سلامتی و پزشکی

بهترین روش پخت ماهی برای جذب امگا 3

بهترین روش طبخ ماهی

در این مقاله از مجله پزشکی فارسی سیب (مجله طب ایرانی) به اهمیت خوردن ماهی و همچنین بهترین روش طبخ ماهی برای حفظ خواص آن می پردازیم.

چرا باید ماهی بخوریم؟

بدن ما نمی تواند اسیدهای چرب امگا 3 تولید کند و بدن ما به این اسیدهای چرب نیاز دارد تا از طریق منابع غذایی یا مکمل ها دوباره پر شود. از اسیدهای چرب امگا 3، ALA در بیشتر منابع گیاهی مانند آجیل، مغزها و روغن های گیاهی یافت می شود. اما ماهی و غذاهای دریایی نیز بهترین منابع امگا 3 هستند. بر اساس توصیه های انجمن قلب آمریکا، برای رفع نیازهای بدن، بهتر است حداقل دو بار در هفته ماهی بخورید.

فواید اسیدهای چرب امگا 3 بر کسی پوشیده نیست. اسیدهای چرب امگا 3، که اسیدهای چرب ضروری هستند، شامل سه اسید چرب ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)، اسید دی اکساهگزانوئیک (DHA) و اسید آلفا لینولنیک (ALA) می باشند.

اما جالب است بدانید که نحوه طبخ ماهی و نحوه طبخ ماهی تاثیر زیادی بر استفاده بدن ما از این اسیدهای چرب مفید خواهد داشت. به همین دلیل در ادامه این مطلب از روزنامه سیب هدف ما ارائه بهترین روش برای طبخ ماهی برای حفظ هر چه بیشتر اموال است. با ما بمان.

کدام ماهی بیشترین امگا 3 را دارد؟

ماهی و غذاهای دریایی منابع غنی امگا 3 در رژیم غذایی هستند. در ماهی، بالاترین امگا 3 در ماهی آزاد، ماهی خال مخالی، ساردین، شاه ماهی، کولی، ماهی تن، صدف، هالیبوت، کفال و قزل آلای رنگین کمان وجود دارد که اغلب ماهی های چرب هستند.

جگر ماهی نیز منبع بی نظیری از این اسیدهای چرب است. در واقع، چربی و چربی ماهی حاوی اسیدهای چرب ضروری امگا 3 هستند. بنابراین هنگام تمیز کردن ماهی، چربی شکم ماهی و چربی ماهی را نباید دور ریخت.

چربی در شکم ماهی

کدام یک از ماهی های امگا 3 تازه یا سردتر است؟

تحقیقات روی ماهی های مختلف نتایج متناقضی در مورد تأثیر سرما بر اسیدهای چرب امگا 3 به دست آورده است که به شدت به نوع ماهی بستگی دارد.

اسیدهای چرب امگا 3 به دلیل خواص ساختاری و سیری ناپذیری که دارند بسیار مستعد اکسیداسیون هستند. یکی از دلایل اصلی تغییر طعم، رنگ و رنگ در ماهی منجمد، آلودگی چربی است. هر چه مدت زمان بیشتری در یخچال نگهداری شود و دمای سرد بیشتر باشد، امگا 3 بیشتری از بین می رود.

بهترین روش طبخ ماهی برای نگهداری ماهی امگا 3 چیست؟

علاوه بر غذاهایی مانند سوشی که یک وعده غذایی ماهی خام است، در بسیاری از نقاط جهان، ماهی را قبل از خوردن به روش های مختلفی طبخ می کنند.

روش پخت یکی از عواملی است که بر میزان اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی تأثیر می گذارد. اما بسته به نوع ماهی می تواند تغییرات قابل توجهی در ساختار سلول های ماهی ایجاد کند. تغییرات اصلی که در طی پخت در ماهی رخ می دهد اکسیداسیون چربی، تغییر در خواص پروتئین و حلالیت مواد معدنی یا نمک ها است.

اسیدهای چرب امگا 3 ماهی به اکسیداسیون بسیار حساس هستند و این اکسیداسیون به طور ناخواسته در حین پخت و پز در اثر تماس با اکسیژن، نور، یون های فلزی خاص و به ویژه گرما رخ می دهد.

