اخبار بازار

ایده و فرصت: چگونه فرصت های شغلی را شناسایی کنیم؟

فرآیند تجارت با شناسایی ، ایجاد یا شناسایی فرصت ها آغاز می شود. در تمام تحلیل های فرآیند کارآفرینی مخرج مشترکی وجود دارد: “شناسایی فرصت های کارآفرینی اولین قدم برای شروع یک تجارت است” و بررسی فرصت های موجود به “مطالعات امکان سنجی” نیاز دارد. . اگر این مطالعات نتایج مثبتی داشته باشند ، می توانید وقت و هزینه خود را صرف تحقیق در “مطالعه امکان سنجی” کنید ، و در صورت مثبت بودن این نتایج می توانید شروع به تهیه یک برنامه تجاری برای ایده کنید.

مفهوم فرصت

فرصت به معنای واقعی کلمه به معنای “پیشبرد وضعیت” است. اما اگر به دنبال تعریف آن در زمینه کارآفرینی باشیم ، با تعاریف مختلفی روبرو هستیم که وسعت این مفهوم و کاربرد آن در هر مشاغل ، تجارت ، اقتصادی ، مدیریتی و غیره را نشان می دهد. مثلا:

فرصت وضعیت آینده است که تصمیم گیرندگان آن را مطلوب می دانند و امکان پذیر است.

· چشم انداز دیدن بازار نیاز به ارزشی بیشتر از طریق ادغام منابع خلاق دارد.

مجموعه ای از شرایط محیطی که منجر به تهیه محصول و خدمات جدید یا جدید می شود.

مجموعه ای از شرایط مثبت و مطلوب که نیاز به محصول ، خدمات یا تجارت جدید را ایجاد می کند.

در کلیه موارد فوق ، بازار (محیط) ، محصول (خدمات) ، گزینه بهره وری و کسب ارزش جدید (نوآوری) متداول است. بنابراین ، فرصت ها وجود دارند یا ایجاد می شوند ، و این کارآفرینان است که از این فرصت ها مشاغل سودآوری می گیرند.

فرصت هایی که بتوانید توجه دیگران را به خود جلب کرده و از آن استفاده کنید باید جذاب باشد (مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد) ، به موقع (به گونه ای که مخاطب نیاز به این فرصت را احساس کند) و ماندگار باشد (تا). برای مخاطبان اعتبار بیشتری داشته باشید) و برای خریدار یا مصرف کننده نهایی ارزش افزوده ایجاد کنید (و می توانید برای مخاطب سود ببرید).

کارآفرینی شامل جستجوی فرصت و سپس منابع مورد نیاز است. هیچ فرصتی وجود ندارد؛ پنجره های فرصت همیشه باز نیستند. درعوض ، وقتی باد می وزد ، باز می شود و بعد می بندد! تصور کنید بازی ای انجام دهید که در آن شما توپ هایی را از یک پنجره پرتاب کنید که به خطا باز و بسته می شود. برای هر گلوله ای که از پنجره باز عبور می کند ، پاداش می گیرید و در صورت برخورد گلوله از پنجره بسته ، مجازات خواهید شد. برای دریافت پاداش باید صبر کنید و با باز شدن پنجره ، توپ را با هدف مناسب پرتاب کنید. تعیین اینکه چه زمانی پنجره کارآفرینی باز می شود و چه زمانی بسته می شود ، در بسیاری موارد دشوار است.

فرصتی را به ایده وصل کنید

ایده ، یک راه حل جدید یا متفاوت است که برای حل یک مشکل ارائه شده است. هر کس ممکن است قبل از مطالعه مطالعات امکان سنجی ایده های زیادی داشته باشد که می تواند به وجود آورد اما همه آنها لزوما عملی نیستند یا درآمد کسب می کنند. اما از طرف دیگر ، بنیانگذار هر فرصتی ایده بالغ است که با فیلتر کردن ایده ها در طی مطالعات امکان سنجی بدست می آید. ایده ها با شرایط دنیای واقعی و خلاقیت کارآفرینی در یک مقطع زمانی مشخص مقابله می کنند و نتیجه آن فرصتی است. فرصت کارآفرینی شامل مجموعه ای از ایده ها ، عقاید و رویه ها است که آنها را قادر می سازد در صورت عدم وجود بازارهای موجود ، کالاها و خدمات بعدی را ایجاد کنند. برای درک بهتر تفاوت بین یک ایده و یک فرصت ، مثال زیر را در نظر بگیرید:

