تغییر استراتژی مدیریت در OpenAI ؛ سم آلتمن کنار گذاشته شد

تغییر استراتژی مدیریت در OpenAI منجربه اخراج سم آلتمن، مدیرعامل این شرکت هوش مصنوعی شد. وقتی که ChatGPT روح خود را از دست می دهد.
با وجود نزدیک شدن به تولد 1 سالگی چت بات هوش مصنوعی ChatGpt، تغییر استراتژی مدیریت در OpenAI باعث شد تا سم آلتمن، مدیرعامل این شرکت بزرگ هوش مصنوعی اخراج شود. قطعاً از سال گذشته تاکنون دوستداران تکنولوژی بارها نام آلتمن را شنیده و اخبار مربوط به این کارآفرین آمریکا را خوانده اند.
او و شرکت متنوعش با تولید و معرفی چت بات چت جی پی تی ولوله ای در دنیای فناوری به راه انداختند و باعث بوجود آمدن مدل های مختلف هوش مصنوعی و پیشرفت نجومی این فناوری شدند. اما این اواخر مدیرعامل OpenAI خطرات استفاده از هوش مصنوعی و تأثیر آن در آینده بشر را به افراد گوشزد می کرد.
بیشتر بخوانید: ثبت نام جدید برای ChatGPT Plus موقتا متوقف شد؛ تصمیم OpenAI برای کنترل مصرف
تغییر استراتژی مدیریت در OpenAI
OpenAI رسماً با انتشار بیانیه ای از اخراج سم آلتمن مدیرعامل این شرکت بزرگ خبر داد.
شرکت هوش مصنوعی OpenAI که از یکی از بزرگترین شرکت های هوش مصنوعی در جهان است، در یک حرکت غیرمنتظره خبر از اخراج سم آلتمن داد. OpenAI خالق چت بات هوش مصنوعی ChatGPT است که حالا در دنیای تکنولوژی نامی شناخته شده تلقی می‎ شود.
در بخشی از بیانیه OpenAI آمده است که این کار نتیجه بررسی ژرف اندیشانه هیئت مدیره است.
اما دراصل چیزی که منجر به اخراج آلتمن از مدیرعاملی OpenAI شد، عدم صداقت این شخص در برخورد با هیئت مدیره است؛ و این اخلاق منجر به ناتوانی آلتمن در انجام وظایفش می شد. در ادامه بیانیه آمده است:
«هیئت مدیره دیگر به توانایی  آلتمن برای ادامه  رهبری OpenAI اعتماد ندارد.»
تغییر استراتژی مدیریت در OpenAI
حال که سم آلتمن دیگر جایی در OpenAI ندارد قرار شد میرا موراتی، مدیر ارشد فناوری OpenAI به طور موقت بر صندلی مدیرعاملی تکیه بزند تا جایگزینی مناسب برای جایگاه مدیرعاملی پیدا شود. جستجو برای یافتن مدیرعامل مناسب به زودی آغاز می شود.
منابع آگاه اطلاع دادند که هیچ کدام از کارمندان OpenAI از اخراج سم آلتمن خبر نداشتند و با انتشار بیانیه این شرکت متوجه این قضیه شدند.
قطعاً اخراج آلتمن که افراد بسیاری OpenAI را با تصویر او بر ذهن سپرده اند، شوکی عجیب به طرفداران این شرکت و اهالی تکنولوژی وارد می کند. صنعت هوش مصنوعی حالا یکی از شناخته شده ترین چهره های خود را از دست داده و معلوم نیست که جایگزین وی تا چه حد می تواند نزد کاربران محبوب شود.
اخراج سم آلتمن درحالی همه را در شوک فرو برد که این شخصیت مشهور چند روز پیش در یک رویداد اختصاصی تحت عنوان “کنفرانس توسعه دهندگان OpenAI” به معرفی ابزارهایی جدید برای ساخت نسخه های اختصاصی ChatGPT پرداخت.
حتماً می دانید که مایکروسافت اولین و بزرگترین سرمایه گذار هوش مصنوعی در این شرکت است. غول نرم افزاری دنیا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که به همکاری خود با این شرکت هوش مصنوعی ادامه خواهد داد. در این بیانیه آمده است:
«ما همکاری بلندمدتی با OpenAI داریم و در همین  حین که نسل بعد هوش مصنوعی را در دسترس مشتریان مان قرار می دهیم، مایکروسافت به میرا و تیمش متعهد می ماند.»

ایلان ماسک روزی به همراه سم آلتمن (هم بنیانگذار OpenAI) اداره این شرکت را برعهده داشتند. این دو کارآفرین آمریکایی جزء رؤسای هیئت مدیره این شرکت بودند ولی ماسک سال 2018 OpenAI را ترک کرد تا بر روی تسلا به عنوان بزرگترین شرکت تولیدکننده خودروهای برقی کار کند. ماسک حالا شرکت اختصاصی هوش مصنوعی خود به نام “x.AI” را دارد.
همچنین OpenAI در بیانیه خود اشاره کرده است که گرگ بروکمن، هم بنیانگذار دیگر به عنوان رئیس هیئت مدیره شناخته نمی شود؛ ولی وی همچنان به فعالیت خود در OpenAI ادامه می دهد.
پیش تر اعلام شد که سم آلتمن به دنبال جایگزینی هوش مصنوعی بر انسان است و قصد دارد این تکنولوژی را آنقدر پیشرفته دهد که دیگر جایی برای انسان در مشاغل وجود نداشته باشد.
اما از طرفی دیگر وی معتقداست که هوش مصنوعی جای مشاغل زیادی را می گیرد و از بیرون راندن انسان توسط این تکنولوژی هشدار داد. مشخص است که با پیشرفت روبه رشد هوش مصنوعی، جایگاه انسان روزبه روز در مشاغل بیشتر به خطر انداخته می شود.
بیشتر بخوانید:

    داون شدن ChatGPT هنوز ادامه دارد؛ OpenAI نگران حمله DDoS است
    ویژگی جدید ChatGPT در کنفرانس توسعه دهندگان OpenAI مشخص شد
    شرکت OpenAI مدعی ساخت ابزاری با توانایی تشخیص 99 درصدی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی شد

نظر شما درخصوص اخراج سم آلتمن از سمت مدیرعاملی OpenAI چیست؟ آیا با اخراج وی مسیر پیشرفت تکنولوژی هوش مصنوعی تغییر خواهد کرد؟ لطفاً نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما درکیان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ای جی مارکت دنبال کنید.
  

دکمه بازگشت به بالا