آیا سرما باعث کمردرد میشود؟ راه های درمان درد مفاصل در سرما

شاید از شکایت تعداد زیادی از افراد در مورد افزایش درد مفاصل و استخوان در سرما خبر داشته باشید. این افراد از افزایش درد خود در زمان سرما شکایت دارند. آیا سرما باعث ایجاد درد در مفاصل می شود؟ چگونه می توان از درد و آسیب به مفاصل در سرما جلوگیری کرد؟

در ابتدا باید چند باور غلط که بین عموم مردم رایج است را اصلاح کنیم. اولین باور غلط این است که در سرما این استخوان ها نیستند که دچار درد می شود، بلکه مفاصل سرما را احساس می کنند. مورد دوم اینکه افزایش احساس درد در زمان سرما تنها یک احساس است. زیرا احساسات تاثیر زیادی بر بدن و شدت درد دارند. در ادامه این مطلب از فست طب به بررسی اینکه آیا سرما باعث کمر درد میشود خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

چرا سرما باعث درد مفاصل میشود؟

توجه داشته باشید که در اغلب موارد درد مفاصل در سرما بیماری جدی نیست. و خیلی راحت و با کمک تجهیزات پزشکی خاصی می توان آن را برطرف کرد. به عنوان مثال یکی از بهترین و جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا، فناوری UIC است. UIC از سه تکنولوژی ultrasound، Infrared و pulse clock تشکیل می شود. یک شرکت آلمانی به نام Zaistronic  از این تکنولوژی در کمربند پلاتینر و زانوبند زاپیامکس خود استفاده کرده است.

کمربند شرکت زایسترونیک، کمربند پلاتینر– platiner نام دارد که در تسکین درد کمر آن هم در سرما بسیار عالی عمل می کند. در ادامه بیشتر با کمربند پلاتینر آشنا خواهیم شد. در این قسمت به بررسی علل درد مفاصل در سرما می پردازیم.

1.   تغییر در فشار بارومتریک عامل درد مفاصل

فشار بارومتریک به فشار موجود در هوای اطراف یک فضا اشاره دارد. به این فشار، فشار اتمسفر نیز می گویند که با تغییر دما، تمایل به تغییر دارد. با سرد شدن هوا، فشار هوا کاهش می یابد. کاهش فشار باعث می شود که بافت های بدن شما منبسط شوند. این انبساط ممکن است مفاصل را فشرده کند و حرکت و خم شدن آن ها را دردناک کند.

2.   غلیظ شدن مایع مفصلی و درد بیشتر

همه مفاصل در بدن حاوی ماده ای به نام مایع سینوویال هستند. مایع سینوویال به جذب ضربه ها و روان کردن مفاصل کمک می کند و به آن ها اجازه می دهد تا به خوبی عمل کنند. برخی از محققان معتقدند که هوای سرد باعث غلیظ شدن مایع سینوویال می شود، مانند تبدیل شدن آب به یخ. هنگامی که مایع غلیظ می شود، قادر به حرکت آزادانه در داخل مفصل نیست. در نتیجه، مفصل یخ می زند و درد و کاهش تحرک را به همراه دارد.

3.   علت درد مفاصل و استخوان در سرما عدم فعالیت بدنی است

فعالیت منظم و ورزش از بهترین راه ها برای کاهش درد مفاصل است. با این حال با شروع فصل سرما بسیاری از مردم تمایل دارند بیشتر در داخل خانه بمانند و زمانی که هوا سرد می شود کمتر تحرک داشته باشند. این در حالی است که عدم فعالیت بدنی باعث ضعیف شدن عضلات و استخوان ها خواهد شد. با مدتی عدم فعالیت ورزشی، مفاصل سفت و عضلات تحلیل خواهند رفت. در نتیجه دردهای مفصلی کمر و زانو افزایش پیدا می کنند.

نکته دیگر که در اثر عدم فعالیت بدنی در سرما ایجاد می شود، افزایش وزن است. در این شرایط فشار بیشتری به ستون فقرات کمر و زانوها وارد شده و درد بیمار افزایش می یابد.

4.   رابطه سرما با درد مفاصل و تغییرات عاطفی

روزهای سرد و شب های طولانی پاییز و زمستان تاثیر زیادی بر خلق و خوی افراد دارد. در مفصل سرما تعداد از افراد دچار اضطراب شده که به آن افسردگی زمستانی (winter blues) می گویند. برخی دیگر ممکن است در نهایت از اختلال عاطفی فصلی رنج ببرند که نوعی افسردگی بالینی است.

مطالعات نشان داده اند که واکنش شیمیایی بدن به اضطراب یا افسردگی ممکن است حساسیت به درد را افزایش دهد. در نتیجه، احساس افسردگی در هوای سرد درد مفاصل را تشدید می کند. همچنین افسردگی و ناراحتی منجر به کاهش فعالیت بدنی شده و از این رو مفاصل تضعیف خواهند شد.

راه های جلوگیری و درمان درد مفاصل در سرما

راهکارهای ساده ای برای جلوگیری از درد مفاصل کمر و زانو در سرما وجود دارد. در ادامه چند نمونه از بهترین روش های درمان را معرفی خواهیم کرد.

·       استفاده از کمربند پلاتینر شرکت زایسترونیک آلمان

کمربند پلاتینر به 3 تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پلاس مجهز است. از اثرات این سه تکنولوژی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

نوع تکنولوژی مزایا و اثرات ناشی از استفاده
اولتراسوند ·        افزایش گردش خون

·        افزایش دمای سلولی در عمق بافت ها

·        بهبود خونرسانی در محل استفاده

·        تغذیه بافت ها با اکسیژن و مواد مغذی خون

·        تسکین درد

اینفرارد ·        افزایش گردش خون

·        افزایش گردش خون غنی از اکسیژن

·        تحریک سلول ها به ترمیم خود

·        تسکین درد

·        کمک به روند درمان و ترمیم بافت ها

·        ایجاد حس گرما خفیف اما لذت بخش

کلاک پالس ·        ایجاد ماساژ ظریف در عضلات

·        تحریک عضلات به ترمیم خود

·        ماساژ ظریف در عضلات و بافت ها

·        تحریک بافت ها به ترمیم خود

·        تقویت عضلات و مفاصل

·        کمک به درمان انواع درد مفصلی و عضلانی

در این حالت باید بگوییم که کمربند پلاتینر روشی عالی برای درمان انواع مشکلات مفصلی، عضلانی و بافتی در کمر است. از طرفی دیگر زانوبند زاپیامکس که تکنولوژی uic را دارد، انتخابی عالی برای انواع مشکلات زانو است. برای خرید زانوبند زاپیامکس اصل آلمان به فروشگاه فست طب مراجعه کنید.

·       گرم نگه داشتن بدن برای کاهش نفوذ سرما

در روزهای سرد با پوشیدن لباس های مناسب بدن خود را گرم نگه دارید. پوشیدن لباس های پشمی و نسبتا ضخیم به گرم نگه داشتن بدن کمک خواهند کرد. در همین راستا سعی کنید هنگام بیرون رفتن از خانه لباس مناسب به تن کنید. همچنین بهتر است فضا و هوای خانه را با وسایل گرمایشی خیلی گرم نکنید و با لباس پوشیدن به جنگ با سرما بروید.

·       غذاهای گرم و مقوی مصرف کنید

یکی دیگر از راهکارهای تقویت بدن در زمان سرما، مصرف غذاهای گرم و مقوی است. غذاهایی مانند آش، سوپ، پروتئین و مواد غذایی با طبع گرم به تقویت بدن و گرم شدن شما کمک خواهند کرد. همچنین مصرف مواد غذایی مانند عسل، شیره انگور و خرما را سرما بسیار لذت بخش است.

·       روحیه خود را در سرما حفظ کنید

برای جلوگیری از افسردگی زمستانی و در نتیجه آن کم تحرکی و افزایش آسیب پذیری، فعالیت های خاصی را انجام دهید. برگزاری جشن، دورهمی، بازی و پیاده روی در باران و برف حس و حال خوبی را ایجاد خواهد کرد. سعی کنید از فضای غم و ناراحتی و افسردگی خود را دور کنید.

با ماندن در خانه نکات زیر را رعایت کنید

اگر به دلایل مختلف مجبور هستند در فصل سرما در خانه بمانید، نکات زیر را برای جلوگیری از تضعیف عضلات و مفاصل خود انجام دهید:

  • حرکت کنید.
  • لباس گرم بپوشید و در جای گرم بخوابید.
  • آب و هوای خانه را کنترل کنید.
  • پای برهنه راه نروید.
  • هیدراته بمانید.

با این راهکارها از بروز درد در اثر سرما جلوگیری خواهید کرد. زیرا در اغلب موارد علت درد مفاصل و استخوان در سرما نوع رفتار و عادت های ما است. با تغییر سبک زندگی و رعایت نکاتی خاص از درد بیشتر و آسیب به خود جلوگیری خواهید کرد.

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا