عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

آیا مصرف غذاهای پرفیبر به کاهش اشتها کمک می کند؟

فیبر چیست؟

دمنوش لاغری آریانا دکتر بیز: فیبرهای غذایی یا فیبرهای خوراکی پلی ساکاریدهای ساختاری و ذخیره ای گیاهان به همراه لیگنین هستند، کاری که فیبر انجام می دهد بسیار ساده باشد آنها در مقابل آنزیم روده کوچک بسیار مقاوم می باشند و در روده بزرگ به طور کامل یا جزئی تخمیر می شوند. به همین علت هم تنظیم کننده قوی برای دستگاه گوارش انسان به شمار می روند.

انواع فیبرهای غذایی

فیبرها را بر اساس ساختار آن ها و وظایفشان در بدن به دو دسته کلی تقسیم می کنند:

فیبرهای محلول

دمنوش شاهتره دکتر بیز: نوعی فیبر است که مولکول های آب را جذب می کند. با جذب مولکول های آب، فیبر حالتی ژله ای و چسبانک به خودش می گیرد و باعث می شود هضم غذا کندتر صورت بگیرد. به این ترتیب، غذا مدت بیشتری در معده می ماند و دیرتر گرسنه می شوید. در نتیجه، این نوع فیبر گیاهی برای کاهش وزن بسیار مفید است. غذاهای سرشار از فیبر محلول شامل: جو دوسر، حبوبات، پوست گیاهان خوراکی و آجیل است.

فیبرهای نامحلول

قیمت محصولات شرکت دکتر بیز: فیبر نامحلول نوعی فیبر است که خاصیت آب گریزی (دفع مولکول آب) دارد. وظیفه اصلی این فیبر کمک به فعالیت روده و دفع آسان مدفوع است. این نوع فیبر در غذاهایی مانند: سبزیجات، میوه ها، مغز آجیل، انواع دانه های گیاهی، سبوس گندم، ماکارونی و پاستای تهیه شده از گندم کامل و برنج قهوه ای یافت می شود.

نوشیدن آب را به مقدار فراوان در طول روز فراموش نکنید

به خاطر داشته باشید که مصرف فیبر به تنهایی به درمان یبوست یا حتی برای جلوگیری از ابتلاء به یبوست کاربردی نیست، باید در کنار مصرف فیبر، نوشیدن آب به میزان کافی را هم در رژیم غذایی خود قرار دهید تا فیبر، کارایی حقیقی خود را به شما نشان دهد. برخی از غلات صبحانه ممکن است تا حدود 10 گرم فیبر در هر وعده داشته باشند. اگر مصرف این غلات با نوشیدن مایعات کافی همراه نباشد، ممکن است باعث ناراحتی های گوارشی یا حتی یبوست شود.

فواید فیبر برای سلامتی بدن

فیبر برای بدن از دستگاه گوارش تا تنظیم فشار خون تأثیر گذار می باشد و مصرف روزانه 20 تا 35 گرم فیبر خوراکی از سوی بسیاری از گروه های نظارتی بین المللی پیشنهاد می شود.

فواید فیبر برای بدن عبارتند از:

– کمک به افراد دیابتی

– کنترل بیماری قلبی

– جلوگیری از سرطان کولون

– پیشگیری از یبوست

– درمان اسهال با مواد غذایی فیبردار

– درمان سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

– تقویت سیستم ایمنی بدن

– کنترل کلسترول

– پیشگیری از دیورتیکولوز

– درمان هموروئید (بواسیر)

– خواص فیبر برای بدن و کمک به کاهش وزن

– کاهش خطر ابتلاء به سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه

– افزایش سلامتی استخوان

– مراقبت از پوست

همچنین غذاهای حاوی فیبر برای دستگاه گوارش بسیار مناسب می باشند و همانطور که پیشتر گفته شد در جلوگیری از سرطان کولون و کاهش پولیپ روده بزرگ مؤثر خواهند بود.

تأثیر غذاهای حاوی فیبر بر فشار خون

یبوست یکی از مشکلاتی است که بسیاری با آن مواجه می شوند، مشکلی که می تواند در بالا رفتن فشارخون مؤثر باشد، در این میان غذاهای حاوی فیبر می توانند در رفع یبوست کمک کننده باشند. دقت نمائید که میزان مصرفی فیبر نیز مانند بسیاری مواد مغذی دیگر مورد احتیاج بدن باید مدیریت شود. البته عوامل زیادی می توانند در ایجاد فشارخون بالا درافراد مؤثر باشند که تغذیه نیز یکی از موارد مهم به شمار می رود.

غذاهای حاوی فیبر برای ورزشکاران

فیبر یکی از منابع غذایی با سازگاری بالا با دستگاه گوارش نمی شود. غذاهای فیبر دار به دلیل کمک در تسهیل هضم غذا و اینکه خودشان قابل هضم نمی باشند برای افرادی که اضافه وزن دارند گزینه مناسبی می باشند. یکی از ورزشهایی که این ماده غذایی ارزشمند در آن نقشی داشته باشد فیتنس است، مصرف روزانه 20 تا 35 گرم فیبر خوراکی از سوی بسیاری از گروه های نظارتی بین المللی پیشنهاد می شود.

کاهش وزن و نقش مصرف فیبر

تحقیقات نشان داده مواد مغذی مانند فیبر می توانند نقش مهمی در کنترل وزن بدن داشته باشند. همینطور مشخص شده است افراد با وزن طبیعی نسبت به افراد چاق فیبر غذایی بیشتری را در طول روز دریافت می کنند. برخی دیگر از مطالعات حتی ثابت کرده است مصرف زیاد فیبر با افزایش سن به کنترل بهتر وزن کمک می کند. فیبر به افزایش حجم مواد غذایی در دستگاه گوارش منجر می شود و این اتفاق روند هضم غذا را کند می کند، در نتیجه، شخص برای مدت بیشتری سیر می ماند. به عبارتی با دریافت فیبر بیشتر، سطح قند خون ثابت می ماند.

مصرف مورد نیاز فیبر برای کودکان

میزان مورد نیاز فیبر روزانه برای کودکان دو تا پنج سال، 25 گرم است. به طور متوسط کودکان و نوجوانات تنها حدود 15 گرم فیبر در روز دریافت می کنند و باید به خوردن مقدار زیادی از میوه و سبزیجات و غذاهای نشاسته دار و سبوس دار تشویق شوند. بر اساس شواهد موجود خوردن مقدار زیادی فیبر با کاهش خطر ابتلاء به بیماری های مختلفی همراه است. انتخاب غذاهای پرفیبر همچنین باعثیم شود که احساس سیری کنیم و پر خوری نکنیم، فیبر به هضم بهتر غذا کمک می کند ضمن این که جلوگیری کننده از یبوست است.

برخی از بهترین منابع فیبر برای کودکان عبارتند از:

– نان و غلات کامل دانه

– سیب زمینی

– پرتقال ها

– موز

– انواع توت ها

– آلو

– گلابی ها

– نخود سبز

– حبوبات (لوبیا خشک شده، نخود فرنگی، عدس و غیره)

– بادام ها

– سیب

غلات پر از فیبر برای بزرگسالان

استفاده از غلات در یک برنامه سالم غذایی تکمیل کننده می باشد و فواید زیادی از جمله کاهش چربی های بدن را به ارمغان خواهند آورد در این میان غلات سرشار از فیبر نیز خانواده بزرگی را شامل می شوند که عبارتند از:

غلات سرشار از فیبر عبارتند از:

– جو، پوست کنده

– آرد چاودار

– سبوس گندم

– گندم آلمانی

– جو دوسر خردشده

– ارزن

– خرده باک ویت یا گندم سیاه

– ذرت بوداده

سبزیجات پر فیبر

سبزیجات نیز در گروه غذایی مهمی هستند و جز منابع غذایی مهم روزانه نیز به شمار می روند سبزیجات سرشار از فیبر و ویتامین C هستند.

سبزیجات پر فیبرعبارتند از:

– آکورن اسکواش (کدو فلفلی)

– کنگر فرنگی

– زردک

– بروکلی راب (راپینی)

– سیب زمینی شیرین

– گوجه فرنگی خشک شده در آفتاب

– کلم بروکسل

شناخت 14 ماده غذایی فیبردار

بهترین منابع غذایی فیبردار 14 ماده غذایی است که عبارتند از:

سبوس جو دو سر:

این ماده غذایی خواص زیادی دارد؛ به غیر از اینکه سرشار از فیبرهای محلول در آب و فیبر پکتین است، برای کاهش کلسترول و وزن مناسب است، ضمن اینکه موجب خارج شدن کالری های جمع شده در روده می شود. میزان کلسترول خون را به میزان 15 درصد کاهش می دهد و از ابتلاء به سرطان جلوگیری می کند؛ اگر سه قاشق غذاخوری سبوس جو دو سر را قبل از غذا در یک لیوان آب بریزید و میل کنید، اشتها را کم می کند، سبوس گندم نیز دارای فیبر زیادی است.

زیتون سیاه:

زیتون سیاه طعم متفاوتی نسبت به زیتون سبز دارد اما از لحاظ ارزش غذایی تفاوت چندانی ندارد البته زیتون سیاه نسبت به زیتون سبز روغنی تر است، زیتون های سیاه طبیعی که به صورت صنعتی سیاه نشده اند، ارزش غذایی بالایی دارند و به هضم غذا کمک می کنند؛ 100 گرم این میوه کوچک دارای 12٫2 گرم فیبر است.

بادام:

بادام غنی از پتاسیم، منیزیم، فسفر، کلسیم و آهن است؛ فیبر موجود در بادام کمک به عملکرد روده می کند و اثر مثبت بر روی سطح کلسترول خون دارد.

لوبیا قرمز:

لوبیا قرمز ضد سرطان است و فشار خون را پایین می آورد، ضمن اینکه یبوست را بر طرف می کند؛ لوبیا قرمز از سرطان روده بزرگ جلوگیری می کند.

پسته:

پسته یکی از آجیل ها و دانه های سرشار از فیبر است؛ 100 گرم پسته دارای 10٫3 گرم فیبر مواد غذایی است

دکمه بازگشت به بالا