اخبار بازار

آموزش اصول بازاریابی: شناخت بازار و نیازهای مشتری

این مقاله ترجمه و خلاصه ای از اصول بازاریابی کتاب فیلیپ کوتلر است.

اولین قدم در یک برنامه بازاریابی ، درک نیازها و خواسته های مشتریان و بازاری است که مشتریان در آن قرار دارند. دستیابی به مشارکت آنها و ایجاد روابط سودآور و کسب ارزش از مشتریان. پنج مفهوم اصلی در دسته مشتری و بازار عبارتند از:

  1. نیازها ، خواسته ها و نیازهای مشتری
  2. پیشنهادات بازار (محصولات ، خدمات و تجربیات)
  3. ارزش و رضایت مشتری
  4. تجارت و روابط مشتری
  5. بازارها
نیاز به غذا ممکن است تمایلات مختلفی ایجاد کند
نیاز به غذا ممکن است تمایلات مختلفی ایجاد کند

اساسی ترین مفهوم بازاریابی نیازهای انسان است. نیاز دارد آنها ناشی از احساس محرومیت و فقدان هستند. این نیازها شامل نیازها است جسمی نیازهای اساسی مانند غذا ، پوشاک و امنیت اجتماعی از جمله نیاز به تعلق و محبت و نیازها شخصی نیاز به دانش ، اطلاعات و بیان خود را شامل شود. این نیازها توسط بازاریابان ایجاد نمی شود. درعوض ، آنها بخشی جدایی ناپذیر از ساختار روانشناختی انسان هستند.

الزامات بیانات بیرونی نیازهایی است که توسط فرهنگ و انسان شکل گرفته است. یک ایرانی به غذا احتیاج دارد اما سبزیجات می خورد. شخصی در آمریکا به غذا احتیاج دارد اما دستور داد از مک دونالد همبرگر تهیه شود. الزامات توسط شرکت ایجاد می شود و به عنوان اشیایی شناخته می شود که نیازها را برآورده می کند. مورد نیاز ، همراه با قدرت و تمایل به خرید ، تقاضا کرد خلق کردن. بسته به نیازها و منابع ، مردم خواستار کالاها و خدماتی هستند که احساس می کنند آنها را به حداکثر و رضایت می رساند.

سازمانها برای دستیابی به آگاهی و درک نیازها ، خواسته ها و نیازهای مشتری تلاش های زیادی می کنند. انجام تحقیقات مشتری ، تجزیه و تحلیل داده ها و مشاهده مشتری در هنگام خرید و تعامل با محصول (بصورت آنلاین و آفلاین) تنها تعداد کمی از این تلاش ها است. در سازمان های موفق همه افراد تمام تلاش خود را می کنند تا مشتریان را به هم نزدیکتر کنند.

مشتری به جابجایی نیاز دارد و می خواهد پیشنهادات بازار (ترکیبی از محصولات ، خدمات ، اطلاعات یا تجربیاتی که به بازار هدف ارائه می شود) صورت می گیرد. پیشنهادات بازار محدود به کالاهای فیزیکی نمی شود. آنها همچنین شامل خدمات (مانند بانکداری ، هتل ها ، خرده فروشی و حمل و نقل) هستند.

علاوه بر این ، عرضه های بازار شامل عواملی مانند افراد ، مکان ها ، سازمان ها ، اطلاعات و ایده ها است. به عنوان مثال ، یک کشور می تواند مناظر خود را برای جذب گردشگر تبلیغ کند. سازمان های دولتی همچنین می توانند برای پیشگیری و عفونت بیماری ها ، اقدامات بهداشتی عمومی را انجام دهند.

نیازها و خواسته های مشتریان از طریق پیشنهادات بازار برآورده می شود.
نیازها و خواسته های مشتریان از طریق پیشنهادات بازار برآورده می شود.

بسیاری از فروشندگان به اسم اشتباه می کنند نزدیک بینی بودن. در این اشتباه فروشندگان روی محصول تمرکز می کنند و نه بر نیاز مشتری و مزایا و تجربیاتی که محصولاتشان به مشتریان می دهند. آنها با تمرکز بیشتر بر نیازها ، فراموش می کنند که یک محصول صرفاً ابزاری برای حل یک مشکل است. نمونه بارز این مسئله سازنده مته است. ممکن است تولید کننده فکر کند که مشتری به حفاری احتیاج دارد ، اما مشتری در واقع به سوراخ از اندازه مشخص در دیوار احتیاج دارد. این فروشندگان اگر محصولات جدیدی را معرفی کنند که این نیاز را بهتر برطرف کند ، دچار مشکل خواهند شد. مشتری مشابه نیاز داشتن خواهد بود ، اما محصولی جدید را به همراه خواهد داشت می خواهد.

مشتریان رضایت بخش از تجربیات خوب خود با دیگران خرید می کنند و با دیگران صحبت می کنند.
مشتریان رضایت بخش از تجربیات خوب خود با دیگران خرید می کنند و با دیگران صحبت می کنند.

مشتریان اغلب با طیف گسترده ای از محصولات و خدمات مواجه می شوند که می توانند نیازهای آنها را برآورده کنند. بنابراین چگونه آنها یکی از این محصولات را انتخاب می کنند؟ مشتریان معمولاً از ارزش و رضایت خود را از پیشنهادات مختلف بازار انتظار دارند و مطابق آن انتظارات ، محصول یا کالایی را انتخاب می کنند. مشتریان رضایت بخش از تجربیات خوب خود با دیگران خرید می کنند و با دیگران صحبت می کنند. از طرف دیگر ، مشتریان ناراضی ، جذب رقبا می شوند و تجربیات بد خود را با دیگران به اشتراک می گذارند.

بازاریابان باید در ایجاد سطح مناسب انتظار برای مشتریان خود مراقب باشند. اگر انتظار خیلی کم باشد ، مشتری راضی خواهد شد اما بسیاری از خریداران به محصول جذب نمی شوند. برعکس ، اگر انتظارات خیلی زیاد باشد ، خریداران بیشتری جذب می شوند ، اما نارضایتی افزایش می یابد. ارزش مشتری و رضایت مشتری پایه و اساس توسعه و مدیریت روابط مشتری است.

بازاریابی زمانی اتفاق می افتد که مردم تصمیم بگیرند نیازها و خواسته های خود را از طریق روابط تجاری برآورده کنند. تجارت عمل بدست آوردن شیء از شخص دیگر با ارائه چیزی در ازای آن است. بازاریاب در تلاش است تا پاسخی برای این پیشنهاد پیدا کند. جواب ممکن است بیشتر از خرید یا تجارت یک محصول باشد. کاندیدای یک موقعیت سیاسی در حالیکه یک تئاتر به تماشای بیننده می پردازد ، به دنبال رأی مردم است.

فعالیتهای بازاریابی برای ایجاد ، نگهداری و رشد روابط تجارت بهینه با مخاطب هدف یک محصول ، خدمات ، ایده یا چیز دیگری انجام می شود همه سازمان ها می خواهند با ایجاد و ارائه ارزش عالی مشتری ، روابط محکمی با مشتریان برقرار کنند.

مفاهیم تجارت و روابط ، مفهوم جدیدی به نام بازار ایجاد می کنند. یک بازار مجموعه ای از خریداران واقعی و بالقوه یک محصول است ، این خریداران یک نیاز یا تمایل مشترک دارند که در یک رابطه تجاری برآورده می شود.

بازاریابی برای ایجاد روابط سودآور با مشتریان ، این بازارها را مدیریت می کند. ایجاد روابط مناسب یک کار دلهره آور است. فروشنده باید به طور مداوم به دنبال مشتری باشد ، با خریداران تماس بگیرد ، نیازهای مشتری را شناسایی کند ، پیشنهادات خوبی را ارائه دهد ، قیمت مناسب را تعیین کند ، محصول را تبلیغ و ذخیره کند و تحویل دهد. فعالیت هایی مانند تحقیقات مشتری ، توسعه محصول ، ارتباطات ، توزیع ، قیمت گذاری و خدمات پس از فروش اساس فعالیت های بازاریابی است.

بررسی نیازها و خواسته های مشتریان از مهمترین فعالیت های بازاریابی است.
بررسی نیازها و خواسته های مشتریان از مهمترین فعالیت های بازاریابی است.

اگرچه ما معمولاً به بازاریابی به عنوان فعالیتهایی که فروشنده انجام می دهد فکر می کنیم ، خریداران نیز درگیر بازاریابی هستند. خریداران هنگام جستجوی محصولات ، در ارتباط با سازمان برای کسب اطلاعات و خرید با فعالیتهای بازاریابی درگیر می شوند. در حقیقت ، در دنیای دیجیتال امروز ، از وب سایت ها گرفته تا برنامه های گوشی های هوشمند تا رشد روزافزون رسانه های اجتماعی ، همه این موارد باعث افزایش قدرت مشتری شده و بازاریابی را به یک خیابان دو طرفه تبدیل کرده است. بنابراین ، علاوه بر مدیریت روابط مشتری ، بازاریاب امروز باید معامله کند روابط توسط مشتریان اداره می شود همچنین سگک بازاریابان دیگر فقط نمی پرسند “چگونه می توانیم بر مشتریان خود تأثیر بگذاریم؟” اما سؤالات دیگری مانند “چگونه مشتریان ما را تحت تأثیر قرار می دهند؟” و حتی “چگونه مشتریان بر یکدیگر تأثیر می گذارند” وجود دارد.

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه اخبار کسب و کار کلیک کنید 

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده وبانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

جهت دیدن ادامه مطالب مجموعه اخبار بازار کلیک کنید

لینک کوتاه مطلب: shrtco.de ulvis.net tny.im clck.ru v.ht v.gd is.gd g6g.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا