بازاریابی

استراتژی بازاریابی و برنامه ریزی بازاریابی

بازاریابی در طول سال‌ها از محیطی متمرکز بر محصول و فروش به محیطی دیگر که به مشتریان مادام العمر مربوط می‌شود، تبدیل شده است. تمرکز مشتری مهمتر از فروش سریع است.

استراتژی بازاریابی یک جهت تجاری برای کمک به راهنمایی شرکت در هنگام تصمیم گیری است. این استراتژی مبتنی بر اهداف، بررسی رقیب و بازار است و بر اساس بازه‌های زمانی تنظیم می‌شود.

در حقیقت، هر کسی می تواند در خانه شرکت ها شرکت ثبت کند، یک حساب بانکی باز کند و حتی مشتریانی را به دست آورد. برای موفقیت یک کسب و کار، به یک استراتژی بازاریابی نیاز دارید که محصول شما را در یک مشتری خاص، با قیمت مناسب و در زمان مناسب تقسیم بندی، هدف گذاری و موقعیت می دهد.

تقسیم بندی

مصرف کنندگان در شکل ها و اندازه های مختلف هستند. تقسیم بندی یک کسب و کار را قادر می سازد تا این خریداران را به گروه های مختلف تقسیم کند و بر ویژگی های آنها نظارت داشته باشد تا بتوانند نیازهای مشتریان را بهتر برآورده کنند.

رایج ترین تقسیم بندی بر اساس جنسیت، سن و منطقه جغرافیایی است. سایر متغیرهای تقسیم بندی می توانند عبارتند از:

– اجتماعی-اقتصادی: طبقه اجتماعی (A، B1، B2 و غیره)

– روانشناسی: باورها و ارزش ها

هدف گذاری

پس از تقسیم بندی کل بازار، گام بعدی این است که محصول یا خدمات خود را در یک منطقه کلیدی هدف قرار دهید. جایگزین بازاریابی انبوه است. محصولی که در تمام بخش های بازار تبلیغ می شود.

نمونه ای از هدف گذاری را می توان در صنعت بیمه یافت. ارائه دهندگان بیمه اتومبیل فقط برای زنان وجود دارد. جنسیت تقسیم شده است زیرا زنان از نظر آماری رانندگان ایمن تری هستند و این همان چیزی است که ارائه دهندگان بیمه می خواهند.

تثبیت موقعیت

تعیین موقعیت محصول شما بسیار در ذهن مصرف کننده است. این مسئولیت این شرکت است که بخش و مخاطب هدف مورد نظر خود را منتقل کند. به عنوان مثال، برخی از شرکت های بیمه اتومبیل وجود دارند که زنان را با قرار دادن محصولات خود با استفاده از جینگل های جذاب و اتومبیل های صورتی هدف قرار می دهند.

آمیخته بازاریابی (7P)

استراتژی بازاریابی شما از آمیخته بازاریابی (طرح بازاریابی) شما پشتیبانی می کند. آمیخته بازاریابی برنامه ای است برای تمرکز کسب و کار شما، تعیین استانداردها و هدف قرار دادن بازارهای خاص.

آمیخته بازاریابی شامل موارد زیر است:

محصول – چه چیزی می فروشید؟ به کی میفروشی؟

قیمت – هزینه آن چقدر است؟ تخفیف هم داره؟ آیا استراتژی قیمت گذاری شما یک استراتژی نفوذ است یا skimming؟

مکان – محصول شما چگونه وارد بازار می شود؟ از چه کانال هایی می فروشید؟

تبلیغات – چگونه ارتباط برقرار می کنید و محصول خود را می فروشید؟

مردم – چه کسی در این فرآیند دخیل است؟ درباره شما چه می گویند؟

فرآیند – در طول فرآیند ساخت / خرید چه اتفاقی می افتد؟

شواهد فیزیکی – آیا ساختمان ها، بروشورها یا بسته بندی (هر چیزی ملموس) مهم هستند؟ اگر بله موضع شما در این مورد چیست؟

یک استراتژی بازاریابی برند شما را از رقبا متمایز می‌کند، در حالی که آمیخته بازاریابی شما را قادر می‌سازد تا محصول خود را در یک بازار خاص برای یک مصرف‌کننده خاص متمرکز کنید.

اکثر شرکت ها استراتژیک فکر می کنند، اما نمی توانند آن را روی کاغذ بیاورند. زمانی که کسب و کار شما شروع به رشد می کند و کارکنان خود را استخدام می کنید، این یک رویکرد خطرناک است. همه دیدگاهی در مورد چگونگی رشد یک شرکت دارند، اما فقط مدیر عامل یا مالک می توانند شرکت را راهنمایی کنند و بقیه باید مسیر آنها را دنبال کنند. استراتژی بازاریابی کسب و کار را در کوتاه مدت، میان مدت و بالقوه بلند مدت نیز هدایت می کند.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا