برای نخستین بار منتشر شد: سخنان رهبری درباره ی شریعتی یک سال و نیم پس از درگذشت او

برای نخستین بار منتشر شد: سخنان رهبری درباره شریعتی یک سال و نیم پس از درگذشت او

«ای کاش شریعتی در میان ما بود» این جمله فرازی از سخنان آیت الله خامنه ای در اعتصاب  دانشگاه مشهد در آبان 1357 است. روزهایی که مبارزات مردم ایران به اوج خود رسیده بود و رژیم پهلوی در سراشیبی سقوط قرار داشت.

به گزارش خبرگزاری یک خبرگزاری، دکتر علی شریعتی جامعه شناس و روشن فکر مذهبی معاصر ایران در 29 خرداد 1356 دار فانی را وداع گفت. شریعتی یکی از افراد اثرگذار به ویژه بر روی افکار جوانان و دانشجویان بود. البته پیرامون سخنان و افکار شریعتی حواشی بسیار زیادی به خصوص در بین روحانیون وجود داشت. آیت الله سید علی خامنه ای به واسطه آشنایی قدیمی با شریعتی نگاه ویژه ای به آثار و افکار وی داشت. یکی از فرازهای منتشرنشده ایشان در این رابطه سخنرانی آبان ماه 1357 در اعتصابات دانشگاهیان مشهد بود. آیت الله خامنه ای در بخشی از بیانات خود در اثنای مبارزات ملت ایران به گرامی داشت یاد و خاطره دکتر شریعتی پرداخت که پایگاه اطلاع رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای نخستین بار به شرح زیر منتشر کرده است:

«ای کاش در میان ما دکتر شریعتی بود. بنده از دیروز صبح احساس می کنم که جای دکتر شریعتی در میان ما خالی است. آیا این شکوه عظیم این حرکت بزرگ تا حدی- تاحدی – و البته تا حد عظیم و قابل توجهی مدیون آن ذهنیت صیقل یافته ای نیست؛ مدیون آن تلاش و کوششی نیست که به دست آن مرد و آن رادمرد در جامعه ما و در جذب ذهنیت امت ما به وجود آمد؟ کیست که بتواند این را انکار کند؟

به راستی و با همه وجود احساس می کنم که «اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لا یسدها شیء» وقتی یک دانشمند آگاه یک انسان آگاه می میرد بر پیکره امت اسلامی ثلمه ای به وجود می آید که هیچ چیز جای آن را پر نمی کند.

دیگران هر کدام و هر یک جای خود را دارند، جای آن ستاره فروزنده زود خاموش شده خالی  است. پروردگارا ! پروردگارا! به حق این دل های پاک و جوشنده، به حق این اجتماع عظیم که گفته ای یدالله مع  الجماعه آن روح منور را مشمول نور و رحمت و برکت هرچه بیش تر خود قرار بده: الهی آمین!»

25957

دکمه بازگشت به بالا