اخبار بازار

آموزش قبل از SEO – یک تست سئو – تجربه شخصی

سلام این یکی تست سئو وجود دارد می خواهم به تأثیر محتوای طولانی و چند عامل دیگر بپردازم. اگر می خواهید کانت را ببینید ، درمورد سئو صحبت کنید تا بتوانم مقاله خوبی را در مورد نتیجه آزمایش ارسال کنم. ممنون (من جواد یاسمی ، مرورگر سئو هستم)

راهنمای سئو (بهینه سازی موتور جستجو) به اعضای جدید
موقعیتی کسب کنید و در موتور جستجو ترافیک کنید

اگر به مطالعه سئو بسیار علاقه مند هستید و یک متخصص سئو هستید ، می توانید چند قدم جلوتر از این راهنما بردارید و من به شما اطمینان می دهم که باید این راهنمای را چندین بار با دقت بیشتری مطالعه کنید.

این دوره کوتاه مقدمه خوبی برای آشنایی با تمام مباحث اصلی سئو است ، با شروع به تحقیق در مورد کلمات کلیدی ، که یکی از مهمترین قسمت های شروع فرآیند بهینه سازی گوگل برای بدست آوردن ترافیک با کیفیت و نه چگونگی است. برای ایجاد پیوندهای سازگار با Google ، برای صفحات وب مهم و ایجاد زیرساختهای قدرت دامنه ، سئو را در سایت جستجو کنید ، بنابراین به من بپیوندید و سؤالاتی را که از من دارید از من بپرسید.

به هر حال ، تا زمانی که من فراموش نکنید ، همیشه موتور یادگیری خود را فعال نگه دارید زیرا:

 1. موتورهای جستجو همیشه الگوریتم های خود را به روز می کنند
  رقبا همیشه سعی در یافتن راه حل های جدید دارند

بنابراین ، بیایید با توجه به دوستانی که در Silicon Valley کار می کنند ، یادگیری زمان و سرعت مناسب یادگیری را متمرکز کنیم.
سعی کنید مفاهیم اساسی را به خوبی درک کنید ، آنها را تمرین کنید و به یاد داشته باشید که همیشه منابع رایگان برای یادگیری وجود دارد.

آیا تابحال از مازلو هرم (هرم نیازهای بشر) شنیده اید؟ این یک نظریه در روانشناسی است که مهمترین نیازهای انسان را در اولویت قرار می دهد. (هوا ، آب و سلامتی جسمی) برای رسیدن به مکانی مانند عزت نفس و همبستگی و…
یعنی اگر نمی توانیم برای بهینه سازی گوگل به نیازهای اساسی یک وب سایت برویم ، نمی توانیم به نیازهای سطوح بالاتر برویم ، یک جمله معروف داریم که دهان شما را باز می کند ، یک عاشق را به یاد خواهید آورد (امیدوارم که موفق شدم).
اکنون ، این عکسی را که از وب سایت MOZ گرفته ام ، تماشا کنید (قول می دهم آن را در اینجا به فارسی زیر ارسال کنید.)

برای به دست آوردن درک خوب از مفاهیم سئو ، ما 7 مرحله زیر را انجام می دهیم.

 1. موتورهای جستجو می توانند به راحتی سایت شما را خزنده کنند
  برای عبارات جستجوی کاربران محتوای خوبی بنویسید
  برای جلب توجه موتورهای جستجو و کاربران ، در صفحه مربوطه کلمات کلیدی را بهینه کنید
  یک تجربه کاربری منحصر به فرد ایجاد کنید که سرعت بسیار خوبی داشته باشد و ux را در خود نگه می دارد
  ما مطالب خوبی را تولید می کنیم که دیگران ارسال می کنند و پیوندهای بدنی را در اختیار ما قرار می دهند (در ایران بیشتر با خرید گزارش های تبلیغاتی و لینک های ورودی به ما جبران می شود زیرا فرهنگ لینک نداریم)
  ما می توانیم کاربران را از صفحه نتایج Google به سایت خود جذب کنیم. (عنوان متا ، پیوند ، رشته پایین)
  ما می توانیم اسکیت ها و قطعه های خوبی را بدست آوریم که در آینده جنگ سئو خواهد بود.

ما همه ی این موارد را یک به یک نگاه می کنیم ، اما به آنها نگاه می کنیم تا ببینیم چگونه می توانیم این مفاهیم را بشناسیم.

قسمت 1: سئو چیست؟ و چرا اینقدر مهم است؟
در این بخش در مورد موتور جستجو و دلیل اهمیت آن صحبت خواهیم کرد.

قسمت 2: موتورهای جستجو چگونه رتبه بندی ، ایندکس و رتبه بندی می شوند؟
اگر نمی توانید سایت خود را پیدا کنید ، استفاده از خدمات یا خدمتی که دارید ، چیست؟ در این بخش خواهیم فهمید که چگونه رباتهای گوگل به صورت آنلاین می روند و سایت شما را پیدا و فهرست می کنند.

قسمت 3: کلمات کلیدی را استخراج کنید
ما باید هدف کاربر را در جستجوی یک عبارت بدانیم و روی مفهوم مربوطه که بالاترین کیفیت کاربران داشته باشد متمرکز شویم.

قسمت 4: ارتقاء سایت داخلی
در این بخش می خواهیم نحوه تنظیم ساختار محتوا ، UI و همه عناصر مهم را بررسی کنیم تا بتوانیم مفهوم صفحه را به صورت دقیق به ربات های گوگل منتقل کنیم.

فصل پنجم: سئو فنی یا فنی
زیرساخت های فنی سایت اولین مکانی است که بهینه سازی شده است و بدون بهینه سازی کد و عناصر فنی رتبه بندی آن دشوار است.

قسمت 6: پیوند و دستیابی به قدرت دامنه
وقتی همه مؤلفه ها را به درستی تنظیم کردیم ، وقت آن است که لینک را بپذیریم و وب سایت ها و اخبار مربوط را ذکر کنیم.

قسمت 7: شرایط تبلیغ سایت خود را مرور ، تحلیل و اصلاح کنید
باید بدانیم کدام قسمت از ایستگاه کاری ما به خوبی کار می کند و کدام قسمت از برنامه اجرا نشده است.

آیا همه 7 مرحله را با دقت می خوانیم؟
اگر مبتدی باشید ، خوب ، بله
اگر در چندین سایت با سئو تجربه دارید ، می توانید از بخش 4 به بعد اطلاعات کسب کنید.
پیشنهاد من یک مطالعه کامل در مورد همه 7 مرحله برای همه عزیزان است تا بتوانیم با نظرات آنها این 7 مرحله را مفیدتر و غنی تر از سئو انجام دهیم.
نگران نباشید اگر این عبارت یا کلمه برای شما آشنا و گیج کننده نباشد ، به تدریج همه را می شناسید.

SEO چیست و چرا SEO مهم است؟

SEO به زبان انگلیسی بیانگر بهینه سازی موتور جستجو است. یعنی تمام کارهایی که انجام می دهیم برای افزایش میزان و کیفیت ترافیک سایت است.

البته ما فقط ترافیک ارگانیک را از Google دوست داریم و ترافیک پولی (تبلیغات گوگل و 2) را به عنوان سئو نمی بینیم. لطفاً توجه داشته باشید که ترافیکی که توسط جستجوی نام تجاری ایجاد می شود ، ترافیک ارگانیک SEO محسوب نمی شود.

نکته مهمی در ارتقاء وب سایت وجود دارد. وی ادامه داد: ما به موتورهای جستجو اهمیت می دهیم ، اما کاربران را نادیده نمی گیریم و هر کجا که در زمینه سئو برویم ، SEO و SEO را برای تجربه کاربر فدا می کنیم.

ما باید دقیقاً بدانیم کاربران Google به دنبال چه چیزی هستند ، چه پاسخ هایی را می یابند ، از چه کلماتی استفاده می کنند و چه نوع محتوایی را جستجو می کنند. اگر پاسخ این سؤالات را بدانیم ، رسیدن به مشتریانی که به دنبال راه حل Google هستند آسان تر می شویم.

یک طرف ارز برای سئو آگاهی از هدف تجارت شماست. در طرف دیگر سکه ، Google صفحات سایت شما را پیدا کرده و معنی و هدف هر صفحه در سایت را می فهمد.

موتورهای جستجو میلیون ها خط کد هستند که برای اظهار نظر نوشته شده اند. آنها میلیون ها محتوا را بررسی کرده و آن را بر اساس هزاران عامل تعیین کننده ارزیابی می کنند ، و تصمیم می گیرند جواب چه محتوا است و پرس و جو چیست.

موتورهای جستجو همه این کارها را با جستجو و طبقه بندی کلیه مطالب موجود (صفحات وب ، PDF ، تصاویر ، فیلم ها و غیره) در سراسر وب انجام می دهند.

این فرآیند خزنده و نمایه سازی نامیده می شود. (خزیدن و فهرست)

اکنون این محتوا طبقه بندی شده و تصمیم می گیرد که چگونه آن را برای نمایش داده شد. بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد

همانطور که قبلاً گفتیم ، نتایج جستجوی ارگانیک نتیجه ای هستند که می توان از طریق SEO و نه از طریق تبلیغات Google به دست آورد. به راحتی می توانید تفاوت بین آنها را در گوگل بگویید. (برچسب تبلیغ در کنار هر نتیجه به معنی ترافیک پرداخت شده است)

اکنون در صفحه نتایج گوگل با نام “SERP” ، نتایج ارگانیک و پولی را می بینیم. توجه کنید که جعبه جدید Google 16 روشی جدید برای ارائه مطالب به افراد حاضر ایجاد کرده است (مردم از صندوق ها نیز می پرسند) که جنگ بعدی SEO است.

ما به راحتی این نوع جستجو را به زبان انگلیسی پیدا می کنیم و برای تست آن به زبان انگلیسی ، در گوگل جستجو کنید که SEO چیست. علاوه بر این ، نتایج محلی وجود دارد که بسیار مناسب تجارت فیزیکی است.

لطفاً توجه داشته باشید که Google از طریق تبلیغات درآمد کسب می کند ، بنابراین ارائه پاسخ بسیار مناسب به عباراتی که جستجو کرده است بسیار حساس است. و او همیشه می خواهد کاربران را در سایت خود نگه دارد.

در حال حاضر ، با 16 جعبه نتایج جستجوی ارگانیک راحت است ، اما در آینده در صورت پرداخت آنها چندان تعجب آور نیستیم. این جعبه ها با بهترین نتایج پر شده اند.

رسانه های اجتماعی ، تبلیغات بنر ، بازاریابی ایمیل و غیره باعث ایجاد ترافیک به سایت می شوند ، اما حجم زیادی از ترافیک از طریق گوگل و موتورهای جستجو ایجاد می شود.

بسیاری از افراد روی نتایج تبلیغات Google کلیک نمی کنند. بهترین مشتریان نیز از طریق نتایج ارگانیک حاصل می شوند. نرخ تبدیل آلی برای عبارات دقیق می تواند بسیار بالا باشد.

سئو تنها ابزار بازاریابی دیجیتال است که اگر به خوبی انجام شود ، می تواند برای مدت طولانی وفاداری به تجارت شما بیاورد. اگر ما محتوای همیشه سبز تولید کنیم که ارزش آن را دارد جای خود را بگیریم ، ترافیک وب سایت روز به روز مانند یک گلوله برفی افزایش می یابد.

موتورهای جستجو هر روز باهوش تر و دقیق تر می شوند و همیشه باید به روز شوند.

همه اینها به منابع ، خود و سطح رقابت در تجارت شما بستگی دارد. سایتهای عالی مانند Alibaba ، Digicla و … دارای تیم های SEO و محتوا هستند. برخی از سایتها با یک نفر می توانند به رتبه برتر گوگل برسند.

همیشه به یاد داشته باشید که قبل از هر کاری درباره طراحی وب و سئو باید با یک متخصص مشورت کنید.

بخش اول سئو یک سئو فنی یا یک سایت SEO فنی است.

ماهیت تکنیک ها ، روش ها و استراتژی ها ، یعنی گوگل ، برای آنها مشکلی ندارد و آنها در واقع چیزهای ارزشمندی هستند.

کلاه سیاه به این معنی است که ما می خواهیم یک رتبه سریع کسب کنیم و به کاربر برسیم ، بنابراین ما می توانیم همه کارهایی را برای فریب گوگل انجام دهیم ، بسیاری از روش های پشتیبان گیری که به ما رسیده اند برای مدت طولانی استفاده شده اند و گوگل این روش را به رسمیت شناخته است. و احتمالاً به زبان انگلیسی نیست.

Google همچنین محتوا را منتشر می کند. بسیاری از سایت های آموزشی بسیار قدرتمند هستند و محتوای با کیفیتی را ارائه می دهند. البته گوگل از تبلیغات گوگل درآمد کسب می کند ، بنابراین نمی توانید خیلی به آن اعتماد کنید.

ما منابع هر مقاله ای را که در وب سایت جواد جاسمی خوانده اید با شما به اشتراک می گذاریم و امیدواریم که تهیه لینک های خارجی به مدیران وب با ارزش نیز کمک کند.

آنها ممکن است بازیگوش به نظر برسند ، اما ما باید توجه کنیم.

اصول اساسی

 • برای کاربران ایجاد کنید و نه موتورهای جستجو
 • کاربران را گمراه نکنید
 • سعی نکنید Google را گمراه کنید.
 • به این فکر کنید که سایت شما چگونه خاص ، ارزشمند و جذاب است.

کارهایی که نباید انجام شود

 • تولید محتوا با ماشینهای تولید محتوا
 • در کدهای Scheme به صورت دستی تقلب کنید یا شرکت کنید
 • بسیاری از صفحات با محتوای کم و یا کم
 • یک نسخه صفحه و یک صفحه کاربر دیگر را به Google نشان دهید
 • متن و پیوندهای پنهان
 • صفحاتی که فقط باید در عباراتی خاص که هیچ ارزشی برای کاربر ندارند ترافیک پیدا کنند و فقط به صفحه اصلی سایت هدایت کنند

اگر کاری که برای SEO انجام می دهید به صورت محلی یا خارج از فروشگاه یا مکان های مشتری برای ارائه خدمات انجام می شود ، واجد شرایط حضور در لیست Google My Business هستید ، اما در ایران این اولین بار است که این کار را انجام می دهید. این یک مشکل است. در مورد قرار گرفتن در این لیست ، Google دستورالعمل هایی دارد که شامل کارهایی است که نباید هنگام ایجاد و مدیریت این لیست ها و کارهایی که باید انجام دهید.

 • اطمینان حاصل کنید که واجد شرایط ورود به لیست Google My Business هستید؛ شما باید یک آدرس فیزیکی داشته باشید ، حتی اگر این آدرس مکان منزل شما باشد ، و باید در محل حضور خود (مانند یک فروشگاه خرده فروشی) یا در محل ارائه دهنده (به عنوان لوله کش) در خدمت خود با مشتری باشید.
 • صادقانه و دقیق تمام جوانب داده های مشاغل محلی خود ، از جمله نام تجاری ، آدرس ، شماره تلفن ، نشانی اینترنتی ، طبقه بندی شغل ، ساعات کار و موارد دیگر را ثبت کنید.
 • ثبت نام در لیست کسب و کار Google برای افراد واجد شرایط.
 • نمایش نادرست هر یک از اطلاعات اصلی کسب و کار شما ، از جمله کلید واژه “صفحه کلید” نام تجاری شما با کلمات کلیدی یا خدمات جغرافیایی یا لیست تعدادی از خدمات در لیست آدرس های جعلی.
 • به جای آدرس های فیزیکی معتبر ، از صندوق های پستی یا دفاتر مجازی استفاده کنید
 • از بررسی لیست Google My Business استفاده کنید و از طریق نظرات مثبت جعلی در مورد شغل خود یا اظهار نظرهای دروغین از رقبا استفاده کنید
 • اشکالات عزیز ، تازه کار ، جزئیات دقیق دستورالعمل های Google را به خاطر نمی آورید

مشاغل محلی معمولاً برای اهداف محلی مانند “[خدمات] + [در نزدیکی من]یا “[خدمات] + [شهر]”امتیاز دهید تا بتوانید افرادی را که به دنبال محصولات یا خدمات در یک مکان خاص هستند ، بدست آورید. با این وجود ، تمام مشاغل محلی فعالیت نمی کنند. بسیاری از سایت ها نمایانگر یک تجارت فیزیکی نیستند ، بلکه در عوض مخاطبان ملی یا حتی بین المللی را هدف قرار می دهند. در فصل 4 به دنبال اطلاعات بیشتری درباره SEO محلی باشید. ، ملی و بین المللی!

به جای نقض دستورالعمل ها و تلاش برای فریب موتورهای جستجوگر برای کسب رتبه های بالاتر ، روی درک و دستیابی به هدف کاربر تمرکز کنید. وقتی شخصی چیزی را جستجو می کند ، می خواهد به نیازهای خود پاسخ دهد و گوگل ادعا می کند بهترین نتایج را ارائه می دهد.. خواه بلیط کنسرت باشد یا یک عکس گربه ، محتوای و هدف یوزپلنگ “Intent User” نام دارد.

اگر کسی به دنبال چیزی است ، ما به عنوان مالک سایت باید مسئولیت کلمات کلیدی مورد نظر خود را بر عهده داشته باشیم و باید دقیقاً بدانیم کاربران به دنبال چه چیزی هستند و محتوای با کیفیت را ارائه می دهیم.

 1. اطلاعات (اطلاعات): به دنبال اطلاعات باشید. مثال: “بهترین نوع موبایل برای عکاسی چیست؟”
 2. ملی (پیمایش): جستجوی یک سایت خاص. مثال: اپل
 3. معامله گر: به دنبال خرید چیزی هستید. مثال: “یک لپ تاپ سونی بخرید”

می توانید به طور خلاصه به هدف کاربر توسط Google برای کلمات کلیدی مورد نظر خود بپردازید و SERP فعلی را ارزیابی کنید. به عنوان مثال ، اگر یک چرخ فلک جستجو برای جستجو وجود دارد ، افرادی که آن کلمه کلیدی را جستجو کرده اند احتمالاً می خواهند تصویر را مشاهده کنند.

همچنین ، بررسی کنید که رقبا در صفحه اول شما قبلاً چه چیزی را دارند. چگونه می توانید مقدار 10 برابر را در سایت خود ارائه دهید؟

تهیه محتوای مناسب و با کیفیت در سایت شما به شما کمک می کند تا در نتایج جستجو رتبه بالاتری کسب کنید و از آن مهم تر ، اعتماد و اطمینان مخاطبان آنلاین خود را بسازید.

قبل از انجام یکی از این موارد ، ابتدا باید هدف وب سایت خود را برای اجرای یک برنامه استراتژیک با محوریت جستجوگرها درک کنید.

هر سایتی تفاوت های خاص خود را دارد ، بنابراین برای درک واقعی اهداف تجاری یک سایت وقت بگذارید. این امر نه تنها به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید کدام بخش از SEO بیشترین تمرکز را داشته باشد ، جایی که به دنبال نرخ تبدیل ، نحوه هماهنگی و نحوه انتخاب نیش های بازار و همچنین نحوه مذاکره در مورد مدیریت با کارفرمای خود باشید. .

شاخص های کلیدی عملکرد شما (KPI) برای اندازه گیری ROI و بازده سرمایه سئو چه خواهد بود؟ به عبارت دیگر ، چگونه تلاش های خود را برای گرفتن کاربران ارگانیک از گوگل اندازه می گیرید؟ باید مستند باشد ، حتی اگر ساده باشد:

یافتن ______، KPI اصلی SEO من _________ او

در اینجا چند KPI رایج برای شروع کار آورده شده است:

 1. برای فروش
 2. بار بارگیری
 3. ثبت نام از طریق ایمیل
 4. فرم تماس یا درخواست را پر کنید
 5. تماس تلفنی

و اگر شغل شما محلی است ، KPI های زیر در لیست های کسب و کار من در Google قرار دارند:

 1. برای تبدیل کلیک کنید
 2. روی لینک سایت کلیک کنید
 3. روی آدرس و مکان کلیک کنید

شاید متوجه شده باشید که مواردی مانند “رتبه بندی” و “ترافیک” در لیست KPI نبوده است که عمدی است.

“اما صبر کن!” شما خودتان را در ذهن خود می گویید. “من برای مطالعه سئو اینجا هستم. از آنجا که من شنیده ام که می تواند به من در دستیابی به رتبه بندی و ترافیک ارگانیک کمک کند ، و اکنون می گویید که این اهداف مهم نیستند؟”

اصلاً! درست شنیدی SEO می تواند به سایت شما کمک کند تا در نتایج جستجو بالاتر باشد و ترافیک بیشتری به سایت شما وارد کند ، فقط رتبه بندی و ترافیک وسیله ای برای پایان دادن به شماست. اگر کسی روی سایت شما کلیک نکند ، وب سایت چه فایده دارد اگر به سادگی همه چیز را در آنجا “ادغام کند”؟

همانطور که در راهنمای سئو اشاره کردیم ، موتورهای جستجو دستگاههای پاسخگو هستند. آنها برای کشف ، درک و سازماندهی محتوای وب ایجاد شده اند تا نتایج مناسبی را برای سؤالات مورد نظر خود ارائه دهند.

نتایج رای گیری در جستجو ابتدا باید حاوی محتوای شما باشد موتورهای جستجو قابل مشاهده هستند. احتمالاً مهمترین قسمت پازل سئو: اگر سایت شما یافت نشد ، راهی برای دسترسی به SERP ها وجود ندارد (صفحه نتایج موتور جستجو).

موتورهای جستجو سه عملکرد اصلی دارند:

Crawl: هر جا که مطالب آنلاین باشد ، پیوندها را بررسی می کنند.
فهرست: در طی فرایند خزیدن ، محتوای را ذخیره و سازماندهی می کند. وقتی ایندکس شود ، این شانس را دارد که در نتایج جستجو ظاهر شود.
مرتب سازی: انواع سایت ها توسط بسیاری از فاکتورهای جستجوی جستجو مرتب سازی می شود.

خزیدن یک فرایند ابداعی است که موتورهای جستجو تیمی از روبات ها (به نام خزنده یا عنکبوت) را برای یافتن محتوای جدید و به روز می فرستند. محتوا می تواند متفاوت باشد – می تواند یک صفحه وب ، تصویر ، فیلم ، PDF و موارد مشابه باشد. اما صرف نظر از الگو ، محتوا از طریق لینک ها فاش می شود.

Googlebot در تعدادی از صفحات وب شروع می شود و سپس پیوندها را در آن صفحات وب دنبال می کند تا URL های جدید پیدا کند. با یافتن گزینه های موجود در صفحه ، یک خزنده یا عنکبوت می تواند محتوای جدیدی پیدا کند و آن را به لیست خود با نام کافئین اضافه کند (استخر عظیمی از URL های کشف شده). بعداً جستجوگر بازیابی می شود که جستجوگر اطلاعاتی را که حاوی محتوای مناسب است و پاسخ های آن سوال را در همان URL جستجو می کند ، جستجو کند.

موتورهای جستجو اطلاعاتی را در لیست (همان فهرست) پیدا می کنند ، و یک پایگاه داده عظیم از تمام مطالبی را که پیدا کرده اند برای پاسخ به سوالات کاربران کافی پردازش و ذخیره می کنند.

رتبه بندی موتورهای جستجو

هنگامی که شخصی جستجو را انجام می دهد ، موتورهای جستجو لیست خود را برای آن سؤال بررسی می کنند تا بهترین ترتیب را به ترتیب اهمیت و مسئولیت ذکر کنند. این دنباله از نتایج مهم جستجو رتبه بندی نامیده می شود. به طور کلی ، می توانید فرض کنید که هرچه رتبه سایت بالاتر باشد ، موتور جستجو بیشتر به نفع آن سؤال یا سؤال از سایت پاسخ می دهد.

خزنده های موتور جستجو می توانند تا حدی از سایت یا در سایت شما مسدود شوند ، یا می توان موتورهای جستجو سفارش داد تا از لیست برخی صفحات جلوگیری کنند. در حالی که دلایلی برای این کار وجود دارد ، اگر می خواهید محتوای شما قابل جستجو باشد برای یافتن ، ابتدا باید در این مورد اطمینان حاصل کنید خزنده ها و ربات های Google در دسترس و نمایه است. در غیر این صورت ، آنها به نظر نمی رسد.

—————————————–

در سئو ، همه موتورهای جستجو یکسان نیستند
بسیاری از مبتدیان از اهمیت نسبی موتورهای جستجوگر خاص شگفت زده می شوند. بیشتر مردم می دانند که گوگل بیشترین سهم بازار را دارد ، اما بهینه سازی بینگ ، یاهو و دیگران چقدر مهم هستند؟ حقیقت این است که حتی اگر آنها بیش از سی موتور جستجوگر اصلی دارند ، جامعه SEO واقعا به Google توجه می کند. چرا پاسخ کوتاه این است که گوگل جایی است که اکثریت قریب به اتفاق افراد وب را جستجو می کنند. اگر از تصاویر Google ، نقشه های Google و YouTube (ویژگی Google) استفاده کنیم ، بیش از 90٪ جستجوی وب در Google رخ می دهد – حدود 20 برابر Bing و Yahoo.

—————————————–

اگر نمی خواهید این کار را انجام دهید ، باید پیامی را برای سرور مورد نظر خود برای استفاده ارسال کنید. اگر نمی خواهید پیامی ارسال کنید ، باید پیام را به کاربر ارسال کنید و قادر نخواهید بود به آن دسترسی پیدا کنید. این تنها راهی است که Google قادر به دسترسی به وب سایت شما خواهد بود.

شما وب سایتی ندارید که می گوید “yourdomain.com” سایت مورد نظر شماست. سایت “سایت: alibaba.ir” Google Google در دسترس نخواهد بود. شما امکان ارسال پیام به کاربر را ندارید.

این تنها راهی است که می توانید این کار را انجام دهید.

صفحه اول صفحه اول صفحه اول فهرست های صفحه اول فهرست های فهرست جستجوی فهرست. حساب Google Search Console برای بارگیری و استفاده از حساب Google Search Console رایگان است. این تنها راهی است که می توانید انجام دهید ، و مانند Google نیست.

اگر نمی خواهید از این عملکرد استفاده کنید ، باید بتوانید موارد زیر را بخوانید:

 1. فرقی نمی کند که چقدر می خواهید آن را داشته باشید. است و می توان گفت:
 2. استفاده از آن امکان پذیر نیست.
 3. شما امکان ارسال پیام به کاربر یا کاربر را ندارید.
 4. در مورد کاربر اینگونه نیست.
 5. Google به Google اجازه نمی دهد محتوا را بارگیری یا بارگیری کند.

اگر از کنسول جستجوی گوگل یا اپراتور جستجوی پیشرفته “سایت: domain.com” استفاده کرده اید و متوجه شده اید که برخی از صفحات مهم شما از ایندکس حذف نشده اند و یا برخی از صفحات بی اهمیت شما به طور اشتباه به ایندکس شده اند، نکاتی برای بهینه سازی این وضعیت موجود است. وب سایت Googlebot از Googlebot پشتیبانی نمی کند و به شما امکان دسترسی به سرور وب را نمی دهد. فرقی نمی کند که چقدر بخواهید که باشد.این تنها راهی است که می توانید انجام دهید.

Google به Google اجازه نمی دهد هیچ یک از صفحات وب خود را بارگیری کند. این موارد ممکن است شامل مواردی مانند URL های قدیمی باشد که دارای محتوای کم، لینک های تکراری (مانند پارامترهای مرتب سازی و فیلتر برای تجارت الکترونیکی)، صفحات تبلیغی ویژه، صفحات مرحله بندی یا تست و … هستند.

Googlebot در پرونده robots.txt robots.txt خود از Googlebot پشتیبانی نمی کند.

فایل های robots.txt را در فهرست اصلی وب سایت ها قرار دارند (مانند yourdomain.com/robots.txt) و نشان می دهد کدام قسمت از موتورهای جستجوگر سایت شما باید و نباید کرال شوند، همچنین سرعتی که سایت شما را کرال می کند.

 1. Googlebot دانلود robots.txt اجازه نمی دهد robots.txt جدیدترین مرورگر وب را بارگیری یا بارگیری کند.
 2. Googlebot فاقد پرونده های robots.txt است که برای استفاده در وب در دسترس نیست.
 3. برنامه Googlebot robots.txt یا robots.txt آن را نمایش نمی دهد ، اما هیچ یک از پرونده ها را دربر نمی گیرد.

بودجه کرال میانگین تعداد URL هایی است که گوگل قبل از خروج از سایت شما کرال کرده است، بنابراین بهینه سازی بودجه خزیدن یعنی اطمینان حاصل کنید که گوگل وقت زیادی را برای خزیدن از طریق صفحات بی اهمیت خود تلف نمی کند، و خطر دیده نشدن و شرال تحقیقاتن صفحات مهم شما است. ارسال پیام به کاربر امکان پذیر است. اگر نمی خواهید پیامی ارسال کنید ، باید پیام را به کاربر ارسال کنید. Googlebot دارای سرور Googlebot نیست ، اما از آن پشتیبانی نمی کند.

این robots.txt پیروی نمی باشد. افراد با نیت بد (به عنوان مثال، اسکرپرها آدرس ایمیل) ربات هایی را ایجاد می کنند که از این پروتکل پیروی نمی کنند. در حقیقت، برخی بازیگران بد از پرونده های robots.txt استفاده می کنند تا  بفهمند محتوای خصوصی خود را در کجا قرار داده اید. اگرچه به نظر می رسد مسدود کردن خزنده ها از صفحات خصوصی مانند ورود به سایت و صفحه های مدیریت منطقی به نظر برسد، زیرا در این فهرست قرار نمی گیرند، قرار دادن محل آن URL ها در یک فایل قابل دسترسی عمومی robots.txt همچنین به معنای این است که افراد با قصد مخرب راحت تر می توانید آنها را پیدا کنند، بهتر است  این صفحات را NoIndex کنید.

برخی از سایت ها (رایج ترین ها تجارت الکترونیکی ها هستند) با اضافه کردن پارامترهای خاصی در URL ها، محتوای مشابه را در چندین URL مختلف در دسترس قرار می دهند. اگر به صورت آنلاین خرید کرده باشید متوجه شدید در یک وبسایت باید محصولی که سرچ کرده اید را دقیق تر و دقیق تر کنید، احتمالاً جستجوی خود را از طریق فیلترها کاهش داده اید. به عنوان مثال، شما می توانید “کفش” را در آمازون جستجو کنید، و سپس جستجوی خود را با توجه به اندازه، رنگ و سبک اصلاح کنید. هر بار که پالایش می کنید، URL کمی تغییر می کند:

https://www.example.com/products/women/dresses/green.htmhttps://www.example.com/products/women?category=dresses&color=greenhttps://example.com/shopindex.php?product_id=32&highlight=green+dress&cat_id=1&sessionid=123$affid=43

چگونه گوگل می داند کدام نسخه از URL را برای کاربرانش ارائه کند؟ گوگل به خوبی می داند URL اصلی را به تنهایی تشخیص دهد، اما می توانید از فیچرهای پارامترهای URL در کنسول جستجوی Google استفاده کنید تا دقیقاً به Google بگویید که چگونه می خواهید آنها را با صفحات خود متمایز کنید. اگر از این ویژگی برای گفتن Googlebot به “کرال این URL بدون پارامتر ____ ” استفاده می کنید، در اصل می خواهید این محتوا را از Googlebot مخفی کنید، که می تواند منجر به حذف آن صفحات از نتایج جستجو شود. اگر این پارامترها صفحات تکراری ایجاد کنند، همان چیزی است که شما می خواهید، اما اگر می خواهید این صفحات ایندکس شوند، اصلا مناسب نیستند.

الان که نکاتی در مورد اینکه چطوری جلوی ربات های گوگل برای کرال نکردن صفحات بی ارزش را می دانید، بیایید در مورد بهینه سازی هایی که می تواند به Googlebot کمک کند تا صفحات مهم شما را پیدا کند، بپردازیم.

بعضی مواقع موتور جستجو می تواند با خزیدن قسمت هایی از سایت شما را پیدا کند، اما صفحات یا بخش های دیگر ممکن است به دلایلی از دید ربات پنهان بمانند. این مهم است که مطمئن شوید موتورهای جستجو قادر به پیدا کردن تمام مطالب مورد نظر و مهم شما هستند و نه فقط صفحه اصلی شما.

از خود این سوال را بپرسید: آیا ربات می تواند بین صفحات شما بخزد و همه ی آنها را مشاهده کند؟

در جستجوی کلید واژه

درک کنید که مخاطبان شما چه چیزی می خواهند پیدا کنند.

اکنون که یاد گرفتید چگونه در نتایج جستجو ظاهر شوید، بیایید  کلمات کلیدی استراتژیک برای هدفگذاری در محتوای وب سایت و صفحات هدف را پیدا کنیم، و بدانیم که چگونه می توان از آن محتوا برای رضایت کاربران و موتورهای جستجو استفاده کرد.

تحقیقات کلمات کلیدی در درک بهتر بازار هدف کسب و کار شما و چگونگی جستجوی کاربران و مشتریان شما در گوگل برای پیدا کردن محتوا، خدمات یا محصولان کمک زیادی می کند.

تحقیقات کلمات کلیدی دیتاهای خاصی از قصد و نیت کاربران را در اختیار شما قرار می دهد که می تواند به شما در پاسخ دادن به سؤالات زیر کمک کند.

 1. کسانی که سرچ می کنند به دنبال چه چیزی هستند؟
 2. چند نفر این کلمه را جت و جو می کنند؟
 3. آنها چه فرمی از اطلاعات را نیاز دارند؟

در این مقاله، ابزارها و راهکارهایی را برای پیدا کردن این نوع اطلاعات به شما معرفی می کنیم. تاکتیک های استفاده حداکثری از مرحله تحقیقات کلمه کلیدی و همچنین معرفی ابزارهای لازم در اختیار شما قرار می دهیم. هنگامی که فهمیدیم که مخاطبان هدف چگونه محتوای مورد نیاز خودسان را پیدا می کنند، وارد دنیایی کاملاً جدید از  استراتژی های سئو می شویم!

قبل از اینکه بتوانید از طریق بهینه سازی وبسایت برای موتور های جستجو، به یک کسب و کارکمک کنید، ابتدا باید درک کنید که آنها چه کسانی هستند، مشتریان آنها چه کسانی هستند و اهداف آنها چیست.

اینجاست که قسمتی از پلن سئو نادیده گرفته می شود. افراد زیادی این مرحله برنامه ریزی مهم را انجام نمی دهند، زیرا تحقیقات کلمات کلیدی زمان می برد و یک سوال مطرح می کنند: چرا زمانی را می گذرانید که از قبل بدانید که می خواهید برای چه کیوردی رتبه بگیرید؟

پاسخ این است که آنچه شما می خواهید برای آن رتبه بگیرید و آنچه در واقع مخاطبان شما می خواهند، اغلب دو چیز متفاوت است. یک حالت این است که از ابتدا روی کلماتی که دوست دارید رتبه داشته باشید کار کنید ولی حالت دیگری هم وجود دارد. این حالت به شما می گوید اول مخاطبان و هدف آنها را درک کنید، سپس کلماتی را تارگت کنید که برای شما پول می شوند.

این یک مثال است. علی و فریبرز (یک بستنی فروشی توی خیابان اندرزگو) درباره سئو شنیده اند و می خواهند توی گوگل بیایند بالا ومشتری پیدا کنند. برای کمک به آنها، ابتدا باید کمی بیشتر در مورد مشتریان آنها بدانیم. برای این کار، ممکن است سؤالاتی داشته باشیم.

 • چه افرادی بستنی، دسر، میان وعده و غیره را جستجو می کنند؟
 • چه کسی این ها را جستجو می کند؟
 • چه زمانی افرادی که در جستجوی بستنی، میان وعده، دسر و غیره هستند؟آیا روند فصلی در طول سال وجود دارد؟
 • چطوری سرچ می کنند؟از چه کلماتی استفاده می کنند؟
  چه سؤالاتی می پرسند؟
  آیا جستجوهای بیشتری در دستگاه های تلفن همراه انجام می شود یا در دسکتاپ؟
 • چرا افراد به دنبال بستنی هستند؟
 • مشتریان بالقوه کجا واقع شده اند: کدام محله، کدام شهر، کدام کشور؟

حالا مسئله اصلی اینجاست. کسانی که سرچ می کنند بستنی چه محتوایی لازم دارند؟ چی میخواهند ببینند؟ چی میخواهند بدانند؟ چی میخواهند بخرند؟ و کلی مساله دیگر در تحقیات کلمات کلیدی برای یک بستنی فروشی.

شما ممکن است روشی برای توصیف آنچه انجام می دهید داشته باشید، اما مخاطبان شما چگونه محصول، خدمات یا اطلاعاتی را که ارائه می دهید جستجو می کنند؟ پاسخ به این سؤال اولین گام اساسی در فرایند بررسی و پیدا کردن کیوردهای اصلی سئو است.

به احتمال زیاد چند کلمه کلیدی را در نظر دارید که می خواهید برای آنها رتبه بگیرید. اینها مواردی مانند محصولات، خدمات یا موضوعات مرتبط به بیزینس شما است. این ها مانند بذر هستند، بنابراین از همین جا شروع کنید! برای فهمیدن متوسط حجم جستجوی ماهانه و کلمات کلیدی مشابه، بهتر است از ابزارهای کیورد ریسرچ استفاده کنید. ما در بخش بعدی به حجم جستجوی عمق بیشتر خواهیم داد، اما در مرحله یافتن، می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که کدام یک از کلمات کلیدی در بین کاربران محبوب تر هستند.

پس از وارد کردن کلید واژه های بذر خود در یک ابزار کیورد ریسرچ قوی، شروع به کشف کلمات کلیدی دیگر، سؤالات متداول و مباحث مربوط به محتوای خود کنید چون در غیر این صورت ممکن است فرصت های زیادی را از دست دهید.

📷یکعکسازابزارماز–کیوردریسرچخیلیقویماز

بیایید از مثال یک گل فروشی که در گل آرایی یک عروسی تخصص دارد استفاده کنیم.

با تایپ کردن “عروسی” و “گل فروشی” در یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی، ممکن است اصطلاحات مرتبط بسیار پراهمیت و متنوعی را به شما پیشنهاد دهند. مانند:

 • دسته گل عروس
 • گل عروسی
 • فروشگاه گل عروسی
 • گل برای ماشین عروش
 • بهترین گل فروشی برای عروسی
 • نزدیک ترین گل فروشی

در فرآیند کشف کلمات کلیدی مربوط به محتوای خود، احتمالاً متوجه خواهید شد که حجم جستجوی آن کلمات کلیدی بسیار متفاوت است. در حالی که شما قطعاً می خواهید عباراتی را که مخاطب شما در جستجوی آنها است هدف قرار دهید، در برخی موارد، ممکن است هدفمندتر کردن اصطلاحات با حجم جستجوی کمتر از این نظر سودمندتر باشد زیرا آنها به مراتب کمتر رقابتی هستند.

مثال» “از دمبل های کوچک شروع کنید تا به سنگین ترین دمبل برسید.”

از آنجا که هر دو کلمه کلیدی با سطح متوسط و کم رقابت می توانند برای وب سایت شما سودمند باشند، یادگیری بیشتر در مورد حجم جستجو می تواند به شما در اولویت بندی کلمات کلیدی کمک کند و مواردی را انتخاب کنید که به وب سایت شما بزرگترین مزیت استراتژیک را می بخشد.

استراتژی کیورد لندینگ – یک استراتژی بسیار جدی است بای هدف گذاری کلمات با سختی متفاوت روی صفحات با جنس متفاوت

حجم جستجو یا search volume
هرچه حجم جستجو برای یک کلمه کلیدی یا عبارات کلیدی معینی بیشتر باشد، برای دستیابی به رتبه های بالاتر به کار و منابع بیشتری نیاز دارید. این اغلب با سختی کلمه کلیدی شناخته می شود و گاها ویژگی های SERP را در خود جای می دهند. به عنوان مثال، اگر بسیاری از ویژگی های SERP (مانند featured snippets،  knowledge graph، carousels و غیره) در نتیجه صفحه گوگل برای یک کلمه کلیدی باشد، مشکل بیشتر می شود. برند های بزرگ اغلب 10 نتیجه برتر را برای کلمات کلیدی با حجم بالا به دست می آورند، بنابراین اگر تازه وارد دنیای وب می شوید و به دنبال تارگت کردن این نوع کلمات کلیدی هستید، نبرد سختی راباید سالها برای کسب جایگاه ادامه دهید.

اکنون که نحوه جستجو کردن بازار هدفتان را فرا گرفته‌‌اید، نوبت آن است که به سراغ سئو On-page بروید. این بخش تمرینی است برای این که بیاموزید چگونه می‌توان صفحاتی درست کرد که به سوالات جستجوکنندگان پاسخ دهد. سئو On-page (سئو داخلی) یک مساله چندوجهی است و علاوه بر محتوا، بسیاری از موارد دیگر مانند طرحواره و Meta tags را نیز شامل می‌شود. ما در رابطه با این مسائل در بخش بعدی، که عنوان آن بهینه‌سازی فنی است، بیشتر صحبت خواهیم کرد. اما فعلا خودتان را آماده کنید، چون زمان آن رسیده که محتوای خود را ایجاد کنید.

در بخش قبلی، ما آموختیم که مخاطب هدف چگونه محتوای شما را جستجو می‌کند. اکنون، زمان آن رسیده که این آموخته‌ها را عملی کنیم و به تمرین بپردازیم. در ادامه یک خلاصه ساده از اقدامات قابل انجام برای این‌کار آورده شده است که می‌توانید آن را قدم به قدم دنبال کنید:

1- کلمات کلیدی خود را بررسی کرده و کلماتی را که موضوعات مشابه دارند را دسته‌بندی کنید. این گروه‌ها صفحات شما را تشکیل خواهند داد. از ایجاد صفحات جداگانه برای هر کلمه کلیدی بپرهیزید.

2- اگر قبلا این‌کار را انجام نداده‌اید، صفحه نتایج جستجو را برای هرکلمه یا گروه کلمات ارزیابی کنید تا شکل و قالب کلی محتوای شما مشخص شود. توجه به برخی از معیارهایی که برای رتبه‌بندی صفحات مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند مفید باشد:

 • آیا عکس‌ها و ویدئوها از نظر حجمی سنگین هستند؟
 • آیا محتوا طولانی است یا کوتاه و مختصر می‌باشد؟
 • آیا در قالب‌بندی محتوا لیست، پاراگراف و بولت وجود دارد؟

3- حتما این سوال را از خودتان بپرسید:

“چه ارزش یا ویژگی منحصر به فردی می‌توانم ارائه دهم که صفحه یا محتوای من را از دیگر صفحات برتر این موضوع متمایز کند؟”

سئو On-page این امکان را به شما می‌دهد که با استفاده از آموخته‌ها و اطلاعاتی که به دست آورده‌اید، محتوایی تولید کنید که مورد علاقه مخاطب باشد. فقط حواس خودتان را جمع کنید! از افتادن در تله‌ها و استفاده از تکنیک‌های بی‌ارزش دوری کنید زیرا این موارد بجای کمک به بهبود صفحه شما، برعکس می‌توانند به آن آسیب وارد کنند.

هدف محتوای وب‌سایت شما این است که به سوالات جستجوکنندگان پاسخ دهد، آن‌ها را در صفحات وب‌سایت راهنمایی کند و به آن‌ها کمک کند که هدف از ایجاد آن را درک کنند. محتوا تنها نباید با هدف افزایش رتبه وب‌سایت تولید شود. رتبه‌بندی وسیله‌ای است برای رسیدن به یک هدف نهایی که آن هدف نهایی، کمک به جستجوکنندگان است. اگر ما در درک این موضوع دچار خطا شویم ممکن است در دام تکنیک‌های بی ارزش بیفتیم.

برخی از این تکنیک‌ها در بخش 2 معرفی شدند اما برای مرور، دوباره نگاهی عمیق‌تر به تکنیک‌های بی‌ارزشی می‌اندازیم که برای تولید یک محتوای خوب، بهینه و مناسبِ موتورهای جستجو باید از آن‌ها دوری کنیم.

درحالی که امروزه برای ویسایت‌ها رایج است که صفحات متمایز برای هر موضوع داشته باشند، در گذشته استراتژی محتوایی متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این استراتژی بدین‌گونه بود که برای هر کلیدواژه یک صفحه مجزا تشکیل می‌شد و کلیدواژه انقدر در آن متن تکرار می‌شد تا در جستارهای معین، به رتبه اول صفحه جستجو دست پیدا کند.

برای مثال اگر کار شما فروش لباس کودک بود، ساختار وبسایت باید به این صورت می‌بود که صفحات مجزایی برای لباس کودک، جوراب کودک، کلاه  کودک و بسیاری دیگر از کلیدواژه‌های این حوزه ایجاد می‌کردید، حتی اگر اساسا محتوای تمام این صفحات یکی بود و همگی یک چیز را می‌گفتند. یک تاکتیک مشابه دیگر برای کسب و کارهای محلی این بود که صفحات مختلفی از یک محتوا برای هر شهر یا ناحیه‌ای که مشتری‌های هدف آن‌ها قرار داشت تهیه کنند. این صفحات عموما محتواهای بسیار مشابه یا حتی کاملا یکسانی داشتند که تنها  فاکتور متمایزشان، موقعیت یا مکان یا زبان آن‌ها بود.

تکنیک‌های این‌چنینی مطمئنا برای کاربران مفید نبود، پس چرا طراحان وبسایت دست به چنین کاری می‌زدند؟ باید توجه کرد که گوگل همیشه به خوبی امروزه نبود که بتواند روابط میان کلمات، مفاهیم و جملات را تشخیص دهد. پس اگر شما می‌خواستید در رتبه اول صفحات “لباس کودک” قرار بگیرید اما تنها یک صفحه با این کلیدواژه‌ها داشتید، قادر به انجامش نبودید.

این عمل منجر به تولید هزاران محتوای ضعیف و بی‌ارزش در سرتاسر اینترنت شد تا سرانجام در سال 2011 گوگل با ارائه یک آپدیت جدید به اسم Panda، این مساله را برطرف نمود. این الگوریتم جدید، محتوا و مطالب کم ارزش و ضعیف را جریمه می‌کند که باعث می‌شود تا صفحات با کیفیت به رتبه‌های بالاتری از صفحات جستجوی گوگل دست پیدا کنند. گوگل تا امروز نیز این فرآیند را تکرار کرده است که باعث کاهش ارزش صفحات کم کیفیت و افزایش ارزش صفحات با کیفیت می‌شود.

پس واضح است که برای گوگل، داشتن یک صفحه جامع و کامل درباره یک موضوع درعوض داشتن چند صفحه ضعیف برای هر کلمه کلیدی اهمیت و ارزش بیشتری دارد.

همان‌گونه که از اسمش پیداست، محتوای تکراری به محتوایی گفته می‌شود که مشترکا در دامنه‌های مختلف، یا در صفحات مختلفی از یک دامنه استفاده شده باشد. بدتر از آن، حتی ممکن است محتوای سایت‌های دیگر به صورت آشکار و غیرمجاز مورد استفاده قرار بگیده که به آن محتوای کپی شده می‌گویند. این عمل می‌تواند به صورت برداشت و انتشار یک محتوا بدون تغییر و یا همراه با اصلاحات جزئی بدون ذکر منبع آن باشد.

مفاد قانونی بسیاری برای محتواهای تکراری داخلی و موجود در یک دامنه وجود دارد و استفاده از آن نیز مجاز است. به همین دلیل گوگل طراحان را به استفاده از یک تگ خاص HTML تشویق می‌کند تا نسخه اصلی محتوای موجود را به موتورهای جستجو نشان دهند. درحال حاضر اطلاعات اضافه راجع به این تگ مورنیاز نیاز نیست. تنها نکته‌ای که فعلا باید به آن توجه کنید این است که محتوای شما باید از نظر کلمات و هویت یکتا باشد.

یکی از اصول اصلی و اساسی موتورهای جستجو این است که محتوایی که موتورهای جستجو به آن دسترسی دارند و محتوایی که برای کاربران نمایش داده می‌شود، باید یکسان باشد. این موضوع بدین معنی است که طراحان و برنامه‌نویسان وبسایت‌ها مجاز نیستند متنی را در داخل کد HTML مخفی کنند که کاربر عادی مجاز به دیدن آن نیست.

هنگامی که یک وبسایت یا صفحه از این اصل تخطی کند، اصطلاحا آن را “Cloaking” می‌نامند. وقتی این اتفاق بیفتد، موتور جستجو از رده‌بندی آن صفحه یا وبسایت در بین نتایج چستجو خودداری خواهد کرد. Cloaking می‌تواند به روش‌ها و دلایل مختلفی اتفاق بیفتد که هم می‌تواند جنبه خوب داشته باشد هم جنبه بد. برای مثال و روشن شدن بیشتر این مساله، به مثال زیر توجه کنید.

در برخی از موارد، گوگل Cloaking را مجاز می‌شمارد زیرا می‌تواند اثرات مثبتی بر UX داشته باشد.

حتما تا بحال با این مساله مواجه شده‌اید که هنگام تولید یک محتوا یا متن، به شما گفته می‌شود ” این کلمه کلیدی مهم باید X بار در متن تکرار شود.” و به همین‌خاطر، استفاده از کلیدواژه برای نوشتن متن را در عمل درک کرده‌اید. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند اگر آن‌ها کلیدواژه‌ها را هزاران بار در محتوایشان تکرار کنند، به صورت اتوماتیک رتبه صفحه‌شان افزایش می‌یابد. هرچند گوگل براساس عبارت جستجو شده، به دنبال کلیدواژه‌ها و مفاهیم مرتبط در صفحات وبسایت شما می‌گردد اما حقیقت اینجاست که محتوا باید جدای از تعداد کلمات کلیدی، به خودی خود ارزش و اهمیت داشته باشد. محتوای شما باید بتواند سوال کاربران را جواب دهد، آن‌ها را راهنمایی کند و برای آن‌ها مفید باشد. محتوا نباید به صورتی باشد که انگار توسط یک ربات نوشته شده است. بنابراین ترکیب کلیدواژه‌ها در عبارات شما باید به گونه‌ای باشد که برای خواننده قابل فهم بوده و او را دچار سردرگمی نکند.یدیای

بدون شک یکی از بدترین و توهین‌آمیزترین شکل‌های محتوای کم‌ ارزش، محتوایی است که توسط برنامه‌های کامپیوتری و به صورت خودکار تولید شده است. این‌گونه محتوا با قصد دستکاری رتبه‌بندی موتورهای جستجو تولید می‌شود و هیچ‌گونه کمکی به کاربران نمی‌کند. رزش ار

شما ممکن است تابه‌حال به برخی از این محتواها برخورده باشید و از روی احساسی که موقع خواندن آن به شما دست می‌دهد، تشخیص داده باشید که این کلمات در اصل توسط یک برنامه کامپیوتری در کنار یکدیگر ردیف شده‌اند تا این‌که نوشته یک انسان باشند.

سئو فنی
داشتن دانش فنی به شما کمک می‌کند که به واسطه تعامل موثر با توسعه‌دهندگان، وبسایت خود را برای موتورهای جستجو بهتر بهینه‌سازی کنید.

اکنون شما آموخته‌اید که در رابطه با کلیدواژه‌های موردنیازتان تحقیق کرده، آن‌ها را دسته‌بندی نموده و براساس این اطلاعات و آموخته‌هایتان یک محتوای ارزشمند تولید کنید. در قدم مهم بعدی، شما باید مطمئن شوید که محتوای شما علاوه بر خوانا بودن برای کاربران، برای موتورهای جستجو نیز مناسب باشد.

قبل از هرچیز، توجه کنید که شما نیازی به درک فنی و عمیق مفاهیمی که در ادامه مطرح شده‌اند، ندارید. اما برای این که بتوانید با توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان به طور موثری تعامل برقرار کنید، نیاز است که بفهمید هرکدام از این فاکتورهای فنی چه کاری انجام می‌دهند و چه اهمیتی دارند. اگر بتوانید به زبان برنامه‌نویسان صحبت کنید بسیاری از مشکلاتتان حل خواهد شد، زیرا برای اجرای برخی از تکنیک‌های بهینه‌سازی، به کمک آن‌ها نیاز خواهید داشت.

اگر آن‌ها خواسته شما را درک نکنند یا از اهمیت آن مطلع نباشند، بعید است انجام آن را در اولویت بالایی قرار دهند. هنگامی که شما بتوانید تعامل خود را با توسعه‌دهندگان برقرار کنید و اعتمادسازی نمایید، از خط قرمزهایی که باعث عدم پیشرفت کار و رسیدن به بن‌بست می‌شوند، عبور خواهید کرد.

اگر شما می‌خواهید که صفحات وب‌سایتتان هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجور از ساختار خوب و مناسبی برخوردار باشد، علاوه بر داشتن پشتیبانی یک گروه مجرب نیاز است که از بهینه‌سازی فنی نیز سررشته داشته باشید. این مساله امری مهم در حوزه سئو می‌باشد. برهمین اساس، این بخش به سه قسمت تقسیم شده است:

1. وب‌سایت‌ها چگونه کار می‌کنند.
2. موتورهای جستجو چگونه با وب‌سایت‌ها ارتباط برقرار می‌کنند.
3. تعامل کاربران و وب‌سایت‌ها چگونه است.

به دلیل این‌که ساختار فنی یک وب‌سایت می‌تواند تاثیر عظیمی بر روی عملکرد آن بگذارد، درک و یادگیری این مفاهیم برای همه افراد ضروری و مهم به‌نظر می‌رسد. شاید ایده خوبی باشد که آموزه‌های این بخش از راهنمای سئو را با همکاران برنامه‌نویس، کپی‌رایتر، طراحان یا تمام افرادی که در تولید صفحه وبسایت شما نقش دارند به اشتراک بگذارید.

ف

اگر بهینه‌سازی موتورهای جستجو را فرآیند بهینه‌سازی وبسایت‌ها برای دست‌یابی راحت‌تر و سریع‌تر کاربران در جستجو تعریف کنیم، پس حداقل نیاز است که متخصصین سئو از چیزی که بهینه‌سازی می‌کنند شناخت کافی داشته باشند!
در ادامه، فرآیند تشکیل یک وب‌سایت از خرید دامنه تا اجرا شدن کامل آن بر روی مرورگر مورد تشریح قرار گرفته است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های این فرآیند، مرحله تبدیل کدهای نوشته شده توسط برنامه‌نویسان به یک صفحه قابل رویت برای کاربر می‌باشد که توسط مرورگر انجام می‌گیرد.

اطلاع از این مطلب برای متخصصین سئو به چند دلیل اهمیت دارد:
قدم‌هایی که در فرآیند شکل‌گیری وب‌سایت برداشته می‌شود، می‌تواند بر زمان بارگذاری و سرعت آن تاثیر بسزایی داشته باشد. و این فاکتور نه‌تنها فاکتور مهمی برای حفظ کاربران در سایت شما است، بلکه یکی از فاکتورهای مهم در رتبه‌بندی گوگل نیز محسوب می‌شود.

گوگل موارد مشخصی مانند کدهای JavaScript را در مراحل بعدی پردازش می‌کند. این بدان معنی است که گوگل ابتدا صفحه را بدون کدهای JS بررسی خواهد کرد، سپس بعد از چند روز یا چند هفته آن‌ها را پردازش خواهد نمود. این یعنی المان‌های اساسی سئو که با استفاده از این کدها به صفحه افزوده می‌شوند، ممکن است نقشی در رتبه‌بندی ایفا نکنند.

فرآیند بارگذاری وب‌سایت را مانند رفت و آمد از منزل به محل کار تصور کنید. شما ابتدا در منزل آماده می‌شوید، وسایل خودتان را جمع می‌کنید و سپس سریع‌ترین مسیر را برای رسیدن به محل کار انتخاب می‌کنید.

احمقانه خواهد بود اگر تنها یک لنگه از کفش‌های خود را به پا کنید، از یک مسیر طولانی به محل کار بروید، وسایل خود را در محل کار بگذارید و سپس بلافاصله به خانه بازگردید تا لنگه دیگر کفش خود را به پا کنید! اما برخی از وبسایت‌های ناکارآمد عملی شبیه به این مثال انجام می‌دهند.

این بخش به شما خواهد آموخت که چگونه ناکارآمدی و پیچیدگی وبسایت خود را تشخیص دهید، برای رفع آن اقدام کنید و تاثیرات مثبتی را که بر روی رتبه‌بندی و تجربه کاربری وب‌سایت به وجود می‌آید، مشاهده نمایید.

1. ابتدا باید یک دامنه خریداری شود. دامنه‌ها، اسم‌هایی مانند «Digikala.com» هستند که از سازمان‌هایی مثل GoDaddy یا HostGator خریداری می‌شوند. این سازمان‌ها وظیفه ثبت کردن یا رزرو کردن دامنه‌ها را در سرتاسر شبکه جهانی اینترنت برعهده دارند.
2. دامنه به یک شماره IP لینک می‌شود. برای ما راحت‌تر است که از حروف و کلمات به عنوان آدرس یک وبسایت برای دسترسی به آن استفاده کنیم. اما اینترنت، زبان انسان‌ها را متوجه نمی‌شود و برای تشخیص آدرس وبسایت‌ها از ارقام و اعدادی استفاده می‌کند که به آن‌ها IP می‌گویند. برای این‌که کاربران بتوانند به وبسایت‌های موردنظر خود و با استفاده از آدرس آن‌ها دسترسی پیدا کنند، لازم است که دامنه‌ها و IP های متناظر به هم لینک شوند. این کار توسط DNS ها (Domain Name Servers) انجام می‌گیرد.

1. کاربران برای دسترسی به دامنه موردنظر خود درخواست ارسال می‌کنند. حالا که به وسیله DNS، دامنه‌ و IP به هم لینک شده‌اند، کاربران می‌توانند با تایپ کردن نام دامنه در مرورگر یا کلیک کردن بر روی یک لینک مربوط درخواستی برای دسترسی به سایت موردنظر خود ارسال می‌کنند.
2. مرورگر درخواست کاربران را به سرور ارسال می‌کند. درخواست اولیه کاربران باعث می‌شود تا تا مرورگر درخواست دیگری مبنی بر تبدیل نام دامنه به IP متناظر برای DNS ارسال کند. پس از انجام این کار مرورگر به داده‌ها و کدهایی بر روی سرور ذخیره شده‌اند، مانند HTML و CSS و JavaScript، دسترسی پیدا می‌کند.
3. سرور کدها را ارسال می‌کند. کدهایی که وب‌سایت براساس آن‌ها ساخته شده است بر روی سرور ذخیره شده‌اند. هنگامی که سرور درخواست مرورگر را دریافت می‌کند، فایل‌ها و کدهای وبسایت را برای مرورگر کاربر ارسال می‌کند تا در آنجا اجرا شوند.
4. مرورگر وب‌سایت را اجرا می‌کند. حالا مرورگر تمامی داده‌های لازم را از طرف سرور در اختیار دارد. اما هنوز نیاز است تا قدم نهایی برداشته شود و وب‌سایت بر روی مرورگر اجرا شود. این قدم نهایی، درکنار یکدیگر قرار دادن این کدها، پردازش، اجرا و در نهایت نمایش وب‌سایت به کاربر است. برای این که مرورگر بتواند تمامی داده‌های مورد نیاز برای اجرای وب‌سایت را سروسامان ‌دهد، به یک فرآیند مدل‌سازی و پردازش نیاز دارد. به همین دلی شروع به درست کردن یک DOM (Document Object Model) می‌کند. شما می‌توانید در مرورگر کروم، با کلیک راست و انتخاب گزینه Inspect elment، مشاهده کنید که DOM چیست و چگونه کار می‌کند.
5. مرورگر داده‌های نهایی را دریافت می‌کند. مرورگر پس از دریافت و بارگزاری تمام کدهای ضروری وب‌سایت، تجزیه تحلیل، پردازش و اجرای آن‌ها، تنها یک صفحه از وب‌سایت را به کاربر نمایش خواهد داد. لذا اگر مرورگر به هرگونه منبع یا کد اضافی برای دسترسی یا نمایش بخش دیگری از وبسایت نیاز داشته باشد، برای دریافت آن‌ها یک درخواست دیگر به سرور ارسال خواهد کرد.
6. درنهایت، صفحه وب‌سایت در مرورگر نمایش داده خواهد شد. پس از تمام این دنگ و فنگ‌ها و در نهایت، وبسایت از تعدادی کدهای برنامه‌نویسی شده به یک صفحه قابل تعامل تبدیل شده و در مرورگر نمایش داده می‌شود.

تا به این‌جای کار آموختید چگونه محتوایی تولید کنید که به جستجو و سوالات کاربران پاسخ دهد و برای موتورهای جستجو نیز مناسب و قابل دستیابی باشد، اما این موارد به‌تنهایی برای دستیابی به یک رتبه خوب در میان صفحات جستجو کافی نیستند. اکثر وب‌سایت‌های موجود در دنیای اینترنت، توانایی تولید یک محتوای خوب و قابل قبول را دارند و همچنین می‌توانند از پس مسائل فنی وب‌سایت خود به خوبی برآیند و آن را بهبود ببخشند. نکته‌ی اساسی که باعث برتری شما نسبت به این وب‌سایت‌ها خواهد شد، توانایی تثبیت و افزایش اعتبار نام خود از طریق برقراری لینک‌های قوی و متنوع است. این‌کار باعث جذب مخاطبان مختلف به وب‌سایت شما می‌شود، شهرت شما را افزایش می‌‌دهد و برند و هویتی متمایز برای شما ایجاد می‌کند.

لینک‌ها و کیفیت محتوا دو مورد از سه فاکتور مهم و تاثیرگذار سئو در رده‌بندی گوگل محسوب می‌شوند. وب‌سایت‌های ارزشمند و قابل اعتماد تمایل به برقراری ارتباط با دیگر وب‌سایت‌های مهم دارند و برعکس، وب‌سایت‌های کم‌ارزش با دیگر وب‌سایت بی‌محتوا ارتباط برقرار می‌کنند.

اما لینک‌ها دقیقا چه چیزی هستند؟ چگونه می‌توانید از وب‌سایت‌های مهم و ارزشمند لینک به دست آورید؟ برای پاسخ به این سوالات نیاز است که از مباحث پایه شروع کنیم.

لینک‌های ورودی، که تحت عنوان لینک‌های پشتیبانی (Backlink) یا لینک‌های خارجی نیز شناخته می‌شوند، یک نوع مسیرِ دسترسی در زبان HTML هستند که کاربر را از یک نقطه در دنیای اینترنت به وب‌سایتی که متعلق به آن لینک است، هدایت می‌کنند. لینک‌ها به گونه‌ای معرف وب‌سایت مربوط به خود هستند و باتوجه محل قرارگیری آن‌ها، کاربران بیشتری را به سمت وب‌سایت هدایت کرده و به شهرت آن صفحه می‌افزایند.

برای مثال فرض کنید شما به یک شهر غریبه سفر کرده‌اید و به علت مدت طولانی سفر خسته شده، نیاز به استراحت دارید. تصمیم می‌گیرید که یک هتل مناسب در شهر پیدا کنید و برای این‌کار از افرادی که در خیابان تردد دارند سراغ یک هتل خوب را می‌گیرید، افرادی که هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. اگر تمام آن‌ها آدرس یک هتل مشخص را به شما بدهند، شما در این‌که آن‌جا بهترین هتل شهر است تردید نخواهید کرد.

لینک‌ها نیز همین‌کار را برای موتورهای جستجو انجام می‌دهند. هر قدر ارجاعات و لینک‌های یک وب‌سایت بیشتر باشد، موتورهای جستجو می‌فهمند که آن سایت از اهمیت بالایی در میان کاربران برخوردار است.

از اواخر دهه 1990، موتورهای جستجو لینک‌ها را به عنوان رای‌هایی مبنی بر محبوبیت و اهمیت یک وب‌سایت در سرتاسر دنیای اینترنت به حساب آوردند.

لینک‌های داخلی، یا لینک‌هایی که صفحات داخلی یک دامنه به یکدیگر متصل می‌کنند، دقیقا تاثیری مشابه لینک‌های خارجی بر روی افزایش اهمیت وب‌سایت دارند. افزایش تعداد لینک‌های داخلی که به یک صفحه مشخص در وب‌سایت شما منتهی می‌شوند، به عنوانی سیگنالی برای گوگل تلقی می‌شود که اهمیت آن صفحه را بالا ببرد. البته تمام این‌ها در صورتی است که تعداد لینک‌ها به صورت نرمال و طبیعی افزایش یابد و به اسپم تبدیل نشود.

با گذشت زمان موتورهای جستجو به روشی برای بررسی لینک‌ها دست پیدا کردند و امروزه از الگوریتم‌هایی برای ارزیابی سایت‌ها و صفحاتی که بر اساس لینک‌های موجود پیدا می‌کنند، می‌پردازند. اما این الگوریتم‌ها چه هستند و چگونه کار می‌کنند؟ موتورهای جستجو چگونه این لینک‌ها را ارزیابی می‌کنند؟ تمامی این مسائل از مفهومی به اسم E-A-T شروع می‌شود.

در بین معیارهای کیفیت جستجو در گوگل، مفهوم E-A-T از اهمیت بالایی برخوردار است. این عبارت مخفف کلمات Expert، Authoritative و Trustworthy می‌باشد که به ترتیب بیان‌گر مفاهیم تخصص، اعتبار و اعتماد می‌باشد. وب‌سایت‌هایی که از این خصوصیات برخوردار نباشند از طرف موتورهای جستجو به عنوان وب‌سایت‌های کم‌ارزش شناسایی می‌شوند. با پیشرفت و تکامل موتورهای جستجو و افزایش اهمیت مقصود کاربران در جستجو، اهمیت این مفهوم را نیز افزایش داده‌است.

رعایت اصول یاد شده در طراحی سایت و تولید محتوا باید به یک امر اساسی در مهارت‌های سئو تبدیل شود. این اصول نه تنها منجر به ایجادیک سایت بهتر می‌شوند، بلکه آینده‌نگرانه نیز هستند، زیرا درنهایت کاری که گوگل به دنبال انجام است ارائه ارزش‌های بزرگ به جستجوکنندگان و راضی کردن آن‌ها می‌باشد.

با افزایش شهرت و اهمیت یک وب‌سایت، تعداد لینک‌های آن نیز افزایش می‌یابد، سایتی مانند ویکی‌پدیا، از هزاران وب‌سایت متنوع در سرتاسر اینترنت لینک می‌گیرد. این مساله نشان می‌دهد که ویکی‌پدیا در زمینه خود تخصص فراوانی دارد، اعتبارش تثبیت شده است و درمیان سایت‌های دیگر قابل اعتماد است. به همین دلیل ارجاعات آن بسیار بالا می‌رود.

برای دستیابی به اعتبار بالا و اعتمادسازی در موتورهای جستجو، شما نیازمند لینک‌هایی هستید که از سمت سایت‌های ارزشمند هستید. این وب‌سایت‌ها باید در رابطه با اصول E-A-T از کیفیت بالایی برخوردار باشند. لزومی ندارد که این سایت‌ها در سطح ویکی‌پدیا یا دیگر سایت‌های مشابه باشند، اما باید از پس وظیفه تامین محتوای معتبر و قابل‌اعتماد برای مخاطبان خود برآیند.

برای‌ ‌موفقیت‌ ‌تلاش‌ ‌کنید!‌ ‌
ضرب‌المثلی‌ ‌هست‌ ‌که‌ ‌می‌گوید‌ ‌اگر‌ ‌بتوانید‌ ‌چیزی‌ ‌را‌ ‌اندازه‌گیری‌ ‌کنید،‌ ‌می‌توانید‌ ‌آن‌ ‌را‌ ‌بهبود‌ ‌ببخشید.‌ ‌
در‌ ‌حوزه‌ ‌سئو‌ ‌نیز‌ ‌این‌ ‌مساله‌ ‌صادق‌ ‌است.‌ ‌حتی‌ ‌متخصصین‌ ‌حرفه‌ای‌ ‌سئو‌ ‌تمام‌ ‌موارد‌ ‌را‌ ‌برای‌ ‌مشخص‌ ‌کردن‌ ‌ارزش‌ ‌و‌ ‌تاثیر‌ ‌
اقدامات‌ ‌انجام‌ ‌شده‌ ‌ارزیابی‌ ‌می‌کنند.‌ ‌ارزیابی‌ ‌مداوم‌ ‌و‌ ‌بهبود‌ ‌عملکرد‌ ‌یکی‌ ‌از‌ ‌نکات‌ ‌اساسی‌ ‌در‌ ‌روند‌ ‌موفقیت‌ ‌سئو‌ ‌می‌باشد‌ ‌که‌ ‌
باعث‌ ‌خلق‌ ‌ارزش‌ ‌و‌ ‌رضایت‌ ‌مشتری‌ ‌می‌شود.‌ ‌

این‌ ‌مساله‌ ‌همچنین‌ ‌به‌ ‌شما‌ ‌کمک‌ ‌می‌کند‌ ‌که‌ ‌با‌ ‌کشف‌ ‌اشتباهات،‌ ‌اولویت‌های‌ ‌خود‌ ‌را‌ ‌تغییر‌ ‌داده‌ ‌و‌ ‌برای‌ ‌رسیدن‌ ‌به‌ ‌اهداف‌ ‌
خود،‌ ‌دوباره‌ ‌برنامه‌ریزی‌ ‌کنید.‌ ‌

از‌ ‌هدف‌ ‌نهایی‌ ‌که‌ ‌در‌ ‌سر‌ ‌دارید‌ ‌شروع‌ ‌کنید.‌ ‌

درحالی‌ ‌که‌ ‌داشتن‌ ‌اهداف‌ ‌مختلف‌ ‌بزرگ‌ ‌و‌ ‌کوچک‌ ‌یک‌ ‌امر‌ ‌عادی‌ ‌در‌ ‌برنامه‌ریزی‌ ‌است،‌ ‌اما‌ ‌تعیین‌ ‌یک‌ ‌هدف‌ ‌نهایی‌ ‌که‌ ‌از‌ ‌
اهمیت‌ ‌بسیار‌ ‌بالایی‌ ‌برخوردار‌ ‌باشد‌ ‌ضروری‌ ‌است.‌ ‌

تنها‌ ‌راه‌ ‌برای‌ ‌تعریف‌ ‌هدف‌ ‌اصلی‌ ‌و‌ ‌نهایی‌ ‌وب‌سایت،‌ ‌اشراف‌ ‌بر‌ ‌تمام‌ ‌اهداف‌ ‌تعریف‌ ‌شده‌ ‌و‌ ‌نیازهای‌ ‌مشتری‌ ‌است.‌ ‌طرح‌ ‌
سوالات‌ ‌خوب‌ ‌و‌ ‌مناسب‌ ‌برای‌ ‌مشتری‌ ‌و‌ ‌کسب‌ ‌جواب‌های‌ ‌درست‌ ‌از‌ ‌آن،‌ ‌نه‌تنها‌ ‌در‌ ‌جهت‌دهی‌ ‌مناسب‌ ‌تلاش‌های‌ ‌شما‌ ‌و‌ ‌
نتیجه‌ ‌نهایی‌ ‌بهتر‌ ‌کارساز‌ ‌خواهد‌ ‌بود‌ ‌بلکه‌ ‌نشان‌دهنده‌ ‌مسئولیت‌ ‌شغلی‌ ‌و‌ ‌اهمیت‌ ‌قائل‌ ‌شدن‌ ‌شما‌ ‌برای‌ ‌مشتری‌ ‌است.‌ ‌

چند‌ ‌نمونه‌ ‌از‌ ‌سوالاتی‌ ‌که‌ ‌از‌ ‌مشتری‌ها‌ ‌پرسیده‌ ‌‌می‌شود،‌ ‌در‌ ‌زیر‌ ‌آورده‌ ‌شده‌ ‌است:‌ ‌

 1. لطفا‌ ‌یک‌ ‌شرح‌ ‌مختصر‌ ‌از‌ ‌شرکت‌ ‌یا‌ ‌کمپانی‌ ‌خود‌ ‌ارائه‌ ‌کنید.‌
 2. ‌سودآورترین‌ ‌محصولات‌ ‌یا‌ ‌خدمات‌ ‌شرکت‌ ‌شما‌ ‌چیست؟‌ ‌
 3. ارزش‌ ‌مادی‌ ‌یک‌ ‌مشتری‌ ‌احتمالی‌ ‌چقدر‌ ‌است؟‌ ‌
 4. و….‌ ‌

نکاتی‌ ‌درباره‌ ‌طراحی‌ ‌اهداف‌ ‌

در‌ ‌طراحی‌ ‌هدف‌ ‌اصلی،‌ ‌اهداف‌ ‌فرعی‌ ‌و‌ ‌معیارهای‌ ‌یک‌ ‌وب‌سایت،‌ ‌نکات‌ ‌زیر‌ ‌را‌ ‌به‌خاطر‌ ‌داشته‌ ‌باشید:‌ ‌

 • کمّی‌ ‌و‌ ‌قابل‌ ‌اندازه‌گیری‌ ‌بودن:‌ ‌‌اگر‌ ‌نتوانید‌ ‌عملکردتان‌ ‌را‌ ‌ارزیابی‌ ‌کنید،‌ ‌نمی‌توانید‌ ‌آن‌ ‌را‌ ‌بهبود‌ ‌ببخشید.‌ ‌
 • مشخص‌ ‌بودن:‌ ‌‌اهداف‌ ‌باید‌ ‌کاملا‌ ‌مشخص،‌ ‌قابل‌ ‌فهم‌ ‌و‌ ‌قابل‌ ‌دسترسی‌ ‌باشند.‌ ‌
 • به‌ ‌اشتراک‌ ‌گذاشتن:‌ ‌تحقیقات‌ ‌و‌ ‌مطالعات‌ ‌نشان‌ ‌داده‌ ‌است‌ ‌که‌ ‌مکتوب‌ ‌کردن‌ ‌و‌ ‌به‌ ‌اشتراک‌ ‌گذاشتن‌ ‌اهداف‌ ‌با‌ ‌
  دیگران،‌ ‌شانس‌ ‌دستیابی‌ ‌به‌ ‌آن‌ها‌ ‌را‌ ‌افزایش‌ ‌می‌دهد.‌ ‌

اکنون‌ ‌که‌ ‌هدف‌ ‌اصلی‌ ‌خود‌ ‌را‌ ‌تعیین‌ ‌کرده‌اید،‌ ‌معیارهایی‌ ‌که‌ ‌رعایت‌ ‌کردن‌ ‌آن‌ها‌ ‌رسیدن‌ ‌به‌ ‌هدف‌ ‌نهایی‌ ‌را‌ ‌برای‌ ‌شما‌ ‌ممکن‌ ‌
می‌کنند،‌ ‌شناسایی‌ ‌کنید.‌ ‌این‌ ‌معیارها‌ ‌باید‌ ‌واقعی‌ ‌و‌ ‌قابل‌ ‌اندازه‌گیری‌ ‌باشند.‌ ‌ارزیابی‌ ‌آن‌ها‌ ‌باعث‌ ‌می‌شود‌ ‌که‌ ‌بر‌ ‌روند‌ ‌پیشرفت‌ ‌
کار‌ ‌کنترل‌ ‌داشته‌ ‌باشید‌ ‌و‌ ‌از‌ ‌عملکرد‌ ‌صحیح‌ ‌وب‌سایت‌ ‌اطمینان‌ ‌حاصل‌ ‌کنید.‌ ‌

رفتار‌ ‌کاربران‌ ‌هنگامی‌ ‌که‌ ‌به‌ ‌سایت‌ ‌شما‌ ‌وارد‌ ‌می‌شوند‌ ‌چگونه‌ ‌است؟‌ ‌این‌ ‌سوالی‌ ‌است‌ ‌که‌ ‌معیارهای‌ ‌تعاملی‌ ‌به‌ ‌دنبال‌ ‌پاسخ‌ ‌
به‌ ‌آن‌ ‌هستند.‌ ‌در‌ ‌ادامه‌ ‌به‌ ‌معرفی‌ ‌برخی‌ ‌از‌ ‌محبوب‌ترین‌ ‌معیارهایی‌ ‌می‌پردازیم‌ ‌که‌ ‌به‌وسیله‌ ‌آن‌ها،‌ ‌نحوه‌ ‌تعامل‌ ‌کاربران‌ ‌با‌ ‌
وب‌سایت‌ ‌شما‌ ‌ارزیابی‌ ‌می‌شود.‌ ‌

Conversion‌ ‌یا‌ ‌تبدیل،‌ ‌در‌ ‌اصطلاح‌ ‌بازاریابی‌ ‌به‌ ‌افراد‌ ‌یا‌ ‌کاربرانی‌ ‌گفته‌ ‌می‌شود‌ ‌که‌ ‌پس‌ ‌از‌ ‌مشاهده‌ ‌یک‌ ‌تبلیغ‌ ‌یا‌ ‌معرفی‌ ‌
از‌ ‌یک‌ ‌محصول،‌ ‌به‌ ‌دنبال‌ ‌خرید‌ ‌آن‌ ‌می‌روند‌ ‌یا‌ ‌بر‌ ‌روی‌ ‌لینک‌ ‌تبلیغ‌ ‌شده‌ ‌کلیک‌ ‌می‌کنند.‌ ‌در‌ ‌واقع‌ ‌تبدیل‌ ‌بیانگر‌ ‌موفقیت‌ ‌در‌ ‌
جذب‌ ‌مخاطب‌ ‌به‌ ‌پیام‌ ‌ارسال‌ ‌شده‌ ‌است.‌

‌نسبت‌ ‌تعداد‌ ‌تبدیل‌های‌ ‌انجام‌ ‌شده‌ ‌(برای‌ ‌هر‌ ‌عمل‌ ‌یا‌ ‌هدف‌ ‌دلخواه)‌ ‌به‌ ‌تعداد‌ ‌بازدیدهای‌ ‌منحصر‌ ‌به‌ ‌فرد،‌ ‌عددی‌ ‌به‌ ‌ما‌ ‌می‌دهد‌ ‌که‌ ‌آن‌ ‌را‌ ‌نرخ‌ ‌تبدیل‌ ‌می‌نامیم.‌ ‌نرخ‌ ‌تبدیل‌ ‌می‌تواند‌ ‌برای‌ ‌هرچیزی‌ ‌اعم‌ ‌از‌ ‌ثبت‌نام‌ ‌ایمیل‌ ‌تا‌ ‌خرید‌ ‌یک‌ ‌محصول‌ ‌محاسبه‌ ‌شود.‌ ‌

این‌ ‌معیار‌ ‌می‌تواند‌ ‌در‌ ‌سنجش‌ ‌بازگشت‌ ‌سرمایه‌ی‌ ‌‌(‌ROI‌)‌ ‌مربوط‌ ‌به‌ ‌ترافیک‌ ‌وب‌سایت‌ ‌
شما‌ ‌بسیار‌ ‌کارساز‌ ‌باشد.‌ ‌یعنی‌ ‌نشان‌ ‌دهد‌ ‌که‌ ‌چه‌ ‌میزان‌ ‌از‌ ‌ترافیک‌ ‌ورودی‌ ‌شما‌ ‌تبدیل‌ ‌به‌ ‌ارزش‌ ‌می‌شود.‌ ‌

کاربران‌ ‌چه‌ ‌مدت‌ ‌زمانی‌ ‌را‌ ‌بر‌ ‌روی‌ ‌صفحات‌ ‌شما‌ ‌صرف‌ ‌می‌کنند؟‌ ‌اگر‌ ‌شما‌ ‌یک‌ ‌مطلب‌ ‌2000‌ ‌کلمه‌ای‌ ‌در‌ ‌وبلاگ‌ ‌خود‌ ‌
دارید‌ ‌که‌ ‌بازدیدکنندگان‌ ‌تنها‌ ‌به‌ ‌طور‌ ‌میانگین‌ ‌10‌ ‌ثانیه‌ ‌برای‌ ‌آن‌ ‌مطلب‌ ‌صرف‌ ‌می‌کنند،‌ ‌می‌توان‌ ‌نتیجه‌ ‌گرفت‌ ‌که‌ ‌اکثر‌ ‌
بازدیدکنندگان‌ ‌این‌ ‌مطلب‌ ‌را‌ ‌نمی‌خوانند‌ ‌(مگر‌ ‌این‌که‌ ‌بتوانند‌ ‌با‌ ‌سرعت‌ ‌200‌ ‌کلمه‌ ‌بر‌ ‌ثانیه‌ ‌بخوانند!).‌

‌همچنین‌ ‌باید‌ ‌به‌ ‌این‌ ‌
نکته‌ ‌توجه‌ ‌کرد‌ ‌که‌ ‌اگر‌ ‌صفحه‌ ‌دیگری‌ ‌‌Time‌ ‌on‌ ‌page‌ ‌کمتری‌ ‌داشته‌ ‌باشد،‌ ‌لزوما‌ ‌دلیلی‌ ‌بر‌ ‌بد‌ ‌بودن‌ ‌آن‌ ‌نیست.‌ ‌برای‌ ‌مثال‌ ‌
کاربران‌ ‌به‌ ‌صورت‌ ‌نرمال‌ ‌وقتی‌ ‌خیلی‌ ‌کمی‌ ‌را‌ ‌در‌ ‌صفحه‌ ‌«تماس‌ ‌با‌ ‌ما»‌ ‌سپری‌ ‌می‌کنند.‌ ‌

آیا‌ ‌هدف‌ ‌صفحه‌ ‌شما‌ ‌حفظ‌ ‌تعامل‌ ‌با‌ ‌مخاطب‌ ‌و‌ ‌کشاندن‌ ‌آن‌ ‌به‌ ‌مرحله‌ ‌بعدی‌ ‌(مانند‌ ‌ثبت‌نام‌ ‌یا‌ ‌خرید‌ ‌یا‌ ‌یک‌ ‌صفحه‌ ‌دیگر)‌ ‌است؟‌ ‌
بنابراین‌ ‌‌Pages‌ ‌per‌ ‌vists‌ ‌می‌تواند‌ ‌یک‌ ‌معیار‌ ‌کارآمد‌ ‌برای‌ ‌شما‌ ‌باشد.‌

‌اما‌ ‌اگر‌ ‌هدف‌تان‌ ‌از‌ ‌دیگر‌ ‌صفحات‌ ‌وب‌سایت‌ ‌شما‌ ‌
مستقل‌ ‌است‌ ‌(یعنی‌ ‌فرآیند‌ ‌موردنظر‌ ‌شما‌ ‌بدین‌ ‌صورت‌ ‌باشد‌ ‌کاربر‌ ‌وارد‌ ‌صفحه‌ ‌شود،‌ ‌آن‌ ‌چیزی‌ ‌را‌ ‌که‌ ‌مورد‌ ‌نیاز‌ ‌اوست‌ ‌پیدا‌ ‌
کند‌ ‌و‌ ‌سپس‌ ‌وب‌سایت‌ ‌را‌ ‌ترک‌ ‌کند)‌ ‌و‌ ‌ربطی‌ ‌به‌ ‌آن‌ها‌ ‌ندار،‌ ‌این‌ ‌معیار‌ ‌کارآیی‌ ‌چندانی‌ ‌نخواهد‌ ‌داشت.‌

منبع – source: این مقاله سایت جواد یاسمی متخصص سئو هست.

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه اخبار کسب و کار کلیک کنید 

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده وبانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا