فیلم و هنر

اولین واکنش وزیر فرهنگ دولت سیزدهم به بازگشت هنرمندان خارج نشین به ایران

به گزارش تیتربرتر محمدمهدی اسماعیلی در فضای مجازی به پیشنهاد شیوا خسرومهر درباره تعیین تکلیف هنرمندان ایرانی مقیم خارج از کشور پاسخ داد.

واسخ وزیر ارشاد به پیشنهاد شیوا خسرومهر بازیگر


واسخ وزیر ارشاد به پیشنهاد شیوا خسرومهر بازیگر
واسخ وزیر ارشاد به پیشنهاد شیوا خسرومهر بازیگر

شیوا خسرومهر، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در صفحه شخصی خود خطاب به محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهادی درباره بازگشت بازیگران از خارج از کشور مطرح کرد. متن آن به شرح زیر است: ‌ «

جناب آقای دکتر اسماعیلی
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ،
با سلام و تبریک سال نو ؛

برای من، شیوا خسرومهر، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، خواندن این جملات از زبان شخص اول فرهنگ و هنر کشورمان، آنهم در اولین روزهای سال جدید، بسیار دلنشین و امیدبخش بود. م شنیدن یک ویژگی به فرد جناب وزیر، از زبان برخی دوستان بود.

متن پیشنهاد شیوا خسرومهر از وزیر فرهنگ و ارشاد


متن پیشنهاد شیوا خسرومهر از وزیر فرهنگ و ارشاد
متن پیشنهاد شیوا خسرومهر از وزیر فرهنگ و ارشاد

دکتر اسماعیلی، تنها وزیر و چه بسا تنها مسئول رتبه عالی در کشورمان که صفحه اینستاگرامشان را خود شخصا و بدون ادمین هستند اداره کنند و آقایان کامنتها و پیامهای هنرمندان و مخاطبانشان را با حوصله و سعه صدر، میخوانند و پاسخ میدهند.

را شنیدن این نکته تا این حد برایم امیدبخش بود؟ چون تا جایی که به یاد دارم، چنین ارتباط بی‌واسطه‌ای با جامعه هنری اگر نگوییم بی‌سابقه. اداره توسط شخص جناب وزیر، یعنی حرف و سخن و صفحه مهم جامعه هنری برای ایشان بسیار و شنیدنی است و این ویژگی ستودنی است، امید من را برای اینکه این چند خط نیز حسن نظر را می گیرد، دوچندان می کند.

جناب آقای وزیر، چقدر برایم دلنشین بود که هنرمندان خارج از کشور را نیز مانند هنرمندان ساکن کشورمان، عضوی از یک خانواده هنری میدانید، من، بهعنوان بازیگری با بیش از بیستوپنج سال سابقه فعالیت، دوستان هنرمند عزیز و شریفی دارم که به دلیل تنگناهای مالی. و شرایط کاری، در دوره‌های فعالیت‌های حرفه‌ای تصمیم به مهاجرت به خارج از کشور گرفته‌شده است.


فرودگاه ها:من خود را در جایگاهی نمیدانم که درستی یا نادرستی تصمیم این همکارانم را قضاوت کنم، چون باور دارم که برای قضاوت درباره تصمیم یک انسان، جای او بود و ترسها و نگرانی ها و نگرانی های او را با تمام وجود حس کرد. و نمی‌دانم که شما نیک می‌دانید که امنیت کاری و آینده شغلی‌، برای قشر هنرمند گاه تا چه نگران است. اما امروز، خیلی از این دوستان عزیز و شریف من، خود را به اشتباه بودن تصمیمی که در گذشته گرفته اند اذعان می کنند و بیصبرانه، چشم انتظار دستهای مهربانی هستند که آغوش گرم وطن را دوباره به رویشان باز می کند.

مصاحبه وزیر درباره هنرمندان بازگشت به وطن

سواری از این دوستان بعد از مصاحبه امیدبخش حضرت عالی، آیا دستی گرم برای بازگشت به وطن، دستهای سرد و تنهایشان را فشرده است؟ و من، این را که تا به حال شما را می‌بینم و با شما سخن می‌گویم، احساس می‌کنم از طرف شما به این دوستان عزیزم امیدواری دهم، چون باور دارم وزیری که تا این حد برای دغدغه‌های هنرمندان ارزش قائل است. ک ایام‌های صفحه اینستاگرامش را پاسخ می‌دهد، این عزیزان تنها در غربت را نیز بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

جناب دکتر اسماعیلی، این دوست هنرمند شریف و عزیز من که امروز از آنها با شما سخن میگویم، در سالهایی که از این مرز و بوم رفته اند، نه فعالیت سیاسی داشته اند و نه قدمی بر خلاف تصور کشورمان برداشته اند. کیک د د د د د د د و د رار ید مجال اندکی برای کار پیدا کرد اما بعد از زمانی کوتاه پی برد که هنرمند، درختی است که آه آه آه. کدام درخت است که بدون ریشه ثمر دهد؟ اگر این همکاران شریف من، امروز درخواست بازگشت به سرزمینشان را دارند و چشم انتظار دست یاری شما هستند، از آن روست که هنرمند فقط با هنرش کار کند، اما با هنرش زنده است، با هنرش نفس میکشد و غربت، نه فقط امکان بالندگی و شکوفایی هنری، که گویی امکان نفس کشیدن و دوام آوردن را از این عزیزان گرفته است.

پیش از این که مستحضرید ما از این هنرمندانی داشتیم که مدتی در خارج از کشور و در شبکه های ماهواره ای فعالیت های هنری داشته اند و حالا و بعد از بازگشت به وطنمان، خداروشکر بدون هیچ مشکلی در کار نیست. با این وجود دوستان در صحبت با من، بسیار نگرانند که در بازگشت به وطن مورد بازخواست قرار گیرند، به زندان و دادگاه فرستاده شوند و مورد برخورد واقع شوند که شاید در شأن یک هنرمند نیست. یک اطمینان خاطر و دلگرمی در این خصوص از سوی جناب وزیر، زیباترین عیدی در آغاز سال نو برای این همکاران شرف من است. از صمیم قلب امیدوارم که سال جدید، با محبت و توجه و سعه صدر جناب وزیر، سال بازگشت این هنرمندان عزیز به وطن باشد و نوروز 1402، این عزیزان در کنار خانواده هایشان، سر سفره هفتسین، و در مملکتی که اینگونه بیتاب به آن بازگشته است. ، جشن گرفتن.

امیدوارم عمری برایم باقی بماند تا شاهد چنین روزی باشم. و من تو را راحت نخواهم گذاشت: نزد تو خواهم آمد.

و چه روش شگفت انگیزی برای سرگردانی مردم. من دورادور شاهدم که جناب وزیر، در ماههای اخیر و به محض اینکه مسؤولیت وزارت را پذیرفته اند، هرگاه دریافتند که هنرمندی به دلیل بیماری، یا بر اثر جفای روزگار در سختی بسر میبرد، مقاومت به دیدارش شتافتند. چک چک ن ر ن چک چک چک چک ن ن ن ن و نظر به حسن توجه شما، از طرف و همکارانم استفاده می کنم که در سال های جدید شرایطی فراهم می کند که هنرمندان سینما و تلویزیون و تئاتر را در یک نشست حضوری، با حضرت عالی دیدار کنند و از نزدیک و رو به رو، از دغدغه های خودم جامعه. هنری با شما سخن می گویند. دستور برگزاری چنین دیداری از سوی جناب وزیر، می‌تواند یک عیدی بسیار زیبا، دلنشین و نیز راهگشا برای جامعه هن. ار ه

متن پاسخ وزیر به شیوا خسرومهر


متن پاسخ وزیر به شیوا خسرومهر
متن پاسخ وزیر به شیوا خسرومهر

با احترام شیوا خسرو مهر »

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد سلامی نیز در واکنش به این مطالب تشکر از مطالبی که کردید. به صورت جلسات جلسات و نشست هایی با فرهنگ و هنر، روابط عمومی وزارتخانه مسئولیت تنظیم این نشست ها را برعهده دارد که با شما در این خصوص ارتباط خواهد داشت. »


دنچه دیگران می خوانند:

گردآورنده: علیرضا یوسفی

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا