بازاریابی

تاریخچه موتور جستجو – جستجو در وب توسط Google

آیا گوگل همیشه بر بازار جستجوی وب تسلط داشته است؟ در دومین مقاله از تاریخ سه موتور جستجو ، من رهبران اولیه بازار جستجو ، از جمله اولین وب خزنده وب ، WWW Wanderer را بررسی می کنم. آیا می دانید دیزنی قبلاً یکی از بزرگترین بازیکنان در این زمینه بود؟ یا اینکه آلتاویستا ، از بسیاری جهات ، از لحاظ فنی در سال 1998 نسبت به Google کنونی پیشرفته تر بوده است؟ ادامه مطلب را بخوانید!

موتورهای جستجوی وب پیشرو

واقعاً ، نکته ای که موتورهای جستجوی مدرن شروع به ظهور می کنند بعد از توسعه و انتشار مرورگر MOSAIC در سال 1993 است. در سال 1994 ، مجله اینترنتی همراه با بررسی 100 سایت برتر که به عنوان “جامع ترین” لیست تاکنون معرفی شده اند ، راه اندازی شد. برای حضور در یک مجله. مودم 28.8 کیلوبیت بر ثانیه 399 دلار قیمت دارد و اینترنت را برای عموم مردم (هر چند به آرامی) قابل دسترسی کرده است!

در این مرحله و طی چهار یا پنج سال آینده ، می توان راهنماهای چاپی و مبتنی بر وب را برای بهترین سایت ها و این اطلاعات برای استفاده کنندگان تهیه کرد. با این حال ، رشد سریع تعداد وب سایت های www (از 130 مورد در سال 1993 به بیش از 600،000 مورد در سال 1996) باعث شده است که این تلاش به اندازه تولید صفحات زرد چاپ شده برای همه شرکت ها ، رسانه ها و کتابخانه های جهان بی فایده به نظر برسد!

گرچه WAIS همیشه موفقیت آمیز نبود ، اما ارزش توانایی جستجو – و کلیک برای دسترسی – را در اسناد متن کامل در چندین میزبان اینترنتی برجسته می کند. مجله های اینترنتی و راهنمای وب در حال ظهور ، چالش توانایی همگام سازی با اینترنت را که سریعتر از هر کس می تواند آن را فهرست کند ، روشن می کند.

در ژوئن 1993 ، متیو گری در انستیتوی فناوری ماساچوست برنامه خزیدن وب مبتنی بر PERL ، WWW Wanderer را توسعه داد. در ابتدا ، این به سادگی به عنوان ابزاری برای اندازه گیری رشد شبکه جهانی وب از طریق “تجمیع سایت” طراحی شد. اما بعداً ، گری (که اکنون با گوگل کار می کند) با استفاده از نتایج خزیده ، نمایه ای به نام “Wandex” ایجاد کرده و یک رابط جستجوی جلویی ایجاد می کند. به این ترتیب ، گری اولین موتور جستجوی وب و اولین خزنده وب مستقل (ویژگی اساسی همه موتورهای جستجوی مدرن) را توسعه داد.

در حالی که Wanderer اولین کسی بود که ربات را برای جستجوی وب سایت ها ارسال کرد ، متن کامل اسناد را فهرست بندی نکرد (همانطور که WAIS انجام داد). اولین موتور جستجوگر که این دو م basicلفه اساسی را با هم ترکیب کرد ، WebCrawler بود که توسط برایان پینکرتون در دانشگاه واشنگتن در سال 1994 ساخته شد. WebCrawler موتور جستجوی بسیاری از ما در اوایل وب بود که برای اولین بار جستجو می کرد و به خاطر رابط گرافیکی جذاب (در آن زمان) با مهربانی از او یاد می شود. و سرعت شگفت انگیزی که با آن نتیجه داد. 1994 نیز شاهد راه اندازی Infoseek و Lycos بود.

با این حال ، مقیاس رشد وب باعث می شود که نمایه سازی خارج از دسترس گروه IT دانشگاه باشد. گام بزرگ بعدی نیاز به سرمایه گذاری دارد. در مرحله مناسب ، شرکت تجهیزات دیجیتال (آن زمان عظیم) (DEC) فوق سریع Alpha Alpha 8400 TurboLaser را وارد کنید. DEC اولین پذیرنده فناوری وب و اولین شرکت Fortune 500 بود که وب سایتی ایجاد کرد. موتور جستجوی آن ، AltaVista ، در سال 1995 راه اندازی شد.

DEC در سال 1957 تاسیس شد و در دهه 1970 و 1980 بازار رایانه های کوچک را رهبری کرد. در حقیقت ، بیشتر دستگاههایی که میزبانهای اولیه ARPANET روی آنها کار می کردند ، DEC-PDP-10 و PDP-11 بودند. با این حال ، در اوایل دهه 1990 ، DEC شرکتی بود که دچار مشکل شده بود. در سال 1977 ، مدیر عامل وقت شرکت ، کن اولسن ، معروف گفت: “هیچ دلیلی وجود ندارد که کسی کامپیوتر در خانه خود داشته باشد.” اگرچه در آن زمان تا حدودی از متن خارج شده بود ، اما این نقل قول تا حدودی نشانه ای از پاسخ کند DEC به افزایش محاسبات شخصی و انقلاب سرویس دهنده سرور در دهه 1980 بود.

در زمان توسعه آلتاویستا ، این شرکت از همه جنبه ها توسط HP ، Compaq ، Dell ، SUN و IBM محاصره شد و گویی از مد افتاده بود ضرر می کرد. از نظر داخلی ، لوئیس مونیر و تیم تحقیقاتی او در DEC “به عنوان بهترین کودتای روابط عمومی” کشف شدند. کل وب در یک رایانه ضبط شده و قابل جستجو است. چه راهی بهتر برای نشان دادن این شرکت به عنوان یک مبتکر و نمایش سرعت فوق العاده و فضای ذخیره سازی 64 بیتی به نوزاد جدیدشان؟

در طول سال 1995 ، مونیر هزار وب خزنده وب را در وب جوان به راه انداخت (در آن زمان این یک کار بی سابقه بود). تا دسامبر (راه اندازی سایت) ، آلتاویستا بیش از 16 میلیون سند را حاوی چندین میلیارد کلمه فهرست بندی کرده بود. در هسته خود ، Altavista اولین سیستم موتور جستجو مبتنی بر وب قدرت تجاری بود. AltaVista فقط در روز اول خود تقریباً 300،000 بازدید داشت و در عرض 9 ماه ، روزانه 19 میلیون درخواست را ارائه می داد.

آلتاویستا از نظر فنی از زمان خیلی جلوتر بود. این موتور جستجو چنان پیشگام بسیاری از فناوری ها بود که سال ها بعد به گوگل و دیگران نیاز داشت تا بتوانند در این زمینه گام بردارند. این سایت شامل جستجوهای طبیعی ، اپراتورهای منطقی ، خدمات کودک ، جستجوی تصویر ، ویدئو و صدا است. همچنین سرعت آن (حداقل در آغاز کار) سریع بود و (برخلاف موتورهای دیگر) با نمایه سازی منابع اینترنتی قدیمی (خصوصاً گروه های خبری UseNet که در آن زمان هنوز محبوب بودند) عملکرد خوبی داشت.

پس از Altavista ، Magellan و Excite (همه در سال 1995 راه اندازی شد) ، چندین شرکت موتور جستجو دیگر اولین بار از جمله Inktomi & Ask Jeeves (1996) و North Light & Snap (1997) شروع به کار کردند. خود گوگل در سال 1998 راه اندازی شد.

در میان این موتورهای اولیه ، هرکدام از دنبال کنندگان مشتاق خود و سهمی از بازار جستجوی نوپا برخوردار بودند. هرکدام نقاط قوت و ضعف نسبی خاص خود را داشتند. به عنوان مثال ، North Lite نتایج جستجوی خود را در پوشه های خاصی طبقه بندی شده بر اساس موضوع (چیزی که مسلماً امروز نیز باید بهبود یابد) سازماندهی کرد و افراد کمی را به دست آورد – اما در نتیجه مشتاق بود. نتایج جستجوی Snap تا حدی بر اساس آنچه افراد روی آن کلیک کرده اند طبقه بندی می شود (چیزی که یاهو و گوگل در حال حاضر با آن اشتباه می گیرند!)

در ژانویه 1999 (در آغاز رونق نقطه دات کام) ، بزرگترین سایتها (از نظر سهم بازار) یاهو بودند. و Excite ، Altavista و Disney با 88٪ کل مراجعات موتور جستجو. سهم بازار ارتباط مستقیمی با تعداد صفحات نمایه شده ندارد (نورث لایت ، آلتاویستا و گوگل نسبتاً ناشناخته بودند):

اشتراک موتور جستجو برای مراجع جستجو (دسامبر 99)

هی هو 55.81٪

Excite Properties (Excite ، Magellan و WebCrawler) – 11.81٪

آلتاویستا – 11.18٪

Disney Search Properties (Infoseek & Go Network) – 8.91٪

Lykos – 5.05٪

رفتن به (اکنون ارائه شده) – 2.76٪

Snap / NBCi – 1.58٪

MSN – 1.25٪

نور شمالی

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه بازاریابی و مارکتینگ کلیک کنید 

این مقالات بصورت سیستمی از جدیدترین پایگاه های مقالات بازاریابی جمع آوری شده است .
مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و اینفوجاب مارکت هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا