این افزونه های مخرب و ناشناس کروم را نصب نکنید

محققان امنیتی درباره آلوده شدن کامپیوتر به افزونه های مخرب و ناشناس کروم که توسط کاربران نصب می شوند، هشداری بسیاری جدی صادر کردند.

محققان امنیتی هشداری جدی درخصوص آلوده شدن کامپیوترهای شخصی به افزونه های مخرب و ناشناس کروم برای تمامی کاربران مرورگر اینترنتی گوگل صادر کردند. مرورگر کروم باوجود میلیون ها کاربر فعال در سراسر جهان طبیعی ست که بیشترین میزان حمله های مخرب مانند بدافزاها، ابزارهای جاسوسی و غیره را داشته باشد. حال در این مطلب فهرستی از 15 افزونه خطرناک گوگل کروم را منتشر کرده ایم که بهتر است آن ها را نصب نکنید یا اگر نصب کرده اید سریعا اقدام به حذفشان کنید.
بیشتر بخوانید: علت نامگذاری مرورگر گوگل کروم ؛ چرا نام یک فلز را روی مروگر گوگل گذاشتند؟
این افزونه های مخرب و ناشناس کروم را نصب نکنید
اگر نتایج جستجوی شما غیرفعال به نظر می رسد یا متوجه افزایش تعداد تبلیغات ناخواسته شده اید، شاید به طور تصادفی یکی از 32 افزونه  مخرب کروم که اخیراً در فروشگاه وب این مرورگر منتشر شده را نصب کرده باشید. این برنامه های افزودنی، با عناوین مختلف مثل بازدیدساز خودکار برای ویدیوهای یوتیوب، مدیر کلیپ بورد و VPN، عملکردهای مختلفی ارائه می دهند و به طور همزمان کدهای مخفی و مشکل سازی را روی سیستم قربانیان اجرا می کنند.
طبق اعلام Bleeping Computer، محقق امنیتی به نام ولادیمیر پالانت برای اولین بار در اواسط ماه می، کدهای مخربی را در افزونه  PDF Toolbox شناسایی کرد. این کدها به مهاجمان اجازه می دهند کد جاوا اسکریپت را به هر وب سایتی که بازدید می شود تزریق کرده و تبلیغات اضافه ای را روی آن ها نمایش دهند. علاوه براین کدهای مخرب می توانند برای جمع آوری اطلاعاتی مثل جزئیات کارت های بانکی یا کارت اعتباری مورد سؤاستفاده قرار گیرند. گفتنی است، تزریق کدهای مخرب 24 ساعت پس از نصب افزونه های آلوده  کروم فعال می شوند.
به نوشته  PCWorld، پالانت در اواخر ماه می، 18 افزونه  دیگر حاوی کدهای مخرب مشابه PDF Toolbox را شناسایی و آن ها را به گوگل گزارش کرد. بیشترین تعداد دانلود این افزونه ها برای Autoskip for Youtube، Soundboost، Crystal ad blocker،Brisk VPN، Clipboard Helper و Maxi Refresher بوده است. تعداد این افزونه های آلوده، تا اوایل ماه ژوئن به 34 مورد افزایش یافت. جالب اینکه تعداد کل دانلودهای این افزونه ها به 75 میلیون می رسد که احتمال افزایش آن  نیز وجود دارد.

شرکت امنیت سایبری Avast، یافته های پالانت را تأیید کرد و افزونه های مذکور را Adware نامید. این موضوع با گزارش های مربوط به هدایت کاربران به تماشای تبلیغات و ربودن نتایج جستجوی آن ها، مطابقت دارد. علاوه براین افزونه های مذکور به گوگل گزارش شد و غول جستجوی اینترنت نیز بسیاری از آن ها را از فروشگاه کروم حذف کرد.
اگر شما هم یکی از این افزونه های مخرب را دانلود کرده اید، هرچه سریع تر آن را از روی مرورگر خود حدف کنید. این افزونه ها ازطریق فروشگاه کروم قابل حذف نیستند و بدین منظور باید روی نماد قطعه  پازل در گوشه  سمت راست بالای مروگر کلیک و سپس Manage Extensions را انتخاب کنید. در این مرحله روی دکمه  Remove کلیک کنید تا افزونه ی موردنظر حذف شود.
بیشتر بخوانید:

    پروژه استارلاین گوگل امکان تماس تصویری سه بعدی بدون نیاز به عینک را فراهم می کند [+ویدیو]
    قابلیت نمایش وضعیت سلامت باتری در اندروید 14 ارائه می شود

نظر شما درباره  افزونه های مخرب و ناشناس کروم چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.
 

دکمه بازگشت به بالا