دانش و فناوری

ایلیا سوتسکور هم بنیان گذار و دانشمند ارشد OpenAI، از این شرکت جدا شد

ایلیا سوتسکور هم بنیان گذار و دانشمند ارشد OpenAI، رسما از این شرکت جدا شد. این خبر توسط سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، و خود سوتسکور در شبکه اجتماعی X به اطلاع رسید. سوتسکور که در کودتای ناموفق علیه سم آلتمن نقش داشت، پس از تغییر نظر خود، تصمیم به ترک شرکت گرفته است. جدایی سوتسکور از OpenAI پس از کودتای ناموفق علیه سم آلتمن در نوامبر گذشته رخ داده است. این رویداد باعث شده بود تا کاربران شبکه های اجتماعی به خصوص ایلان ماسک، هم بنیان گذار OpenAI، این سوال را مطرح کنند: “ایلیا کجاست؟ چه چیزی دیده است؟”

بیشتر بخوانید:

  مدل جدید GPT-4o برای رقابت با Google Gemini معرفی شد [+ویدیو]
  ChatGPT-4o مثل یک انسان به  شوخی های شما می خندد

سم آلتمن در پست خود درباره ی ایلیا سوتسکور نوشت :
“ایلیا و OpenAI راه های خود را جدا می کنند. این برای من بسیار ناراحت کننده است؛ ایلیا یکی از بزرگ ترین ذهن های نسل ما، یک راهنمای روشن در حوزه ما و یک دوست عزیز است. هوش و دیدگاه او شناخته شده است؛ اما گرما و همدلی او کمتر شناخته شده اما به همان اندازه مهم است. OpenAI بدون او چیزی نبود که اکنون هست. اگرچه او قصد دارد بر روی پروژه ای شخصی که برایش بسیار معنادار است کار کند، من همیشه بابت آنچه که در اینجا انجام داده قدردان خواهم بود و متعهد به اتمام مأموریتی هستم که با هم آغاز کردیم.”
آلتمن همچنین اعلام کرد که جاکوب پاشوکی، مدیر تحقیقات OpenAI، به عنوان دانشمند ارشد جدید منصوب شده است. آلتمن افزود:
“جاکوب نیز به راحتی یکی از بزرگ ترین ذهن های نسل ما است؛ من از اینکه او رهبری را در اینجا به عهده می گیرد خوشحال هستم. او بسیاری از پروژه های مهم ما را مدیریت کرده است و من بسیار مطمئن هستم که او ما را به سوی پیشرفت سریع و ایمن در جهت مأموریت مان که اطمینان از بهره مندی همگان از هوش مصنوعی عمومی است، هدایت خواهد کرد.”

بر اساس اطلاعیه رسمی OpenAI، جاکوب پاشوکی نقش مهمی در توسعه GPT-4 و OpenAI Five و همچنین تحقیقات بنیادی در بهینه سازی یادگیری عمیق و تقویت مقیاس بزرگ داشته است.
ایلیا سوتسکور نیز در بیانیه ای در شبکه اجتماعی X اعلام کرد:
“من برای آینده هیجان زده هستم – پروژه ای که برایم بسیار شخصی و معنادار است و جزئیات آن را به موقع اعلام خواهم کرد.”

جان لایکه، که تیم سوپرالاینمنت را برای هدایت و کنترل هوش مصنوعی قدرتمند تشکیل داده بود، نیز از OpenAI استعفا داده است. مسئولیت های او توسط جان شولمن، یکی دیگر از هم بنیان گذاران OpenAI که در جریان کودتای ناموفق سال گذشته طرف آلتمن بود، به عهده گرفته خواهد شد.
بیشتر بخوانید: 

  طراحی لوگو با هوش مصنوعی
  سایت ساخت عکس با هوش مصنوعی
  بهترین سایت های هوش مصنوعی
  بهترین هوش مصنوعی رایگان

منبع: theverge
 

دکمه بازگشت به بالا