فیلم و هنر

افشاگری جدید درباره خیانت در سریال های ترکیه ای+ فیلم

به گزارش تیتربرتر اِلیف ارول ، بازیگر فیلم تازه اکران شده ترانه ای عاشقانه برای من بخوان به تازگی در سینماهای ایران روی پرده رفته است، در حاشیه مراسم فرش قرمز این فیلم چند دقیقه ای با تی وی پلاس.

معرفی فیلم ترانه ای عاشقانه برایم بخوان


معرفی فیلم ترانه ای عاشقانه برایم بخوان
معرفی فیلم ترانه ای عاشقانه برایم بخوان

مهرداد غفارزاده تا امروز دو فیلم سینمایی گیرنده و ماهی پرنده را کارگردانی کرده است اما در سومین اثر خود به سراغ کاری مشترک بین دو کشور ایران و ترکیه می رود که در ترکیب بازیگران و عوامل پشت صحنه هر دو کشور نفراتی حضور دارند.

خلاصه ترانه ای عاشقانه برایم بخوان

خلاصه داستان: امره جوان خوش‌صدا با دوست نزدیکش هاکان به عنوان پیک موتوری تولید غذای یک رستوران در استانبول کار می‌کند. امره رابطه صمیمی با مادرش دارد و هرازگاهی برای پرورش کودکان بچه های بهشت ​​کنسرت های تک نفره اجرا می کند و مورد علاقه بچه های بیسرپرست آنجاست، در همین روزها دختری ایرانی به نام دلارا همراه برادرش حامد به استانبول می آیند که به توصیه پدرشان شعبه هایی از کارخانه های را که صنعت خانواده شان هستند. سر س در استانبول اند، از سوی دیگر هاکان با فیلمبرداری از امره و پخش فیلم در فضای مجازی باعث معروفیت او می‌شود. زنی به نام سارا که دلال فروش املاک است، میخواهد محل پرورش بچه های بهشت ​​را با ترفندهای مختلف به دلارا بفروشد و امره که حامی کودکان پرورشگاه است، با فروش پرورشگاه مخالفت می کند. حامد و دلارا درگیر ماجرایی ناخواسته می‌شوند و….

این فیلم که بیشتر اتفاق می افتد در ترکیه رخ می دهد و بخش پایانی آن در تهران اتفاق می افتد که چند روز قبل فیلمبرداری به پایان رسیده است و این فیلم که در جشنواره فیلم فجر قرار می گیرد، مراحل فنی را وارد می کند.

سایر عوامل فیلم ایرانی ترانه ای عاشقانه برایم بخوان


کارگردان: مهرداد غفارزاده


تهیه کنندگی: امیرشهاب رضویان


سرمایه گذاران: آلپ تکین، سارا احمدی، سارا بلبلیان


طرح مجری: مصطفی گونش


نویسندگان فیلمنامه: مهرداد غفارزاده، سرتاچ بایجان، اکبر روح، پلین کارامحمت اوغلو


مسیران فیلمبرداری: ژان پل سرسین، مسعود امینی تیرانی ()سا)


دروه برنامه ریزی و کارگردانی: یوان جمالی


تدوین گر: شاهین یارمحمدی


:هنگساز: مرات اوگین


صدابردار: انگین علیبال، سید وحید رضویان


طراحی و ترکیب صدا: سید علیرضا علویان


طراح صحنه: یاشار اوزک اوغلو، امیر بنایی


طراح لباس: ایلکه کارگین


طراح گریم: یف ساتی


مدیر جلوه های بصری: امید خوش نظر

علت روی آوردن فیلم های ترکیه به موضوع خیانت

دکتر وحید خوشروش، روانشناس شاره

وجود تم خیانت در سریال‌های ساخت کشور ترکیه یک بحث است و تکرار این موضوع در سریال‌های. شخصا از موضوعات گستردگی فیلم‌ها و سریال‌هایی که در کشور ترکیه پخش می‌شود اطلاع موثقی ندارم. مخش سریال‌هایی با این مضمون از شبکه‌های فارسی‌زبان، نشئت‌گرفته از یافتن یک خلا روانی در جامعه و سرمایسی. پدیده پدیده خیانت در ایران نیز مانند همه جای دنیا وجود دارد، حذف آن از رسانه‌های رسمی نوعی اشتیاق هر مفهومی که دورش اینچنین حصار کشیده شود، حتماً توجه به مخاطب را بیشتر جلب کند، بخصوص اگر این مفهوم ریده است. شبکه‌های فارسی زبان ماهواره به‌خوبی آشتیاق به این امر ممنوع را شناسایی و رویش سرمایه‌گذاری کرده‌اند. تماشای خیانت‌های مکر به ویژه از سوی آدم‌هایی که فارسی حرف می‌زنند، بیندگان را به وجد می‌آورد.


فرودگاه ها:

اما اگر این فرض را قبول کنیم که خیانت در همه سریال ترکی اصلی است، باید به یکسری از قرابت‌های فرهنگی ایران و ترکی بپردازد. در زیر لیستی از محبوب ترین صفحات ما در ایالات متحده آمده است. خیانت در هر فرهنگی قبیح است اما در مسلمان بیشتر. هنوز چیزی برای دانلود در اینجا وجود ندارد. ساخت‌های با موضوع محوری خیانت در جهت رضای این عطش است، سریال به شکل کاملاً مبتذل و غیراخلاقی است.

در سریال‌های خارجی نیز خیانت وجود دارد اما کمتر اتفاق می‌افتد که مثل سریال‌های ترکیه مفهومی غالب باشد. شاید امکان صحبت درباره خیانت در دیگر، عطش کمتری در بین بیندگان سریال‌ها ایجاد می‌کند.

در سال‌های اخیر همه مسوولان فرهنگی نسبت به شایع شدن تماشای سریال‌های با موضوع خیانت ماهواره‌ای هشدار داده‌اند. اما به نظر می‌رسد عریزی در انسان درایت مسوولان باید به گونه‌ای باشد که با طرح موضوع خیانت به شکل مکتوب را از همه قبضه‌های این عمل آگاه سازند. مسکوت گداشتن این امر، نتیجه‌ای جز روی آوردن مردم به سریال‌های مبتذل ماهواره‌ای ندارد.

دکتر وحید خوشروش، مشاور روانشناس در پایان گفت: ایران نیز چنین پدیده ای خیانت در ایران دارد، حذف آن از رسانه های رسمی نوعی اشتیاق را در مردم به وجود آورده است. هر مفهومی که دورش اینچنین حصار کشیده شود، حتماً توجه به مخاطب را بیشتر جلب کند، بخصوص اگر این مفهوم ریده است.


دنچه دیگران می خوانند:

گردآورنده: علیرضا یوسفی

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا