سلامتی و پزشکی

آیا همه دیسکهای بیرون زده ناحیه کمر و گردن دیگر نیاز به جراحی دارند؟

بسیاری از افراد تجربه درد گردن یا کمردرد را داشته اند یا در بستگان و نزدیکان خود دیده اند. بیرون زدگی دیسک یکی از شایع ترین بیماری های ستون فقرات بوده که باعث شده کمر درد، دومین علت مراجعه بیماران به پزشکان باشد. درهای ناحیه ستون فقرات ممکن است حالت انتشاری داشته باشد و در ناحیه بین دو کتف ، شانه ها و دستان در دیسک های گردن و ناحیه لگنی و پاها در دیسکهای کمر حس می شود.

عامل ایجاد کننده بیرون زدگی دیسک:

 دلایل متعددی را جهت این مشکل مطرح میکنند که مهم ترین آنها شامل انجام ورزش های سنگین استفاده ناصحیح از ستون فقرات در محیط کار، صندلی نا مناسب ، ژنتیک و افزایش وزن میباشد.

دیسک کمر در چه سنی بیشتر است؟

تمام رده های سنی ممکن است دچار این مشکل و بیماری شوند. چه بسا شدت این بیماری در یک فرد جوان بیشتر از یک فرد میان سال یا مسن باشد. گاهی اوقات در افراد میانسال و مسن به علت درگیری مفاصل ستون فقرات و استخوانی شدن بافتها، دردهای مزمن و طولانی را بیمار تجربه نماید.

 چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در مواردی که علائم گردن درد و کمر درد بیشتر از 4 تا 6 هفته طول کشیده باشد و یا اینکه علائم نقص عصبی مانند کاهش یا از بین رفتن قدرت اندام ها و بی اختیاری ادرار و مدفوع ایجاد گردد، سریعا باید به پزشک مراجعه گردد.

به غیر از جراحی چه روش هایی جهت درمان دیسک موثر است؟

قسمت عمده دردهای ناحیه گردن و کمر به کمک دارو، لیزر پرتوان ، فیزیوتراپی و نرمش های لازم برطرف خواهد شد لیکن در برخی مورد از روش های دیگری جهت کنترل و درمان این دردها استفاده می شود. روش هایی هم چون اپیدورال گردنی یا کمری استفاده از دیسکوژل در دیسک های گردن یا کمر ، لیزر دیسک و آندوسکوپی دیسک باعث بهبود علائم و برطراف شدن مشکلات ناشی از دیسک می شود .

کدام روش درمانی مناسب درد کمر شماست؟

لازم به ذکر است انتخاب هر یک از این روشها برپایه معاینات بیمار و میزان شدت بیرون زدگی دیسک می باشد. این روش ها تاثیر بسزایی در جلوگیری از پیشرفت شدت دیسک و همچنین درمان بیرون زدگی دیسک داشته و نسبت به جراحی های بازستون فقرات عوارض کمتری را ایجاد می کنند.

چه زمانی باید دیسک بیرون زده را جراحی کرد؟

دسته کمی از بیماران مبتلا به دیسک، ممکن است نیاز به جراحی باز داشته باشند. بیرون زدگی های متعدد دیسک ، لغزندگی مهره ها در ستون فقرات، شکستگی همزمان مهره های ستون فقرات از جمله مواردی هستند که نیاز به انجام جراحی باز دارند.

عوارض جراحی دیسک کمر چیست؟

عوارض جراحی های باز شامل صدمات عصبی ناشی از جراحی، چسبندگی های پس از جراحی و دردهای پس از اعمال جراحی بوده که برخی از این مشکلات به کمک روش های کمتر تهاجمی قابل کنترل می باشد.

انواع روش های جراحی غیرتهاجمی دیسک کمر:

بیمارانی که به علل مختلف از جمله سابقه جراحی ستون فقرات قبلی ، بیماری های روماتیسمی کهولت سن و یا ورزشهای سنگین دچار مشکلات مفاصل ستون فقرات شده اند دسته ای از افراد دردمند هستند که به کلینیک های درد مراجعه می کنند. همه این افراد از درد ناحیه کمر یا گردن شکایت دارند و در بررسی ها و تصویر برداری تنگی کانال قابل توجهی دیده نمی شود لیکن مشکلات مفاصل ستون فقرات مشهود است. این بیماران تحت درمان های بلوک های عصبی و یا رادیو فرکوئنسی مفاصل ستون فقرات قرار می گیرند که این روش ها باعث بهبود درد و فراهم نمودن زمینه لازم جهت فعالیت های روزمره بیماران می شود.

لازم به ذکر است انجام این اعمال دارای شرایط خاصی می باشد که باید حتما توسط همکاران فلوشیپ درد انجام پذیرد. در بیمارانی که به علل مختلف امکان عمل های جراحی باز برای آنان مقدور نیست به طور مثال بیماری های شدید قلبی و یا ریوی لیکن دچار دردهای ستون فقرات و دیسک هستند روش های عمل های بسته جایگزین بسیار مناسبی برای ایشان می باشد.

در صورتی که بیماران به صورت مناسب جهت اقدامات جراحی بسته مانند دیسکوژل یا لیزر دیسک یا آندوسکوپی دیسک انتخاب شوند نتایج بسیار خوب و پاسخ دهی های مناسبی از این روش ها در بیماران مشاهده می کنیم. در پاره ای از بیماران بخصوص افرادی که تحت عمل جراحی قبلی ستون فقرات قرار گرفته اند و یا دردهای شدیدی داشته لیکن امکان جراحی برای ایشان وجود ندارد، استفاده از پمپ های نخاعی و یا محرک های نخاعی جهت کنترل درد آنها پیشنهاد می گردد. این دو روش از تکنیکهای پیشرفته کنترل درد بود و موارداستفاده خاص داشته که توسط همکاران فلوشیپ درد تشخیص و استفاده می گردد.

 در بیماران مبتلا به دیسک گردن که پارگی دیسک اتفاق نیوفتاده باشد و به خصوصی در سنین جوانی استفاده از تکنیک دیسکوژل یا همان Absolute gel درمان های بسیار مناسبی برای ایشان بوده و میتواند با درصد موفقیت بالا باعث درمان این دیسک ها گردد.

گاهی اوقات بیمارانی که دچار سردردهای مقاوم به درمان هستند که پس از بررسی های لازم منشا ایجاد کننده این گونه سردردها می تواند مهره های گردنی بوده و پس از درمان مشکل ناحیه گردن سردرد این افراد نیز به طور کامل بر طرف می شود.

در اثر سقوط از ارتفاع و یا پوکی استخوان در افراد مسن یا ضربات مستقیم به ستون فقرات ممکن است مهره ها دچار شکستگی شود که به دنبال آن دردهای شدیدی در ناحیه کمر یا گردن برای بیماران ایجاد می کند. در این افراد لازم است عکس برداری های مناسب صورت پذیرد و یکی از روشهای تزریق اپیدورال، تزریق سیمان و یا جراحی برحسب شدت شکستگی برای بیماران در نظر گرفته شود. بدیهی است استفاده از روش های غیرتهاجمی یا کمترتهاجمی جهت درمان و کنترل دیسک های بیرون زده ستون فقرات در قدم اول منطقی تر بوده و افراد می توانند سریع تر به فعالیت های روزمره خود بازگردند. خصوصا روش هایی هم چون دیسکوژل و آندوسکوپی دیسک که درمانهای بسیار موفقیت آمیز در زمینه دیسک های گردن و کمر هستند.

بهترین کلینیک درد برای درمان دردهای ستون فقرات، کمر و گردن

مراجعه به یک فوق تخصص درد می تواند در کنترل و درمان این بیماری موثر واقع شود. بدین منظور توصیه می کنیم جهت مشاوره و تعیین وقت ویزیت با دکتر سیامک مرادی، با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره: 88882424-021

همراه: 09339510017

آدرس: تهران، جردن، بعد از میرداماد، خیابان قبادیان غربی، پلاک 9، طبقه اول

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا