دانش و فناوری

تراشه Kirin هواوی برای کامیپوترهای شخصی


هواوی برای بقا باید تلاش کند و به سطح خوبی از خودکفایی برسد. از زمان تحریم این برند توسط امریکا در اردیبهشت 1398 حدود 5 سال می گذرد. آن ها روند پیشرفت خوبی را ثبت کرده اند اما هنوز کافی نیست. این برند به فکر خودکفایی برای دیگر محصولاتش مانند کامپیوترهای شخصی نیز هست. به تازگی گزارش جدیدی داریم که می گوید تراشه Kirin هواوی برای کامیپوترهای شخصی، در راه است.

تراشه Kirin هواوی برای کامیپوترهای شخصی

پیش از این شایعه شده بود که هواوی در حال کار بر روی یک تراشه جدید بوده که با اسم ساده و مشخص “Kirin PC Chip” در دست توسعه است. در حالی که اسم آن خیلی جالب به نظر نمی رسد اما گزارش هایی مبنی بر عملکرد چند هسته ای مشابه به تراشه مدعی اپل M3 را داشته ایم که می تواند دلگرم کننده باشد.

تصور می شد که تولید انبوه این تراشه برای هواوی زمان بر باشد اما گویا اینطور نیست. گزارش جدید به ما می گوید که تراشه جدید Kirin برای کامپیوترهای شخصی نهایتا تا اواسط تابستان و در سری لپتاپ های هواوی به نام Qingyun ارائه شود.

البته گفته شده که شاید تراشه ها زودتر رونمایی شوند. رویداد 18 اردیبهشت 1403 هواوی که همزمان با رویداد اپل و مدیاتک هم هست، می تواند مکانی باشد برای رونمایی از تراشه جدید Huawei که برای کامپیوترهای شخصی توسعه داده شده است. پس از رونمایی، عرضه محصولات مجهز به آن می تواند تا تابستان زمان ببرد.

قبلاً شایعه شده بود که تراشه Kirin هواوی که برای رایانه های شخصی توسعه داده شده است، با افزایش عملکرد قابل توجهی مواجه خواهد شد زیرا این شرکت به معماری Taishan V130 متکی است.

ادعاهای دیگری مانند عملکرد پردازنده گرافیکی این تراشه در سطح تراشه Apple M2 نیز وجود دارد که در صورت صحت آن، تفاوت بین تراشه فعلی Kirin 9006C و نسل بعدی آن بسیار زیاد خواهد بود.

طبق نتایج بنچمارک Geekbench 6 تراشه Kirin 9006C نتایج ضعیف تک هسته ای و چندهسته ای را ثبت کرد که نسبت به تراشه کوالکام Snapdragon 8cx Gen 3 پایین تر بود.

پیش تر عنوان شده که تراشه جدید هواوی برای کامپیوترهای شخصی دارای 4 هسته بزرگ Taishan، چهار کم مصرف Taishan، دو هسته بزرگ NPU و دو هسته کوچک NPU خواهد بود.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید که هواوی بتواند تراشه مناسبی برای رایانه های شخصی خود تولید کند و توان رقابت با رقبا را داشته باشد؟

بفرست برای دوستات

دکمه بازگشت به بالا