ترکیه از جت جنگنده TF-X رونمایی کرد

جت جنگنده TF-X و پهپاد Anka-3 توسط ترکیه معرفی شدند. این جت جنگنده، اولین جنگنده بومی ترکیه به شمار می رود.
ترکیه از جت جنگنده TF-X و پهپاد پنهان کار Anka-3 خود رونمایی کرد. این جنگنده اولین جنگنده بومی ساخت ترکیه است که نخست قرار بود با پهپاد Anka-3 استفاده شود اما خرید سامانه موشکی S-400 روسیه توسط ترکیه، برنامه را تغییر داد. ترکیه بنا دارد سالانه 24 عدد از این جت جنگنده تولید کند و احتمالاً تولید آن از سال 2029 آغاز خواهد شد.
بیشتر بخوانید: معرفی اولین ناو هواپیمابر ترکیه ؛ TCG Anadolu نخستین ناو هواپیمابر با عرشه صاف!
ترکیه از جت جنگنده TF-X رونمایی کرد
ترکیه اولین جنگنده بومی خود به نام TF-X را به نمایش گذاشت که دستاوردی بزرگ برای این کشور محسوب می شود. قرار بود این جنگنده همراه با جنگنده های پنهان کار F-35 مورد استفاده قرار بگیرد؛ اما پس از خرید سامانه پدافند هوایی اس-400 روسیه، برنامه تغییر کرد.
جنگنده TF-X ترکیه به دو موتور مجهز شده است و از نظر ابعاد بین دو مدل F-22 و F-35 آمریکا قرار می گیرد که البته طراحی اش بیشتر شبیه به F-22 است. توسعه این جنگنده برای ترکیه دشوار بود، اما بالاخره به این مهم دست یافت.


جنگنده TF-X مانند جنگنده KF-X کره جنوبی، کاملاً پنهان کار نیست، بااین حال در سومین دور تولید جنگنده بومی ترکیه، از یک پیکربندی پنهان کار کامل استفاده خواهد شد. علاوه بر پنهان کاری، انتظار می رود عملکرد آن تفاوتی با جنگنده های مدرن نداشته باشد که شامل مواردی مانند سرعت در محدوده 1.8 تا 2.2 ماخ و برد نزدیک به 1100 کیلومتر می شود.
به گفته صنایع هوافضای ترکیه (TAI)، 85 درصد قطعات TF-X در ترکیه تولید شده اند. در این میان صندلی  پران جنگنده محصول Martin Baker است و همچنین با دو موتور توربوفن GE F110-GE-129 روبه رو هستیم. TAI برای 4 نمونه اولیه دو موتوره خود، 10 موتور F110 از ایالات متحده خریداری کرد که احتمالاً برای تولید نمونه های نهایی، این تعداد افزایش یافته است.
جنگنده TF-X پس از شروع تولید در سال 2029، در سال 2031 شروع به سرویس دهی خواهد کرد. ترکیه انتظار دارد سالانه 24 جنگنده تولید کند تا بتواند طی یک دهه، به 250 جنگنده مدنظرش دست یابد.
پهپاد Anka-3
در کنار جنگنده، ترکیه از پهپاد پنهان کار Anka-3 هم رونمایی کرده است؛ پهپادی بدون دم که می تواند از 1.3 تن جنگ افزار پشتیبانی کند. این کشور همچنین یک هواپیمای جنگنده تمرینی سوپرسونیک به نام Hürjet را هم معرفی کرده است.
اگر ساخت TF-X با موفقیت انجام شود، احتمالاً به یک کالای صادراتی تبدیل خواهد شد که پاکستان و آذربایجان را به عنوان خریداران احتمالی خود خواهد دید.
بیشتر بخوانید:

    میگ 41 به عنوان پیشرفته ترین جنگنده جهان توسط روسیه ساخته خواهد شد [+عکس]
    واردات جنگنده سوخو 35 از روسیه تایید شد [+عکس]
    جنگنده ایرانی کوثر به زودی جایگزین اف 5 خواهد شد [+عکس]
    واردات تجهیزات نظارت سایبری از روسیه در ازای پهپاد و موشک های جنگ اوکراین!
    ساخت کارخانه تولید پهپادهای ایرانی در روسیه ؛ خط تولید شاهد در مسکو راه اندازی می شود؟

نظر شما در خصوص جت جنگنده TF-X چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید.
  

دکمه بازگشت به بالا