تفاوت باتری لیتیوم یون با لیتیوم پلیمر ؛ بررسی مزایا و معایب

در این مطلب نگاهی به تفاوت باتری لیتیوم یون با لیتیوم پلیمر داریم و شما را با مزایا، معایب و ویژگی های هر یک از این باتری ها آشنا می کنیم.

بحث در رابطه با تفاوت باتری لیتیوم یون با لیتیوم پلیمر و اینکه کدام یک از این دو باتری نسبت به دیگری برتری دارد، یکی از بحث های داغ دنیای فناوری است. در مجموع نمی توان گفت که کدام یک از این دو نسبت به دیگری بهتر است، چون قطعاً هر یک از تکنولوژی های طراحی و تولید باتری مزایا و معایب خاصی دارد. اما در این مطلب نگاهی به مهم ترین تفاوت های بین این دو نوع باتری داریم تا در صورت نیاز بتوانید بهترین گزینه را برای کاربرد مورد نظرتان انتخاب کنید.
در ادامه مطلب، ابتدا به معرفی ویژگی ها و مزایای هر یک از این دو نوع باتری می پردازیم و بعد، این دو نوع باتری را مقایسه می کنیم.

ادامه مطلب در ادامه
بیشتر بخوانید:

  بهترین گوشی های 2024
  بهترین گوشی های گیمینگ 2024
  بهترین گوشی های شیائومی 2024

تفاوت باتری لیتیوم یون با لیتیوم پلیمر
در بیشتر دستگاه های الکترونیکی دنیا، از باتری های لیتیوم یونی استفاده شده است. اما در بعضی از دستگاه های مورد استفاده مصرف کننده هم از باتری لیتیوم پلیمری استفاده می شود. هر کدام از این باتری ها مزایا و معایب خاصی دارد.
تفاوت باتری لیتیوم یون با لیتیوم پلیمر
مهم ترین مزیت باتری های لیتیوم یونی، تراکم بیشتر انرژی در آنها، نداشتن اثرحافظه و قیمت کمتر است؛ اما این باتری ها عملکرد ثابتی ندارند و ممکن است به مرور زمان دچار مشکل شده و حتی منفجر شوند. در مقابل، باتری های لیتیوم پلیمری قوی تر و انعطاف پذیرتر هستند و وزن کمتری دارند. در ادامه، تفاوت باتری لیتیوم یون با لیتیوم پلیمر ، ویژگی باتری لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر را دقیق تر بررسی می کنیم. توضیحات را با نگاهی به این سوال شروع می کنیم که باتری لیتیوم یون چیست و چه خصوصیاتی دارد.
باتری لیتیوم یون چیست
برای آشنایی با تفاوت باتری لیتیوم یون با لیتیوم پلیمر ، اول نگاهی به ویژگی های هر کدام از این باتری ها داریم. باتری های لیتیوم یونی، زیرمجموعه ای از باتری های قابل شارژ هستند که تراکم انرژی بالایی داشته و در لوازم الکترونیک کاربرد زیادی دارند. برخلاف باتری لیتیوم پلیمری یک بار مصرف، در باتری لیتیوم یون ، به جای استفاده از فلز لیتیوم به عنوان الکترود، از ترکیب لیتیوم استفاده شده است.

ویژگی باتری لیتیوم یون این است که چنین باتری هایی نسبت به سایر انواع باتری های قابل شارژ با ابعاد مشابه، کمی سبک تر هستند. از باتری های لیتیوم یونی در لوازم الکترونیک قابل حمل استفاده می شوند از جمله در PDA، آیپد، گوشی همراه، لپ تاپ و غیره.
در باتری لیتیوم یون هنگام تخلیه شارژ، یون های لیتیوم از الکترود منفی (آند) به سمت الکترود مثبت (کاتد) حرکت می کنند. هنگام شارژ باتری، جهت تغییر کرده؛ الکترود منفی، تبدیل به کاتد شده و الکترود مثبت آند می شود.
به طور کلی، چنین باتری هایی بهترین باتری ها از نظر نگه داری شارژ محسوب می شوند و به عنوان بهترین باتری در گوشی های هوشمند هم از آنها یاد می شود.
بیشتر بخوانید:
بهترین گوشی های سامسونگ 2024
بهترین گوشی های 2023
پس از آشنایی با ویژگی باتری لیتیوم یون در ادامه نگاهی به مزایا و معایب چنین باتری هایی داریم. مزایای باتری لیتیوم یون عبارتند از:

در یک باتری لیتیوم یونی، قابلیت ذخیره 150 وات ساعت انرژی به ازای هر یک کیلوگرم باتری وجود دارد؛ این رقم برای باتری نیکل– هیدرید فلز 100 وات ساعت و برای باتری لیتیوم پلیمر 25 وات ساعت است.
باتری های لیتیوم یونی، شارژ را به خوبی حفظ می کنند. چنین باتری هایی، هر ماه فقط حدود 5 درصد از شارژ خود را از دست می دهند و این رقم برای باتری نیکل– هیدرید فلز 20 درصد است.
در رابطه با باتری لیتیوم یون ، نیازی نیست که قبل از شارژ مجدد، باتری به طور کامل تخلیه شارژ شده باشد.
باتری لیتیوم یون توانایی تحمل سیکل های شارژ/دشارژ بیشتری را دارد.

معایب باتری لیتیوم یون عبارتند از:

به محض خروج باتری لیتیوم یونی از کارخانه، کیفیت این باتری ها شروع به افت می کند. معمولاً این باتری ها از تاریخ تولید به بعد، صرف نظر از اینکه از آنها استفاده شود یا نه، تنها دو تا سه سال عمر دارند.
باتری های لیتیوم یونی، به شدت نسبت به دماهای بالا حساس هستند. دمای بالا، عمر این باتری ها را نسبت به حالت معمول بسیار سریع تر کاهش می دهد.
در صورت تخلیه شارژ باتری لیتیوم یون، باتری آسیب می بیند.
شاید مهم ترین تفاوت باتری لیتیوم یون با لیتیوم پلیمر این باشد که باتری های لیتیوم یونی، گران قیمت هستند.
احتمال انفجار (هر چند کم) باتری لیتیوم یون در صورت بروز مشکل و نقص برای باتری وجود دارد.

پس از بررسی اینکه باتری لیتیوم یون چیست و چه مزایا و معایبی دارد، در ادامه نگاهی به ویژگی های باتری لیتیوم پلیمر داریم.
باتری لیتیوم پلیمر چیست
باتری لیتیوم پلیمر یک باتری قابل شارژ، با یک قاب پلیمر نرم و یک “کیسه” بیرونی نرم است که یک باتری لیتیوم یونی داخل آن قرار می گیرد. ممکن است این باتری، یک باتری لیتیوم یون باشد که از پلیمرِ ژل شده به عنوان الکترود داخل آن استفاده شده است. اما، معمولاً از این اصطلاح برای باتری های لیتیوم یونی که داخل یک کیسه قرار دارند استفاده می شود. نام دقیق تر این نوع باتری، باتری لیتیوم یون پلیمری است.

تفاوت باتری لیتیوم یون با لیتیوم پلیمر این است که باتری های لیتیوم پلیمری، سبک تر و انعطاف پذیرتر هستند چون در آنها از پوسته های نرمی استفاده شده؛ در نتیجه امکان استفاده از این باتری ها در گوشی های هوشمند و همچنین خودروهای کنترل از راه دور وجود دارد.
بیشتر بخوانید:
بهترین گوشی های میان رده 2023
بهترین گوشی های گیمینگ 2023
باتری های لیتیوم پلیمری، جدیدترین نسخه از تکنولوژی باتری قابل شارژ هستند. این باتری ها نسبت به سایر انواع باتری مزایای خاصی دارند؛ از جمله تراکم انرژی بیشتر و طول عمر بیشتر. این مزایا، ناشی از ساختار سلول کیسه ای باتری های لیتیوم پلیمری است که نسبت به سلول های استوانه ای سنتی، فضای کمتری را اشغال می کنند. همچنین، باتری های لیتیوم پلیمری می توانند در محیط هایی با دمای بالا هم عملکرد خوبی داشته باشند چون در مقایسه با سایر مواد شیمیایی، قابلیت تحمل جریان های شارژ/دشارژ بزرگتر را با ثبات بیشتر دارند. ساختار مورد استفاده برای بسته بندی این باتری ها با لایه نازک، احتمال آسیب فیزیکی در اثر ضربه یا لرزش را کاهش داده و باعث می شود که این باتری ها، برای کاربردهایی که نیاز به جابجایی و تحرک زیادی دارند گزینه مناسب تری باشند مثل پهپادها و اسپیکرهای بی سیم.
آخرین ویژگی باتری لیتیوم پلیمر این است که انعطاف پذیری بسیار زیاد چنین باتری هایی، امکان استفاده از طراحی هایی با ابعاد مختلف را فراهم می کند؛ در نتیجه این باتری ها برای استفاده در لوازمی مثل گوشی های هوشمند و تبلت ها، انتخاب بسیار مناسبی هستند.
از چنین باتری هایی در انواع دستگاه های همراه، پاوربانک ها، لپ تاپ های سبک، مدیا پلیرهای قابل حمل، کنترلر بی سیم کنسول بازی، لوازم جانبی بی سیم کامپیوتر، سیگار برقی و سایر کاربردهایی که فرم فاکتور کوچک در آنها لازم است، استفاده می شود.
پس از بررسی اینکه باتری لیتیوم پلیمر چیست در ادامه نگاهی به مزایا و معایب چنین باتری هایی داریم.
مزایای باتری لیتیوم پلیمر

اولین تفاوت باتری لیتیوم یون با لیتیوم پلیمر این است که باتری های لیتیوم پلیمر، تراکم انرژی بیشتری دارند.
از باتری لیتیوم پلیمری در دستگاه های سبک وزن مثل گوشی های هوشمند و لپ تاپ های ظریف و همچنین گجت های پوشیدنی استفاده می شود؛ چون وزن کم و ابعاد کوچک چنین باتری هایی، آنها را تبدیل به بهترین باتری در گوشی های هوشمند و لوازم کوچک و قابل حمل کرده است.
این باتری ها، ظرفیت بیشتری دارند در نتیجه قابلیت ذخیره انرژی بیشتر را دارند.
بر خلاف باتری لیتیوم یونی، احتمال انفجار چنین باتری هایی وجود ندارد.
آخرین ویژگی باتری لیتیوم پلیمر این است که ظرفیت شارژ چنین باتری هایی، به سرعت باتری های لیتیوم یونی کاهش پیدا نمی کند. در نتیجه، طول عمر این باتری ها بیشتر از طول عمر باتری لیتیوم یونی است. همچنین، زمان شارژ چنین باتری هایی بسیار کوتاه است.

بیشتر بخوانید:
بهترین گوشی های سامسونگ 2023
بهترین گوشی های شیائومی 2023
معایب باتری های لیتیوم پلیمری

چنین باتری هایی طول عمر کمتری دارند و تنها به اندازه 300 تا 400 سیکل شارژ می توان از آنها استفاده کرد.
سوراخ شدن باتری لیتیوم پلیمری به دلیل مواد شیمیایی خاصی که در این باتری ها به کار رفته، باعث انفجار باتری می شود.
هنگام شارژ، دشارژ و نگهداری از چنین باتری هایی باید بیشتر مراقب بود.
قیمت این باتری ها زیاد و تقریباً 2 برابر باتری لیتیوم یونی است.

جدول زیر، تفاوت باتری لیتیوم یون با لیتیوم پلیمر را در یک نگاه کلی مشخص می کند.

مشخصات
لیتیوم یونی
لیتیوم پلیمری

تراکم انرژی، WH/kg
بیشتر، 100 تا 250
کمتر، 130 تا 200

هزینه
ارزان
گران، تقریباً دو برابر لیتیوم یونی

وزن
زیاد
کم

احتمال انفجار در صورت شارژ بیش از حد
اگر با مراقبت از این باتری ها استفاده نشود، احتمال انفجار وجود دارد.
در برابر انفجار ایمن هستند.

طول عمر
ظرفیت شارژ به مرور کمتر می شود. طول عمر کمتر از 100 سیکل شارژ
ظرفیت شارژ این باتری ها در مقایسه با باتری لیتیوم یونی، کمتر کاهش پیدا می کند. طول عمر بیشتر از 1000 سیکل

مدت زمان شارژ
طولانی
کوتاه

وزن
سنگین
سبک

نرخ تبدیل
حدود 85 تا 95 درصد
حدود 75 تا 90 درصد

ولتاژ اسمی سلول
3.2 ولت
3.7 ولت

مشکلات امنیتی
ناپایدار بودن
پایدار

مشکلات محیط زیستی
بسیار خطرناک
کمی خطرناک

جمع بندی
در این مطلب با ویژگی باتری لیتیوم پلیمر و لیتیوم یونی و همچنین تفاوت باتری لیتیوم یون با لیتیوم پلیمر آشنا شدیم. به طور کلی، باتری های لیتیوم یونی بسیار پرکاربرد هستند و تراکم انرژی زیادی دارند؛ در حالی که، باتری های لیتیوم پلیمری از نظر ساختار، انعطاف پذیری بیشتری داشته و ایمن تر هستند. بهترین باتری ها از نظر نگه داری شارژ هم باتری های لیتیوم یونی هستند.
در نهایت، انتخاب بین باتری لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر، بستگی به نیاز و اولویت های فرد دارد. صرف نظر از نوع باتری انتخابی، تکنولوژی های مبتنی بر لیتیوم، در گجت های همراه نقش بسیار مهمی داشته و همچنان شاهد نقش آفرینی آن در سال های پیش رو خواهیم بود. با توجه به این نکات، آشنایی با انواع باتری ها و مزایا و معایب هر کدام، برای انتخاب بهترین گزینه از جمله بهترین باتری ها از نظر نگه داری شارژ یا بهترین باتری برای گوشی یا هر گجت دیگری، ضروری است.
سوالات متداول
باتری لیتیوم پلیمری بهتر است یا لیتیوم یونی؟
باتری های لیتیوم پلیمری و لیتیوم یونی، هر دو برای استفاده های سنگین مناسب هستند. اما، باتری های لیتیوم یونی کارایی بیشتری داشته و نسبت به باتری های لیتیوم پلیمری پرکاربردتر هستند. چون تراکم انرژی بیشتر چنین باتری هایی، آنها را برای استفاده های سنگین مناسب تر کرده است.
آیا باتری های لیتیوم پلیمری ماندگاری طولانی دارند؟
اگر دستگاهی به صورت روزانه استفاده شده و هر روز شارژ شود، باتری لیتیوم پلیمری با طول عمر 300 تا 500 سیکل شارژ، حدود 10 تا 17 ماه (300 تا 500 روز) دوام خواهد داشت و بعد از آن شاهد افت ظرفیت باتری خواهیم بود. لازم به ذکر است که استفاده درست و مناسب از باتری لیتیوم پلیمری، طول عمر چنین باتری هایی را افزایش می دهد.
بهترین باتری در گوشی های هوشمند چه نوع باتری است؟
باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری هر دو برای استفاده های سنگین مناسب هستند. اما باتری های لیتیوم یونی، نسبت به مدل لیتیوم پلیمری کارایی و محبوبیت بیشتری دارند و جزء بهترین باتری ها از نظر نگه داری شارژ هستند.
بیشتر بخوانید:

  راهنمای خرید بهترین گوشی در هر بازه قیمتی
  بهترین گوشی تا 7 میلیون
  بهترین گوشی تا 8 میلیون
  بهترین گوشی تا 9 میلیون
  بهترین گوشی تا 10 میلیون
  بهترین گوشی تا 15 میلیون

نظر شما درباره تفاوت باتری لیتیوم یون با لیتیوم پلیمر و ویژگی های این باتری ها چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا