از برند «پایتخت» محافظت می شود؟/ کپی پلتفرم ها از سریال ترکیه ای!

از برند «پایتخت» محافظت می شود؟/ کپی پلتفرم ها از سریال ترکیه ای!

عطیه مؤذن؛ «هفت روز سیما» عنوان یک بسته خبری-تحلیلی است که در پایان هر هفته به بازخوانی متن و حاشیه اتفاقات خبری صدا و سیما و شبکه نمایش خانگی می پردازد. همچنین در این بسته، نیم نگاهی هم به شایعات و اخبار غیررسمی داریم و در تلاش هستیم در کوتاه ترین زمان ممکن از مهمترین اخبار هفته در تلویزیون و شبکه نمایش خانگی باخبر شوید.

امروز پنجشنبه 21 تیر ماه می توانید با شماره 156 بسته خبری «هفت روز سیما» همراه شوید.

چهره هفته؛ هدیه تهرانی

طی چند روز گذشته نام هدیه تهرانی یک باره در رسانه ها در پیوند با «مختارنامه» مطرح شد؛ اینکه او یکی از بازیگرانی بوده است که بازی در سریال «مختارنامه» و نقش جاریه به او پیشنهاد می شود اما با شرطی که می گذارد درنهایت کنار گذاشته می شود. اصل منبع خبر ظاهراً به کتاب «پرونده مختارنامه» برمی گردد که رضا استادی به عنوان روابط عمومی سریال آن را به نگارش درآورده است و اردیبهشت سال جاری نیز در نمایشگاه کتاب عرضه شد.

طی چند روز اخیر هم به نقل از رسانه های مختلفی این روایت دست به دست شد. این روایت در کتاب از بخش «درباره بازیگرانی که اسم شأن آمد اما خودشان نیامدند» نقل شده است که در آن به اسامی چون جمشید هاشم پور، رضا بابک، علیرضا شجاع نوری، فرامرز قریبیان، عزت الله انتظامی و … اشاره می شود که قرار بوده است در سریال «مختارنامه» به ایفای نقش بپردازند.

هدیه تهرانی نیز از جمله افرادی است که نامش مطرح شده است اما درنهایت در جمع بازیگران سریال قرار نگرفت. در این روایت این طور آمده است که هدیه تهرانی دستمزد معقول 75 میلیون تومانی برای کل نقش پیشنهاد می دهد و حتی بعد از چک و چانه 2 میلیون تومان هم تخفیف می دهد.

بنا به ادعای کتاب و به نقل از همشهری آنلاین، هدیه تهرانی بدون خواندن فیلمنامه نقش جاریه را می پذیرد، فقط به شرط اینکه محمدرضا شریفی نیا در سریال حضور نداشته باشد. اما شریفی نیا به میرباقری ذهنیت داده که بازیگری مثل تهرانی باید مجانی در «مختارنامه» بازی کند. در نهایت این همکاری ممکن نمی شود و نقش به ماه چهره خلیلی می رسد که او با مبلغی در حدود 37 میلیون تومان این نقش را بازی می کند.

انتقاد هفته؛ سینما رو به آینده

سلسله نشست های «سینما رو به آینده» به همت سازمان سینمایی سوره و با حضور جمعی از سینماگران طی یک هفته اخیر در سینما آزادی برگزار شد. در این نشست ها درباره مسائل کلان سینمای ایران بحث و به نوعی با پیش رو قرار دادن برخی معضلات به نقد و آسیب شناسی آنها پرداخته شد.

بخش هایی از این نشست ها هم در شبکه های اجتماعی پربازدید شد مثلاً انتقاد بابک خواجه پاشا به رویه برخی پلتفرم ها در رویکرد سریال سازی به سبک ترکیه ای از این دست بود که در سخنانی بیان کرد: این حجم از سیاهی، روابط مثلثی، خشم، خشونت و … در پلتفرم های هیچ کجای دنیا دیده نمی شود. جالب است بدانید که 90 درصد مردم ترکیه سریال های ترکی تماشا نمی کنند اما الگوی بسیاری از فیلم ها و سریال های ما فیلم ترکیه ای است. این آثار فرهنگی را به کشور ما صادر می کنند. متأسفانه پلتفرم های ما هم چنین فرهنگی را در کشورمان ترویج می کنند. پلتفرم های ما ناخودآگاه هیجاناتی مانند ارتباط نامشروع، ترس از فرزندآوری، ازدواج و … را ترویج می کنند. ما اسطوره، الگوها و شاخصه های نمایشی زیادی در ایران داریم اما از سریال های ترکیه ای و آمریکای جنوبی الگوبرداری می کنیم. این آسیب بسیار مهمی است.

در یکی از این نشست ها محمدرضا عباسیان مستندساز هم در بحث اهمیت رده بندی سنی به صورت مصداقی از «جوکر» مثالی آورد و عنوان کرد: اکنون احسان علیخانی فصل دوم «جوکر» را در حال پخش از یکی از پلتفرم ها دارد. بالاترین رده بندی ما 18 سال است اما من فصل دوم «جوکر» را با دختر 25 ساله یا پسر 22 ساله ام نمی توانم تماشا کنم. حتی با پدر 80 ساله ام هم نمی توانم تماشا کنم. پس ما نمی توانیم همه چیز را به مخاطب بسپاریم و بگوییم برو هرکاری دلت می خواهد بکن زیرا معیار فرهنگی خودمان را داریم.

بازخورد هفته؛ نقد به فردوسی پور

عادل فردوسی پور در برنامه «360» که در فضای مجازی اجرا می کند در چند وقت اخیر حضور سلبریتی ها را پررنگ کرده است. اگرچه این بخش ها گاهی به صحبت های خبری و جدی هم می انجامد با این حال برای مخاطبی که او را با «نود» می شناسد گفت و گوهای فوتبالی و حتی مطالبه گری در این زمینه ارجحیت دارد و دوست ندارد برنامه ای مثل دیگر دورهمی های رئالیتی شوها با حضور بازیگران ببیند.

حضور چهره های بازیگری به ویژه بعد از رعنا آزادی ور و مهدی پاکدل در چند وقت اخیر بحث هایی را میان طرفداران او به وجود آورد.

هم میهن با اشاره به ویژه برنامه یورو 2024 فردوسی پور که بر مبنای حضور سلبریتی ها پایه ریزی شده نوشته است: «اتفاقی که موجب شده است برنامه ساز خبره ای که روزگاری بیش از هرچیز دیگر به خاطر تلاش های شجاعانه اش برای سالم سازی فضای فوتبال و به زبان آوردن حرف مردم شناخته می شد، شهرت و محبوبیتش را صرف به خط کردن سلبریتی هایی کند که می داند از آنها پاسخ نه نخواهد شنید تا علی الظاهر بیش از هر چیز قدرت و ضریب نفوذ خود را به رخ بکشد.»

روزنامه فرهیختگان نیز در بخشی از نقد خود به این رویکرد آورده است: «بخش مهم، تأثیرگذار و محوری «360» گفت وگوهایی است که شخص فردوسی پور با میهمانانش ترتیب می دهد. اگر بخش اول گفت وگو با علی دایی را با 548 هزار بیننده در یوتیوب ملاک قرار دهیم، درمی یابیم که این برنامه با گذشت دو سال نه تنها نتوانسته آنطور که می خواهد مخاطب را به تماشای خودش فرابخواند بلکه با تقدیم کردن وقت و زمان مردم به بازیگران سینما و تلویزیون که هیچ ربطی به فوتبال هم ندارند و تقریباً در تمام محصولات با کیفیت و بی کیفیت شبکه نمایش خانگی بازی کرده اند، عملاً بخش قابل توجهی از تماشاگرانش را از دست داده است.»

عکس هفته؛ پایتخت

این هفته عکسی از سریال «پایتخت» منتشر شد که در آن بهرام افشاری، محس تنابنده، هومن حاجی عبداللهی و احمد مهرانفر حضور داشتند. عکسی که هم نشان داد بهرام افشاری به سریال «پایتخت» بازگشته است و هم گمانه زنی ها را برای جزئیات مختلف این سریال، بازیگران و … بالا برد.

این میان هنوز خبری رسمی نسبت به پروژه و اینکه در چه مرحله ای قرار دارد از طرف صداوسیما منتشر نشده است. اساس «پایتخت» و کیفیت قصه آن در هر فصل به واسطه فیلمنامه ای بوده که برایش تعریف و نوشته شده است. فیلمنامه ای که معمولاً بعد از زنده یاد خشایار الوند، محسن تنابنده سرپرست نویسندگان آن بوده است.

«پایتخت» جزو سریال های برند تلویزیون است و اولین سریالی بود که به دلیل طرفداران زیاد توانست به فصل هفتم برسد. فصلی که البته با انتقادهای زیادی هم همراه شد.

حتماً ضرورت دارد که فصل جدید این سریال با مراقبت پیش رود و از فیلمنامه ای بهره مند شود که به این برند پرطرفدار تلویزیونی بیش از این آسیب نزند.

«پایتخت» توانست در فصل های اول الگویی از یک خانواده همراه و همدل را نشان دهد که با وجود همه تلخی ها، فشارها و مصیبت ها در کنار هم قرار می گیرند. شخصیت هایی که هم اشتباه می کردند هم قرار نبود مثل کلیشه های دور از ذهن و غیرقابل دسترس تلویزیونی باشند و در عین حال مخاطب روابط شأن را دوست داشت.

حال باید دید فیلمنامه این سریال در فصل جدید به همان «پایتخت» دوست داشتنی و مراقبت ها برای بازنمایی یک خانواده همدل و همراه بازمی گردد یا خیر؟

دکمه بازگشت به بالا