دانش و فناوری

باتری های پوشیدنی Amprius حضور نظامیان در میان نبرد را چند برابر می کند

شرکت Amprius در سال 2022 باتری های پیشرفته ای با آند سیلیکونی را روانه بازار کرد که ادعا می شود دارای بیشترین تراکم انرژی در جهان هستند. اکنون این شرکت تمرکز خود را بر روی یک کاربرد ویژه گذاشته است: تولید باتری های پوشیدنی مخصوص نظامیانهدف از تولید باتری های پوشیدنی این است که سربازان آینده بتوانند بیشترین انرژی را با کمترین وزن حمل کنند تا تجهیزات الکتریکی حیاتی خود را بدون نیاز به شارژ مکرر استفاده کنند. Amprius ادعا می کند که باتری های فوق متراکم آن ها زمان استفاده از تجهیزات را دو برابر کرده بطوریکه سربازان مدت زمان بیشتری می توانند در میدان و ماموریت های محوله باقی بمانند.

بیشتر بخوانید:

  بهترین جنگنده  های جهان
  جدیدترین نسل جنگنده  ها

افزایش انرژی سربازان با باتری های پوشیدنی Amprius؛ انرژی بیشتر با وزن کمتر
ارتش آمریکا در حال توسعه یک باتری پوشیدنی نسل جدید به نام “Conformal Wearable Battery” (CWB) است که به سربازان منبع تغذیه ای یکپارچه برای سیستم های دیداری، تجهیزات ارتباطی، حسگرها و سایر وسایل الکترونیکی ارائه می دهد. هدف این است که باتری های مختلف و پراکنده با یک منبع تغذیه واحد و انعطاف پذیر که با بدن سازگار است، جایگزین شوند.
شرکت Inventus Power، که تولید باتری های پوشیدنی نسل فعلی را بر عهده دارد، یکی از چهار پیمانکار دفاعی است که در سال 2021 برای دریافت سفارش ها انتخاب شده است. Amprius یکی از تامین کنندگان سلول های انرژی زا برای این پروژه است و اولین محموله انبوه سلول های لیتیومی ایمن با آند سیلیکونی را در ژانویه تکمیل کرده و این هفته تایید کرد که سلول هایی برای توسعه بیشتر بسته باتری CWB تامین خواهد کرد.

دکتر کانگ سان، مدیرعامل Amprius در اعلامیه ای گفت: “یکپارچه سازی این بسته باتری یک پیشرفت قابل توجه در ارتقاء راه حل های تغذیه ای برای سربازان در میدان است. سلول های SiMaxx ما که به دلیل تراکم انرژی بالا و ویژگی های ایمنی شناخته شده اند، نقش حیاتی در افزایش زمان ماموریت و قابلیت اطمینان سربازان خواهند داشت.”
سلول های SiMaxx که به تازگی به نام تجاری تبدیل شده اند، از آند گرافیتی سنتی به سیلیکون در یک ساختار نانوسیم تغییر یافته اند. این تغییر باعث افزایش ظرفیت انرژی تا 10 برابر و جلوگیری از تخریب سیلیکون می شود. سلول های SiMaxx تراکم انرژی تا 500 وات ساعت بر کیلوگرم از نظر وزن و 1300 وات ساعت بر لیتر از نظر حجم دارند، که توسط شرکت Mobile Power Solutions در سال 2023 تایید شده است.
این تراکم انرژی برتر به سلول های SiMaxx اجازه می دهد دو برابر انرژی نسبت به باتری های نظامی فعلی حمل کنند بدون افزایش وزن یا حجم بسته باتری. این ویژگی به سربازان امکان می دهد تا ماموریت های طولانی تری را بدون نیاز به توقف برای شارژ اجرا کنند.
سال گذشته، نسخه 390 وات ساعت بر کیلوگرم از سلول های SiMaxx با الکترولیت پلیمری ژل در آزمون نفوذ ناخن مورد نیاز ارتش آمریکا قبول شد. این بسته ها با زره بدن یکپارچه می شوند و بر روی سینه، پهلو یا پشت پوشیده می شوند.

پروژه CWB که ارتش تا ماه مه 2030 قصد اجرا دارد، به Amprius کمک کرده تا ظرفیت تولید خود را افزایش دهد. تحت برنامه فناوری تولید (ManTech) که توسط ارتش آمریکا تأمین مالی شده، این شرکت قبل از ارسال اولین سلول های مربوط به CWB در ژانویه، مقیاس تولید را افزایش داده است. در ماه آوریل، این شرکت فرآیند تایید ابزارآلات را تکمیل کرد که ظرفیت تولید در تاسیسات خود در فرمونت، کالیفرنیا را به 2 مگاوات ساعت افزایش می دهد. یک تاسیسات تولیدی دوم در کلرادو که قرار است در سال 2025 آنلاین شود، به شرکت اجازه می دهد تا تولید را به مقیاس گیگاوات ساعت افزایش دهد.
علاوه بر پوشیدنی های قدرتمند، فناوری باتری Amprius توجه صنعت هوانوردی الکتریکی، ماهواره و پهپادها را به خود جلب کرده و در چالش خودروهای خورشیدی سال گذشته با کسب چهار جایگاه برتر به چشم آمده است. این شرکت بازار خودروهای الکتریکی را نیز به عنوان یک بازار آینده ذکر کرده و برآورد می کند که با استفاده از سلول های آند سیلیکونی خود، برد EPA از 310 مایل (500 کیلومتر) به 547 مایل (880 کیلومتر) برای یک بسته باتری تسلا مدل 3 افزایش یابد.
بیشتر بخوانید: 

  خطرناک ترین جنگنده ایران
  تانک مرکاوا چیست ؟
  گنبد آهنین چیست ؟
  بهترین سیستم های ضد موشکی جهان
  فناوری پنهان کاری در هواپیماها و ابزارهای نظامی

منبع: newatlas
  

دکمه بازگشت به بالا