جریمه نقدی در انتظار اپل به دلیل کاهش تعمدی سرعت آیفون های قدیمی

پرونده باتری گیت بالاخره به پایان رسید و اپل به علت کاهش تعمدی سرعت آیفون های قدیمی باید مبلغ 500 میلیون دلار جریمه نقدی بپردازد!
بنابر حکم دادگاه باتری گیت، اپل به عنوان ارزشمندترین شرکت جهان باید به علت کاهش تعمدی سرعت آیفون های قدیمی مبلغ 500 میلیون دلار جریمه نقدی بپردازد. این یعنی اینکه بنابر شکایت کاربران از این شرکت بزرگ که به چند میلیون نفر می رسد، به هر نفر از مالکین این آیفون ها، مبلغ 65 دلار خواهد رسید.
بیشتر بخوانید: نسخه های پرو آیفون 15 با 8 گیگابایت رم معرفی می شوند
جریمه نقدی در انتظار اپل به دلیل کاهش تعمدی سرعت آیفون های قدیمی
پس از مدت زمانی بسیار طولانی، ماجرای بحث برانگیز «باتری گیت» اپل قرار است به پایان برسد؛ زیرا دادگاهی در آمریکا حکم نهایی را صادر کرده است تا پرداخت جریمه به کاربران تحت تأثیر باتری گیت آغاز شود.
به موجب حکم دادگاه، هر کاربر آیفون که از اپل شکایت کرده، قرار است حدوداً 65 دلار دریافت کند. گفتنی است که چند میلیون نفر درخواست خود را به منظور گرفتن غرامت برای دادگاه ارسال کردند.
بر اساس گزارش مرکوری نیوز، دو نفر از دارندگان آیفون درخواست تجدیدنظر در حکم پرونده را ثبت کرده بودند؛ اما قاضی با این درخواست موافقت نکرد. آنها در تلاش بودند اپل را به پرداخت جریمه  سنگین تر مجبور کنند.

ضرب الأجل ثبت درخواست شکایت به 6 اکتبر 2020 (16 مرداد 1399) برمی گردد و از آن زمان تاکنون، دادگاه در حال بررسی پرونده بود. پرونده  شکایت از اپل این شرکت را به «یکی از کلاه برداری های بزرگ تاریخ از مصرف کنندگان» متهم کرده بود.
ماجرای باتری گیت به سال ها پیش برمی گردد. در آن زمان، مشخص شد اپل با قدیمی شدن باتری های لیتیوم یون آیفون، سرعت عملکرد گوشی هایش را کاهش می دهد.
اپل در واکنش به یافته  کاربران، رسماً عذرخواهی کرد و گفت که باتری آیفون های قدیمی را با تخفیف تعویض می کند. همچنین، به کاربران امکان داد تا قابلیت افت عملکرد آیفون را غیرفعال کنند. از آن زمان، اپل قابلیت های جدیدی به iOS اضافه کرده است تا سلامت باتری آیفون برای مدت زمان طولانی تری حفظ شود.
در سال 2020، اپل با پرداخت جریمه  500 میلیون دلاری موافقت کرد؛ اما گفت که کار اشتباهی نکرده است. کوپرتینویی ها ادعا کردند که کاهش سرعت عملکرد آیفون اقدامی برای حفظ امنیت و سلامت باتری است؛ اما کاربران اعتقاد داشتند که آنان در تلاش اند تا مشتریانش را به خرید گوشی آیفون جدیدتر ترغیب کنند.
با وجود به پایان رسیدن پرونده  در آمریکا، اپل همچنان در برخی از کشورها با مشکل مواجه است. چند ماه پیش، شکایت دو  میلیارد  دلاری با محوریت باتری گیت در دادگاه بریتانیا ثبت شد؛ ولی اپل گفت که آن پرونده «بی اساس» است.
بیشتر بخوانید: 

    افزایش چشمگیر حجم باتری آیفون 15 نسبت به نسل های قبلی
    شکایت 915 میلیون دلاری از اپل به خاطر دستکاری عمدی عملکرد باتری آیفون ها
    فناوری باتری انباشته در آیفون 15 چیست و چه تفاوتی با دیگر انواع باتری گوشی دارد؟
    باتری سیور موبایل یا حالت ذخیره باتری در موبایل چیست و چه کاربردی دارد؟

نظر شما درباره جریمه شدن اپل به دلیل کاهش تعمدی سرعت آیفون های قدیمی چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.
.
منبع: زومیت
  

دکمه بازگشت به بالا