یکی از مشکلاتی که برای همه ما احساس می شود ، آلودگی هوا است. با توجه به هزینه های زندگی و آمار آلودگی هوا ، نیازهای مختلفی ایجاد می شود. بنابراین “فرصتی” برای کارآفرینان بهداشت وجود دارد که این نیاز را برآورده کنند. “ایده شما” حفظ سلامتی هوا در محیط داخلی است و با این ایده شما راه حلی مانند دستگاه تصفیه هوا ارائه می دهید و در مراحل بعدی از توضیحات ایده گرفته تا ساخت و اجرا ، آن ایده را اعمال می کنید.

این ایده ممکن است معیارهای مشخصی (جذابیت ، دوام ، زمان و ایجاد ارزش برای مشتری) برای این فرصت داشته باشد. این امر بسیار حیاتی است زیرا بسیاری از مشاغل کارآفرینی شکست می خورند ، نه به این دلیل که کارآفرینانی که آنها را تأسیس کرده اند سخت کار نکردند بلکه به این دلیل که فرصت واقعی مناسب است. هیچ راه اندازی مشاغل وجود نداشت. قبل از اینکه از یک ایده هیجان زده شوید ، مهم است که درک کنید آیا این ایده نیاز را برآورده می کند یا معیارهای فرصت را برآورده می کند یا خیر.

فرصت ها را مشخص کنید

فرایندی که کارآفرینان به دنبال ، پالایش و پالایش ایده های جدید که منجر به فرصت های شغلی می شود ، کشف فرصت نامیده می شود و شامل سه مرحله مختلف است:

1. احساس یا درک نیازها یا منابع برآورده نشده در بازار (شناسایی فرصتها)

سیل ایده هایی که هر روز به ذهن کارآفرینان سرازیر می شود اولین قدم در شناسایی فرصت ها برای آنها است. بسیاری از افراد با ذهن بسته با شرایط مختلف روبرو هستند و همیشه می خواهند با خیال راحت و از پیش تعیین شده مشکلات را برطرف کنند ، در حالی که یافتن راه حل های نوآورانه برای مشکلات جدید تفاوت بین کارآفرینان موفق و ناموفق است. ایجاد کننده. کارآفرینان باید بدانند که چاره ای جز استفاده از فرصت های جدید از قلب مشاغل و گرفتن شغل خود برای زنده ماندن در دنیای رقابتی امروز ندارند.

2. “تناسب” بین نیازهای منابع بازار (ارزیابی فرصت)

پس از مشخص شدن فرصت ، باید از نظر مالی ، امکان سنجی ، بازاریابی ، رقابت و… مورد بررسی قرار گیرد. مهمترین سؤالی که یک کارآفرین پس از مشخص کردن فرصتی باید به آن پاسخ دهد این است: آیا می توانم ایده خود را به یک تجارت سودآور در بازار فعلی تبدیل کنم؟

3. ایجاد یک “تناسب” جدید بین نیازها و منابعی که تاکنون در طراحی مفهوم تجارت جدا بوده اند. (از فرصت استفاده کنید)

در این مرحله کلیه برنامه ها و ایده های مراحل قبلی در حال اجراست. این مرحله ترکیبی از تکنیک های عملکرد ، استفاده از افراد خلاق و مبتکر و برخورد با موقعیت های دشوار و غیرقابل مقاومت است و به همین دلیل این مرحله سخت ترین مرحله است. زمان شروع یک تیم ، جمع آوری سرمایه و تدوین استراتژی های بازاریابی و فروش است.

بنابراین ، قبل از شروع یک تجارت ، باید به نیازهای محیطی و بازار توجه کنیم. سپس در صورت نیاز ، راه حل ها و ایده های خود را ارائه خواهیم داد ، آنها را ارزیابی کرده و فرصت ایجاد یک تجارت سودآور (برای کارآفرین و مصرف کننده یا مخاطب) را به آنها نشان می دهیم. بیایید آنها را بیرون کنیم. و همیشه به یاد داشته باشید که فرصت ها و ایده ها هرگز به پایان نمی رسد و همیشه یک فرصت تجاری برای کارآفرینان مشتاق وجود دارد.

تولید محتوا در گروه کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه فناوری

نویسنده: داریوش نصیریان

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه اخبار کسب و کار کلیک کنید 

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده وبانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا