عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

آجر نسوز: حلقه امنیت و مقاومت در برابر حریق

 متریالی زیبا و مقاوم با کاربردهای بسیار ؛ آجر نسوز

آجر نسوز نوعی از آجر با مقاومت بهبود یافته در برابر عوامل محیطی از جمله حرارت بالا است. این نوع از آجر عموما از یک پایه رسی، خاک نسوز و مواد افزودنی دیگر تشکیل شده است. مقاومت بالای آجر نسوز در برابر دمای بالا باعث شده است از آن در ساخت کوره ها و پاتیل های صنعتی به عنوان عایق حرارتی استفاده شود. برخی از انواع این آجر در زیباسازی و مقاوم سازی نمای بیرونی و فضای داخلی ساختمان ها کاربرد دارد.

مزایای استفاده از آجر نسوز در نمای ساختمان

آجرهای نسوز غیر از ویژگی های شیمیایی و انواع مقاومت فیزیکی، ظاهری مطلوب دارند؛ از این رو از آن ها در سبک های مختلف نمای ساختمان استفاده می شود. آجرهای نسوز همچنین به دلیل ضریب پایین انتقال حرارت باعث پیشگیری از اتلاف انرژی در ساختمان می شوند. برخی از مزایای دیگر استفاده از این آجرها در نمای ساختمان عبارتند از:

 • طیف رنگی گسترده
 • مقاومت در برابر فرسایش
 • مقاومت در برابر نفوذ آب
 • سبکی و نصب آسان
 • جذب بالای ملات و سیمان
 • استحکام بالای نما بعد از نصب این نوع از آجر نما
 • ابعاد گوناگون

انواع آجرهای نسوز از نظر مواد تشکیل دهنده

مواد اولیه تشکیل دهنده آجر نسوز عموما کانی ها و پوکه های معدنی ویژه و مواد سرامیکی هستند. برخی از مواد اولیه این آجر عبارتند از: مخلوط کائولن، بوکسیت، کروندوم و انواع کانی. برای پخت این آجرها، آن ها را در کوره هایی با حرارت بین 1200 تا 1800 درجه قرار می دهند. میزان حرارت کوره باعث ایجاد انواع رنگ در این نوع از  می شود. برخی از انواع آجرهای نسوز از نظر مواد تشکیل دهنده عبارتند از:

آجر سیلیسی

آجرهای سیلیسی از خاک سیلیسی یا کورتزیت تشکیل شده اند. از جمله مواد موجود در این خاک می توان به: کوارتز خالص، مقدار زیادی اکسید سیلیسیوم و مقدار کمتری اکسیدهای کلسیم، تیتانیوم و آهن اشاره کرد. این نوع از  دارای ویژگی رسانایی گرمایی بسیار اندک و نفوذناپذیری در برابر گازها است؛ به همین دلیل از آن برای پوشش درونی کوره های تولید فولاد، ذوب شیشه، ساخت کک و تولید سرامیک استفاده می شود.

آجر نسوز ویژه

آجر نسوز ویژه نوعی از آجر با مقاومت بالا در برابر حرارت و استحکام زیاد است. این نوع از آجر تراکم بیشتری نسبت به آجرهای سفالی دارد و در ساخت آن از نوعی چینی یا سرامیک و خاک نسوز استفاده می شود. آجر نسوز ویژه، خود، انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • آجر نسوز آلومینیومی: دارای مقدار زیادی آلومینا است و در دمای 1750 درجه سانتی گراد پخته می شود. این شیوه تولید و مواد اولیه، مقاومت آن را در برابر گرما و مواد قلیایی افزایش می دهد.
 • آجر نسوز اکسید کروم: دارای 90 تا 95 درصد اکسید کروم است و در صنایع تولید شیشه، آهن و آلومینیوم کاربرد دارد.
 • آجر نسوز اکسید کروم–کوروندوم: دارای مقدار زیادی اکسید آلومینیوم و مقدار کمی اکسید کروم است. از آن در کوره های بلند ذوب آهن استفاده می شود.
 • آجر نسوز قلیایی: دارای اکسید کلسیم و اکسید منیزیم است و در صنایع مختلف کاربرد دارد.

انواع آجرهای نسوز از نظر شکل و فناوری تولید

آجرهای نسوز را می توان از نظر شکل و فناوری تولید نیز دسته بندی کرد. این آجرها دارای دو نوع کلی استاندارد و سفارشی هستند. آجرهای استاندارد ابعاد و شکل رایج و استانداردی دارند و مورد قبول اکثر تولیدکنندگان و معماران بنا هستند. آجرهای سفارشی بنابر نیازهای خاص پروژه در شکل های مختلفی تولید می شوند و کاربردهای متنوعی دارند.

 • آجر نسوز دستی: آجرهای استاندارد و سفارشی را می توان به صورت دستی تولید کرد. فناوری قالب گیری دستی، یک فناوری کهن است و آجرهای تولید شده در این شیوه دارای خواص غیر هموژن هستند.
 • آجر نسوز ماشینی: آجرهای نسوز استاندارد عموما به شیوه ماشینی تولید می شوند. آجرهای تولید شده در این شیوه از ویژگی هموژن برخوردار هستند.
 • آجر نسوز سنتی: آجرهای نسوز سنتی از دیرباز در معماری سنتی ایرانی مورد استفاده قرار می گرفتند. بعضی از انواع این آجر دارای نقوش مختلف مانند: تذهیب، اشکال گل و مرغ و خطوط نستعلیق و کوفی هستند.

نصب آجرهای نسوز

برای نصب آجرهای نسوز از چسب، انواع ملات یا سیمان استفاده می شود. نکته بسیار مهم در نصب این نوع از آجر دقت در انتخاب رنگ و ترکیب این نوع از آجر با سنگ یا مصالح دیگر است. همچنین بهتر است پیش از نصب، در مورد طرح و ترکیب، تصمیم گیری کنید.

در هنگام خرید آجرهای نسوز به چه مواردی توجه کنیم؟

آجر نسوز باید از مقاومت بالا در برابر عوامل گوناگون محیطی مانند: رطوبت، یخ زدگی و گرمای شدید برخوردار باشد. در هنگام خرید دقت کنید که آجرها دچار لب پریدگی نباشند و بسته بندی مقاوم و مطلوبی داشته باشند. میزان جذب رطوبت در آجر نسوز باید کمتر از 2 درصد باشد. میزان نمک های محلول در آجر نسوز نیز باید کمتر از 1 درصد باشد.

آجر نسوز چه کاربردهای در نمای بیرونی و فضاهای داخلی دارد؟

آجرهای نسوز در ابعاد و رنگ های متنوعی تولید می شوند و به همین دلیل در انواع فضاهای داخلی و نمای بیرونی ساختمان ها کاربرد دارند. از آجرهای نسوز به خاطر ویژگی جذب بسیار کم رطوبت و استحکام بالا حتی به عنوان پوشش کف نیز استفاده می شود. برخی از انواع این آجرها که کاربردهایی متنوع را ایجاد می کنند عبارتند از:

 • آجر نسوز شومینه
 • آجر نسوز روستیک
 • آجر نسوز دکوراتیو
 • آجر نسوز صخره ای
 • آجر نسوز لعابی
 • آجر نسوز کوره
 • آجر نسوز سفید
 • آجر نسوز مشکی
 • آجر نسوز نما

آجر نسوز؛ قیمت مناسب و مزایای بسیار

آجر نما طوسی نسبت به انواع دیگر آجر نما قیمت بیشتری دارد؛ اما قیمت این آجر همچنان نسبت به بسیاری از سنگ های نما مقرون به صرفه است. این در حالی است که میزان مقاومت این نوع از آجر در برابر عوامل محیطی بسیار بالا است. آجرهای نسوز همچنین دارای ثبات رنگ و مقاومت بالا در برابر ضربه، خراشیدگی و فرسایش هستند. به ‍ همین دلیل آجرهای نسوز گزینه ای مطلوب و محبوب در بیآجر نسوز به عنوان یکی از مصالح با اهمیت در صنعت ساخت و ساز، نقش مهمی در امنیت سازه ها برعهده دارد. امروزه، آجر نسوز و مقاومت در برابر حریق، حلقه امنیت اصلی در برابر آتش سوزی به حساب می آید. این آجرها با توجه به مواد سازنده و نوع فرآوری که دارند، در برابر حریق بسیار مقاوم هستند.

به طوریکه آجر نسوز در اغلب کشورهای جهان اول نظیر انگلستان، به عنوان استاندارد ضد حریق شناخته می شود و استفاده از آن در ساختمان سازی الزامی است. در این مطلب قصد داریم با ویژگی ها و مواد تکشیل دهنده آجر نسوز آشنا شویم و تاثیر آجر نسوز در حلقه امنیت و مقاومت در برابر حریق را بررسی کنیم؛ در ادامه با همراه باشید.

آجر نسوز در انواع و اشکال مختلفی تهیه و تولید می شود. اغلب مواد اولیه استفاده شده در آجرهای نسوز مشابه یکدیگر هستند. اما در برخی موارد ممکن است مواد اولیه سازنده آن ها متفاوت باشد. بطور کلی، مواد تشکیل دهنده آجر نسوز شامل خاک کائولن، سیلیس، آلومینا، ترکیباتی از اکسید آهن و دیگر مواد معدنی می شود. این مواد به صورت درصدهای ثابت و مشخص شده با یکدیگر ترکیب می شوند و در کوره های آجر پزی به مرحله مصرف می رسند.

به واسطه این موضوع، آجرهای نسوز حلقه ایمنی مناسبی محسوب می شوند و مقاومت بسیار زیادی در برابر حریق دارند. توجه داشته باشید که آجرهای نسوز علاوه بر مقاومت در برابر حریق، در مقابله با سرما و دیگر عوامل آب هوایی نیز مقاوم تر از آجرهای معمولی هستند. همین موضوع موجب شده است که استفاده از آجر نسوز به یکی از استانداردهای ساخت و ساز تبدیل شود.

انواع آجر نسوز

اهمیت آجر نسوز در حلقه امنیت

آجر های نسوز علاوه بر طیف رنگی زیبایی که به صورت طبیعی ارائه می دهند و موجب زیبایی محیط می شوند به دلیل سبک بودن و کم وزن بودنشان قدرت جذب بالایی در نگه داشتن مصالح از خود نشان می دهند و در نتیجه خطر سقوط را به صفر می رسانند. بنابراین باید گفت که سازه هایی که با آجر نسوز با کیفیت ساخته می شوند بسیار مقاوم هستند.

علاوه بر این، آجر های نسوز در مقابل اشعه ماوراء بنفش و تابش مستقیم خورشید نیز مقاوم هستند و دوام بسیار زیادی در برابر هوازدگی و تغییرات دارند. آجر های نسوز فاقد هر گونه ناخالصی در ساختار خود می باشند و در نتیجه شوره نمی زنند و ترک بر نمی دارند وهیچ گونه لک و پوسیدگی و فرسایشی در ظاهر و باطن آن ها به وجود نمی آید. بنابراین با موارد گفته شده و با خصوصیاتی که آجر های نسوز با کیفیت دارند عمر مفید سازه بالا می رود و اهمیت آجر نسوز در حلقه امنیت مشخص می شود. ()

مزیا آجر نسوز و مقاومت در برابر حریق

همانطور که در پاراگراف اول گفته شد، آجر نسوز و مقاومت در برابر حریق موجب می شود که بسیاری از کشورهای جهان اول آن را به عنوان استاندارد ضد حریق در نظر بگیرند. اما سوال! آجر نسوز در حلقه امنیت چه اهمیتی دارد؟ استفاده از آجر نسوز علاوه بر طول عمر بالا و استحکام بیشتر نسبت به آجر های معمولی، در حوادث ناگواری همچون آنش سوزی منازل نقش بسزایی دارد.

در بسیاری از گزارشات آتش نشانی، عدم وجود آجر نسوز در ساخت و ساز موجب گسترش تلفات و فرو ریختن ساختمان اعلام شده است. آجرهای نسوز در برابر شعله های شدید آتش حدود 2 تا 4 ساعت مقاومت می کنند. این مقدار زمان برای اطفاء حریق تایم مناسب و ایده آلی محسوب می شود.

ن انواع مصالح ساختمانی نما و فضاهای داخلی به  شمار می آیند.

در این پست سعی کردیم شما رو با انواع آجر نما آشنا کنیم. در صورتی که سوالی داشته باشید میتوانید با مراجعه به شهر آجر مقالات منتشر شده در این زمینه را مطالعه نموده و یا با تماس با کارشناسان شرکت مشاوره رایگان دریافت نمایید.

 

دکمه بازگشت به بالا