با بچه ای که فحش میدهد چگونه رفتار کنیم؟ مقابله با بددهنی در کودکان

اگر در خانه حرف ناسزا می زنید، از بددهنی کودک تان تعجب نکنید. کودک بددهن والدین خود را در هر جمعی شرمنده می کند. فحاشی و ناسزا گفتن امری اکتسابی است که کودک آن را از محیط اطراف خود می آموزد. در برخی مواقع حرفی که از زبان یک کودک شش ساله می شنوید، نه تنها بامزه نیست، بلکه باعث شرمندگی و خجالت اطرافیان می شود. البته شاید کودک معنای حرف خود را نداند. سوال اصلی اینجاست که با کودک بددهن چگونه رفتار کنیم تا به این کار پایان دهد؟ در این مطلب قصد داریم تا راهکارهای موثری را برای مقابله با بددهنی در کودکان به شما بیاموزیم.

عدم واکنش شدید به بددهنی کودک؛ اولین قدم مقابله با بددهنی کودک

کودکان فحش می دهند و با واکنش های بزرگی مواجه می شوند. علت بسیاری از بددهنی های کودکان همین واکنش های بزرگ از سمت والدین و اطرافیان است. این واکنش ها می تواند خنده یا صدای فریاد پدر و مادر باشد. عملکرد شما در مقابل فرزند کوچک بددهن تان باید طوری باشد که گویی کلمه عادی و روزمره ای می شنوید. تلاش کنید که به حرف کودک نخندید و فریاد نکشید. درصورتی که فریاد بکشید، احتمال فحاشی فرزند در بزرگسالی را افزایش خواهید داد. پس خونسرد باشید. پس از آرام شدن کودک و در زمان خواب، قصه های پندآموز و مناسبی را برای او بخوانید. به عنوان مثال مجموعه فسقلی  ها یکی از بهترین کتاب هایی است که با ترفندهای ساده و طنز رفتارهای خوب را به کودک یاد می دهد.

پرسش معنی کلمات از کودک؛ مهم ترین قدم برای جلوگیری از تداوم بددهنی در کودک

کودک در بسیاری مواقع معنای کلماتی که استفاده می کند را نمی داند. اگر فرزند شما می تواند معنای کلمات را درک کند، معنای الفاظی که به کار برده است را برای او با زبانی ساده توضیح دهید. زمانی که معنای حرف ها را به کودک توضیح می دهید به سن و شخصیت کودک توجه داشته باشید. فقط کافی است کودک متوجه شود که کلمات او تا چه حد زشت هستند و درک کند در جمع نباید از این الفاظ استفاده کند. برای آموزش الفاظ درست، مطالعه کتاب  بهترین روش است. کتاب های مختلفی در این زمینه وجود دارند. به عنوان نمونه تام گیتس برای یادگرفتن کلمات مناسب یک شروع عالی خواهد بود.

استفاده از کلمات جایگزین؛ تاثیرگذارترین روش مقابله با فحش دادن کودک

کودکان همیشه به دنبال کلمات تاثیرگذار هستند تا به خواسته خود برسند. شما در ابتدا بررسی کنید چه کلمات دیگری را به کار می برد و سپس آن ها را جایگزین کلمات زشت کنید تا به همان اندازه موثر عمل کند. در این مسیر کلمات طنز و هیجانی را به کودک تان بیاموزید تا در جمع با استفاده از این واژه ها، نظر دیگران را جلب کند. حالا فرزند شما به کلمات زشت برای جلب توجه نیازی ندارد و با آموزشی درست، فن بیان عالی کسب می‎کند.

توجه داشته باشید که در این مسیر نگویید  «عیبه؛ زشته یا میدونستی خیلی حرفت زشت بود؟» به جای استفاده از این الفاظ به فرزندتان بگویید که فحش دادن بد نیست؛ بلکه این کلمات را زمانی که در اتاق خواب تنها است به کار ببرد.

آموزش کنترل خشم به کودک؛ کاربردی ترین روش برای جلوگیری از ناسزا گویی کودک

مهم ترین موضوع در مقابله با کودک بددهن آموزش راه هایی برای کنترل خشم و مدیریت آن است. راه هایی مثل نفس عمیق کشیدن، آب خوردن، راه رفتن یا مطالعه کتاب ها بسیار موثر خواهد بود. امروزه کتاب های بی شماری برای آموزش رفتارهای درست به کودکان وجود دارد. یکی از آن ها کتاب کاپیتان زیرشلواری است که مفاهیم اخلاقی را به کودک آموزش می دهد. زمانی که فرزند شما با راه های کنترل خشم آشنا شود، دیگر نیازی به استفاده از کلمات زشت نخواهد داشت.

با فحش دادن کودک سه ساله چه کنیم؟ موضوع را تغییر دهید

اگر واکنش تند و سریعی به ناسزا گویی فرزندتان بدهید، کودک لجباز می شود و بیشتر از قبل فحش می دهد. در این زمان بهترین کار تغییر موضوع است. زمانی که کودک فحش می دهد، کلمات را با بیان دیگری بگویید. تغییر واژه ها، کودک را  از جبهه  خود دور می کند. اگر کودک به پدربزرگ و مادربزرگ فحش می دهد، او را صدا کنید تا ظرف شکلات را برای مهمانان ببرد. این کار حواس او را از موضوع اصلی پرت می کند.

تشویق هنگام استفاده از کلمات درست؛ عامل اصلی کاهش فحاشی در کودکان

والدین بسیاری وجود دارند که به صحبت های درست و زیبای فرزندشان توجهی نمی کنند و به  محض شنیدن واژه ای اشتباه و زشت او را تنبیه می کنند. سعی کنید کلمات مودبانه کودک تان را تشویق کنید. بهترین روش جلوگیری از یک عادت بد، تمرکز بر رفتار خوب است.

شما می توانید به تعداد کارهای خوب به کودک یک امتیاز بدهید و زمانی که امتیازهای او به 20 رسید، برای فرزندتان جایزه بخرید. این کار کودک را به کارهای خوب تشویق می کند. شما با تشویق، یک کار خوب را به یک عادت تبدیل کرده اید.

اهمیت کتاب ها را برای مقابله با بددهنی کودک جدی بگیرید

اگر والدین رفتار مناسبی داشته باشند، بددهنی کودک قابل حل است. یادگیری این موضوع نیاز به مطالعه دارد. شما می توانید هم برای کودک داستان های جذاب و پند آموز بخوانید و هم کتاب های آموزشی برای رفتارهای خودتان مطالعه کنید. بااین کار علاوه بر آموزش درست فرزندتان برای عدم استفاده از الفاظ رکیک، او را با مطالعه آشنا کرده اید. یادتان باشد که کودک به شما نگاه می کند. اگر شما هم مطالعه کنید، او به خواندن و یادگیری علاقه مند می شود.

بهترین کتاب های مقابله با بددهنی کودک را از فروشگاه بادبادک بخرید

اهمیت مقابله با بددهنی کودکان به اندازه ای است که والدین باید از سنین کمتر به فکر آموزش درست آن ها باشند. معمولا کودکان از سن 3 سالگی به گفتن و تکرار کلمات بزرگ ترها و دیگران علاقه مند می شوند و در اغلب مواقع معنای هیچ یک را نمی دانند. یکی از راه های پیشگیری یا مقابله با این موضوع مطالعه کتاب  است. با خرید کتاب های مختلف از سایت بادبادک می توانید رفتارهای زشت را از ذهن کودک بیرون کنید و رفتارهای خوب را به او یاد دهید. شما عزیزان می توانید برای مشاهده انواع کتاب ها به سایت بادبادک به نشانی badbaddak.ir سر بزنید و لیست متنوع کتاب های کودک را مشاهده کنید.

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا