دانش و فناوری

برنامه آب  و هوای مبتنی بر هوش مصنوعی مایکروسافت 30 روزه آینده را پیش بینی می کند

مارس سال گذشته شرکت نظارت بر پیش بینی آب و هوا، ForecastWatch، عنوان «دقیق ترین ارائه دهنده پیش بینی جهانی در جهان» را به تیم توسعه برنامه آب  و هوای مایکروسافت Microsoft Start داد اما مایکروسافت متوقف نشد. بر اساس اعلام این شرکت تیم توسعه این شرکت بر روی برنامه جدیدی کار می کنند که می تواند آب و هوای 30 روز آینده را پیش بینی کند.مایکروسافت با انتشار پستی در وبلاگ بینگ اعلام کرد که تیمش مقاله ای در مورد یک مدل جدید پیش بینی میان برد در سایت arXiv در دانشگاه کرنل منتشر کرده است. این مقاله برنامه آب  و هوای مایکروسافت را با مدلی که در حال حاضر توسط مرکز اروپایی پیش بینی آب و هوای متوسط (ECMWF) استفاده می شود را مقایسه کرده. همانطور که انتظار می رفت مایکروسافت پای هوش مصنوعی را به این موضوع هم باز کرده و پنج مدل مختلف هوش مصنوعی و سه معماری یادگیری عمیق را برای پیش بینی های خود ترکیب می کند.

بیشتر بخوانید:

  بهترین سایت های هوش مصنوعی برای گرافیست ها
  استفاده از فناوری هوش مصنوعی تشخیص چهره مایکروسافت برای پلیس آمریکا ممنوع شد

بر اساس ادعای مایکروسافت، هوش مصنوعی می تواند با استفاده از داده های ده سال پیش، با الگوهای جدید آشنا شده و آب و هوای آینده را پیش بینی می کند.
مایکروسافت می گوید: «آنها تقریباً مانند مدل NWP عمل می کنند. با توجه به وضعیت فعلی جو در یک کره سه بعدی (طول جغرافیایی، طول جغرافیایی و ارتفاع)، وضعیت جو را برای مدتی در آینده، مثلاً یک ساعت، پیش بینی می کنند بعد این پیش بینی را به مدل برمی گردانند تا دو ساعت بعد را پیش بینی کنند و به همین ترتیب.»
اما ویژگی های برنامه آب  و هوای مایکروسافت به همینجا ختم نمی شود. مدل هوش مصنوعی کار شده در این برنامه می تواند با استفاده از GPU پیش بینی ها را سریع تر و با تعداد بیشتری اجرا کنند.
بر اساس اعلام این شرکت مدل جدید نسبت به مدلی که توسط ECMWF استفاده می شود، در اندازه گیری خطاهای دما 17 درصد در پیش بینی های هواشناسی یک هفته ای و 4 درصد برای پیش بینی های چهار هفته ای، دقیق تر عمل می کند. بهرحال مایکروسافت اعلام کرد که مدل جدیدش را برای پیش بینی آب و هوای 30 روزه به مدل سازی Microsoft Start خود اضافه خواهد کرد.
بیشتر بخوانید:

  هوش مصنوعی در ثبت تخلفات رانندگی به پلیس کمک می کند
  ناتینگ فون 1 بروزرسانی مبتنی بر هوش مصنوعی را دریافت می کند
  طراحی لوگو با هوش مصنوعی ؛ معرفی بهترین سایت ها و ابزارهای ساخت لوگو
  تیم کوک: هوش مصنوعی اپل ویژگی هایی دارد که آن را از رقبا متمایز می کند

منبع:neowin
  

دکمه بازگشت به بالا