جستجوی کلمات کلیدی را چگونه انجام دهیم؟ نکات

انتخاب کلمه کلیدی معمولا قدم اول یا دوم شروع پروژه های سئو است؛ قدمی که اگر کج برداشته شود، می تواند کل پروژه را از مسیر درست خارج کند. معمولا افراد زیادی برای انتخاب عبارت ها و کلمات کلیدی به مشکل برمی خورند، زیرا نکات ریز و درشتی باید در این مسیر رعایت شود. به خصوص برای سایت هایی که تازه تاسیس هستند و سایت هایی که در یک حوزه کاری پررقابت فعالیت دارند، انتخاب کلمات کلیدی مناسب بیش از بقیه اهمیت دارد. در این مقاله از وب24 به بررسی روش انتخاب کلمه کلیدی پرداخته ایم. اگر شما هم به دنبال یک راهنمای جامع برای این بخش سئو هستید، مقاله پیش رو به شما کمک خواهد کرد.

همچنین مطالعه کلمه کلیدی که افراد برای جستجو انجام می دهند، شما را به یک نویسنده و ویرایشگر بهتر تبدیل خواهد کرد. به عبارت ساده، تحقیق به شما بینشی می دهد که چگونه مخاطب بالقوه شما فکر می کند و به دنبال چه اطلاعاتی است. پس از داشتن عنوان با کلمه کلیدی هدف قوی، فکر نکنید سئوی شما تمام شده است. آنچه که با تحقیق کلمه کلیدی به دست می آورید، می تواند از طریق کل نوشته یا فرایند ویرایش اعمال شود تا قابلیت خواندن یا قابلیت جستجوی مقاله بهبود یابد.

نحوه انتخاب کلمات کلیدی

نیازی به گفتن نیست که انتخاب کلمه کلیدی اهمیت زیادی در به ثمر رسیدن سئوی سایت دارد. اساسا این کلمات کلیدی هستند که باید در نتایج جستجو برای سایت شما رتبه بیاورند. هرچقدر در انتخاب کلمات کلیدی سایت خود دقت و بررسی بیشتری داشته و انتخاب درست تری انجام دهید، شانس رتبه گرفتن سایتتان در نتایج جستجو بیشتر می شود. علاوه بر این انتخاب کلمات کلیدی درست، باعث می شود بتوانید در زمان کمی ترافیک بیشتری به سایت خود جذب کنید. در ادامه روش انتخاب کلمات کلیدی را بررسی می کنیم:

مقاله را بررسی کنید

قبل از اینکه به سراغ تحقیق کلمات کلیدی و استفاده از ابزارهای مختلف بروید، بهتر است درمورد مقالات سایت و هدف از انتشار آن ها برنامه ریزی کنید. مشخص کنید هر بخش از محتوای سایت قرار است به چه نیازی از مخاطبان پاسخ دهد و کدام دسته از مخاطبین را هدف گرفته است. این کار باعث می شود محتواهایی هدفمند داشته باشید که مخاطبین مختلف را به سایت شما هدایت کنند.

درمورد کلمات کلیدی خود فکر کنید

شما باید در مورد کلمات یا عبارت هایی که مشتریان احتمالی شما ممکن است جستجو کنند، فکر کرده و آن ها را تشخیص دهید. این کلمات و عبارت ها تنها به محصولات یا خدمات شما محدود نمی شوند، بلکه باید به کلیه مسائل و مشکلاتی که کسب وکار شما می تواند به آن ها پاسخ دهد یا حتی موضوعاتی که نزدیک به حوزه کاری شما هستند، فکر کنید. مثلا فرض کنید شما در زمینه اجرای مراسم جشن عروسی فعالیت دارید. شما برای انتخاب کلمات کلیدی باید در نظر داشته باشید افرادی که به دنبال برگزاری جشن عروسی هستند، قطعا به دنبال لباس عروس و مدل های مختلف آن می گردند. بنابراین لباس عروس می تواند یک کلمه کلیدی هدف برای سایت شما باشد.

میزان رقابت پذیری کلمات را مدنظر قرار دهید

یکی از مهم ترین مراحل انتخاب کلمات کلیدی، اولویت بندی آن ها برای شروع به کار است. اینکه ابتدا کدام کلمات کلیدی را هدف بگیرید و بعد به سراغ کدام بروید، در جذب ترافیک سایت شما تاثیر زیادی دارد. به طور کلی کلماتی که رقابت بالایی دارند، معمولا ترافیک بالایی جذب می کنند. در مقابل کلماتی که رقابت کمتری دارند، ترافیک کمی هم جذب خواهند کرد، اما رتبه گرفتن در آن ها برای سایت تازه کار بسیار ساده تر است. بنابراین توصیه می شود در ابتدای کار سایت به سراغ کلمات کلیدی کم رقابت بروید. سپس کلماتی با رقابت سنگین تر و ترافیک بیشتر را هدف بگیرید. زیرا هرچقدر رتبه سایت شما در کلمات کم رقابت بیشتر شود، کسب رتبه در کلمات پررقابت هم ساده تر خواهد بود.

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی را به کار گیرید

استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی یکی از کارهای ضروری برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب است. به هرحال بدون استفاده از این ابزارها نمی توانید تحقیق کاملی داشته باشید.

پرکاربردترین ابزار موجود برای تحقیق کلمات کلیدی، کیوردپلنر گوگل است. این ابزار در اصل برای پیداکردن کلمات کلیدی در کمپین های گوگل ادز ایجاد شده اما کاربران زیادی برای تحقیق کلمات کلیدی سئو از آن استفاده می کنند.

پیشنهادات گوگل را جدی بگیرید

هنگامی که شما یک عبارت را در گوگل جستجو کنید، گوگل لیستی از عبارت های مشابه و مرتبط را در پایین نتایج جستجو به شما نشان می دهد. این عبارت ها بیشترین جستجو را توسط کاربران داشته اند و بسیار نزدیک به عبارت موردجستجوی شما هستند. در نتیجه می توانید آن ها را هم به عنوان کلمه کلیدی سایت خود هدف بگیرید.

کلمات کلیدی طولانی را هدف بگیرید

همان طور که قبلا گفتیم، کلمات کلیدی کم رقابت شانس بیشتری برای رتبه گرفتن در نتایج جستجو دارند. برای دستیابی به کلمات کلیدی کم رقابت بهتر است به سراغ عبارت های طولانی بروید. این عبارت ها معمولا مشتقی از یک کلمه کلیدی کلی هستند. در حالی که رتبه گرفتن در کلمات کلی بسیار سخت است، کسب رتبه در عبارت های مشتق طولانی ساده تر است.
برای مثال رتبه گرفتن در کلمه یخچال فریزر کار بسیار سختی است اما اگر یخچال فریزر ساید بای ساید سه درب دوو را هدف بگیرید، به راحتی می توانید در آن رتبه بگیرید. زیرا سایت های کمتری این عبارت را هدف گرفته و رقابت آن بسیار کمتر است. علاوه بر این باید توجه داشته باشید افرادی که را جستجو می کنند، مشتری بالقوه شما به حساب می آیند. زیرا تصمیم خود را برای خرید محصول گرفته و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر یا مقایسه مدل های مختلف محصول هستند. در صورت جذب این کاربران به سایتتان، احتمال خرید آن ها از شما بسیار زیاد است.

عنوان مقاله را با کلمه کلیدی منطبق کنید

عنوان هر مقاله نقش مهمی در رتبه آن دارد. درواقع عنوان یکی از مواردی است که گوگل از طریق آن موضوع مقاله را تشخیص داده و آن را رتبه بندی می کند. به همین دلیل لازم است کلمه کلیدی هدف را حتما در عنوان مقاله جای دهید.

منظور کاربران را مدنظر قرار دهید

امروزه یکی از نکات مهم انتخاب کلمه کلیدی در سئو توجه به منظور کاربران از جستجو است. در این مرحله شما باید به هدف کاربر و اطلاعاتی که نیاز دارد توجه داشته باشید. کاربری که در مرحله آگاهی قیف فروش قرار دارد نیاز به اطلاعاتی کلی درباره یک محصول دارد. اما کاربری که در مرحله خرید قرار دارد، به دنبال یافتن بهترین پیشنهاد ممکن برای خرید محصول موردنظر خود است.

قطعا عبارتی که هرکدام از این کاربران جستجو می کنند، با دیگری متفاوت است و هرکدام نیاز به محتوایی جداگانه دارند. به همین دلیل باید کلمات کلیدی خود را بر اساس قیف فروش دسته بندی کرده و بر این اساس برای آن ها محتوا تولید کنید.

اهمیت و تاثیر انتخاب کلمه کلیدی مناسب در سئو

برای شروع هر پروژه سئو یکی از اولین قدم ها، انتخاب کلمه کلیدی مناسب است. این قدم اهمیت زیادی برای پروژه دارد زیرا قرار است مسیر کلی آن را تعیین کند. اگر کلمات کلیدی سایت خود را به درستی انتخاب کنید، می توانید سریع به اهداف سئویی خود دست پیدا کنید، در غیر این صورت همه تلاش ها و اقدامات شما بی ثمر خواهد بود.

می توان گفت سئو چیزی نیست جز بهینه سازی سایت برای کلمات کلیدی مختلف. درواقع شما باید ابتدا تعدادی کلمه کلیدی را انتخاب کرده و آن ها را برای رتبه گرفتن در نتایج جستجو هدف بگیرید. به همین دلیل است که نحوه انتخاب کلمات کلیدی در واقع مسیر پروژه و موفقیت آن را تعیین می کند.

انجام خدمات سئو فرآیندی است که اجرای اصولی آن سبب افزایش رتبه و جایگاه در نتایج جستجو خواهد شد. ارتقای رتبه صفحات سایت در نتایج جستجوی کاربران، جلب اعتماد سریع تر کاربران، رشد کسب و کار و در نهایت افزایش فروش از نتایج خدمات سئو سایت است.

با انتخاب کلمه کلیدی شما باید یک صفحه را به آن اختصاص داده و برای آن محتوا تهیه کنید. هنگامی که خزنده های گوگل به سایت شما سر بزنند و صفحه موردنظر را پیدا کنند، کلمه کلیدی هدف آن را تشخیص داده و صفحه را ایندکس می کنند. این فرایند باعث می شود صفحه موردنظر شما به لیست نتایج جستجو وارد شود. بسته به موفقیت آمیز بودن فعالیت های شما، این صفحه می تواند رتبه های بالاتری را در نتایج جستجو بدست آورد.

هرچقدر در کسب رتبه های بالاتر موفق باشید، میزان ترافیک ورودی به سایت شما بیشتر شده و درنتیجه فروش آن افزایش پیدا می کند. به همین دلیل است که انتخاب کلمه کلیدی اهمیت زیادی در سئو دارد. از یک سو کلمات کلیدی باید حجم جستجوی زیادی داشته باشند تا بتوانند کاربر بیشتری را به سایت شما هدایت کنند. از سوی دیگر هم نباید رقابت بر سر آن ها خیلی زیاد باشد و رتبه گرفتن در آن ها کاری سخت و ناممکن باشد. درواقع شما باید بتوانید بین این دو موضوع تعادل برقرار کرده و بهترین انتخاب ها را انجام دهید.

کلمات کلیدی بهینه شده چه هستند؟ عملکرد کلمات کلیدی در سئو بسیار ساده و درک آن آسان است. هنگامی که کاربر صفحه نتایج جستجو را باز می کند و چیزی را برای محتوای مورد نیاز خود جستجو می کند، او کلمه یا عبارات مرتبط را در جعبه جستجو را وارد می کند. در چند ثانیه موتور، نتایجی را نشان می دهد و شامل لیستی از سایت ها و محتواهای مرتبطی است که دارای کلمات کلیدی نشان داده شده در محل جستجوست. سایت هایی که به خوبی سازماندهی شده و دارای مرتبط ترین محتوا هستند در رتبه بالا در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی مورد جستجو قرار می گیرند. سپس کاربر بر روی سایت های متعدد برای محتوای مورد نیاز خود کلیک می کند. اینگونه است که چگونه کلمات کلیدی بهینه شده به وبسایت کمک می کنند تا در نتایج جستجو لیست شوند.

چگونه وبسایت خود را بهینه سازی کنید؟ هر کلمه ای که به عنوان یک کلمه کلیدی نامیده می شود، مقدار قابل توجهی جستار را در موتور جستجو در یک ماه دریافت می کند. در اغلب اوقات کاربر جمله های طولانی را که بیش از یک یا دو کلمه است تایپ می کند؛ اینها کلمات کلیدی طولانی هستند که واژگان در آن هنگام محتوای آنها را مورد هدف قرار داده اند و توسط موتور جستجو به نمایش در می آیند. بنابراین کلمات کلیدی طولانی بسیار مؤثرتر نسبت به کلمات کلیدی کوتاه هستند. کلمات کلیدی کوتاه برای عناوین خوب هستند و کلمات کلیدی طولانی می توانند در توضیحات اضافه شوند؛ به این دلیل که به هدایت شدن ترافیک هدفمند ارگانیک از موتور جستجو کمک می کنند. با بهترین کلمات کلیدی، شانس شما در به دست آمدن رتبه بالای جستجو در صفحه نتایج افزایش می یابد.

عوامل موثر در انتخاب کلمات کلیدی

برای آنکه استراتژی انتخاب کلمات کلیدی سایت شما در مسیر درستی پیش برود، لازم است موضوعاتی را در زمان انتخاب مدنظر داشته باشید. در این قسمت به بررسی عوامل موثر در انتخاب کلمه کلیدی پرداخته ایم.

مرتبط بودن

مهم ترین نکته در انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو این است که آن ها باید به زمینه کاری شما مرتبط باشند. زیرا هدف شما جذب مشتریان احتمالی به سایت است. ممکن است شما بتوانید در برخی کلمات به راحتی رتبه های خوبی بدست آورید اما اگر این کلمات با زمینه کاری شما ارتباطی نداشته باشند، درواقع ترافیک جذب شده هیچ سودی برای سایت شما نخواهد داشت. بلکه به جایگاه سایتتان آسیب هم می زند. زیرا کاربران واردشده سریع سایت شما را ترک می کنند. گوگل هم روی این اتفاق حساس بوده و به عنوان یک امتیاز منفی برای سایت در نظر می گیرد.

اعتبار

گوگل این روزها اهمیت زیادی برای اعتبار یک سایت قائل است. درواقع اگر سایت شما به یک منبع معتبر در حوزه کاری خودتان تبدیل شود، امکان کسب رتبه های بالا را دارد. به همین دلیل در انتخاب کلمات کلیدی باید به این نکته توجه داشته باشید و کلماتی را هدف بگیرید که امکان تولید محتوای مفید و کاربردی را برای آن ها داشته باشید.

مرحله خرید

قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم که شما باید بدانید کلمه کلیدی انتخاب شده برای چه مرحله ای از قیف فروش به کار می رود. اما علاوه بر این توصیه می شود تمرکز خود را بیشتر روی کلماتی بگذارید که به مرحله خرید نهایی نزدیک تر هستند. زیرا افرادی که چنین عبارت هایی را جستجو می کنند، پتانسیل بالاتری برای خرید دارند.

درواقع کاربرانی که در مراحل ابتدایی قیف فروش هستند، صرفا به دنبال کسب اطلاعات درمورد محصولات موردنظر خود هستند. البته سرمایه گذاری روی این کاربران هم مهم است اما فرایند تبدیل آن ها به مشتری نهایی کمی زمان می برد. در همین حال کاربرانی که در مراحل پایانی قیف فروش قرار دارند، در آستانه تصمیم به خرید هستند. اگر روی جذب چنین کاربرانی سرمایه گذاری کنید، زودتر می توانید به فروش دست پیدا کنید.

حجم جستجو

یکی از اصول انتخاب کلمه کلیدی مناسب این است که کلمه موردنظر باید حجم جستجوی بالایی داشته تا سرمایه گذاری روی آن قابل توجیه باشد. در صورتی که حجم جستجوی یک عبارت پایین باشد، قرار نیست ترافیک بالایی برای سایت شما فراهم کند. در نتیجه سرمایه گذاری روی آن ها قابل توجیه نیست. البته باید توجه داشته باشید معمولا هرچقدر حجم جستجوی یک عبارت بیشتر شود، رقابت هم در آن بیشتر شده و رتبه گرفتن سخت تر می شود.

میزان رقابت

بالا بودن رقابت بر سر یک کلمه کلیدی، رتبه گرفتن در آن را سخت کرده و هزینه و انرژی زیادتری را طلب می کند. به همین دلیل باید کلماتی را هدف بگیرید که راحت تر بتوان در آن ها رتبه کسب کرد. به خصوص اگر سایت شما تازه کار است، رتبه گرفتن در کلمات کلیدی پررقابت تقریبا ناممکن است، زیرا رقبای شما سابقه ای طولانی تر داشته و فعالیت های زیادی برای کسب رتبه انجام داده اند.

فارغ از سخت بودن کسب رتبه در کلماتی با رقابت بالا، باید توجه داشته باشید این کلمات مشتری احتمالی کمتری برای شما فراهم می کنند. از آنجا که این کلمات حجم جستجوی بالایی دارند، میزان ترافیک وارده از طرف آن ها هم زیاد است. اما کاربران ورودی معمولا در مراحل ابتدایی قیف فروش قرار دارند.

به طور کلی کاربرانی که تصمیم جدی برای خرید یک محصول گرفته اند، کلمات کلی را جستجو نمی کنند. بلکه به جستجوی مدل های مختلف محصول یا مقایسه آن ها می پردازند، درواقع آن ها از عبارت های طولانی و دقیق برای جستجو استفاده می کنند. برعکس کسانی که صرفا به دنبال کسب اطلاعات در مورد یک محصول هستند، کلمات کلی را جستجو می کنند.

کلمات کلیدی خاص و طولانی

کلمات کلیدی عمومی و تک کلمه ای در مقابل کلمات کلیدی خاص و طولانی قرار دارند. اساسا رتبه گرفتن در کلمات عمومی بسیار سخت است زیرا رقابت سنگینی بر سر آن ها وجود دارد اما عبارت های چند کلمه ای معمولا رقابت کمتری داشته و کسب رتبه در آن ها بسیار ساده تر است.

چاره چیست؟ برای دستیابی به این هدف بهتر است به جای استفاده از کلمات کلیدی عمومی و معمول، از عبارات چند کلمه ای و خاص استفاده کنید. در ادامه با طرح یک مثال، به این موضوع می پردازیم:

آفریقا- این کلمه کلیدی، بسیار گسترده بوده و موارد زیادی را در بر می گیرد. افرادی که این کلمه کلیدی را جستجو می کنند، به جنبه های مختلفی از تاریخ، جغرافیا، آب و هوا و سایر ویژگی های آفریقا علاقمند هستند. از بین افرادی که این کلمه را جستجو می کنند، درصد خیلی کمی (کمتر از 1 درصد) قصد گذراندن تعطیلات مجلل در آفریقا را دارند. از طرف دیگر رقابت با وبسایت هایی که هم اکنون در مورد این کلمه کلیدی در رتبه های برتر قرار دارند، بسیار دشوار است.

تعطیلات- این کلمه کلیدی نیز بسیار گسترده است، جنبه های مختلفی را در بر می گیرد و هنوز آنقدر که باید، با موضوع مد نظر این آژانس مسافرتی مرتبط نیست. افرادی که این کلمه کلیدی را جستجو می کنند ممکن است به دنبال گذراندن تعطیلات در هر جایی از دنیا باشند. ممکن است به دنبال یک سفر ارزان یا یک سفر مجلل باشند. از سوی دیگر، رقابت زیادی بر سر این کلمه کلیدی وجود دارد و این سبب افزایش هزینه های بهبود رتبه بندی در مورد این کلمه کلیدی خواهد شد.

تعطیلات مجلل- این عبارت کلیدی خیلی بهتر از دو مورد قبل است. با این حال هنوز هم خیلی گسترده و فراگیر است چون در این عبارت کلیدی اشاره ای به محل سفر نشده است. اما جنبه مثبت آن این است که مجلل بودن سفر مشخص شده است، بنابراین افرادی که در جستجوی یک سفر مجلل هستند را به این وب سایت هدایت خواهد نمود. رقابت بر سر این عبارت کلیدی نیز نسبتاً بالا است. و این وبسایت شانس زیادی برای رتبه بندی در مورد این عبارت کلیدی نخواهد داشت.

تعطیلات مجلل در آفریقا- این، عبارت کلیدی مناسبی است. حجم جستجوی نسبتاً خوبی دارد و افرادی را به این وبسایت هدایت می کند که موضوع جستجوی آن ها ارتباط نزدیکی با این عبارت کلیدی دارد. رقابت بر سر این عبارت، در سطح قابل قبولی قرار دارد و می توان رتبه خوبی در آن به دست آورد. تنها مشکل بالقوه این عبارت کلیدی این است که ممکن است افرادی را به این وبسایت هدایت کند که فقط به دنبال کسب اطلاعات هستند نه خرید خدمات.

رزرو بلیط سفر مجلل به کنیا- این یک عبارت کلیدی عالی برای جذب کاربران مناسب است. کابر می داند که به دنبال چه نوع تعطیلاتی است (لوکس و مجلل)، می داند که تعطیلات خود را در کجا می خواهد بگذراند (کنیا) و تصمیم دارد که همین الان آن را رزرو کند. رقابت بر سر این کلمه کلیدی در سطح پایینی قرار دارد و به راحتی می توان به رتبه بندی خوبی در مورد این عبارت کلیدی دست یافت. با این که حجم جستجوی این عبارت کلیدی کمتر از موراد قبلی است اما باز هم آن قدر هست که ارزش تلاش برای کسب رتبه بندی برتر را داشته باشد.

می خواهم بلیط سفر به کنیا را برای تعطیلات ماه مارس 2014 رزو کنم- از لحاظ میزان ارتباط با موضوع مورد نظر، این عبارت کلیدی یک عبارت بسیار عالی است. کاربر می داند که دقیقاً به دنبال چیست و آماده پرداخت پول است. در زمان خیلی کوتاه و با صرف هزینه اندک می توان رتبه بندی خوبی در مورد این عبارت کلیدی به دست آورد. تنها مشکل آن این است که هیچ کسی چنین عبارت کلیدی دقیقی را جستجو نمی کند.

بررسی ها نشان داده اند که عبارت های متشکل از چهار کلمه یا بیشتر، بیش از 40 درصد از کل جستجوهای اینترنتی را شامل می شوند. بنابراین با استفاده از عبارات کلیدی طولانی و خاص علاوه بر بهبود سریع تر رتبه بندی خود، بازدیدکنندگان بیشتری را نیز به وبسایت خود هدایت خواهید کرد و فروش خود را افزایش خواهید داد.

نکات تکمیلی انتخاب کلمات کلیدی

تا اینجا به مهم ترین موضوعات موردتوجه در انتخاب کلمات کلیدی اشاره کردیم. اما برخی نکات هم وجود دارد که برای عملکرد بهتر سئو باید رعایت کنید. در پایان این مقاله به بررسی این نکات پرداخته ایم:

تاثیر هر کلمه را دقیق محاسبه کنید

تا اینجا تاکید زیادی بر انتخاب کلمه کلیدی طولانی داشتیم و گفتیم این کلمات ترافیک کمتری فراهم می کنند اما رتبه گرفتن در آن ها ساده تر است. بهتر است برای تصمیم گیری درست میزان ترافیک احتمالی هرکدام را محاسبه کرده و با یکدیگر مقایسه کنید. مثلا اگر شما روی ده کلمه که هرکدام ماهانه 20 کاربر دارند، سرمایه گذاری کنید ماهانه 200 مشتری احتمالی را جذب کرده اید. در صورتی که پنج درصد آن ها اقدام به خرید کنند، ماهانه 10 فروش موفق خواهید داشت.

اما اگر روی یک کلمه با ترافیک ماهانه 500 کاربر سرمایه گذاری کنید، در صورتی که موفق شوید ماهانه 500 کاربر جذب کرده و یک درصد آن ها اقدام به خرید کنند، تنها پنج فروش موفق خواهید داشت. محاسبات اینچنینی و مقایسه آن ها به شما کمک می کند هدف گذاری دقیق تری داشته باشید.

استفاده به جا از کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی در جایگاه های ویژه

علاوه بر به کار بردن کلمات کلیدی در متن محتوا لازم است آن ها را جایگاه های ویژه مقالات هم استفاده کنید. این جایگاه ها جزو مواردی هستند که به گوگل در تشخیص موضوع مقاله کمک می کنند. همان طور که قبلا اشاره شد عنوان صفحه اصلی ترین جایگاهی است که باید کلمه کلیدی در آن به کار رود. علاوه بر این در تگ های هدینگ هم باید کلمات کلیدی را به کار ببرید. همچنین کلمه کلیدی را در آدرس url صفحه هم مدنظر داشته باشید.

  • کلمات کلیدی در URLها و نام های فایل

نام دامنه و کل URL یک سایت چیزهای زیادی را می گوید. اگر کلمات کلیدی URL و نام فایل (نام دامنه) با یکدیگر هم خوانی داشته باشند، تأثیر مثبتی بر رتبه بندی و نیز در افزایش نرخ کلیک خواهند داشت؛ به این دلیل که کاربر با مشاهده کلمات آشنا و تأثیرگذار، تمایل بیشتری به کلیک کردن بر روی لینک خواهد داشت و موتورهای جستجویی مانند گوگل اهمیت زیادی به نام فایل ها می دهند. اغلب موتورهای جستجو صفحاتی را ترجیح می دهند که یک کلمه کلیدی در نام فایل داشته باشد. نام فایل باید ترجیحا کوتاه و توصیفی باشد و بیش از سه یا چهار کلمه در نام فایل خود انتخاب نکنید.

  • کلمات کلیدی در عناوین صفحه

عنوان صفحه یکی دیگر از مکان های ویژه است؛ به این دلیل که محتوای تگ

  • کلمات کلیدی در تیترها (Headings)

به طور معمول تیترها، پاراگراف ها را با زیر موضوعات مرتبط جدا می کنند و از یک دیدگاه ممکن است داشتن یک تیتر پس از هر پاراگراف بی معنی باشد اما از دیدگاه سئو داشتن تیترهای بسیار در صفحه بسیار خوب است؛ به خصوص اگر آن ها شامل کلمات کلیدی هم باشند. محدودیت های تکنیکالی برای محتوای تگ های وجود ندارد اما به طور رایج تیترهای بسیار بلند برای قابلیت خوانایی صفحه بد است. بنابراین مانند URLها، باید طول تیترها مناسب باشد.

به طور کلی برای هر وبسایت باید تعداد محدودی کلمه کلیدی انتخاب کرد و بر روی سئوی آن کار کرد. اگر کلمات کلیدی به درستی مورد استفاده قرار گیرند، می توانند استراتژی ایجاد وبسایت و محتوا در آن را تعیین کنند. هنوز کلمات کلیدی برای بهینه سازی وبسایت ها عنصر بسیار مهم اند و یکی از مهم ترین هستند. موتورهای جستجو همیشه به دنبال این هستند که وبسایت چه کلمات کلیدی برای کراول شدن (خزش) استفاده کرده است. برای موتورهای جستجو، کلمات یا عبارات کلیدی به عنوان اتصالات عمل می کنند. کلمات کلیدی نقش کلیدی را در اتصال کاربران به صفحات باکیفیت مورد جستجوی آن ها ایفا می کنند. این کلمات کلیدی باید با سئوی خوب در محتوا قرار داده شوند و به شیوه ای سازمان یافته جهت خزیدن و ایندکس توسط موتورهای جستجو انتخاب شوند.

ابزارهای مناسب را به کار گیرید

توجه داشته باشید که تحقیق کلمات کلیدی بدون استفاده از ابزارهای مناسب این کار تقریبا ناممکن است. درواقع شاید شما بتوانید تعدادی از کلمات مرتبط را برای سایت خود پیدا کنید اما نمی توانید تحلیل دقیقی از میزان اثرگذاری آن ها داشته باشید.

جمع بندی

انتخاب کلمه کلیدی اگر مهم ترین قسمت فرایند سئوی یک سایت نباشد، بی شک یکی از مهم ترین آن ها است. این مرحله که جزو قدم های ابتدایی یک پروژه سئو به حساب می آید، درواقع مسیر هر پروژه را مشخص می کند. انتخاب صحیح کلمات کلیدی به طور مستقیم روی موفقیت با عدم موفقیت هر پروژه تاثیر دارد. به همین دلیل باید وقت و انرژی لازم را برای آن صرف کنید.

شکی نیست که کلمات کلیدی باعث افزایش ترافیک وبسایت شما می شوند. با انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای وبسایت خود، می توانید باعث جذابتر شدن نتیجه و جستجوهای وبسایت شوید. همچنین با انتخاب مناسب کلمه کلیدی، مخاطبان بهتر می توانند وبسایت شما را پیدا کنند و به نتیجه مورد نظر خود برسند. در نتیجه رتبه بندی و نیز ترافیک وبسایت افزایش می یابد.

 

دکمه بازگشت به بالا