اولین خودکشی یک ربات در کره جنوبی ثبت شد؛ علت چیست؟

امروز مورد عجیبی رخ داده که تعجب خیلی ها را دربر داشته است. اولین خودکشی یک ربات در کره جنوبی اتفاق افتاد. در ادامه مطلب با ای جی مارکت همراه باشبد.
شاید هیچ وقت به ذهنتان هم نمی رسید که یک ربات بتواند به این نتیجه برسد که راهی جزء پایان دادن به زندگی خود وجود ندارد. اما این اتفاق افتاده و امروز اخبار رسانه ها به ماجرای اولین خودکشی یک ربات در کره جنوبی پرداخته اند. ظاهراً این ربات به دلیل انجام کارهای طاقت فرسا و سخت دست به خودکشی زده است؛ آن هم در صورتی که نه قوه ادراک دارد، نه قوه اختیار و نه از دیگر صفات انسانی بهره مند است.
این گفته ما اگرچه درست است، اما از سالهای پیش انسان همواره در تلاش برای تزریق احساسات مختلف انسانی به ربات ها بوده و حتی پس از روی کار آمدن هوش مصنوعی، این مهم به بالاترین حد ممکن رسیده است؛ حتی تا جایی که می توان گفت هوش یک ربات در زمانه فعلی بسیار نزدیک  به یک انسان است و شاید توانسته باشد برخی حالات روحی ما را شبیه سازی کند. به هر صورت خودکشی این ربات یک اتفاق نادر است و باید بگوییم که به طرز عجیبی حقیقت دارد.
بیشتر بخوانید: بسیاری از توئیت هایی که در فضای مجازی علیه کاندیداهای ریاست جمهوری وجود دارد را ربات ها منتشر کرده اندش
اولین خودکشی یک ربات در کره جنوبی اتفاق افتاد
مسئولان کره جنوبی پس از شنیدن خبر خودکشی این ربات با تشکیل تیمی مجرب به دنبال فهم این مسئله هستند. گفتنی ست که تمامی قطعات این ربات بخت برگشته درحال بررسی است. ایمن عیتانی، کارشناس فناوری اطلاعات در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه اسکای نیوز عربی و در برنامه «الصباح» به این مورد اشاره کرده و می گوید: بشر عادت دارد هرچیزی را از دید انسانی ببینند و برای رسیده به این مهم، احساسات و تفکر را به ربات ها آموخته اند.»
این کارشناس می افزاید:
«این اتفاق می تواند برای هر دستگاه دیگری مانند کامپیوتر یا تلفن همراه نیز رخ دهد. گاهی دستگاه ها دچار اختلال می شوند و پس از مدتی دوباره به کار عادی خود باز می گردند. در این مورد، احتمالاً یک نقص فنی ساده رخ داده و دستگاه به دلیل نزدیکی به پله ها سقوط کرده و آسیب دیده است.»

برخی افراد در دنیای تکنولوژی خواستار وضع قوانینی در خصوص استفاده از ربات ها هستند. اگر این قوانین وضع شوند، قطعاً مجازات ها و جرائمی برای برخوردهای سنگین و غیرمنطقی با این ربات ها نیز درنظر گرفته خواهد شد. با اوضاع کنونی که ربات ها بیشتر از هر زمان دیگری به زندگی ما داخل شده اند، بعید نیست که در آینده این نوع قوانین به کار گرفته شوند.
ایمن عیتانی تأکید کرد: «حقوق حیوانات با حقوق انسان و همچنین با حقوق احتمالی روبات ها در آینده کاملاً متفاوت است. او معتقد است که بشریت هنوز راه درازی تا دستیابی به پیشرفت قابل توجه در این زمینه در پیش دارد و در حال حاضر، ما هنوز بسیار از این مرحله دور هستیم.»
این حادثه عجیب توجه جهانی را به خود جلب کرده و بحث های جدیدی را درباره آینده هوش مصنوعی و تعامل انسان با ماشین ها برانگیخته است.

بیشتر بخوانید:

    ربات انسان نمای CyberOne شیائومی به فرایند تولید این شرکت می پیوندد
    دفتر کار خود را به ربات  های Eve بسپارید؛ دستیاران هوشمند محیط کار شما
    ربات صخره نورد با چنگک های الهام گرفته از طبیعت، دیوارهای ناهموار را فتح می کند
    رونمایی از ربات میکرو جراحی جدید سونی که می تواند دانه ذرت را بخیه بزند [+ویدئو]
    کارخانه تولید ربات های انسان نما را دیده اید؛ تماشا کنید

نظر شما درخصوص این اتفاق عجیب چیست؟ آیا ربات ها می توانندت احساسات انسانی را به طور کامل شبیه سازی کنند؟ لطفاً نقطه نظرات خود را برای ما کامنت کنید.
 

دکمه بازگشت به بالا