بیان داشت: «طی سال های گذشته ما شاهد رشد روز افزون فناوری های نوین با جایگاه محوری هوش مصنوعی هستیم. مستحضر هستید که توانمندی های هوش مصنوعی تمامی ابعاد زندگی بشر را در برمی گیرد و در نوع خود پدیده ای قابل توجه است. به طرزی در موج چهارم انقلاب صنعتی که طبق نظریات آینده پژوهان موجب تحولات عظیمی در تمامی ابعاد زندگی بشر می گردد هوش مصنوعی نقشی اساسی داشته و با اختلافی معنادار نسبت به سایر فناوری های نوین، چالش ها و ظرفیت های جدیدی را ایجاد می کند. تحلیل ما این است که مجلس شورای اسلامی در این برهه تاریخی نقشی اساسی و غیر قابل اجتناب در زمینه ی هوش مصنوعی دارد. هوش مصنوعی در تمامی ابعاد خود اعم از حیطه های فنی و صنعتی تا عرصه های علمی و راهبردی به صورت نمایی در حال گسترش است و ما بایستی در عین پذیرش این فناوری به عنوان یک ظرفیت، به صورت فعالانه به برنامه ریزی، قانون گذاری، نظارت و توسعه ی هدفمندِ مطابق ارزش های فرهنگی و بومی خودمان اقدام کنیم. فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده ها در راستای تحقق این اهداف فعالیت می کند.»
فلاحی همچنین ضمن اشاره به قابلیت های مختلف هوش مصنوعی، از برنامه های خود برای مدارس در توسعه هوش مصنوعی خبر داد و در توضیح سیاست های این فراکسیون تشریح کرد:
«فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده قصد دارد در قالب سه کمیته ی 1- قانون گذاری هوش مصنوعی و حکمرانی داده 2- کمیته رصد و نظارت هوش مصنوعی و حکمرانی داده 3- کمیته تسهیل گری و حمایت از فعالین حقیقی و حقوقی عرصه هوش مصنوعی فعالیت نماید. عمده فعالیت های ما در کمیته قانون گذاری در محور های بررسی طرح ها و لوایح ارائه شده و ارائه نظر تخصصی، تلاش برای تصویب طرح ها و لوایح همسو با سیاست های کلان این حوزه و به روزرسانی قوانین موثر بر هوش مصنوعی و حکمرانی داده می باشد.»
بیشتر بخوانید: 

    آگهی استخدام مدیر هوش مصنوعی در نتفلیکس ؛ نمک پاشی به زخم بازیگران معترض!
    پیشرفته ترین مدل هوش مصنوعی تولید تصاویر توسط Stability AI معرفی شد
    هوش مصنوعی جدید فتوشاپ برای افزایش ابعاد تصاویر معرفی شد

دیدگاه شما در خصوص حواشی کمیسیون هوش مصنوعی مجلس چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ای جی مارکت دنبال کنید.
  

دکمه بازگشت به بالا