دانش و فناوریکسب و کار های برتر ایجی مارکت

از لئوناردو داوینچی تا ساتوشی ناکاموتو در رمزارز

از زمانی که ایده ارز دیجیتال به ذهن ساتوشی ناکاموتو رسید خیلی چیزها تغییر کرده است و این پدیده جذاب که تکنولوژی و صنعت مالی را به هم پیوند داده، تحولات بزرگی را به وجود آورده است. همه چیز از یک جرقه و ایده‌ای نو آغاز شد؛ اما حالا آن ایده کوچک در حال متحول کردن صنایع مختلف در جهان است. محققان و صاحب‌نظران برجسته‌ای درباره این فناوری نوین صحبت می‌کنند و از جنبه‌های مختلفی به آن نگاه می‌کنند. برخی معتقدند بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال می‌تواند انقلاب عظیمی در زندگی ما ایجاد کند و همه چیز را دگرگون کند.

 

اما زمانی که ساتوشی ناکاموتو ایده ایجاد بیت‌کوین را منتشر کرد، افراد زیادی با او هم نظر نبودند، درست مثل زمانی که لئوناردو داوینچی ایده ماشین پرواز را مطرح کرد. حالا خیلی از ما به دنبال کسب سود از ارزهای دیجیتال هستیم و تلاش می‌کنیم بهترین ارز دیجیتال ارزان را برای سرمایه‌گذاری پر سود خود انتخاب کنیم.

لئوناردو داوینچی مردی که از زمانه‌اش جلوتر بود

لئوناردو داوینچی ایده‌پرداز بزرگی بود. او بسیار جلوتر از زمان خود بود و ابداعات و اختراعات او تا همین امروز هم اثر ماندگاری بر ذهن بسیاری از دانشمندان عصر ما داشته‌اند. همین ایده‌های خلاق و پیشرو باعث شده است که عده‌ای خالقان ارزهای دیجیتال را با لئوناردو داوینچی مقایسه کنند و آنان را داوینچی زمانه خود بدانند.

داوینچی به مفهوم پول و تأثیری که بر مردم می‌گذارد توجه زیادی داشت و زمانی گفته بود: «یک هنرمند خوب باید به اندازه چیره‌دستی‌اش پول داشته باشد». این جمله او می‌تواند نشانگر توجه او به مفهوم پول و اثرگذاری آن در جامعه باشد.

ساتوشی ناکاموتو غریب آشنا

ساتوشی ناکاموتو نام مستعار رمزگونه‌ای است که فرد یا گروهی از افرادی که بیت‌کوین را به وجود‌ آوردند برای خود انتخاب کردند. هرچند تلاش‌های زیادی برای شناسایی ساتوشی انجام شده است؛ اما هویت واقعی این شخص یا گروه همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هیچ‌کس نمی‌داند او کیست.

ساتوشی بیت‌کوین را به‌صورت واحد پولی دیجیتال و غیرمتمرکز ایجاد کرد. او می‌خواست بیت‌کوین تحت کنترل گروه یا مقام خاصی قرار نداشته باشد تا قدرت کنترل دارایی‌ها از افراد و شرکت‌ها به همگان منتقل شود. ساتوشی می‌خواست با بیت‌کوین سیستمی ایجاد کند که به مردم اجازه دهد بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای با هم تبادل کنند. او می‌خواست واسطه‌هایی مانند بانک و مؤسسات مالی که از تراکنش‌های مردم تغذیه می‌کنند را از تبادلات حذف کند.

ملاقات داوینچی با ساتوشی

لئوناردو داوینچی و ساتوشی ناکاموتو در زمان‌های متفاوتی زندگی می‌کردند و ممکن است در نگاه اول فکر کنید امکان ندارد نقطه مشترکی داشته باشند. اما نگاه‌‌ها و ایده‌های مشترک بین داوینچی و ساتوشی کم نیستند.

داوینچی در زمان خود به ماشین پرنده فکر می‌کرد و همه به ایده‌هایش می‌خندیدند و ساتوشی به رایج شدن ارز دیجیتال و کاهش کنترل پدرخوانده‌ها. درست است که حالا سرعت تحولات افزایش پیدا کرده است و نگاه ساتوشی خیلی زودتر در حال تبدیل‌شدن به واقعیت است، اما نگاه داوینچی هم بعدها رؤیای پرواز انسان را به حقیقت تبدیل کرد. آنچه مسلم است روح ایده‌پردازی و جلوتر بودن از زمان میان داوینچی و ساتوشی مشترک است.

اگر ممکن بود ساتوشی و داوینچی جایی در میانه زمان با هم ملاقات کنند، احتمالاً خیلی از دیدار هم لذت می‌بردند و ایده‌هایشان را با هم شریک می‌شدند. شاید ساتوشی از الهام گرفتنش از برخی ایده‌ها و نقاشی‌های داوینچی می‌گفت و داوینچی دست ساتوشی را می‌فشرد و از آزادی بیشتری که ایده او برای انسان‌ها ایجاد می‌کند تقدیر می‌کرد.

تحولات ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال فاصله زیادی از روزهای اولیه ابداع خود گرفته‌اند. زمانی که ایده به‌وجودآمدن ارزهای دیجیتال مطرح شد جهان نسبت به آن پر از شک و تردید بود و با بی‌اعتمادی به این ایده نگاه می‌کرد. کمتر کسی بود که به عملی‌شدن این طرح خوش‌بین باشد و پای در مسیر این ایده بزرگ بگذارد. اما با گذشت زمان مردم کم‌کم متوجه پتانسیل‌های عظیم این پول جدید دیجیتال شدند و استقبال از این پدیده بیشتر و بیشتر شد.

 

انتشار بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ بازی را تغییر داد و مسیر ایجاد ارزهای دیجیتال را سرعت بخشید. در حال حاضر هزاران ارز دیجیتال مختلف در بازار وجود دارد و هر یک با ایده‌ها و قابلیت‌های مختلفی کار می‌کنند و با استقبال خوبی از جانب مخاطبان مواجه شده‌اند.

کاربران برای شروع خریدوفروش ارزهای دیجیتال باید از صرافی ارز دیجیتال استفاده کنند.

انواع صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی‌های ارز دیجیتال به پنج دسته تقسیم می‌شوند:

  1. صرافی ارز دیجیتال متمرکز
  2. صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز
  3. صرافی ارز دیجیتال هیبریدی یا ترکیبی
  4. صرافی‌های نظیر به نظیر یا P2P
  5. صرافی‌های کارگزار

در ادامه دو دسته‌بندی اصلی صرافی‌های ارز دیجیتال را معرفی می‌کنیم.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال (CEX)

صرافی‌های متمرکز (CEX)، صرافی‌های ارز دیجیتالی هستند که به‌صورت یک پلتفرم متمرکز کار می‌کنند. این نهادها کنترل دارایی‌ها و اطلاعات مشتریان خود را بر عهده دارند. این صرافی‌ها به‌عنوان یک واسطه میان خریداران و فروشندگان عمل می‌کنند. صرافی‌های متمرکز با تطبیق سفارش‌های خریدوفروش مشتریان خود معاملات و انجام تراکنش‌ها را تسهیل می‌کنند.

 

در صرافی‌های متمرکز می‌توانید با استفاده از پول رایج کشور خود ارز دیجیتال موردنظرتان را بخرید و معمولاً درخواست خریدوفروش شما با سرعت خوبی انجام می‌شود. این صرافی‌ها معمولاً رابط کاربری خوبی دارند و کاربران بدون نیاز به دانش فنی بالا می‌توانند به معامله ارز دیجیتال بپردازند.

صرافی‌های متمرکز مختلفی در کشورمان وجود دارند که بهترین آن‌ها را می‌توان در لیست صرافی های مجاز بانک مرکزی مشاهده کرد.

صرافی‌ غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX)

صرافی غیرمتمرکز (DEX) نوعی صرافی ارز دیجیتال است که بر روی شبکه‌ای غیرمتمرکز کار می‌کند. این شبکه‌ها معمولاً از فناوری بلاک‌چین قدرت می‌گیرند. بر خلاف صرافی‌های متمرکز این نوع صرافی تحت‌نظر هیچ شرکت یا مؤسسه واحدی نیست.

تراکنش‌ها مستقیماً به‌وسیله کاربران انجام می‌شود و در برخی موارد ممکن است لازم باشد زمان زیادی تا انجام تراکنش منتظر بمانید. در عوض امنیت صرافی‌های غیرمتمرکز بیشتر است. این صرافی‌ها معمولاً از قراردادهای هوشمند به‌عنوان واسطه معاملات استفاده می‌کنند.

در صرافی‌های غیرمتمرکز کنترل کامل دارایی‌ها بر عهده خود کاربر است و حریم خصوصی بیشتری برای کاربر وجود دارد، اما باید ببینید با توجه مشکلاتی که این صرافی‌ها دارند آیا استفاده از آن‌ها برای شما به‌صرفه است یا خیر.

رابط کاربری صرافی‌های غیرمتمرکز معمولاً چندان جذاب و کاربرپسند نیست و اغلب برای استفاده از این صرافی‌ها به دانش فنی بیشتری نیاز خواهید داشت. در بسیاری از موارد سرعت پردازش سفارش‌ها در این نوع صرافی پایین‌تر است. در مواردی میزان کارمزد در صرافی‌های غیرمتمرکز می‌تواند بیشتر از صرافی‌های متمرکز باشد.

آینده ارزهای دیجیتال

شاید به‌راحتی نتوان راجع به آینده ارزهای دیجیتال نظر قاطعی داد. برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که ارز دیجیتال به واحد پول رایج مورداستفاده مردم در جهان آینده تبدیل خواهد شد. در همین حال برخی دیگر از کارشناسان می‌گویند ارزهای دیجیتال فعلی در نهایت با نوع دیگری از پول‌های دیجیتال با فناوری متفاوت جایگزین خواهد شد.

واضح است که چه بخواهیم و چه نخواهیم ارز دیجیتال و بلاک‌چین در حال تغییر دنیای کسب‌وکار و تعاملات مالی هستند. با گرایش هرچه بیشتر مردم به ارزهای دیجیتال، می‌توان انتظار داشت تعداد کسب‌وکارهایی که ارز دیجیتال را به‌عنوان وجه خرید از کاربران خود می‌پذیرند روز‌به‌روز افزایش یابد و رواج این ارزها گسترده‌تر شود.

سخن پایانی

در این مقاله با معرفی لئوناردو داوینچی و ساتوشی ناکاموتو به شباهت‌های ایده‌های آن‌ها پرداختیم و سپس دورنمای ارزهای دیجیتال و صرافی‌های مختلف آن را بررسی کردیم. ایده ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین همچنان می‌تواند در آینده ما را با شگفتی‌های بیشتری مواجه کند و جهان ما را به جایی بهتر برای زندگی تبدیل کند.

شما کدام پروژه‌های ارزهای دیجیتال را می‌شناسید که می‌تواند در زندگی آینده ما انسان‌ها تحول ایجاد کند؟

دکمه بازگشت به بالا