تاثیر ماهی سرخ شده بر میزان امگا 3 چیست؟

لازم به یادآوری است که فرآیند سرخ کردن به هر طریقی باعث کاهش غلظت اسیدهای چرب امگا 3 به دلیل جذب مقادیر زیادی چربی در سلول های ماهی می شود.

اما هر چه میزان چربی جذب شده کمتر باشد، غلظت اسیدهای چرب امگا 3 کمتر می شود. علاوه بر افزایش چربی، ممکن است تغییراتی در طول پخت و پز ایجاد شود، از جمله: کاهش ترکیبات مفید و قابل هضم روغن ماهی (مانند ویتامین های محلول در چربی)، کاهش رطوبت و اکسیداسیون اسیدهای چرب به ویژه امگا 3. ، رادیکال های آزاد در دمای بالا.

می توان گفت بدترین راه برای آماده سازی ماهی برای بیماری های قلبی سرخ کردن ماهی است، به خصوص اگر روغن آن چندین بار گرم شود و زیاد استفاده شود.

استفاده از روغن زیتون در سرخ کردن ماهی گزینه بهتری است زیرا حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی است و ضرر کمتری برای امگا 3 ماهی دارد.

طرز تهیه ماهی برای بیماران قلبی

آیا پختن ماهی در فر روش خوبی برای ذخیره امگا 3 است؟

استفاده از فر یکی از بهترین روش ها برای پخت ماهی است که خیلی مغذی نیست. به این ترتیب فقط رطوبت ماهی از بین می رود و در نتیجه پروتئین، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی موجود در ماهی در ماهی باقی می ماند.

تغییرات ثابت یا جزئی در میزان امگا 3 در روش پخت در فر در بسیاری از ماهی ها مشاهده شده است. انجمن قلب آمریکا همچنین توصیه کرده است که ماهی پخته یا پخته شده در فر بهترین راه برای طبخ ماهی با استفاده از منابع امگا 3 است.

در واقع بهترین راه برای تهیه ماهی برای بیماری قلبی پختن ماهی در فر است. به این دلیل که مقدار ماهی امگا 3 ذخیره می شود و برخلاف روش های سرخ شده و سایر روش ها، هیچ روغن یا مواد مضر دیگری به آن اضافه نمی شود.

سایر روش های پخت و پز چه تاثیری بر امگا 3 دارند؟

حتی آشپزی یا آشپزی به دلیل عدم استفاده از روغن روشی سالم برای طبخ است. با این حال، از آنجایی که ماهی ها در معرض دمای بسیار بالایی قرار دارند و در تماس مستقیم با چشمه های آب گرم هستند، خطر اکسیداسیون امگا 3 به شدت افزایش می یابد.

در طول پخت و پز، ماهی در معرض مخلوطی قرار می گیرد که به دلیل تخریب ساختار غشای سلولی حاوی اسیدهای چرب امگا 3، اکسیداسیون و دمای بالا را تسریع می کند. روش های طبخ نیز توسط بسیاری از منابع به عنوان روشی مناسب برای حفظ این ترکیبات گزارش شده است، اما طبخ ماهی سرخ شده خوب نیست.

در این مقاله سعی کردم اهمیت تغذیه و بهترین روش طبخ ماهی را بررسی کنم. تو در مورد آن چه فکر می کنی آیا به طور منظم ماهی می خورید؟ به نظر شما بهترین روش طبخ ماهی چیست؟ آیا دوست دارید ماهی را در فر بپزید یا مدلی که پختید؟ در بخش نظرات به ما بپیوندید.

پرسش و پاسخ

  1. بهترین روش پخت ماهی چیست؟ بهترین روش پخت ماهی برای ذخیره مواد مغذی امگا 3 و اسیدهای چرب امگا 3 این است که آن را در فر بپزید.
  2. آیا ماهی منجمد امگا 3 کم دارد؟ هر چه مدت طولانی تری سرد باشد، امگا 3 کمتری خواهد داشت. برای بهره مندی از امگا 3 بهتر است از ماهی تازه استفاده کنید.
  3. کدام ماهی بیشترین امگا 3 را دارد؟ در ماهی، بالاترین امگا 3 در ماهی آزاد، ماهی خال مخالی، ساردین، شاه ماهی، کولی، ماهی تن، صدف، هالیبوت، کفال و قزل آلای رنگین کمان وجود دارد که اغلب ماهی های چرب هستند.

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا