انتقال دارو به بدن از راه دور ؛ تولید وصله پوشیدنی که با گوشی قابل کنترل است

دانشمندان یک وصله پوشیدنی تولید کرده اند که امکان انتقال دارو به بدن از راه دور را بوسیله گوشی های هوشمند فراهم می کند. این کار ممکن است چندین بار انجام شود.
دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی، نوعی وصله ریز سوزن پوشیدنی ابداع کردند که می توان با استفاده از آن عملیات انتقال دارو به بدن از راه دور را به راحتی انجام داد. کنترل دارو نیز بوسیله گوشی های هوشمند انجام می شود و بسته به نیاز ممکن است چندین بار روند انتقال دارو انجام شود. لازم به ذکر است که در این روش، فرد دریافت کننده دارو هیچ احساس دردی را متوجه نخواهد شد و دارو بوسیله پوست جذب بدن می شود.
بیشتر بخوانید: کنترل تشنج مقاوم به درمان دارویی با اولین جراحی کاشت الکترود در مغز کودکان
انتقال دارو به بدن از راه دور بوسیله موبایل فراهم شد
این گجت پوشیدنی، وصله زمانی فضایی برحسب تقاضا (SOP) نام دارد که یک وسیله آزمایشگاهی است و در توسط دانشمندان کارولینای شمالی ساخته شده است. این گجت نسخه ای از یک ابزار فعلی است که به نام وصله ریز سوزن شناخته می شود.
به طور معمول وصله های ریز سوزن به شکل ورقه های پلیمری کوچک با طیفی از برجستگی های نوک تیز و حاوی دارو (ریز سوزن) هستند. هنگامی که این وصله روی بدن فشرده می شود، ریز سوزن ها بدون درد وارد لایه رویی پوست می شوند. در مرحله بعد داروها در بدن آزاد می شوند.

اما SOC اندکی متفاوت است زیرا یک مدار الکتریکی روی سطح آن وجود دارد و سوزن های آن را نیز می توان به طور جداگانه با داروهای مختلف پر کرد. همچنین تمام این سوزن ها در لایه نازکی از طلا پوشیده شده اند. هنگامی که این وصله روی پوست به کار می رود، پوشش آن اجازه حل شدن سوزن ها را نمی دهد.
با این وجود با ارسال سیگنالی از یک موبایل یا رایانه به طور بی سیم، وصله SOC فعال می شود و یک یا چند ریز سوزن را داغ می کند در نتیجه پوشش طلای روی آنها از هم می پاشد. سوزن به طور مستقیم در معرض پوست قرار می گیرد و محموله آن طی 30 ثانیه آزاد می شود. در خصوص وصله های ریز سوزن، نخست دارو وارد مایع بینابینی سلول های پوست و بعد از آن وارد جریان خون می شود.
SOP در تست هایی که تاکنون انجام شده، به طور موفقیت آمیز دوزهای مختلف از ملاتونین را به موش ها تزریق کرده است. محققان امیدوارند از این فناوری برای درمان بیماری های مزمن مانند آلزایمر و انتقال روزانه داروهای مختلف به بدن براساس زمان بندی از پیش تعیین شده، استفاده کنند.
بیشتر بخوانید:

    تولید داروی ضد سرطان بدون عوارض شیمی درمانی ؛ از داروی «بلینا» جه می دانید؟
    موفقیت دانشمندان ایرانی در تولید 2 داروی ضد بیماری های خود ایمنی و سرطان
    توصیه به مصرف داروی ضد مالاریا در دوران کرونا جان 17 هزار نفر را گرفت

نظر شما درخصوص تولید این گجت پوشیدنی کارآمد چیست؟ لطفاً نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
  

دکمه بازگشت به بالا