عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

آشنایی با نورپردازی تزئینی

نورپردازی دکوراتیو علاوه بر تامین روشنایی محیط، در جهت خلق هویت فضای معماری و زیبایی بخشی به آن، عمل می کند. ما با تکیه بر مفاهیم نور در معماری ایرانی که از عناصر اصیل و شکل دهنده به فضا و در خدمت بهره گیری هرچه بهتر انسان از فضای معماری بوده است؛ از نورپردازی دکوراتیو یا نورپردازی تزیینی، بهره گرفته ایم تا مسئله کمبود نور طبیعی در معماری عصر مدرن را بهبود بخشیده و عملکرد و زیبایی فضاهای معماری را تحت تاثیر قرار دهیم.

نورپردازی دکوراتیو یا تزئینی

نورپردازی تزئینی  چهارمین لایه نورپردازی داخلی است و به زبان ساده مانند جواهرات خانه است و به درخشش فضای شما کمک می کند. دکوراسیون فضای خانه، همیشه انعکاسی از صاحب آن در نظر گرفته شده است. این به این معنی است که سلیقه، شخصیت و رفاه مالک را نشان می دهد.

زمانی نورپردازی تزئینی تنها به مهمانی های جشن، رویدادها یا مناسبت های واقعا خاص محدود می شد. اما امروزه صاحبان خانه ها می خواهند فضای زندگی شان نشان دهنده سبک و سلیقه شان باشد. تغییر تمرکز برخی از طراحان محبوب به سمت نورپردازی تزئینی، کاربرد آنها را در خانه ها، مغازه ها، کتابخانه ها، هتل ها و… ساده تر کرده است. اریکا ریتمن، امی استورم، لیزا آبلن، آنیسا زاجاک، کریستینا لین، لی جانسون و آن سیج از جمله طراحان مشهوری هستند که دوست دارند نورهای تزئینی را برای ایجاد یک محیط عالی تجربه کنند.

نحوه و زمان استفاده از نورپردازی تزئینی

نورپردازی تزئینی یا تاکیدی اغلب زمانی استفاده می شود که یک ویژگی معماری خاص یا یک عنصر طراحی باید برجسته شود. این با نورپردازی کار متفاوت است و نقش آن عمدتاً زیبایی است. می توان از آن به عنوان نورپردازی خلق و خو نیز استفاده کرد و بسته به سبک، فضا، عملکرد آن و بسیاری از جزئیات دیگر، می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. جهت خرید ریسه های نوری به سایت ozon مراجعه کنید

انواع چراغ های تزئینی

سبک ها، الگوها، شکل ها و اندازه های مختلفی از چراغ ها برای ارائه محیط، وظیفه و نورپردازی مناسب برای اتاق شما وجود دارد. برخی از بهترین انواع چراغ ها عبارتند از:

·      لوسترها

·      چراغ های سقفی

·      لامپ های کف

·      چراغ های رومیزی

·      چراغ های دیوارکوب

·      چراغ های مسیر

·      چراغ های توکار

·      چراغ های ریلی

·      چراغ های قابل حمل

لوستر

لوسترها برای تزیین هر فضایی ضروری هستند. به طور سنتی، از لوسترها فقط به عنوان چراغ های تزئینی برای اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری استفاده می شد. اما، اکنون، آنها در طرح های مختلف مینیمالیست و استادانه برای آشپزخانه، اتاق خواب، سالن و حتی حمام ارائه می شوند.

چراغ های سقفی

آنها عمدتاً به عنوان راه حل های روشنایی کار با استعداد زیبایی شناسی استفاده می شوند. چراغ های سقفی یا آویز نسبت به سایر گزینه های نورپردازی، بسیار محبوب تر هستند. از آنها می توان در هر جایی از آشپزخانه گرفته تا میزهای مطالعه و بازی استفاده کرد.

لامپ های کف

لامپ های کف برای فضاهای بزرگتر عالی هستند و به افزایش طول عمودی به فضا کمک می کنند. چراغ کف در کنار مبل اتاق نشیمن، یک راه حل عالی برای ایجاد فضایی راحت و جذاب است. همچنین استفاده از لامپ های کف در کنار میز کنسول در ورودی یا راهرو باعث می شود ورودی برای مهمانانتان، گرمتر و جذاب تر نمایش داده شود.

چراغ های رومیزی

چراغ های رومیزی در همه شکل ها و اندازه ها موجود هستند و همراه چراغ های سقفی به عنوان چراغ های تزئینی برای نشیمن و اتاق خواب استفاده می شوند.

چراغ های دیواری

چراغ های دیواری یا دیوارکوب ها برای افزودن کمی درخشندگی به قسمت های کوچک اتاق عالی هستند. این چراغ ها حس بی نظیری از پیچیدگی و ظرافت را به طراحی های داخلی می بخشند و مکمل های عالی برای لوسترها و چراغ های دیگر هستند.

چراغ های تزئینی مسیر

بهترین نورپردازی های مسیر آنهایی هستند که وسایل کوچکتر دارند. در سال های اخیر شاهد تغییرات زیادی در این چراغ ها بوده ایم. آنها نور محیطی، وظیفه ای و تاکیدی را ارائه می دهند. همچنین انعطاف پذیری آنها به شما امکان می دهد چراغ ها را در هر جهتی در طول مسیر، بچرخانید و حرکت دهید .

چراغ های توکار

اگر چراغی ساده و ظریف می خواهید، چراغ های سقفی فرو رفته در اتاق خواب را امتحان کنید. نقطه قوت اصلی آنها این است که سقف های کم ارتفاع را بلندتر نشان می دهند. آنها همچنین فوق العاده همه کاره هستند و می توانید تقریباً با هر سبکی از آنها استفاده کنید.

معمولاً چراغ های فرورفته در ترکیب با انواع دیگر وسایل مانند چراغ های کف، چراغ های رومیزی یا دیوارکوب استفاده می شوند

چراغ های ریلی

انتخابی عالی برای هر محیطی با سقف کم یا متوسط ​​که در آن شما می خواهید روشنایی محیطی و وظیفه ای قابل تنظیم را داشته باشید. در حوزه تجاری، این سبک ها انتخاب ارجح برای گالری های هنری، محیط های خرده فروشی و کافه ها هستند.

چراغ های قابل حمل

 این چراغ ها نور محیطی، وظیفه ای و برجسته را ارائه می دهند. علاوه بر این، آنها همچنین به شما انعطاف پذیری می دهند تا نور تزئینی را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل کنید. این چراغ ها شامل چراغ های زمینی، چراغ های رومیزی ، مشعل ها (چراغ های کفی با عنصر نور بالا) ، چراغ های گیره ای و غیره می شوند.

چگونه چراغ های تزئینی مناسب را انتخاب کنم؟

چراغ های تزئینی کمک زیادی به ایجاد اتاقی دنج تر و خانگی تر می کنند و در عین حال شخصیت شما را نشان می دهند. به همین دلیل هنگام انتخاب چراغ های تزئینی، مهم است که این نکات را در نظر بگیرید:

1.   سلیقه فردی

2.   میزان فضای موجود

3.   رنگ خانه

4.   سبک مبلمان خانه

5.   میزان بودجه در نظر گرفته شده

6.   و اینکه آیا می خواهید از آنها در داخل یا خارج از خانه استفاده کنید.

کدام لامپ ها برای نورپردازی دکوراتیو مناسبند؟

لامپ های  LEDامروزه بسیار محبوب هستند زیرا نور زیادی ایجاد کرده، اما انرژی بسیار کمی مصرف می کنند و عمر طولانی تری نیز دارند. برخلاف لامپ های رشته ای و فلورسنت، ال ای دی ها الکتریسیته را بین نیمه هادی ها به جای رشته ای عبور می دهند. در نتیجه گرمای کمتری تولید می شود و انرژی بیشتری صرف ایجاد نور می شود. ال ای دی ها 90 درصد انرژی را به تولید نور اختصاص می دهند و تنها 10 درصد آن را به عنوان گرما از دست می دهند. آنها همچنین نسبت به سایر لامپ ها سازگارتر با محیط زیست هستند و پتانسیل گرمایش جهانی و تقاضای انرژی تجمعی کمتری حتی نسبت به CFLها دارند.لامپ ال ای دی نواری طول عمر بالایی دارند (تخمین زده شده 50000 ساعت) زیرا حرارت کمتری ایجاد می شود و رشته ای برای سوختن وجود ندارد.

نورپردازی دکوراتیو منزل و فضای مسکونی

نورپردازی دکوراتیو راهی برای افزایش زیبایی خانه یا هر فضای زندگی در داخل و خارج از منزل است. نورپردازی دکوراتیو به فضا شخصیت و سبک می بخشد و علاوه بر ایجاد تاثیر بصری و حس زیبایی به افراد، می تواند روشنایی محیط را تامین کند. استفاده از نورپردازی دکوراتیو در فضای مسکونی به معنای ایجاد حس زیبا در هر گوشه از خانه است. نورپردازی خانه در داخل و خارج، با انواع چراغ دکوراتیو تقریباً مانند نور دادن به یک اثر هنری است. با قرار دادن چراغ ها در مکان های مناسب و به طور همزمان، عملکرد و زیبایی چشمگیری به فضاها خواهید بخشید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.
دکمه بازگشت به بالا