عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

برای آموزش موسیقی باید از چه سازی شروع کرد؟

بهترین ساز برای شروع آموزش موسیقی چیست؟

فهرست مطالب این صفحه

بهترین ساز برای شروع موسیقی چیست؟

بهترین ساز برای شروع آموزش موسیقی چیست؟ شاید برای شما هم سوال باشد که بهترین سازی که میتوان با آن آموزش را شروع کرد چه سازی میتواند باشد. ما در این مقاله سعی دارید تا این موضوع را از ابعاد مختلف بررسی کنیم و بهترین ساز را در سنین مختلف معرفی کنیم.

برای آموزش موسیقی سازهای متعددی وجود دارد که می توان آموزش را با همه آنها آغاز کرد و اصلا اینطور نیست که یک ساز پیش نیاز خاصی لازم داشته باشد و موارد ذکر شده نسبت به پر طرفدار بودن آنهاست واگرنه سازهای بسیار ساده تر هم وجود دارند که در آموزشگاه ها در حال آموزش به افراد مبتدی هستند. آموزش موسیقی برای هر یک از ساز ها دارای برنامه آموزشی مشخصی است که همه نیازها در آن تعبیه شده است.

برای دریافت اطلاعات تکمیلی برای تشخیص سن مناسب برای آموزش بهتر است به مقاله ” ” مراجعه کنید.

آخرین تکنیکی که بسیاری از نوازندگان حرفه ای این ساز از آن در قطعات خود استفاده می کنند و در آموزش کاخن نوازی بیان می کنند، Ghost Note است.

بهترین و آسان ترین ساز برای یادگیری

برای پاسخگویی به این پرسش که بهتر است آموزش با چه سازی آغاز گردد باید بگوییم که این مساله بسته به شرایط مختلف از جمله سن هنرجویان می تواند متفاوت باشد. پس بررسی در این مورد را با توجه به محدوده سنی یعنی کودکان و بزرگسالان بررسی خواهیم کرد.

بهترین ساز برای یادگیری نوجوانان و کودکان

بهترین ساز برای شروع آموزش موسیقی کودکان و نوجوانان چیست؟ بهترین ساز برای موسیقی کودک را با دو ساز بسیار معروف برای آموزش موسیقی کودک بنام بلز و فلوت آغاز میکنیم.

ساز بلز

برای سنین پایینتر (3 تا 7 سال) برای آموزش بهتر است تا آموزش روی ساز بلز صورت گیرد. بلز سازی است که مختص کودکان طراحی شده است که در آن همه نت ها به ترتیب پشت سر یکدیگر قرار گرفته اند و از این لحاظ کودکان می توانند درک بصری و تصور ذهنی بهتری به نت ها پیدا کنند.

مزایای آموزش ساز:

علاوه بر آن هر یک از نت ها دارای یک رنگ خاص است و همین تفاوت رنگ ها هم برای تفکیک نت ها و درک بهتر موسیقی به کودک کمک می کند و هم باعث جذابیت بیشتر آن گردیده است.

در ضمن برای آموزش موسیقی کودک روی این ساز به جای اسم اصلی نت ها (دو ، ر، می ، فا و…) از حروف انگلیسی استفاده می شود تا کار را راحت تر نماید و البته برای کودک قابل فهم تر باشد.

برای آموزش موسیقی روی این ساز برنامه و هدف مشخصی تعیین شده است که معمولا به ارف شهرت دارد و آموزش بر پایه اصول صورت می گیرد.

در خلال آموزش این ساز کودک را برای آموزش تخصصی و یادگیری ساز اصلی آماده می کنند.

ساز فلوت

برای کودکان (5 تا 8 سال) این ساز فوق العاده است. هم صدای زیبای آن برای کودک بسیار جذاب است هم مکانیزم تولید صدا در آن برای بچه ها جالب است.

مزایای آموزش ساز:

ضمن اینکه ساز کوچک و سبکی است و دست گرفتن آن برای کودک آسان است.

نحوه جای گیری نت ها نیز آموزش را راحت تر می نماید.

بهترین ساز برای آموزش موسیقی بزرگسالان

کدام ساز برای یادگیری موسیقی در بزرگسالان بهتر است؟

بهترین ساز برای شروع آموزش موسیقی برای بزرگسالان را میتوان پیانو، ویلن یا ویولن و گیتار نام برد.

برای بزرگسالان توصیه می کنیم سازهایی را انتخاب نمایند که هم موسیقی را تخصصی بیاموزند و هم از جذابیت کافی برای این سنین برخوردار باشد.

ساز پیانو

پیانو از کامل ترین ساز ها می باشد که به علت انعطاف و قابلیت های فراوانش بسیار طرفدار دارد.

از قابلیت های ویژه این ساز دم دست بودن همه نت ها، گستره صدایی فوق العاده و انعطاف بالای آن در اجرای آکورد ها و … است.

مزایای آموزش ساز:

همه این موارد باعث شده تا در همه دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار باشد و در همه مراکز آموزشی و آموزشگاه موسیقی به عنوان ساز عمومی ارائه می گردد.

آموزش آنرا مخصوصا برای افرادی که علاقه به آهنگسازی و کارهای ویژه در موسیقی دارند، توصیه می کنیم.

ساز ویولن

ویولن از خانواده سازهای زهی آرشه ای و از سازهایی است که فوق العاده برای این سنین پیشنهاد می کنیم.

نداشتن جای مشخص برای نواختن نت ها باعث می شود تا گوش نوازنده بسیار خوب تربیت شود و قابلیت شناسایی نت ها را با گوش بیابد.

مزایای آموزش ساز:

این قابلیت باعث می شود تا نوازندگان ویولن در موسیقی بسیار پیشرفت داشته باشند و با درک درستی که از آن پیدا می کنند می توانند تا گام های مهمی در این زمینه بردارند.

ساز گیتار

از پر طرفدار ترین سازها در همه جای دنیا می توان این ساز را نام برد که با ارتباط خوبی که با نوازنده اش برقرار می کند بسیار دوست داشتنی و جذاب است و مدت یادگیری بسیار کوتاهی هم دارد.

مزایای آموزش ساز:

قابلیت بالای آن در اجرای ریتم و آکورد این توانایی را به نوازنده می دهد تا بتواند علاوه بر نوازندگی روی ساز خود آواز نیز بخواند و همین امر باعث شده تا کسانی که به خواندن علاقه دارند بتوانند به بهترین شکل از این توانایی خود روی ساز بهره ببرند.

کلاس  آموزش تنبک برای کودکان در آموزشگاه ما جهت اطلاع با ما تماس بگیرید

نتیجه گیری

حال که اطلاعاتی در مورد سازها و سنین مختلف آموزشی داریم متوجه میشویم که در جواب سوال ” بهترین ساز برای شروع آموزش موسیقی چیست؟ ” باید توجه داشته باشیم که نوع ساز و روش آموزش آن در سنین مختلف بسیار مهم بوده و باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد. البته سازهای مختلفی مانند دف یا تنبک و ساز دهنی و بسیار از سازهای بومی و سنی ما ون تار و سه تار هم جزو گزینه های این روزهای افراد علاقمند میباشد و نمیتوان گفت که برای شروع حتما باید سراغ این سازها رفت زیرا سازهایی آسان تر از موارد نام برده شده هم وجود دارد و همان طور که گفتیم انتخاب این سازها بعلت پر طرفدار بودن آنهاست.

همواره در تلاش است تا در ارتقا علمی شما کوشا باشد و شما را برای انتخاب بهترین یاری کند. و یا برای دریافت اطلاعات تکمیلی برای یافتن یک آموزشگاه موسیقی خوب به مقاله ” ” مراجعه کنید.

همواره برای اطلاعات بیشتر در مورد تعاریف و مشاغل رشته های تخصصی آموزشگاه ها میتوانید به بخش مقالات و اخبار مراجعه کنید تا بهترین مسیر برای انتخاب آموزشگاه مورد نظر خود را طی کنید.

شما در مطلب “بهترین ساز برای شروع آموزش موسیقی چیست؟” با مطالب مفیدی آشنا شدیم، همچنین برای اطلاعات دیگر در مورد آموزشگاه های موسیقی میتوانید به مطالب مراجعه کنید.

پرسش و پاسخ

بهترین ساز برای آموزش به کودکان و نوجوانان چیست؟

مسلما تمامی سازها سختی آموزش خود را دارند اما همانطور که گفته شد برای شروع آموزش به کودکان و نوجوانان بلز و فلوت راحت ترین سازها است.

بهترین ساز برای آموزش به بزرگسالان چیست؟

مسلما سازهایی مثل پیانو، ویلن یا ویولن و گیتار جزو راحت ترین سازها برای بزرگسالان محسوب میشود.

آسان ترین و راحت ترین ساز دنیا چیست؟

تمامی سازها فرآیند یادگیری خود را دارند اما بلز و فلوت و گیتار کمی آسان تر از بقیه هستند.

بهترین ساز برای آهنگسازی چیست؟

مسلما هر خواننده یا آهنگسازی باید ساز پیانو و تنبک را بلد باشد.

بهترین ساز برای دختر چیست؟

تفکیک جنسیتی بین آموزش سازها وجود ندارد اما اصولا دختران به سازهایی مثل گیتار، پیانو وزندگی بدون موسیقی، یک اشتباه بزرگه! این جمله فیلسوف بزرگ آلمانی، فردریش نیچه، واقعا می تونه درست باشه؛ موسیقی روح و جان آدم ها رو پالایش می کنه و در بسیاری از مواقع، تداعی های زیادی رو در ذهن انسان به وجود می آره.

آیا شما دوست دارید فقط از شنوندگان موسیقی و آهنگ باشین و یا یادگیری یک ساز موسیقیایی از دغدغه های مهم شماست؟ آیا می دونید بسیاری از آدم ها در سنین میانسالی، یه افسوس بزرگ رو تجربه می کنن: چرا زودتر به سراغ یادگیری یک ساز موسیقیایی نرفتن ؟!

با همین نگاه، به سراغ موضوع یادگیری موسیقی رفت و تلاش کرد برای این سوال، پاسخ مناسبی پیدا کنه:  بهترین ساز برای شروع موسیقی چیه؟ برای انتخاب ساز مناسب برای شروع موسیقی باید از کجا شروع کرد؟

ادامه این مقاله، پاسخ به این سوال مهم خواهد بود. راستی، خوشحال می شیم شما هم نظرات ارزشمند خودتون رو در مورد این موضوع برامون بنویسید.

هدف گذاری و انتخاب ساز برای شروع موسیقی

به قول یه روانشناس معروف، اگه ندونید کجا می خواید برید، چه فرقی می کنه کجا برید؟!

هدف داشتن در هر کاری، یه انگیزه و شوق قوی برای ادامه راه دشوار فراهم می کنه و موسیقی یاد گرفتن هم از این قاعده جدا نیست.

برای شروع یادگیری موسیقی، اول هدفتون رو مشخص کنید: می خواین برای دل خودتون نوازندگی کنین و یا مشهور شدن هم براتون مهمه؟!

مشورت رو دست کم نگیرید

به قول شاعر “با دو عاقل، هوا نیامیزد/ یک هوا از دو عقل بگریزد”.

مشورت در انتخاب بهترین ساز برای یادگیری موسیقی  و انتخاب هدف شما بسیار کمک کننده خواهد بود. البته لازمه برای مشورت، از افراد آگاه این حوزه و اساتید و نوازندگان موسیقی کمک بگیرید.

استادان و نوازنده سازهای مختلف موسیقی، حتما تجربیات فراوانی دارند که می تونه به شما کمک کنه. اونهاه می تونن ماجراهای یادگیری موسیقی خودشون رو و هنرجوهاشون رو براتون شرح بدن تا سرآخر، با جمع بندی این مطالب و علاقه و هدفتون، ساز مورد نظر رو انتخاب کنید.

یک نکته هم وجود داره: با وجود همه این مشورت ها، ممکنه مجبور بشید بین علاقه و امکاناتی که دارید، علاقه و میزان پشتکاری که دارید، و یا حتی علاقه و استادان نوازنده خوبی که در محیط زندگی شما وجود داره، ساز مورد نظر رو انتخاب کنید.

یادگیری سازهای دشوار در آموزش موسیقی

بسیاری از افراد برای شروع کار موسیقیایی، سازهای سختی مانند ویولن و کمانچه رو انتخاب می کنن. این افراد به خاطر علاقه شدید، تمامی سختی های این سازها رو بدون هیچ بحثی قبول می کنن و با جدیت زیادی یادگیری این سازها رو دنبال می کنن.

اما در هر حال یادتون باشه، یادگیری ویولن از سنین پایین توصیه می شه و یادگیری اون در سنین بالاتر، بسیار سخت تر خواهد بود. حتی این شایعه هم وجود داره که پیشنهاد می کنیم صحت اون رو خودتون جستجو کنید: یادگیری ویولن، هوش بالایی نیاز داره!

اما یک نکته رو هم در نظر داشته باشید:

سخت بودن یادگیری ساز مشخصی، به معنای همه گیر بودن اون نیست. گاهی علاقه و استعداد ذاتی یک فرد در یادگیری یک ساز سخت، می تونه تعجب همه رو در پی داشته باشه.

انتخاب ساز برای شروع موسیقی در بزرگسالی

بسیاری از استادان موسیقی، سازهایی مانند گیتار و سه تار رو برای یادگیری موسیقی در سنین بزرگسالی توصیه می کنن. یادگیری این سازها، ساده تره و با تمرین مداوم، فهم موسیقیایی شما بالاتر میره. همچنین در مراحل بعد یادگیری، می تونید با ذهن آماده تر، سازهای سخت تر رو انتخاب کنید که به اهداف و علاقه هاتون نزدیک تره.

یادگیری موسیقی کودکان

بچه ها از موهبت یادگیری بیشتری برای موسیقی نسبت به بزرگسالان برخوردارند و می تونن با سازهای سخت تری، آموزش رو شروع کنن. در ، توصیه می کنیم با سازهای بادی مانند فلوت و سازهای ساده کلاسیک انگشتی شروع کنید. حتی می تونید به پیانو فکر کنید!

  • اما یادتون باشه، نباید کودکان رو در یادگیری موسیقی، اجبار کنید. نباید اونها رو از انجام کارهای دیگه محروم کنید و صرف اینکه کودک هست، علاقه او در انتخاب ساز مورد نظر رو دست کم بگیرید.

زمان و پول مساله مهم در انتخاب ساز برای شروع موسیقی

اگر فردی هستین که نمی تونید زمان زیادی رو برای تمرین در طول روز و هفته داشته باشید، به سراغ سازهای ساده برید؛ تار، سه تار و گیتار.

اما میزان هزینه ای که می خواین برای یادگیری موسیقی داشته باشین، هم مهمه. یادگیری بعضی از سازها مثل پیانو، هزینه بالایی نیاز داره و حتی تهیه کردن این نوع سازها، بسیار گرانتره .

اما این توصیه رو هیچ وقت فراموش نکنید: اگه الان یادگیری ساز موسیقی رو در اولویت قرار دادید، معطلش نکنید و آموزش یادگیری موسیقی رو با یه ساز حتی آسون و کم هزینه شروع کنید. پس انداز کردن هم در این راه بسیار می تونه کمک کننده باشه.

یادگیری موسیقی کلاسیک

اگر به دنبال یادگیری موسیقی کلاسیک اروپا هستید، هیچ وقت ساز پیانو را فراموش نکنید. پیانو یکی از بهترین سازها برای شروع موسیقی هست، اما یادگیری اون چندان هم ساده نیست، البته طرفدارن بسیار زیادی برای یادگیری داره.

فرهنگ راهی برای انتخاب ساز برای شروع موسیقی

هر فردی در فرهنگی خاص بزرگ می شه و با سازهای اون منطقه آشناتره، چون احتمالا از دوران کودکی بیشتر اونها رو شنیده.

سازهای هر فرهنگ به طرز فکر، رفتار و زندگی مردم اون فرهنگ گره خورده و نمود بارزی از زندگی مردمان اون فرهنگه. برای مثال در ایران، یادگیری موسیقی سنتی، نامیه که ما به موسیقی برخاسته از فرهنگون می دیم. یادگیری این نوع سازها، احتمالا آسون تر خواهد بود، چرا که ذهن یک یادگیری اولیه نسبت به اونها رو کسب کرده.

یادگیری موسیقی بدون استاد

چند دلیل می تونه یادگیری موسیقی بدون استاد رو توجیح کنه:

  • وقت کافی برای کلاس رفتن ندارین.
  • قادر نیستید هزینه های آموزش موسیقی رو پرداخت کنید.
  • اینترنت و کتاب های مختلفی که در عصر حاضر وجود داره، می تونن جای معلم موسیقی رو برای شما پر کنن.

اما به این موضوعات هم توجه کنید:

  • یادگیری موسیقی با یک معلم و یا نوازنده کاربلد، زمان کمتری از شما خواهد گرفت.
  • برای یادگیری موسیقی به صورت خودآموزی، پشتکار، اراده و همت بالایی نیاز هست. علاوه بر اون، باید انگیزه قوی داشته باشین و حواستون باشه که این انگیزه رو همیشه شارژ نگه دارید.
  • مطمئن باشید در وضعیت خودآموزی، به منابع خودآموزی موسیقی دسترسی دارید و هر از چندگاهی می تونید بعضی از مشکلات یادگیری رو به طور مستقیم از یک نوازنده جویا بشید.

در هر حال، ما توصیه می کنیم از یک معلم موسیقی کمک بگیرید، به خصوص اگر در مراحل ابتدایی یادگیری موسیقی هستید. یادگیری نت های موسیقی، زبان سازی که با اون کار می کنید، کوک کردن اون و موارد دیگه، به تنهایی کار آسونی نیست!

 

دکمه بازگشت به بالا