استارتاپ هوش مصنوعی AI.01 ظرف 8 ماه یونیکورن شد!

ارزش استارتاپ هوش مصنوعی AI.01 در مدت کمتر از 8 ماه به 1 میلیارد دلار رسیده است. این استارتاپ چینی هوش مصنوعی Yi-34B را معرفی کرده است.

استارتاپ AI.01 حدود 8 ماه پیش توسط کای-فو لی، مدیر سابق گوگل چین و نویسنده کتاب AI Superpowers تاسیس شد. این استارتاپ چینی توانست ظرف همین مدت کوتاه با جذب سرمایه، به ارزش 1 میلیارد دلار برسد و تبدیل به یک یونیکورن شود. به نظر شرکت Alibaba یکی از سرمایه گذاران این استارتاپ است.

ادامه مطلب در ادامه
بیشتر بخوانید:

  دستیار هوش مصنوعی جدید ماسک با نام چت بات گروک (grok) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
  دوربین امنیتی Psync مجهز به هوش مصنوعی GPT رونمایی شد
  هشدار نخست وزیر بریتانیا: ممکن است انسان کنترل هوش مصنوعی را از دست بدهد
  با ابزار هوش مصنوعی یوتیوب صدایتان را شبیه خواننده محبوب خود کنید!

استارتاپ هوش مصنوعی AI.01 هوش مصنوعی جدید خود را معرفی کرد!
امروز استارتاپ 01.AI اولین مدل هوش مصنوعی متن باز خود را برای رقابت با LLaMA متا معرفی کرد. این مدل هوش مصنوعی با 34 میلیارد پارامتر آموزش داده شده است. به گفته بلومبرگ، این مدل AI از برخی جهات نسبت به رقبای خود در بازار عملکرد بهتری دارد.
این موضوع را پلتفرم رده بندی شرکت Hugging Face نیز که عملکرد مدل های زبانی بزرگ را در زمینه های مختلف آزمایش می کند تائید کرده و اعلام کرده هوش مصنوعی Yi-34B در میان مدل هایی که در دسته از پیش تعلیم یافته (Pre-trained) قرار می گیرند، در جایگاه اول قرار دارد.
کای-فو لی گفته است:
«Llama 2 استاندارد طلایی بازار بوده و به جامعه متن باز کمک زیادی کرده است. ما می خواهیم یک جایگزین برتر را نه تنها برای چین، بلکه برای بازار جهانی فراهم کنیم.»

مؤسس این استارتاپ نسبت به تحریم های چین توسط آمریکا و عدم دسترسی آن ها به تراشه های هوش مصنوعی انویدیا ابراز تأسف کرده اما به نظر می رسد این شرکت به اندازه کافی تراشه ذخیره کرده تا در آینده به مشکل نخورد و بتواند نیازهای خود را برطرف کند.
شرکت های زیادی در چین در حال حاضر تلاش می کنند تا در بازار هوش مصنوعی حضور داشته باشند. یکی از این شرکت ها، بایدو بوده که با موتور جستجوی خود شناخته می شود و مدل زبانی بزرگ Ernie را دارد و رقیب وی OpenAI محسوب می شود. همچنین، علی بابا حداقل سه استارتاپ را در این حوزه حمایت می کند که یکی از آنها AI.01 است.
با وجود تمام محدودیت ها برای کشور چین، این استارتاپ در کمتر از یکسال تبدیل به یک یونیکورن شده است؛ این در حالی بوده که استارتاپ های ایرانی به دلیل مشکلات موجود بسیار از این هدف دور هستند.
در گذشته، وزیر ارتباطات دولت دوازدهم امیدوار بود تا پایان کار دولت قبلی، 5 یونیکورن در کشور تشکیل شود، اما این هدف تحقق نیافت. حال نیز علی بابا وزارت علوم و فناوری، تلاش می کند تا طی سه سال آینده 10 یونیکورن جدید را در ایران ایجاد کند. بنابراین تنها باید صبر کرد و دید آیا این هدف محقق می شود یا خیر.
بیشتر بخوانید:

  هشدار مهم سم آلتمن: هوش مصنوعی جای مشاغل زیادی را می گیرد!
  شکایت اسکارلت جوهانسون از هوش مصنوعی مولد که صدایش را تقلید کرده بود
  پیش بینی ترسناک هوش مصنوعی از جنگ جهانی سوم ؛ تاریخ دقیق شروع جنگ! [+ ویدیو]

نظر شما کاربران ای جی مارکت درباره ی تبدیل شدن استارتاپ هوش مصنوعی AI.01 به یونیکورن در کمتر از یکسال چیست؟ به نظر شما وزارت علوم و فناوری ایران می تواند طی زمان وعده داده شده 10 یونیکورن جدید در کشور ایجاد کند؟ دیدگاه خود را در بخش نظرات با ای جی مارکت به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.
 

دکمه بازگشت به بالا