تولید برق از آب باران با پنل های D-TENG ممکن شد

محققان چینی توانستند به وسیله یک نوع پنل خاص و پیشرفته، تولید برق از آب باران را ممکن سازند. پیشرفت های تکنولوژی توسط چشم بادامی ها جهان را شگفت زده کرده است.
اخیراً گروهی از محققان دانشگاه تسینگهوا در چین موفق به ساخت نوعی پنل خاص به نام پنل “D-TENG” شده اند که بر روی سقف منازل نصب شده و روند تولید برق از آب باران را ممکن می سازد. البته ناگفته نماند که این پنل ها با الهام از پنل های خورشیدی ساخته شده ولی روش تولید برق از آنها متفاوت است. در ادامه نوشته روش تولید برق بوسیله باران را شرح داده ایم.
بیشتر بخوانید: بزرگترین توربین بادی جهان با توان تامین برق 36 هزار خانه در چین افتتاح شد
تولید برق از آب باران با پنل های D-TENG ممکن شد
محققان دانشگاه تسینگهوا در چین، با به  کارگیری یک پنل خاص که در سلول های خورشیدی استفاده می شود، به پیشرفت قابل توجهی در تولید برق از آب باران دست یافته اند. این رویکرد نوآورانه به چالش های موجود در افزایش تولید برق مبتنی بر قطرات باران پایان خواهد داد.
از آنجا که امروزه در تلاش برای کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی هستیم، یافتن روش های جدید برای استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر بسیار مهم است. در این میان، قطرات باران با انرژی جنبشی خود، پتانسیل جمع آوری و تبدیل شدن به الکتریسیته را دارند.
در تلاش های پیشین، مفهوم تولید برق از آب باران با استفاده از برق رسانی تماسی مایع-جامد و نانو ژنراتورهای تریبوالکتریک (TENG) مورد بررسی قرار گرفت، اما افزایش مقیاس این روش بسیار دشوار بود. از جمله پیشرفت های قابل توجه در این زمینه، پنل TENG مبتنی بر قطره است که D-TENG نام دارد. اگرچه دستگاه های D-TENG خروجی آنی بالایی را از خود نشان می دهند، اما تولید برق در سطح مگاوات که معمولا توسط نیروگاه ها تولید می شود، به چندین پنل D-TENG نیاز دارد.

اگرچه اتصال چند D-TENG راه حلی مشخص به نظر می رسد، اما اثرات کوپلینگ خازنی ناخواسته میان الکترودهای بالا و پایین منجر به کاهش خروجی می شود. برای غلبه بر این چالش، گروهی از محققان به رهبری پروفسور زونگ لی از دانشگاه بین المللی تسینگهوا در شنژن، با الهام از پنل های خورشیدی و ژنراتورهایی با آرایش پل موفق شدند تاثیر خازن را به حداقل برسانند.
ژنراتورهای پل شکل با شارژ کردن قطرات و سطح پنل D-TENG که به عنوان سطح FEP شناخته می شود، کار می کنند. هر قطره باران مقدار کمی بار تولید می کند که به مرور زمان از سطح FEP پراکنده می شوند. با این حال، پس از مدتی، بارهای روی این سطح به اشباع می رسند و نرخ اتلاف را با بار تولید شده توسط هر برخورد قطره ای متوازن می کنند.
محققان با استفاده از این ژنراتورها در دارای اندازه های مختلف، الکترودهای فرعی و پنل هایی با ضخامت های مختلف را برای ارزیابی هدر رفت برق، آزمایش کردند. آنها کشف کردند که پنل های D-TENG مجهز به ژنراتورهای پل شکل به طور مستقل عمل می کنند و در کاهش اتلاف برق موثر هستند.
به گفته پروفسور لی، اوج توان خروجی این ژنراتورها تقریباً پنج برابر بیشتر از سیستم های انرژی معمولی قطره ای باران با همان اندازه است که به 200 وات بر متر مربع می رسد. این پیشرفت قابل توجه مزایای پل های ژنراتوری را در برداشت انرژی قطرات باران در مقیاس بزرگ نشان می دهد.
علاوه بر این، افزایش ضخامت سطح FEP بدون تأثیر بر چگالی بار سطحی، ظرفیت کوپلینگ را کاهش می دهد و ابزار اضافی برای افزایش عملکرد این ژنراتورها ارائه می کند. این کشف موفقیت آمیز، فرصت های جدیدی را برای بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر، به ویژه در مناطقی با دوره های طولانی بارندگی در طول سال فراهم می کند.
بیشتر بخوانید:

    ابداع روشی جدید برای تولید برق از رطوبت هوا
    رده بندی کشورها بر اساس بیشترین میزان تولید برق هسته ای در سال 2022 [+جایگاه ایران]
    نخستین موتور خودرو آمونیاک سوز جهان معرفی شد؛ پایانی بر عصر خودروهای برقی؟

نظر شما درباره تولید برق از آب باران به وسیله پنل های D-TENG چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.
.
منبع: گجت نیوز
 

دکمه بازگشت به بالا