دانش و فناوری

انودیا از اپل پیشی گرفت و به دومین شرکت ارزشمند آمریکا تبدیل شد

چهارشنبه، شرکت انودیا با پشت سر گذاشتن اپل از نظر ارزش بازار، به دومین شرکت ارزشمند دولتی در آمریکا تبدیل شد. این افزایش ارزش به دلیل سرمایه گذاری مستمر سرمایه گذاران در این شرکت سازنده چیپ های هوش مصنوعی صورت گرفت.در این روز، ارزش بازار انودیا پس از افزایش بیش از 5 درصدی سهام آن به 3 تریلیون دلار رسید. در پایان معاملات روز چهارشنبه، ارزش بازار انودیا به 3.019 تریلیون دلار رسید، در حالی که ارزش بازار اپل 2.99 تریلیون دلار بود. مایکروسافت با ارزش بازاری 3.15 تریلیون دلار همچنان در رتبه اول ارزشمندترین شرکت عام آمریکا قرار دارد و پس از انودیا در جایگاه دوم است.

بیشتر بخوانید:

  بهترین لپ تاپ های اپل 2024
  بهترین لپ تاپ های مایکروسافت 2024

رشد چشمگیر سهام شرکت انودیا نسبت به سه ماهه سال
سهام انودیا از ماه می، زمانی که این شرکت گزارش درآمد سه ماهه اول خود را اعلام کرد، بیش از 24 درصد افزایش یافته و از سال گذشته به شکل قابل توجهی رشد کرده است. انودیا در حال حاضر حدود 80 درصد از سهم بازار چیپ های هوش مصنوعی برای مراکز داده را در اختیار دارد؛ که میلیاردها دلار سرمایه گذاری از سوی شرکت های بزرگ خدمات ابری را به خود جلب کرده است.
در سه ماهه اخیر، درآمد بخش مراکز داده انودیا، که شامل فروش پردازنده های گرافیکی (GPU) است، 427 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به 22.6 میلیارد دلار رسیده است، که حدود 86 درصد از کل فروش شرکت را تشکیل می دهد.
از سوی دیگر، سهام اپل امسال به دلیل توقف رشد فروش، تنها حدود 5 درصد افزایش یافته است. در آخرین گزارش درآمد سه ماهه خود، اپل اعلام کرد که کل فروش 4 درصد کاهش یافته و فروش آیفون 10 درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش یافته است. اپل با مسائل استراتژیک و مشکلات تقاضا در چین، تولید و واکنش های متفاوت به هدست واقعیت مجازی جدید خود، Vision Pro، مواجه است.
اپل اولین شرکتی بود که به ارزش بازار 1 تریلیون و سپس 2 تریلیون دلار رسید و برای مدت طولانی عنوان ارزشمندترین شرکت آمریکا را در اختیار داشت، اما اوایل امسال توسط مایکروسافت پشت سر گذاشته شد. مایکروسافت نیز از تقاضای سرمایه گذاران برای زیرساخت های هوش مصنوعی بهره مند شده است.
سهام شرکت انودیا نسبت به سهام اپل نوسانات بیشتری داشته. این شرکت که در سال 1991 تأسیس شد و قصد داشت بازارهای ویدئویی را هدف قرار بگیرد و سخت افزارهایی برای بازی های سه بعدی کامپیوتری می فروخت. اخیراً، انودیا چیپ های ماینینگ ارزهای دیجیتال و خدمات اشتراک ابری را نیز به فروش می رساند.
سهام انودیا با توسعه کسب وکار هوش مصنوعی خود، در پنج سال گذشته بیش از 3,290 درصد افزایش یافته است. این شرکت در ماه می اعلام کرد که یک تقسیم سهام 10 به 1 انجام خواهد داد.
بیشتر بخوانید: 

  بهترین لپ تاپ های ام اس آی 2024
  بهترین لپ تاپ های دل 2024
  بهترین لپ تاپ های ایسر 2024
  بهترین لپ تاپ های هیبریدی 2024
  بهترین لپ تاپ های دانشجویی 2024

منبع: cnbc
 

دکمه بازگشت به بالا