دانش و فناوری

تراشه گرافیکی پلی استیشن 6


ما در ابتدای سال 2024 هستیم. تاریخ احتمال عرضه PS6 سونی زودتر از 2027 نخواهد بود و حتی صحبت هایی درباره عرضه در سال 2028 وجود دارد. شایعه فاصله 3 تا 4 ساله تا رونمایی این محصول زیاد به نظر برسد اما توسعه محصولات مهم و کلیدی معمولا سال ها جلوتر در دست انجام است. طبیعتا Play Station 6 سونی هم از این قاعده مستثنی نیست. به تازگی در گزارشی غیررسمی می شنویم که تراشه گرافیکی پلی استیشن 6 احتمالا همچنان ساخت AMD خواهد بود.

تراشه گرافیکی پلی استیشن 6

یک گزارش غیررسمی جدید ادعا می کند که سونی به تصمیم خود برای استفاده از APU برند AMD در سخت افزار پلی استیشن آینده خود ادامه خواهد داد.

در هنگام طراحی پلی استیشن 5، سونی با چندین تامین کننده برای این تراشه، از جمله NVIDIA مذاکره کرد. اما این شرکت در نهایت با AMD به توافق رسید و با آن همکاری کرد تا یک APU سفارشی برای پلی استیشن 5 و براساس معماری RDNA 2 تولید کند.

طبق این گزارش جدید، سونی تصمیم گرفته که دوباره هم از AMD برای کنسول نسل بعدی خود استفاده کند. در حقیقت گفته می شود سونی فقط AMD را در نظر دارد.

اگر شایعه درست باشد، سونی احتمالا از نتایج تراشه AMD برای پلی استیشن 5 راضی است. آنقدر که به نظر می رسد دلیلی برای در نظر گرفتن چیز دیگری وجود ندارد.

پلی استیشن 6 هم اکنون در حال توسعه است

به گفته RedGamingTech، نه تنها پلی استیشن 6 برای APU خود به AMD پایبند خواهد بود، بلکه این محصول در حال حاضر “در حال توسعه” هم هست. طبق گزارش ها، سونی در حال مذاکره با استودیوهای بازی سازی در مورد این کنسول است.

دلیل این امر آن است که سونی در حال جمع آوری اطلاعات از استودیوهاست تا بداند آنها از سخت افزار و عملکرد کنسول چه می خواهند و چه انتظاری دارند. علاوه بر این، گفته می شود که زمان معرفی احتمالی پلی استیشن 6 حدود سال 2028 خواهد بود.

شاید به نظر خیلی دور برسد اما این خیلی هم دور از چرخه انتشار کنسول های سونی نیست. اگر به یاد داشته باشید، کنسول پلی استیشن 4 اواسط نوامبر سال 2013 رونمایی شد. پلی استیشن 5 هم 7 سال بعد و اواخر نوامبر سال 2020 توسط این کمپانی ژاپنی معرفی گشت.

پلی استیشن 5

پلی استیشن

بدیهی است که هیچ چیزی در مورد زمان عرضه پلی استیشن 6 در سال 2028 توسط سونی تایید نشده و همه این تاریخ های احتمالی ممکن است تغییر کند. با این حال فعلا یک بازه 8 ساله بین عرضه پلی استیشن 5 و 6 تصور می شود.

به گفته Wccftech، دلیل خوبی برای این 1 سال اضافی وجود دارد. سونی می خواهد مطمئن شود که پلی استیشن 6 بهترین کنسول نسل خود خواهد بود و هیچ مشکلی با صرف زمان لازم برای تحقق آن ندارد.

جالب اینجاست که RedGamingTech می گوید به دلیل این زمان بندی، او معتقد است که مایکروسافت ابتدا Xbox نسل بعدی خود را عرضه خواهد کرد. او همچنین به طور خلاصه اشاره می کند که ایکس باکس در حال بررسی یک کنسول دستی است.

پلی استیشن 5

پلی استیشن 5

تمرکز سونی در توسعه Play Station 6 روی ردیابی پرتو و ردیابی مسیر خواهد بود

گفته می شود که برنامه های سونی برای تبدیل پلی استیشن به قوی ترین کنسول نسل خود شامل برخی ارتقاءهای بزرگ برای عملکرد گرافیکی است. در همین جهت این شرکت تمرکز زیادی روی ردیابی مسیر و ردیابی پرتو برای پلی استیشن 6 گذاشته است.

البته این قابلیت ها در تمام بازی ها وجود ندارد. اما در بازی های خاصی استودیوهای توسعه دهنده می توانند از فناوری ردیابی مسیر و ردیابی پرتو استفاده زیادی کنند.

برای تصور اینکه خروجی کار ممکن است چگونه به نظر برسد، باید به نحوه استفاده Cyberpunk 2077 از این فناوری ها نگاه کرد. به لطف این فناوری ها تاکید زیادی بر کیفیت انعکاس وجود دارد و چیزهایی مانند پنجره ها و آب دارای انعکاس بسیار دقیق هستند. اگرچه این در حال حاضر فقط در رایانه های شخصی رده بالا امکان پذیر است. اما اگر سونی قصد دارد این فناوری ها را در پلی استیشن 6 پیاده سازی کند، بازی های کنسولی بسیار بهتر از همیشه به نظر می رسند.

نظر شما چیست؟ منتظر پلی استیشن 6 هستید؟ چه انتظاری از آن دارید؟

بفرست برای دوستات

دکمه بازگشت به بالا