جریمه 4 میلیارد دلاری گوگل

نقض قوانین ضد انحصار موجب جریمه 4 میلیارد دلاری گوگل توسط دادگاه عالی اروپا شد. واکنش غول موتور جستجوی جهان به این ادعا چه خواهد بود؟
با گذشت 25 سال از فعالیت گوگل، اگرچه یکه تازی ابزار گوگل در بازار اینترنت، قدرت بی نظیری را برای این شرکت در عرصه های مختلف اجتماعی، علمی، سیاسی و اقتصادی محیا کرده است، اما این شرکت متهم است که در سال های اخیر بارها از موقعیت برتر خود در بازار سوء استفاده کرده است، لذا دادگاه عالی اروپا، گوگل را به دلیل نقض قوانین ضد انحصار به جریمه بی سابقه ای بالغ بر نزدیک به 4 میلیارد دلار محکوم کرد.
بیشتر بخوانید: اپل به دلیل کاهش تعمدی سرعت آیفون های قدیمی 500 میلیون دلار جریمه شد
جریمه 4 میلیارد دلاری گوگل
25 سال پیش، وقتی گوگل توسط بنیان گذاران آن، لری پیج و سرگئی برین راه اندازی شد، تنظیم موج داده ها در اینترنت هدف اصلی این نرم افزار بود. در حالی که فعالیت گوگل به عنوان جستجوگر داده ها در فضای مجازی همچنان بر روی این محور متمرکز است، این سرویس اکنون حدود 100 هزار ماموریت جستجو را در ثانیه پردازش می کند.

گوگل در حال حاضر با 92 درصد سهم بازار، پرکاربردترین نرم افزار جستجوگر اینترنتی در جهان است. با توجه به این آمار، گوگل را می توان در این بخش عملاً بی رقیب طبقه بندی و ارزیابی کرد. یکه تازی ابزار گوگل در بازار اینترنت، قدرت بی نظیری را برای این شرکت در عرصه های مختلف اجتماعی، علمی، سیاسی و اقتصادی محیا کرده است. گوگل فراتر از فقط یک “موتور جستجو” است. مجموعه محصولات گوگل سرویس های دیگری مانند یوتیوب، اندروید و گوگل مپ را نیز ارائه می دهد.
رویکرد اقتصادی گوگل
گوگل با ترکیب این محصولات و نیز با محتوای متفاوت آن، جایگاه انحصاری قدرتمندی را در جهان به خود اختصاص داده است. به لطف این سرویس ها، شرکت مادر گوگل، Alphabet، به یکی از باارزش ترین شرکت های جهان تبدیل شده است. ارزش بورس این شرکت در حال حاضر 1700 میلیارد دلار است.
گوگل با این شرایط به نفوذ فوق العاده ای در عرصه اقتصادی دست یافته است. رده بندی نتایج جستجوی موضوعات کاربران در اینترنت بر اساس تصمیم و تعیین این شرکت، به آنها نشان داده می شود.
گوگل در سال های نخست فعالیت خود عمدتاً به دلیل نحوه تنظیم و مرتب سازی نتایج جستجو، موفق بود. اما حال این شرکت با ارائه ترکیبی از تبلیغات در کنار نمایش نتایج جستجوی کاربران، به ثروت چشمگیری دست یافته است.
گفته می شود مشتریان گوگل با پرداخت هزینه می توانند جایگاه خود را در لیست رده بندی نمایش نتایج جستجوی یک کلمه کلیدی خاص توسط کاربران، تعیین کنند.

دیرک لواندوفسکی، استاد سیستم های اطلاعاتی در دانشگاه دویسبورگ-اسن در آلمان در این زمینه به شبکه ZDF آلمان می گوید: «ما در بررسی هایمان متوجه شدیم که اکثر کاربران آلمانی نمی توانند بین تبلیغات و نتیجه جستجو، تفاوت قائل شوند. این نکته می تواند تأثیرات گسترده ای بر نظرات اجتماعی داشته باشد.»
بر اساس گزارش ها، بیشترین هزینه های لابی گری در عرصه سیاست اتحادیه اروپا مربوط به صنعت فناوری است. شرکت گوگل نیز با 5 میلیون و 750 هزار یورو در سال 2022 بیشترین بودجه را در این امر “سرمایه گذاری” کرده است.
فلیکس دافی، کارشناس امور لابی گری که مطالعاتی را در مورد قدرت لابی گری شرکت های بزرگ فناوری مانند گوگل منتشر کرده است، می گوید: «ما متاسفانه نمی دانیم شبکه ارتباطات گوگل در بخش سیاست در اتحادیه اروپا واقعاً چقدر بزرگ است. با این حال گوگل با شبکه های لابی خود تلاش می کند میزان تأثیرگذاری بر سیاست را به نفع خود افزایش دهد.»
اتهامات سوء استفاده از قدرت
گفته می شود گوگل در سال های اخیر بارها از موقعیت برتر خود در بازار سوء استفاده کرده است. در سال 2018 دادگاه عالی اروپا گوگل را به دلیل نقض قوانین ضد انحصار به جریمه بی سابقه ای بالغ بر نزدیک به 4 میلیارد دلار محکوم کرد.
به گفته فلیکس دافی، قدرت گوگل “سم برای دموکراسی” است. او تصریح می کند: «مشکل این است که شرکت های بزرگ فناوری مانند گوگل، قدرت اقتصادی خود در بازار را به قدرت سیاسی تبدیل می کنند.» این کارشناس امور لابی گری خواستار تجزیه شرکت های بزرگ فناوری مانند گوگل شده است.
او معتقد است که در این صورت گوگل دیگر قادر نخواهد بود نتایج جستجو برای کاربران را “به نفع خود به تجارت تبلیغاتی مرتبط کند و این رویکرد نیز رفته رفته در عرصه سیاست رایج شده است.”
بیشتر بخوانید:

    همکاری گوگل و گارمین قابلیت ارتباط ماهواره ای را به تمام گوشی های اندروید می آورد
    ترکیب گوگل میت با هوش مصنوعی توانایی شرکت در جلسات را به جای شما دارد!
    تاریخ رونمایی پیکسل 8 توسط گوگل تایید شد

نظر شما در مورد جریمه 4 میلیارد دلاری گوگل چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک گذاشته و اخبار فناوری را از ای جی مارکت دنبال کنید.
.
منبع: سیتنا
  

دکمه بازگشت به بالا