فیلم و هنر

تام فورد از «حیوانات شبگرد» می‌گوید / مرز باریک بین عشق و سبعیت و انتقام و رستگاری

مجله تجربه، ترجمه علی افتخاری

تام فورد چیزی دارد که می خواهد بگوید. اولین چیزی که می خواهد بگوید این است که می تواند با خیال راحت به گفتگو ادامه دهد. او اعتراف می کند: «من مزایای زیادی دارم. من حق حمایت مالی از فیلم هایم را دارم و حق دارم بیشتر افراد در این تجارت را بشناسم. این را گفتم تا روشن کنم که از این آزادی آگاهم.»

«حیوانات شبانه» که در سپتامبر 2016 در هفتاد و سومین جشنواره بین المللی فیلم ونیز به نمایش درآمد و جایزه بزرگ هیئت داوران را از آن خود کرد، دومین فیلم فورد هفت سال پس از «مرد مجرد» (2009) است.

فیلم او نه در شرایط عادی، بلکه راهی برای ساختن فیلمی برای فورد بود. زمانی که اولین فیلم خود را با نام Single Man نوشت و تهیه کرد و کارگردانی کرد، از قبل به عنوان یکی از شجاع ترین استعدادهای دنیای مد شناخته می شد. او برند گوچی را احیا کرد و حفظ کرد تا اینکه در سال 2004 شرکت را ترک کرد و برند لباس و عطر خود را راه اندازی کرد. زمانی که هیچ کس برای بازگرداندن فورد به عنوان کارگردان فیلم سرمایه‌گذاری نمی‌کرد، او از ثروت خود در صنعت مد برای سرمایه‌گذاری روی «یک مرد» استفاده کرد. و کار او مثمر ثمر بود. اولین فیلم او حدود 25 میلیون دلار در سراسر جهان فروخت، در حالی که ارزش تولید آن 7 میلیون دلار بود. این فیلم با نامزدی بازیگری کالین فرث برای جایزه اسکار مورد استقبال بین المللی قرار گرفت.

جیک جیلنهال و مایکل شون در حیوانات شبگرد
جیک جیلنهال و مایکل شانون در «حیوانات شبانه»

بنابراین، در مورد حیوانات شب‌زی، رویکرد فورد در بازبینی رمان تونی و سوزان در سال 1993 آستین رایت روشن بود. او که در سال 1961 در آستین، تگزاس به دنیا آمد، گفت: “من می خواستم پول زیادی به دست بیاورم. من ترس خاصی از روند استودیو دارم. با صدای بلند ذهنم راحت نبودم. من قطعاً با چیزهایی مانند توصیف راحت نیستم – حتی نمی توانم یک کلمه را تحمل کنم. خودخواهی نیست. “در حال حاضر در زندگی‌ام، می‌دانم برای اصلاح همه چیز باید چه کاری انجام دهم و برای انجام کارها کمی آزادی می‌خواهم.”

با این حال، فورد از شرکت فیلمسازی به عنوان واسطه برای فروش حق پخش خارجی فیلم خود استفاده کرد. او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۵ یک اتاق فوتبال در «یکی از آن هتل‌ها، نمی‌دانم کدام یکی» اجاره کرد و این پروژه را با حدود ۲۵۰ پخش‌کننده بالقوه ارائه کرد. او روی صحنه ایستاد و ضمن رونمایی از 25 طرح اصلی شخصیت ها و لحظات فیلم، خط داستانی را توضیح داد. فورد گفت که کل فرآیند حدود سه دقیقه طول کشید. همه آنها فیلمنامه را خوانده اند، اما حداقل اینطوری حس دنیای بصری فیلم را دریافت کرده اند.»

فورد خیلی بهتر از آن چیزی که انتظار داشت عمل کرد. او به تازگی حقوق فیلم خود را فروخته بود که توسط فاکس فیچرز و ورلد پیکچرز به او نزدیک شد. او با خنده گفت: وقتی گفتند می خواهند حق پخش جهانی فیلم را بخرند، گفتم نه. مذاکرات ادامه یافت و در نهایت بر سر چیزی به توافق رسیدیم.» آن “چیز” بزرگترین چیز کن در سالهای اخیر بود: 20 میلیون دلار حق پخش فیلم در بسیاری از نقاط جهان، که بخش بزرگی از بودجه 27 میلیونی “حیوانات شبانه” را پوشش می دهد (اگرچه فورد خودش آن را تامین کرد).

اگرچه او طبق این قرارداد روی استقلال خودش قمار کرد، اما کارش نتیجه داد. او درباره اولین فیلم واینستین که در آمریکای شمالی اکران شد، گفت: «من از نحوه اکران یا تبلیغ یک مرد مجرد ناراضی بودم، اما در مورد فاکس و یونیورسال اینطور بود. “این ایمان من را به کار با استودیو دیگری بازگرداند.”

ایمی مزامز در «حیوانات شبگرد»
امی آدامز در “حیوانات شب”

هوش تجاری و زیرکی فورد در تجارت مانع از این واقعیت نمی شود که ساخت یک فیلم برای او یک تلاش بسیار شخصی است. او در پروژه‌ها شرکت نمی‌کند مگر اینکه عمیقاً درگیر آن‌ها باشد و همیشه به تنهایی می‌نویسد (با ذکر نام خود به عنوان یکی از فیلمنامه‌نویسان آهنگ «مرد مجرد» از اسکرین شات دیوید اسکارز). او می‌گوید: «من یک کار رضایت‌بخش دیگر به شیوه‌ای رضایت‌بخش دارم، بنابراین فیلمی ساختم زیرا یک شخصیت انسانی بود و «حیوانات شب» یک داستان انسانی بود. من مطمئن نیستم که هرگز آماده همکاری با کسی باشم.»

در سال 2012، فورد در حال کار بر روی یک فیلمنامه بدون ویرایش بود (چیزی که به قول خودش «از نظر سیاسی بسیار اشتباه» است) که یکی از دوستان یک روزنامه نگار بریتانیایی به تونی و سوزان توصیه کرد. داستان سوزان مورئو (با بازی امی آدامز)، زنی 40 ساله و صاحب یک گالری هنری در لس آنجلس به همراه همسرش هاتون موریو (آرمی همر) هر چند ناراضی است. در آخر هفته، در حالی که هاتن در یک سفر کاری است، سوزان با بسته ای در صندوق پستی خود مواجه می شود. این دست نوشته رمانی به نام «حیوانات شبانه» نوشته ادوارد شفیلد (جیک جیلنهال)، رمان نویس و همسر سابق سوزان است که او سال هاست او را ملاقات نکرده است.

مقاله ادوارد در این دست‌نوشته، سوزان را تشویق می‌کند که رمان را بخواند و هنگام سفر به شهر با او تماس شخصی برقرار کند. سوزان یک شب که تنهاست شروع به خواندن رمان می کند. داستان به او تقدیم شده است اما محتوای آن خشن و مخرب است. وقتی سوزان رمان را می خواند، به شدت تحت تأثیر قلم ادوارد قرار می گیرد و رابطه عاشقانه خود را با او به خوبی به یاد می آورد.

فورد مجذوب داستان شد، نه تنها به این دلیل که از توانایی سینمایی ساختار روایی آن هیجان زده بود، بلکه به این دلیل که آن را با زندگی خود مرتبط کرد.

جیک نهلنهال «حیوانات شبگرد»
جیک جیلنهال در «حیوانات شبانه»

چیزی که واقعاً مرا تحت تأثیر قرار داد این بود که این داستان در مورد یافتن افراد واقعی در زندگی شماست که معنادار هستند. و فرهنگ ما به شدت کنار گذاشته شده است. همه چیز دور ریخته می شود. مردم محکوم به فنا هستند. من فکر می کنم مردم در روابط شخصی کمی تنبل هستند. بنابراین این یک داستان هشدار دهنده است در مورد اینکه وقتی مردم را رها می کنید چه اتفاقی می افتد.

فورد دو سال را صرف مذاکره با رایت املاک برای خرید حقوق این رمان کرد (نویسنده در سال 2003 در 80 سالگی درگذشت)، پس از آن اجازه دادم داستان یک سال یا بیشتر در ذهنم بماند تا بفهمم من چه هستم. می تواند ماهیت خود را تغییر دهد. “” به شیوه ای سینمایی پاسخ دهید. “فقط سه ماه و نیم طول کشید تا این کار تکمیل شود.” از آن زمان، همه چیز سریعتر شده است، “او گفت.

“نمرات بالا” فورد به سرعت شروع به پخش کرد و امی آدامز به زودی پذیرفت که نقش سوزان را بازی کند. او توضیح می دهد: «من به بازیکنی نیاز داشتم که بتواند با من همدردی کند. متنفر شدن از شخصیت سوزان بسیار آسان است و گاهی اوقات می توانم مهربانی و شفقت امی را در شخصی که همیشه بوده است ببینم.

جیک جیلنهال دو نقش ادوارد، همسر اول ادوارد و شخصیت اصلی رمان را بازی کرد. مانند آدامز، او بلافاصله به بازی روی صفحه نمایش فورد کشیده شد، اگرچه فورد می گوید: “من او را 15 سال پیش، از کودکی می شناختم – جوان، جوان، جذاب، و سپس تحت تاثیر عملکردش در Nightmare قرار گرفتم. . او این قدرت را داشت که نقش این مرد جوان و باهوش و سپس مردی که به معنای واقعی کلمه از همه چیز گرفته شده بود را بازی کند. مایکل شانون، آرون تیلور جانسون و آیلا فیشر بازی فورد را کامل می کنند.

جیک نهلنهال و تام فورد در صحنه «حیوانات شبگرد»
جیک جیلنهال و تام فورد پس از «حیوانات شبانه»

شبی پر از ترس

«حیوانات شب» در مجموع 32 روز در کالیفرنیا فیلمبرداری شد و سریال وحشتناک تعقیب و گریز و آدم ربایی در شب بیشترین ضربه را در فیلم داشت. این سکانس هیجان انگیز فورد را فراتر از «یک مرد» برد و مجبور شد هر آیتم را دوباره طراحی کند. او گفت: آماده سازی زمان زیادی و از نظر فنی سخت ترین سکانس صرف شده است.

مطمئناً فورد را به سینمای اکشن علاقه مند نکرد. «این گزارش تمام کارهایی را که من می‌خواهم در یک فیلم انجام دهم دارد. من به جنبه های روانی شخصیت ها بسیار علاقه مند هستم.»

اگرچه همکاران فورد او را به خاطر نظراتش تحسین کردند (به عنوان مثال، شیمز مک گارویی، فیلمساز می گوید که فورد اجازه “دموکراسی واقعی ایده ها” را می دهد، او فیلمسازی با جمع صفر است که تمام جنبه های تولید، از بازاریابی گرفته تا بازاریابی را پوشش می دهد. فروش در کنترل است. .

او گفت: «اگر می توانستم، فیلم های تریلر خودم را می ساختم. من همین کار را با مد انجام می دهم زیرا بازاریابی به همان اندازه مهم است که شما چه چیزی می فروشید. این طرح نهایی است که مشتری را تحت تأثیر قرار می دهد و درگیر می کند. در مورد فیلم هم همینطور.»

فوستر فیلم حیوانات شبگرد

از آنجایی که فورد تحت تأثیر کارهای تبلیغاتی «مرد مجرد» قرار نگرفت، سرانجام یک کمپین سینمایی راه اندازی کرد. او تمام برنامه های “حیوانات شبانه” را امضا کرد – اگرچه او آن را “یک تیم شگفت انگیز در فاکس در ایالات متحده” نامید.

تصور اینکه چگونه فورد در یک سرویس ماشین بزرگ درگیر شد – مانند سم مندز که دو فیلم جیمز باند را کارگردانی کرد، سخت است. او گفت: «آره، هرگز نگو هرگز، اما من شک دارم، زیرا دلیل ساختن من این نیست. به همین دلیل است که من لباس، رژ لب، عطر، عینک می‌سازم… من در حال حاضر ماشین تجاری بزرگ خود را دارم. سینما برای من یک چیز شخصی است. و اصلا چرا باید این کار را بکند؟ همانطور که او احساس می کند، استقلال کاری است که به راحتی می تواند انجام دهد و برای او بسیار خوب است.

منبع: دیلی اسکرین (دن جولین)

فیلم حیوانات شبگرد را در نماوا ببینید

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا